Kopilas,Pity,Elena,Dani,Alexa,Ank,Piscot,Tusferi!

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Arianna,daca medicii ti-au prescris un tratament insarcinata fiind este pentru ca riscul astmului necontrolat este infinit mai mare decat al medicamentelor. Aici, si presupun ca si in Romania toate femeile astmatice sunt incurajate sa-si ia corect tratamentul ci nu cat de rar pot,total gresit,medicii merg pe ideea conform careia gravida trebuie sa fie stabilizata cand ajunge la travaliu. o sa-ti mai spun un mic secret,o femeie gravida respira pentru doi dar o femeie astmatica(chiar daca astmul este pasager cum sper sa fie in cazul tau)respira pentru patru si in cazul in care doamne-fereste ai face o criza majora(se intampla in cazul celor care nu-si iau tratamentul corect sau se trateaza dupa cum a auzit ca face prietena sau poate nu-l iau deloc) nu ai fi numai tu in pericol ci in primul rand buburuza ta. Nu incerc sa te sperii,departe de mine gandul asta,incerc doar sa-ti spun ca ar trebui sa iei medicatia exact asa cum ti-a prescris pmneumologul,macar pana nasti! Nu te mai gandi ca medicamentele astea ii pot face rau buburuzei tale,din contra gandeste-te ca o protejeaza si cum ai spus si tu mai ai putin si in plus inhalatoarele ajung in cantitate foarte mica in sange iar aeriusul(pentru alergie presupun ca ti s-a prescris aerius)nu are efecte sedative si se poate lua foarte bine si atunci cand alaptam.
Te inteleg si tocmai de aceea ti-am scris despre astm poate mai mult decat era cazul,m-am identificat un pic cu situatia ta si atunci cand scriai de tusea aia iritativa care dura si dura si medicii iti spuneau ba una,ba alta mi-am adus aminte instinctiv de ceea ce am patit eu in 2009.Trebuie sa recunosc ca si mie mi-a fost foarte greu sa accept ca mi s-a declansat astmul la 32 de ani,am incercat diferite scheme de tratament pana a fost gasit cel care se potriveste organismului meu,am omis de multe ori sa-mi iau medicatie corect si tot de atatea ori am ajuns la urgenta la oxigen si la perfuzii cu bronhodilatatoare.
Ma repet,nu intentionez sa te sperii,probabil este si vina pneumologului tau pentru ca nu-ti explica exact asa cum ar trebui,uite, aici pneumologul meu a trimis scrisori la toti medicii care ma supravegheaza(stiu exact ce a spus pentru ca una dintre scrisori a ajuns la sotul meu,acesta fiind medicul meu de familie)in care a scris tot istoricul bolii mele si in plus unde atentioneaza ca in cazul unei nasteri naturale(unde este recomandata peridurala,criza de astm poate veni in timpul travaliului din cauza efortului)si unde trebuie evitata pe cat posibil prostaglandina in cazul declansarii,deci cu alte cuvinte nu este indicata declansarea in cazul astmaticelor.
Ai vorbit cu pneumologul despre aceste aspecte sau in Romania procedura este alta in cazul gravidelor?
Multa sanatate si curaj si nu uita ca astmul este o boala tratabila care poate fi tinuta sub control,dar numai cu vointa si cu acceptarea diagnosticului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Felicitari Piscotel!




Eu mai am 4 zile si dau ochii cu iubirea mica din burtica

Despre colici am auzit ca fff bun ar fi Debridat suspensie. Stiu 4 copilasi la care a functionat ff bine cand nimic altceva n-a mers.


38+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Iulia,dupa cate am observat,cel putin la mine crizele de astm se declanseaza pe fond alergic(cred ca fac alergie la praf si la balsamul de rufe-de care incerc sa ma feresc)si nu sunt foarte dure(doar incep sa harai si tusesc)si ma linistesc in cam jumatate de ora daca iau claritine.
Stiu ca nu e ok sa iau mai rar tratamentul dar chiar imi e frica pentru micuta mea,nu cred ca m-as ierta daca s-ar intampla ceva cu ea din cauza asta.In plus,ginecoloaga mi-a zis sa nu depasesc 10 zile de tratament cu claritine(de aceea eu il iau cam la 2-3 zile cand tusesc si harai mai rau).
sprayul pt astm e recomandat de 2 ori pe zi iar eu il iau o data,seara.Asta nu stiu in ce masura afecteaza bebele de aceea m-am gandit sa-l mai reduc.Acum,dupa ce am citit de la tine,o sa-l iau de doua ori pezi daca nu afecteaza bebele deloc.
De aceea imi doresc sa nasc sa pot sa iau tratamentul exact asa cum l-a prescris medicul,fara sa-mi fac griji ca se intampla ceva cu micuta.
Am mai citit ca daca iei claritine nu poti alapta deoarece nu sunt studii facute si medicamentul ii poate face rau bebelusului,acum,om vedea ce spune si neonatologul cu privire la asta.
Multumesc de sfaturi e bine sa stii ca mai e cineva ca tine care te poate ajuta.

37+ cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Eu am fost ieri la control,din nou ,totul merge bine(macar acum pe ultima suta de metri)si in plus am fost cu autobuzul,cam patru ore dus-intors cu tot cu consultatie si asteptare, aproape o ora pentru ca doamna moasa era in intarziere. Buburuza mea este fff bine,nu foarte mare dar la ce burtica am nici nu ma asteptam la vreo uriasa dar cam grabita sa iasa,asa se impinge in col incat imi vine sa tip de durere iar ieri a facut asta mai mult ca oricand,se uitau oamenii ciudat la mine in autobuz cand ma strambam de durere. Colul a ajuns la 3 cm,deci o sa mai dureze aproximativ 15 zile sau chiar peste,mi s-a spus sa nu mai iau spasfon si salbumol pentru contractii,acestea fiind chiar de dorit incepand de acum si norocul meu(mai am si noroc din cand in cand)a fost ca moasa in observatia careia am intrat este cea mai experimentata din spital,are un astm bronsic destul de rebel si are si ea destule alergii,printre care si la medicamente,ideea este ca am simtit-o aproape de mine si simt ca stie cu ce are de-a face in ceea ce ma priveste si in plus sotul ei este medic,culmea coincidentei are aceeasi specialitate cu a sotului meu. Cateodata imi plac coincidentele,ma gandesc ca Dumnezeu le aranjeaza asa, si asa mai prind si eu un pic de curaj ca.... eu in general si mai ales in public fac pe dura si curajoasa dar adevarul este ca sunt moarta de frica si pe zi ce trece frica se accentueaza si mai tare! Ehhhhh,acum nu-mi ramane decat sa ma rog la Dumnezeu ca totul sa fie bine si cel mai important sa-mi sarut baiatul inainte de a pleca de acasa,de fapt asta fac fara exceptie de vreo 3 ani de zile.

Dragele mele,voua v-a scazut tensiunea in ultimile saptamani de sarcina?Sau vi s-a intamplat sa lesinati?
Eu am patit-o aseara pe la ora 22,eram linistita in fotoliu cand am simtit ca inima mea o luase rau la trap,m-am inmuiat toata si nu am mai reusit decat sa-i spun baiatului sa-mi ia repede tensiunea ca dupa aceea am ametit putin si baiatul meu era mai alb decat mine la fata,cand mi-am revenit bine(a durat senzatia aia nasoala aproape o ora)imi era mai frica pentru baiat decat pentru mine. Cert este ca tensiunea a ramas ceva vreme la 8 cu 4 iar pulsul era de 110 batai(in general,in timpul sarcinii nu sarea de 95 batai pe minut). Nu stiu,ma gandesc ca poate o fi din cauza anemiei si poate fierul pe care il iau nu este suficient,o sa sun medicul astazi sa-l intreb.




Octavian 09/12/1995
Sarah 36+

mai avem putin,yuhhhuuuuu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Pneumologul mi-a spus ca pot naste natural si cu epidurala,alte indicatii nu am primit.


37+ cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Adevarul este ca nici eu nu primisem foarte multe indicatii inainte de a ajunge la actualul pneumolog,o doctorita tanara si inimoasa care lucreaza la un mare spital universitar parizian.
De vreo luna mi-a schimbat tratamentul,mi-a marit doza de Seretide Diskus de la 250 de doua ori pe zi,la 1000 de doua ori pe zi spunandu-mi ca 2000 de Seretide pe zi echivaleaza cu 5 mg de prednisolon,deci nu afecteaza si in plus ajuta si la maturarea plamanilor bebelui,atunci se punea problema de nastere prematura.
Presupun ca se banuieste ca esti alergica la praf,in timpul sarcinii nu vad ce medic ar risca sa-ti faca teste cutanate,eventul ar face teste de sange dar din ce stiu in Romania sunt foarte scumpe,acum 3 ani am platit pentru un set de teste sangvine peste 3000 de lei.
Poti fi alergica si la acarieni,cum foarte bine poti fi alegica si la mucegai daca ai umiditate in casa,cum ai spus si tu o sa faci toate investigatiile necesare dupa nastere.
Pentru nas nu ti-au dat nimic? Alergodil,Nasonex,Avamys sau altceva? Sau nu ai probleme cu stranuturile dimineata?
Eu,din pacate,iau aerius zilnic(normal nu trebuiesc depasite 10 pilule pe luna,ca in cazul tau),nu stiu Claritine da somnolenta? Are efecte sedative?
Ehhhh,lasa ca o sa trecem noi cu bine si peste hopul asta si bebelusii nostri or sa fie frumosi si sanatosi!!!!!
Pentru prostaglandina cred ca ai putea sa-ti intrebi pneumologul cu toate ca eu cred ca spitalul la care vei naste va fi pregatit si medicii de acolo vor sti exact ce si cum, sa faca,deci din nou iti spun CURAJ!


Emilia mult noroc iti doresc si multa bucurie la intalnirea cu buruza ta draguta!!!
Scoatem motate pentru tine cum de altfel scoatem si pentru Arianna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Am luat aerius dar nu m-am simtit asa bine cu el cum ma simt cu claritine-la mine nu am obs sa dea somnolenta.Tu ai luat aerius zilnic toata sarcina?
Eu ca si spray iau Symbicort si e ok cu el sau asa mi se pare mie.
Eu cred ca totusi e doar alergie si nu are legatura cu astmul,dar o sa vedem dupa nastere.
De stranutat,stranut foarte rar si nu mi-a dat nimic(vara iau nasonex cand e sezonul pufului ca atunci stranut de numa :))



37+ cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc pentru motzate

38+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Emilia cand esti programata luni sau marti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Fetele mie la botez preotul mi-a dat voie sa intru pana la jumatatea busericii, unde era masa de infasat a lui bebe si aveam 2 sapt jumate de la nastere. Mi-a spus ca nu am voie in fata si sa ma ating de obiecte sfinte si este prof la facultatea de teologie. Deci ideea e sa nu te atingi de obiecte sfinte, la fel ca la menstruatie.
Emilia mie preotul mi-a zis ca dupa 8 zile pot face votez, deci clar mama are voie sa iasa afara inainte de cele 40 zile.
Piscotel felicitari

Mergi la inceput