Viata in Germania si Elvetia - cap. 86

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Buflea daca vrei ceva din Sexshop - just say the word



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

Intru numai sa ma plang de vremea de aici, ne-am mutat in germania din septembrie si de atunci daca am vazut soarele de 4 ori.
In alta ordine de idei ma bucur sa vad ca parintii lui buflea au ajuns cu bine pe teritoriul american datorita nemtilor.
Tzuc.
Copiii vostri merg la gradinite germane?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Paste fericit tuturor care sarbatoresc si astazi!

Dupa cum ninge afara,as putea sa va urez linistita Craciun fericit!La Craciun am avut 17-18°C si acum cam 0°C...asa ceva ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Paste fericit si de la mine celor care sarbatoresc!
Alina eu ma consolez ca de Pastele nostru ( ortodox) sigur nu o sa ninga
Si la noi a nins putin de dimineata. Sa speram ca o sa vina si primavara...

philip copii cam merg la gradinite germane ca doar suntem in Germania...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Hihi Philip, cind le povestesc celor din tara ce naspa e vremea de aici (eu mai locuiesc si la polul ploii) nu ma crede nici unul. Si mai ales nu cred ce efect asupra psihicului are asa o vreme. Cred ca reclama englezilor cu vremea ar fi trebuit sa o ia nemtii .

Apoi clar ca ai nostri copii merg la gradinite si scoli germane, ca numai orasele mari au din cele in engleza si noi doar locuim in Germania si copii trebuie sa invete limba tarii in care stau .

Paste fericit tuturor! O sarbatoare frumoasa cu familia si prietenii!

La Dresda e peisaj cu zapada si flescaiala, juniorul mi-a adunat apa in cizme tot sarind prin baltoace si acu tuseste de toata frmusetea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Un Paste fericit si de la mine ! Noi sarbatorim si azi, sotul e reformist.

Si aici a nins, la stiri ziceau ca primavara va veni peste 2 saptamani

Numai bine.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Angiuta,si eu zic la fel ca in 5 saptamani,cel putin,va fi mai cald...
Aici a nins ceva (e vorba de München)si s-a si pus...sotul e afara la dat zapada.


Aschiutza,asa ceva nu a mai fost sa tina iarna cate 6 luni .

Am o prietena aici cu copilul la gradinita privata bilingva,engleza-germana.Nu cred ca exista gradinita numai in engleza,de ex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Paste fericit si de la noi. Noi sarbatorim si Pastele catolic si cel ortodox - noi suntem ortodocsi insa copiii merg la scoala catolica ca vor si ei sa povesteasca.


M-am saturat de frig si ploaie si zapada

Philip si pe mine m-a amuzat intrebarea ta Copiii mei au mers (Henrik inca pana in vara asta) la o gradinita bilingva: engleza/germana. Nici eu nu stiu sa existe gradinite unde nu se vorbeste germana...in afara de gradinita internationala careia nu ii vad scopul decat daca esti expat si nu ramai mai mult de 5ani in Germania. Scoala internationala are niste tarife uriase (11.000 €/an pentru clasele 1-4 si pana la 18.000 €/an pentru clasele 9-12).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Scoala internationala are niste tarife uriase (11.000 €/an pentru clasele 1-4 si pana la 18.000 €/an pentru clasele 9-12).

Amu depinde si de scoala internationala , astia imi par mai ieftini:
http://is.cjd-braunschweig.de/index.php?id=29

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui CT

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Scoala internationala are niste tarife uriase (11.000 €/an pentru clasele 1-4 si pana la 18.000 €/an pentru clasele 9-12).

Amu depinde si de scoala internationala , astia imi par mai ieftini:
http://is.cjd-braunschweig.de/index.php?id=29

Christa


Pai 780 + 150 = 930€/luna x 12 luni ...cam tot la gara aia te dai jos.


Uite aici tarifele de la scoala internationala din Hamburg. VAd ca am gresit, tarifele pentru scolari sunt chiar incepand de la 16k plus aditionale. 11k era pentru gradinita

In alta ordine de idei, IN HAMBURG E SOAREEEEEEE!!!!!!

E inca frig de intepenesti insa e soare

Mergi la inceput