Viata in Germania si Elvetia - cap. 86

Viata in Germania si Elvetia - cap. 86 | Autor: CT

Link direct la acest mesaj

cap. 85,
cap. 84, cap. 83, cap.82, cap81, cap80, cap.79, cap.78, cap.77, cap.75, cap.74

Diverse teme (Arbeit , cursuri, etc):
https://docs.google.com/document/d/11tdpBBfcGcoAZZUyoCNRntZdwkOk0TLBqA1jk9Psp0o/edit?pli=1

Medici in DE
https://docs.google.com/document/d/1BHHS72nlf0YefG4uJ2h5-MU0fmalAactA0ILAkxM7zs/edit?pli=1

Pt orice modificari, completari la cele 2 link-uri de mai sus, luati leg. cu . Ea pus contul la dispozitie si a lucrat link-urile si e singura care are acces sa modifice/adauge.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Buflea, daca ninge la München atunci va intirzia cu siguranta plecarea din München fiindca va fi coada la deicing. Cel mai bine as zice sa aiba la ei un bilet in engleza sau geermana pe care sa scrie "please call this number to let our family know about the changes", ori "we need to make a phone call to our family in the US to ...". Daca se intimpla ceva si pierd conectia, pot cere la counterul Lufthansa sa dea telefon. Eu zic sa nu panicati, cursele internationale au mai tot timpul intirziere, fiindca au foarte multe operatiuni de facut pina la boarding, si de multe ori ajung cu intirziere. Si da, aeroportul e mic, nu e mare brinza sa ajungi la conectie.

Ah, spune-le ca daca sunt in intirziere sa se bage in priority lane fluturind cardul de imbarcare, in general te lasa sa treci daca esti in pana de timp. N-am povestit aici, dar am facut odata 15 minute transfer in CDG, Paris, avind terminale diferite si un copil plingacios in brate, plus bagaj de mina si geanta plina cu pampers si altele. Am alergat ca la maraton, am trecut in fata tuturor, am ajuns fix cind inchideau poarta si am cazut lata in avion. Deci daca se poate in GDG in 15 minute, parintii tai sunt super ok in Munchen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Miriliuta, e hiar bestiala invitatia primita. Mergi, mergi? Sotul ce zice?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Neatza,fetele!

Buflea, la München ninge linistit si marunt dar s-a pus ceva si cam tot minus 2-3. Nu e viscol,nu bate vantul.Eu cred ca de-aici pleaca fara probleme avioanele,eu am zburat si in conditii de vreme mult mai grele.Important cred ca este cum ajung de la Bucuresti...

Succes si calatorie placuta parintilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Craciun fericit! si de la München. Repede mai trece timpul asta ...

angiuta lamureste-ma te rog si pe mine. "Sozialpädagogin" inseamna educatoare? Eu stiam ca este ceea ce in Romania se numeste asistent social. Multumesc anticipat pentru raspuns .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Mergi, mergi? Sotul ce zice?



Inca nu i-am spus. Daca as fi convinsa ca sunt Cock - m-as duce insa am un feeling ca sunt doar niste doamne plictisite care viseaza la Cock

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Deja au 30 min delay la plecarea din Bucuresti ... Sa ma scuzati dar acum vreau sa bata vantul in Munchen fix de o intarziere de fix 30 min....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Enza

lamureste-ma te rog si pe mine. "Sozialpädagogin" inseamna educatoare? Eu stiam ca este ceea ce in Romania se numeste asistent social. Multumesc anticipat pentru raspuns .

Nu-s angiuta, dar totusi ...
Educatoare e Erzieherin, Sozialpädagoge/Sozialpädagogin e o pregatire profesionala, care insa iti permite sa lucrezi in mai multe locuri/domenii. Poate fi si asistent social, da, insa si Mona a avut la cresa de ex. o educatoare care era Sozialpädagogin, si educatoarea dupa ce a plecat de acolo a lucrat (cred ca inca o mai face) la o scoala primara la after school (aka "Hort").

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Deja au 30 min delay la plecarea din Bucuresti ... Sa ma scuzati dar acum vreau sa bata vantul in Munchen fix de o intarziere de fix 30 min....


nu e cursa pierduta le recupereaza in majoritatea cazurilor in zbor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

CT (Christa) iti multumesc pentru raspuns. Presimteam ca o vei face tu .
Da, stiu ca "Erzieherin" inseamna educatoare. Eram insa curioasa cum va arata explicatia termenului "Sozialpädagogin" venita din partea cuiva care se si pricepe.
Ministerului Social (pe scurt) din Bavaria mi-a scris de mai multe ori ca eu cu diploma in Theologie-Sozialarbeit, am terminat de fapt un studiu teologic si nu ma incadrez la calificarea Sozialpädagogin, respectiv ca modulul pedagogic absolvit ma pregateste pentru activitatea de predare, nu pentru cea de Sozialpädagogin. .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui DidiAlex

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Deja au 30 min delay la plecarea din Bucuresti ... Sa ma scuzati dar acum vreau sa bata vantul in Munchen fix de o intarziere de fix 30 min....


nu e cursa pierduta le recupereaza in majoritatea cazurilor in zbor

Deci acum este o certitudine ...au plecat cu 1 ora intarziere si ai mei au 1 ora intre avioane ... si ziceti voi ca nici o pala de vant, nici o tuse, nici un junghi care sa impiedice decolarile din Munchen, nu-i asa ?

Mi-au spus fetele de la Pinguine ca cica e un sex shop in aeroport.
Sa fi fost asta un semn divin, un fel de discount la final de "cariera" pentru ai mei ... sa-i fi trimis Karma in sex shopul ala, sa stea "cine stie cat", pana la urmatoarea cursa spre America ?

In fine, nu ma intereseaza, sa consume bateriile de la toate jucariile shopului, numai sa ma anunte si pe mine cand vin si sa nu uite sa iasa de acolo cand le va pleca noua legatura ...

Eu de fapt fac haz de necaz ... nu mi-e teama ca se pierd, ca au aia grija de ei ... mi-e teama ca nu stiu sa vorbeasca si nu stiu cum o sa ma anunte.

Mergi la inceput