Kopilas,Pity,Elena,Dani,Alexa,Ank,Piscot,Tusferi!

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Felicitari proaspetelor mamici!va doresc numai bine,seninatate,rabdare,bebei sanatosi!

Noi avem deja 2 nopti impreuna acasa si 5zile de lumina.ne descurcam destul de bine.din fericire am laptic de ajuns,ba chiar tre sa ma mulg daca 3ore pitica doarme fara sa ceara papa.
Desi sunt mega happy,implinita,vesela din fire,ma mai atinge cate-un baby blues si mi vine sa plang.imi doresc din suflet ca bebelina sa n-aibe colici,caci m as simti disperata.cand nu mi dau seama ce are,ma pastrez calma,cu vocea blanda,dar in sinea mea ..... am toate solutiile de colici pe care le-ai enumerat vevemara si sper din suflet,la nevoie sa fie cu efect.sper poate sa nu faca nimic ea,sa creasca si sa fie mai putin firava.

Acum abia astept sa scapam de bontul ombilical,sa o imbrac si s o spal fara teama.

Va pupacesc cu mare drag!

Mamica fericita cu Maria bucuria, 25.03.2013

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Fetele care ati nascut natural si care aveti epiziotomie,cum ati trecut peste durerea taieturii?Cat de tare doare si cand incepe sa mai treaca?Mie mi-e putin frica de durerea pricinuita de acea taietura si de faptul ca nu voi putea sta in fund o perioada.


37+ cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Elena, mie nu numai ca imi vine sa plang, chiar bag cate o repriza . Apoi ma simt mai bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

si eu sunt curioasa de cum sta treaba dupa epiziotomie...in caz ca voi putea naste natural.

eu inca nu am somn... si dupa noua ora e 4 jumm deja...

35+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kopilash spune:

Elena...si eu am avutceva probleme cu baby blues...cam o sapt dupa nastere ... Dar asa cum a mai zis cineva pe aici.....daca itivine sa plangi...plangi mami...nu te abtine. Eu spalam vase si plangeam de sarea camasa pe mine, sotul ma intreba de ce plang si i-am spus ca nu stiu...pur si simplu plang. Ei..si dupa juma de ora de bocit...mi-a trecut...si m-am simtit muuuuuult mai bine dupa.
Nu cred ca are rost sa te impotrivesti pentru ca faci mai mult rau.
In legatura cu epiziotomia....fetelor pe mine nu m-a durut foarte rau...a fost acceptabil. Ce mi-a spus mie moasa sa fac a fost sa stau aplecata in fata cand fac pipi ca sa nu se scurga pe cusatura ca atunci o sa usture, sa beau mult apa ca sa nu fie pipi prea acid si sa am grija sa mentin cat mai uscat locul( schimbat tampoane super des si dupa dus dat un pic cu un jet caldut cu foenul ca sa se usuce pielea si sa nu ramana umed-s-ar putea sa nu poti usca prea bine doar cu prosopul).
Durerea a potolit-o usor cu panadol....ei....sa nu incepem sa vorbim de durerea de hemoroizi...acolo e alta discutie.

Sper sa fie de folos




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Eu am inteles ca pentru epiziotomie putem cumpara spray cu lidocaina(din acela cu care ne da in gura la dentist),cica ajuta foarte mult in atenuarea durerii.Ati folosit sau ati avut alte creme?

37+ cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Paste fericit celor care astazi sarbatoresc Invierea Domnului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Legat de epiziotomie, cel mai important este sa ai o igiena stricta, chilot de bumbac si tampoane cat mai soft. Eu in maternitate am avut always de noapte si tare rau m-a deranjat plasticul ala nesuferit de am zis ca dupa ce ajung acasa o sa stau pur si simplu cu vata,dar am descoperit niste tampoane dealea stil antice de la Bella care sunt finute la atingere si le-am suportat ff bine. In rest m-am spalat cu ceai de pelin, m-am sters cu rivanol si am folosit pudra Baneocin care are antibiotic. Am 3 saptamani si stau fara probleme in fundulet, chiar ca aproape nu mai simt nimic.
Si spray cu lidocaina este eficient,este bun mai ales daca o sa aveti fire de scos sa il folosit inainte.Eu am avut noroc ca toate au fost din acelea care se resorb.
Va doresc nasteri fara epiziotomie sau recuperari rapide in caz ca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Neata fetelor.

Felicitari Tusferi!!




Am postat si eu 2 poze cu burtoaca pe ultima suta de metrii.
Mi-au aparut 5 vergeturi in stanga si 2 in dreapta exact la cateva zile dupa ce mi s-a terminat uleiul de migdale ca am gandit eu in capul meu ca e destul sa ma dau cu crema cele 2 sapt cate le mai aveam atunci pana la nastere dar uite ca n-a fost destul. Nu sunt mari rau, din fericire. Cand o sa se stranga burta insa cred ca o sa se vada mai rau. Acum mi-am luat iar ulei de migdale, macar sa nu mai apara si altele, stau cu burta unsa non stop si sper sa se estompeze cat de cat si astea care au aparut.
Mi-am facut bagajul pentru maternitate si am facut aseara ultima injectie de Clexane.


38+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu stiu despre epiziotomie de la prietena mea ca trebuie ingrijita/spalata zona cu ceai de pelin. Ea nu s-a plans de dureri mari dar ea in general nu se plange de dureri ca vorba aceea a nascut natural fara nici un calmant si fara sa scoata un sunet, nastere declansata cu perfuzii cu occitocina deci contractii mai dureroase decat la natural.
N-a stat pe colac dar se aseza mereu pe o parte. Au deranjat-o firele din interior foarte mult timp insa.

Intrebare pt fetele care au nascut deja, mai in trebuie ceva in bagaj fata de ce am pus deja si anume:

1. Lingurita, cana, biberon cu tetina nr 1, mameloane silicon , pompa muls (astea le aduce sotul a doua zi cand ajung in salon)
2. 2 pachete vata, tampoane Allways Night, tampoane de sani, hartie igienica, tifon, comprese sterile, spirt, contractubex, CLEXANE, Euthyrox, Vitamine, Bepanthen/Sudocrem, Garmastan, Baneocin, supozitoare glicerina, Metoclopramid, sapun si sampon, periuta de dinti si pasta, perie par, elasic par, strugurel, deodorant, oglinjoara, lama de ras, 4 Prosoape, 3 camasi de noapte, chiloti cu burtiera, sutiene, sosete, halat, papuci (astea sunt o parte in bagajul pentru prima zi si o parte in bagajul pe care il aduce sotul a doua zi)
3. 3 Pantalonasi, 3 caciulite, 2 manusi, 3 body, 2 salopete, 2 ciorapei, 2 paturica, 2 bavetici, 1 prosop, 2 scutece, pampersi si servetele umede (o parte in bagajul lui bebe, o parte in bagajul meu pentru prima zi)
4. Buletine, adeverinta salariat, dosar analize, kit recoltare STEM (cu fisele si analizele), ata chirurgicala
5. Telefon, incarcator, apa (le iau cu mine din prima zi)
6. Ceai pt lactatie, mancare (astea mi le aduce mama dupa ce ajung in salon)




38+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput