Viata in Germania si Elvetia - cap. 86

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Credeam ca a trecut pericolul cu Berlinul, dar acuma brusc cica vine CEOul de la Berlin sa il cunoasca personal pe al meu. Iar ma pun pe cautat case, fir-ar mama ei de viata.

Cel mai tare mi-e groaza ca trebuie sa o scot pe asta mica de la gradinita asta superminunata unde e fericita si sa incep lupte pentru un loc la o gradinita bilingva acolo. Aaaahhhhh! Care aveti niste calmante?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

salutare! nu mai stiu cu cine m-am conversat ref la aparatele dentare si spunea ca plateste in rate, ca sa nu se adune mult la sfarsit. Am asteptat sa incheiem un ciclu de tratament sa vad daca intr-adevar e asa cum credeam , ca sa nu zic prostii. Ei bine, l-am incheiat si incepem altul, si la sf ciclului am trims toate facturile cu acei 20% platiti de noi ca garantie ca ne tinem de tratament si am primit tot inapoi de la casa de asig. Deci NU am platit nici un cent, desi a avut in total , pe parcursul a 2ani, 4 aparate diferite. Acum incepem urmatorul si va fi la fel. Voiam doar sa trag un semnal de alarma, se pare ca sunt ortodonti care sug la doo oi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

buna fetelor

am si eu o nelamurire: vrem sa vanda mama un apartament in ro,in numele nostru.ea a primit de la notarul din tara care se va ocupa de acte o hartie cu care noi am fost aici la notar si am imputernicit-o.am semnat in fata lui,ne-a legalizat-o dar nu am stiut de apostilare....si probabil nici el, ca nu ne-a zis nimic

am trimis-o in tara si acolo nu o poate folosi fara aceasta .acum asteptam sa trimita inapoi actul pt a merge aici sa-l apostilam...ne trebuie o stampila patrata cica dar unde? la primarie?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Apostila tine de Landgericht nu de primarie. Vad ca scrie Paderbon la tine in profil - ia uite

http://www.landgericht-paderborn.de/aufgaben/apostillen/index.php

Noi am avut nevoie de apostile pe certificatele de nastere ale copiilor primite aici, pe care le-am transcris sa primim certificate romanesti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Danke Selina .dupa ce ajunge actul merg sa vad ce putem rezolva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Tinatache, te rog sa detaliezi tot procesul cu aparatul dentar. Si eu trebuie sa merg cu fii-mea la medic si nu stiu la ce sa ma astept. Noi suntem asigurati la AOK, oare trebuie sa platim ceva?

Deja pe mine ma streseaza maxim subiectul asta. Dupa ce a purtat in Romania aparat dentar fix mai bine de 4 ani si dupa ce am platit o caruta de bani, acum trebuie s-o luam de la capat. Dintilor de sus le-a fost dor de vechea locatie si s-au reasezat cum au vrut ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianda

Tinatache, te rog sa detaliezi tot procesul cu aparatul dentar. Si eu trebuie sa merg cu fii-mea la medic si nu stiu la ce sa ma astept. Noi suntem asigurati la AOK, oare trebuie sa platim ceva?

Deja pe mine ma streseaza maxim subiectul asta. Dupa ce a purtat in Romania aparat dentar fix mai bine de 4 ani si dupa ce am platit o caruta de bani, acum trebuie s-o luam de la capat. Dintilor de sus le-a fost dor de vechea locatie si s-au reasezat cum au vrut ei...


Hola!
nu prea am ce detalia intrucat pt fiecare copil e altfel. Doar ca nu am platit nimic, suntem asigurati la stat. banueisc ca si pt voi e la fel, nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji. Aparatele se poarta pana la maturitate, si la 17 ani se pot intoarce in vechea locatie.
Interesati-va de un ortodont prin apropiere, puteti merge si la 2 daca vreti sa vedeti unde se simte mai bine si ce va spune. Ideal ar fi sa aveti ceva informatii de pe la alti copii de la scoala (noi n-am avut ca am inceput f devreme si inca nu avea nimeni aparat) dar se poate si fara. Apoi merge totul de la sine, medicul stie ce are de facut, se converseaza direct cu casa de asig., voi primiti numai Fyi sa stiti ce se mai intampla. Dupa fiecare consultatie primesti factura acasa si platesti 20% ca garantie ca mergi pana la capat. Dupa ce se incheie un ciclu, chestie care iarasi e hotarata de medic in fct de cum stie el ca tb sa lucreze cu casa, trimiti toate facturile si primesti suma totala inapoi. La noi au fost cam 230€ in cativa ani, nu pot sa spun ca m-au ruinat.
Dar ca regula generala, in final nu platesti nimic. Eu sunt f multumita de cum decurge, primesc instiintari de la casa si telefoane pt programari de la cabinet, chiar nu ai ce griji sa-ti faci.
Copilul poate merge si singur si chiar merg singuri, pt chestii minore cum ar fi reglarea aparatului sau controalele la 6 sapt. Sau daca nu se simte bine, o zgarie/strange ceva, poate merge in drum spre casa. Nu pt orice ca daca n-ai progr. cam astepti dar se poate. Ma suna sa facem progr. impreuna cand tb sa fiu si eu, altfel face numai cu copilul.
Na, cam asta-i, in leg. cu procesul in sine afli detalii de la medic. daca stai in estul Münchenului iti recomand dr. nostru Arata bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinatache

daca stai in estul Münchenului iti recomand dr. nostru Arata bine

cristina


De asta imi esti . tz tz tz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:



fetelor, daca vreti sa va intalniti cu romani mergeti la filme in OV (original version, engleza) . am fost azi si erau cel putin 3 perechi, intr-o sala relativ micutza si nu chiar plina. Am vazut Oblivion, as zice Top Gun reloaded SF Voiam sa vad ceva in engleza si am dat peste asta, nimic deosebit de capul lui. Bine facut, efectele faine, muzica super misto, chiar f buna.
A vost careva de pe aici azi la 4 la Oblivion la Cinema (chiar asa se cheama cinematograful)?
weekend placut, enjoy the sun!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Si la noi a venit primavara Ieri au fost 15°, azi vor fi 22°. Am cumparat panselute pt curte, miros atat de frumos. Maine e o zi libera pt cei care lucreaza in Zurich si pt elevii din intreg cantonul Zurich (e o sarbatoare, se cheama Sechseläuten), asa ca avem un weekend mai lung.

O zi insorita va doresc !

Mihaela

Mergi la inceput