Primavara inutila (rondeluri vesele de pinguini)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Aici e ceata si umed....urata vreme.

S-a schimbat ora....cah...sa vezi ce patimesc io cand sa scol fata dimineata...

O sa fac azi o prajitura hibrida..ori cu branza ori cu gem de gutui.....vad ce imi este la indemana....de plictiseala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Bai carama...da-o'ncolo de treaba! Ma bolunzesti cum scrii tu de haleala aia...si eu am in cuptor niste pulpe de pui anemic, tu vorbesti de iepure...NU E CORECT!
buflea, ca sefa in comunitatea asta, te rog sa iei masuri, sa moderezi cumva mesajele doamnei in discutie, sa lasi doar partea in caree mananca legume fierte si bea apa plata. Fara lamaie.
(ati auzit, probabil, de noua platforma a DC, vor putea fi comunitati, cu acces aprobat, cu moderator la acel grup...buflea cred ca se califica din prima...)
Despre adjuvante naturale: eu cred in ele. Ca-s ceaiuri sau altea alea. Reteta de care vorbeam e simpla: cate un kg de morcov, lamai si miere. Morcovul ras pe razatoarea mica, lamaile curatate de coaje si tocate marunt la blender (sa fie si cu pulpa deci) si miere, amestecate bine, puse la borcane de 800 in frigider. Teoretic, sa stea putin la macerat. Cate o lingura dimineata, la pranz si seara. E gustos, are fibre, vitamina C, mierea e miere...
Despre vase: da, si eu am piticii parintilor doamnei buflea. Mananc in strachina de lut si am facut un compromis sa fie smaltuita, nu bruta, ca o zgarie pe Tora pe timpan lingura in strachina nesmaltuita. Asta pentru ca n-am linguri de lemn, dar o sa fac rost (nu, nu alea care se vand pe la tonete). Si blide de lemn avem, din pacate nu le folosim asa des, si tuci din fonta, cratitele's zepter. Doar caserole din plastic nu se incadreaza in decor, aici Tora are dreptate, vrea in yena, dar eu prefer plasticul ca-s mai usoare si nu dau fetele cu ele de pamant. Dar are dreptate.
Nu ma pot abtine...Starlet: nissan pathfainder??? Shame on you! Pinguinii se dau pe gheata pe coada proprie, nu cu tancul!
(Mama ce masina...suuuper)

Desert azi: pepene galben cu inghetata!
Aud...aud?
Vine vara.
(imi iau gagica si chitara)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Io as vrea sa te vad cu pleata lunga si chitara....gagici....ei,astea vin dupa....

Masini noi?eu am doua dar vreu sa mai trag de ele sa le schimb peste vreo doi trei ani.....daca e vorba de tablete telefoane,calculatoare si masini...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Rufusakis...nume cretan...daca vrei eu imi tin gura......:-):-):-)greu...l
Azi am petrecut o zi de neuitat ..printre lagunele din Brugge pline de turisti...ll 30 minute nici 9 e....copilasii au alt tarif...printre tarabe de antichitati...printre turisti francezi si japonezi...ridicoli cu masca lor pe fata
Printre gondolele pline de turisti incintatii care asculta explicatii in limba lor.....nu va doresf decit o viata ca ziua pe care am petrecut o eu....plina de incintate
Ma opresc aici cu descrierea......lplus ca apoi am fost innOlanda...mai bine tac
Mi am luat pantaloni verzi ...cu unghii bej..puteti spune ca sunt o baba nebuna
Nu ma supar deloc...va ador

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Sa nu credeti ca viata mea e plina de incintate...din contra...dar va iubesc si mi ar place sa va bucurati cu mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Carmaw supeer!!

te invidiez!
vreau si eu pe la tarabele alea... rost de ceva inspiratie pentru un cadou de Secret Bunny!?





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Secret Bunny!!
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Sigur ca ne bucuram cu tine.
Te si vad cu pantaloni verzi si o ciozvarta de iepure intre dinti
In afara de "momentele" tale, debordezi de viata. Nu poti sa nu te bucuri de imaginea asta.

In alta ordine de idei: azi am "ratat" schimbarea de ora, drept pentru care am inceput ziua cu o goana nebuna catre antrenamentul Anei de taekwondo. A, nu e prima oara, am mai uitat acum cativa ani, cand Tora pleca la un curs de pregatire la Sinaia. A ajuns cu cateva minute inainte sa plece trenul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Kari, nu iti iese tare rata? Mie mi se pare ca are o carne...tare si atoasa, ori n-am avut eu norocul sa mananc o rata gatita bine. Eu nu am facut singura rata pana acum.





"You only live once, but if you live right, once is enough."



seara buna pe ghetar

de data asta a iesit buna, ca de alte dati.... am pus-o in punga de-aia magica cu condimente si atat. mai e un secret, zice mama, sa fie proaspata neaparat, nu de-aia congelata. a costat 26 de euro, ca e 18 kg si deja s-a halit. a meritat din plin banii.

mai am de citit. da sa va povestesc intai ce am facut azi. o personalitate din satul/oras unde lucrez ne-a invitat la el acasa. asa ca ne-am imbarcat in microbuz cu pacientii care sunt cat de cat deplasabili, cam 10 in total si ne-am dus. domnul cu pricina sta langa padure, era asa un aer acolo.... doamne, nu-mi venea sa ma mai intorc.
fiecare a povestit cate ceva, amintiri dragi si cele doua ore s-au transformat in 5. de ne-au suant sefii sa intrebe daca nu cumva am emigrat.
am avut o zi deosebita, am vazut atatia oameni impacati cu ce au primit in viata lor, boala cumplita care ii duce la moarte.
ma uitam la ei, oameni tineri toti, dar nici unul disperat ca se duce prea repede. doar eu inghiteam la noduri.

ah, si sa nu credeti ca nu mi-a venit si mie randul. si desigur, am povestit de voi.... nu stiu de ce. ca normal trebuia sa povestesc de familia mea. da na, de data asta nu mi-a iesit. nu am dat nume, doar am spus ca fac parte dintr-un grup minunat.... si multe altele, doar de bine am spus.

concluzia? traiti la maxim fiecare clipa, indrazniti la orice visati, nu puneti pret pe nimikuri si nu lasati toate maruntisurile sa va fure viata. ptr ca da, maruntisurile si nimikurile ne mananca cel mai mult timp si ne trezim candva, prea tarziu ca ne-am incurcat in paienjenis.


v-am spus ca nici macar oua nu am colorat ptr Pasti? acuma mi-au spus copii ca nici macar un ou rosu nu le-am facut. nici un bai, va cumpar marti ca maine e inca inchis peste tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld


concluzia? traiti la maxim fiecare clipa, indrazniti la orice visati, nu puneti pret pe nimikuri si nu lasati toate maruntisurile sa va fure viata. ptr ca da, maruntisurile si nimikurile ne mananca cel mai mult timp si ne trezim candva, prea tarziu ca ne-am incurcat in paienjenis.


Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!




kari, aveam nevoie exact acum de asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

carmen si la noi totul a functionat ieri, tu in ce stat esti?
aseara mi-am dat seama ca nu am ceapa sa fac orez si am plecat la aprozar si mi-am adus aminte ca daca nu iau vopsea de oua acum poate nu gasesc peste o luna si am gasit si aprozaul deschis si vopsea de oua din romania!

alina


Alinta nu ai fost atenta cand am spus ca sunt in acelasi stat ca si Michelle, doar la 7 ore spre sud, adica la mine e mai cald decat la ea. Deci stau tot in California. Chiar ma aventuram si spuneam ca eu si Michelle facem cu schimbul la gazduit la caldurica atunci cand voi erati satule de iarna. Acum daca dadu primavara, ai uitat de noi. La mine s-au trecut de mult zambilele si brandusele.
Eumada, poate totusi apare telefonul. Fusesi pana la urma la chermeza?
Carmaw, esti primavara cu pantalonii tai verzi.
Ralu, exact cum va spuneam despre ea, gospodina.
Rufus, tu esti de-al meu. Si eu sunt cu ceramica, fara teflon, doar inox si am inghitit in sec la imaginea blidelor de ceramica. Eu daca as reusi sa imi aduc asa ceva aici, le-as pune ca decoratii, nu m-as indura sa mananc din ele.
Buflea, au mare dreptate parintii tai. Sincer. Lasa aluminiul, teflonul si macar acum asculta-i, ca nu mai apuci sa citesti alte carti ale altor dusmani. Se sting oamenii pe banda rulanta iar noi nu avem sansa batranilor nostri daca ignoram tot ce ne distruge.
Kari

Mergi la inceput