Viata in Germania si Elvetia - cap. 86

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Noi n-eam petrecut seara trecuta in camera de urgenta a spitalului de copii. Am plecat pe la 7 sa il iau pe sherif de la aeroport si Miru mi s-a plans ca o mananca spatele. M-am uitat si avea doua bulinutze, cat doua boabe de mazare. I-am zis ca nu e nimic si am plecat. Cand eram pe drum m-a sunat sa imi spuna ca o mananaca spatele rau insa i-am zis sa se linisteasca ca nu e nimic sigur. LA 8 cand am ajuns acasa, avea tot spatele umflat si rusu si fierbinte. La fel si pe burta si lateral, pete mari rosii si umflate.

I-am dat niste Fenistil si am fugit cu ea la urgenta. Am asteptat o vesnicie (era plin de copii mari si mici - cei mici adormisera la parinti in brate) si pana la urma am aflat ca e o reactie alergica/urticarie. Am primit cortizon.

Am ajuns acasa pe la 11 seara obosite si flamande amandoua. Azi s-a dus la scoala insa dimineata deja era plina de buline pe picioare. A luat la ea picaturile de Ceterizin.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

buflea ma bucur pentru tine si parintii tai. Poate ne dai cateva detalii privind momentul reintalnirii .

angiuta iti multumesc pentru ambele mesaje. Bafta si tie in continuare!

Miriluta tot mai bun era un cock-tale decat urgentele.
Din ce cauza a facut fiica ta asa o alergie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

... I-AU ASTEPTAAAAAT, I-AU ASTEPTAT ...

M-a sunat mama acum DIN AVIONUL DE AMERICA ...care este delayed. Nu stiu daca este delayed din cauza ca sunt multi intarziati sau din cauza de vreme, dar ai mei erau in el.

Oh ! Fetelor, ma scuzati ca am navalit peste voi - incepand de azi, nemtii ocupa un loc special in inima mea ...
Tot incepand de azi, am mai imbatranit cu 5 ani, dar sunt vopsita asa ca nu se vede ...sper doar sa nu imi cada parul

Daca ma mai relaxez putin incepe sa imi para rau ca nu am aflat si eu amanunte despre sex shopul ala ...dar lasa ca la urmatoarea mea venire, imi caut zbor prin Munchen cu legatura la 6 ore ... mi-or ajunge 6 ore ? Stie cineva ?




Si eu am trecut odata prin asta cand mergeam din Olanda inspre Romania. La Budapesta am avut escala inspre Timisoara. Ungurii au asteptat aproape o ora un avion care venea din Italia pt a lua pasagerii care mergeau pana in Timisoara. Cred este o politica generala in industria zborurilor, adica daca stiu ca au pasageri care vin de la alte zboruri sa ii astepte. Cred ca mai mare ar fi problema daca nu ar face-o. E bine ca s-a terminat cu bine, pt parintii tai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camay spune:


Am facut in ultimii ani cursa Memphis Amsterdam Otopeni, nu prea am avut probleme cu legaturile dintre avioane. Sper ca ai tai sa ajunga cu bine la tine. Buflea, iti doresc sa ai parte de multe clipe minunate cu ai tai parinti.

In Hamburg este destul ce rece, fetita mea a decorat copacelul cu oua si cinta "O Christmas treee..."
Doamnelor , va doresc ca iepurasul sa fie darnic cu voi, sa va bucurati de familie, , soare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

miriluta cum se simte fetita ta?

aschiuta plimbare placuta prin dresden,parca acolo ziceai ca plecati.noi vrem sa mergem in august o saptamana,asa ca te astept cu detalii la intoarcere.


Va urez Sarbatori fericite si linistite,iepurasul sa fie darnic,poate ne aduce ceva soare si cateva grade in plus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mvai fetelor, ma scuzati ... m-am vazut cu sacii in caruta, aka cu parintii in avion si nu am mai trecut pe la voi ...mi-e rusine 5 min .

Pe scurt - au ajuns cu bine
Pe lung - am povestit la pinguini, und eun ghetar intreg a stat pe margine asteptand "marea aterizare" ...acum rad, imi da mana, mi se pare chiar simpatic

Nu cred ca este nici o politica in a astepta calatorii intarziati ... decizia de a intarzia un zbor depinde de planul de zbor al aeroportului, de lungimea zborului intarziat si de numarul de calatori asteptati ...

Va dati seama ca daca imping un zbor o ora mai tarziu, trebuie sa ii gaseasca loc in planul de zbor, ca doar nu poate sa-l trimita la decolare in paralel cu unul planificat la aceeasi ora ...

Apoi e logic sa intarzii un zbor lung, de 10 ore (cum era asta de America) versus unul scurt de 2 ore ..in cele 10 ore, ora aia de intarziere se poate recupera si nu se mai incurca alte conexiuni, planul de aterizare al aeroportului de destinatie ...etc.

Si desigur, una este sa astepti 10-20 de calatori si sa salvezi astfel 10-20 de costuri suplimentare de hotel, masa, transport ...etc ... si alta este sa intarzii 498 de oameni pentru 2 calatori.

In cazul parintilor mei, cred ca toata Europa era sub zapada si au fost mai multi, din mai multe zborurui, care au intarziat la acest avion ...ai mei au spus ca dupa ei au mai venit 5 persoane.

Si eu am patit ceva similar asta vara in Varsovia, cand am plecat de aici cu 2 ore intarziere si am ajuns in Polonia fix cand pleca avionul de Romania. Sigur, puteau sa ma astepte ... dar era zbor scurt si la transfer am aflat ca erau fix 3 persoane care pierdusera aceasta legatura ... in mod clar nu a meritat efortul in a ne astepta.
Porcaria este ca daca exista cursa in aceeasi zi, compania de zbor nu te trimite la hotel, chiar daca sunt 10 ore de asteptare ... eu ajunsesem in Polonia la 9:00 A.M. si am avut cursa spre Romania la 20:30 ... desi eram dupa un zbor peste noapte, nu mi-au dat decat masa si mi-au oferit bancile de asteptare din aeroport. Daca urmatoarea cursa spre Romania ar fi fost peste ora 22:00 imi ofereau hotel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

NU MAI VREAU ZAPADA. Aseara pe la 19:30 cand am venit acasa era libera o parte din curte, ici si colo mai era cate un "mormanel" de zapada. Azi dimineata la 8:30 minim 20 cm zapada, si ninge in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Noi maine plecam din Tm spre noua casa si nu vreeeeeau
Adica mna, vreau acolo, dar vreau si aici
De cand am ajuns m-am culcat in fiecare seara dupa ora 1 noaptea, de dimineata eram pe drumuri, dar zau c nu ma simt obosita.
Ah, ce frumos e acasaaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Un Paste fericit si de la mine !

In Dresda si imprejurimi noi am fost de 2 ori, la sf.lui iulie mergem din nou...orasul vechi e frumos- Frauenkirche e superba...in imprejurimi: Meisen (fabrica de portelan), Moritzburg (castelul unde s-a filmat 3 nuci pt cenusareasa)...Saechsische Schweiz...noua ne-a placut zona ft mult....am fost si cu vaporul pe Elba...am stat si in Bad Schandau...asteptam cu nerabdare sa mergem din nou..iar preturile in comparatie cu Elvetia sunt mici..

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Buna ziua si de la noi. Miru se simte bine, nu a mai avut nimic dupa episodul de seara.

Nu imi vine sa cred ca e Paste si ninge. MA consolez cu gandul ca pana la Pastele ortodox mai e timp sa vina soarele.
Azi mi-am propus sa facut curat in casa...pana la ora asta am ramas la stadiul de propunere. Iar maine e zi de vopsit oua si cocalit cate ceva. Noi o sa sarbatorim si Pastele catolic si cel orthodox. Copii deja se bucura ca vine Osterhase de doua ori

Weekend placut si Paste fericit

Mergi la inceput