de ce vine noaptea?

de ce vine noaptea? | Autor: histamina

Link direct la acest mesaj

strumf are 2 ani si 7 luni.
ultimele lui intrebari:
masina a omorat pisisca.ea nu invie?
cu mami a rezolvat problema, mami a fost "omorata" apoi umpluta la loc cu mami si gata.dar pisica?
er ao pisicuta calcata de masina.

si a doua intrebare:
mami,de ce vine noaptea?
la asta am incercat sa ii explic cu soarele care trebuie si el sa faca nani,dar nu a fos tmultumit de raspuns,pt ca el, Ianu, doarme si la pranz si atunci e lumina,deci...............nu ma duce capul.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Pisicuta nu invie. Eventual, merge in raiul pisicutelor (daca exista asta in imaginatia lui) sa se joace cu alte animalute care au plecat acolo mai inainte.

Pai tu induci strumful in eroare :) Soarele nu merge la culcare. Pamantul o face (sau o parte din el). Strumfuletul tau e foarte inteligent din cate am citit eu despre el. Ia o portocala (soarele) si un cartof (pamantul, curata-l pe jumatate si arata-i cum partea curatata nu mai vede portocala cand il invarti cu spatele la ea. Poate-i cam complicat, dar merita incercat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Pentru ca pamantul e rotund si soarele cand e noapte la noi lumineaza pe partea cealalta. Cand noi mergem la culcare alti oameni se trezesc, la ei incepe dimineata. La noi a tinut din prima.

Succes, vor urma si mai grele !

Cea mai ciudata la noi a fost:
- Mami, cand noi nu vom mai exista, toti oamenii pe care-i stim imbatranesc si mor, ce se va intampla cu casele, copacii si ce e in jur ?
- Vor fi alti oameni aici, stranepotii tai, apoi copiii lor si asa mai departe.
- Si dupa multi, multi ani, mai urmam si noi odata ?
In gandul meu: cine sunt eu sa-l contrazic ?
- Probabil ca asa este, mai urmam si noi odata ...

Edit: Pentru exemplificare un glob pamantesc rotativ si o lampa de birou, cand cere sau crezi ca e pregatit. Oricum o joaca cu rotitul globului tot iese !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

De acord cu Dana.
Eu in schimb sugerez alt experiment.

Seara, aprinde o veioza. Ia un mar si invarte-l in jurul axei proprii, tinandu-l de codita in sus. (miscarea de revolutie i-o predai cand intreaba de anotimpuri :), deocamdata ne limitam la miscarea de rotatie in jurul axei proprii). Arata-i ca pe o parte marul e luminat, acolo e zi, pe alta parte e intunecat, acolo e noapte. Arata-i unde e dimineata si unde e seara.

Daca ai un glob pamantesc in casa e si mai simplu, nu mai ai nevoie de mar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sarutmana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

la mine si a explicat singura asa mai pentru copii din expresia frantuzeasca pt apusul soarelui ''Le coucher de soleil''SOARELE SE CULCA PENTRU CA E OBOSIT !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

de anotimpuri stim si povestim de vreo 2-3 luni.
ok.sarutmana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Histamina, te inteleg asa de bine!!!

La noi intrebarile au fost:
"Mama de ce e cerul sus si pamantul jos?"
"Mama ce se intampla cu macarea in stomacul meu?"
"Mama cu face inima la mine in piept?"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Dar de asta ce ziceti:
-soarele e o minge. de ce nu cade?
Ce explicatie dai unui copil de 2 ani la asa ceva??? El e tare simpatic, ii zice "mister sun e mingeeaaaa! si apoi mi-a picat fatza la intrebarea de ce sta pe cer si nu cade????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Sunt enciclopediile pentru copii care ofera informatii despre planete, pe intelesul lor.
Pe mine m-a intrebat de ce nu cade de pe pamant daca-i rotund si se invarte si cum de Pamantul nu cade din univers, cine-l tine acolo ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:


Si noi suntem la capitolul DE CE.

Pana acuma mi-au ramas in minte:

De ce traiesc algele in mare?

De ce marea e departe? (am fost pana acum dedoua ori la mare cu el si a tinut minte ca a fost un drum lung)

De ce toti oamenii au mama si tata?

De ce nu il vedem pe Dumnezeu?

De ce imbatranesc oamenii?

Sunt convinsa ca vor mai urma.

Mergi la inceput