Viata in Germania si Elvetia - cap. 86

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Fetelor, nu mai gasesc pagina cu linkul pt casatoria in Danemarca. E cineva ataaaat de draguta incat sa poata posta inca o data aici? Va multumesc! :D

tzzzzzzzzz
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=177356&whichpage=16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Cu placere Enza. Este diferenta mare intre partea germana si cea franceza, nu numai la scoala, ci si din alte puncte de vedere. Salariile sunt mai mari in partea germana de ex., la fel insa si preturile. Zurich-ul e capitala financiara, aici sunt majoritatea bancilor.

Eu una sunt multumita cu sistemul de invatamant pana in acest moment. Mai incolo vom vedea.

Un weekend placut in continuare.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

hai ca v-am ajuns din urma, cu cititul.

Sunt f.bucuroasa, am primit loc la gradi, din 1.Sept ! E numai pana la ora 14, immerhin!

Mami de Julius :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Hai sa va fac si eu sa zambiti. :))
Sambata am avut garda. Sunt singura in spital si un medic primar e la domiciliu, in caz ca am nevoie de ajutor vine la spital.
Deci, noaptea pe la vreo 1, eu si asistentul neamt in urgente, vine un nene tanar (48-52 de ani) beat rupt, cu o ditamai plaga la cap care sangera ca porcul. Evident ca a durat pana sa ne lase sa ne uitam, ne chinuiam ca nu statea cum voia, plaga sangera de numa si el ne tot intreba ce ii face. Faceam noi cu schimbul spunandu-i aceeasi chestie, pana cand la un mom. dat ii spun eu ca trebuie sa suturam plaga si sa nu se miste. La care el intreaba 'suntem la spital?' eu spun ', da, suntem la spital'.
La care omul 'IN Deutschland?!?!!' :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) Evident ca eu si asistentul ne-am prapadit de ras.
Prietenul meu a spus ca e cea mai faina faza pe care a auzit-o si ca omul s-o fi gandit ca e in Polonia (suntem chiar la granita) :))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

buna tuturor

as avea nevoie de ajutorul celor care sunt familiarizate cu sistemul de invatamant din Bavaria.

In curand ne vom muta in Regensburg ceea ce inseamna ca va trebui sa inscriem copilul la scoala.
Acum fiica mea este in cls a5a la Liceul German din Bucuresti, este cursiva in lb germana si are media notelor (de pana acum) pe cls 5 de 9.42. As vrea sa stiu daca incepand cu noul an scolar va fi acceptata direct in cls a6a la gimnaziu sau va trebui sa dea ceva teste (de lb germana si/sau mathe).

multumesc
Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

In legatura cu inscrierea copilului la Gimnasium, trebuie sa vorbesti cu directorul scolii respective si-ti va spune el ce si cum. Daca ea se descurca bine cu limba germana, sunt sanse foarte mari sa fie primita direct in clasa a 6-a. Asta depinde doar de directorul scolii. La inscrierea copilului aici nu intereseaza pe nimeni notele din Romania. Poti sa nici nu le aduci. Noua nu ne-au fost cerute nicaieri.
Fiind vorba de Gymnasium, probabil va da si ceva teste, dar iarasi in functie de ce hotaraste conducerea scolii.
Si fetita mea a venit in Germania tot la terminarea clasei a 5-a. A fost primita direct in clasa a 6-a la Gymnasium. A dat testare la engleza si matematica. Initial mi-au spus si de geografie, dar dupa testarea la primele doua obiecte au hotarat ca e suficient. Cunostintele ei de lb. germana au fost minime dar acum se descurca excelent.
Daca mai ai nelamuriri intreaba-ma.
O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

multumesc pentru detalii. daca o sa mai am intrebari o sa indraznesc sa te mai deranjez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Azi am primit prin posta confirmarea ca Madame a fost acceptata la Gymnasiul dorit (nu ca am fi avut dubii, dar tot a fost un sentiment frumos).

Xio...trebuia sa ii spui ca e in Columbia in inchisoare si urmeaza sa ii faceti tuseu rectal

Editez ca m-a lovit dislexia in degete si inventez cuvinte noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Miriluta,oo,ce devreme sunt la voi inscrierile la gimnaziu! La noi abia luna viitoare! Felicitari Mirunei!

Si eu sunt happy azi de fiica-mea ca e la 3 a Schulaufgabe la germana cand ia 1 si de fiecare data singura din clasa.Acum a fost gramatica si e fara greseala.

Mergi la inceput