Clasa pregatitoare 2013-2014 (3)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns frumu spune:

dydi cand te duci la ISMB informeaza-te bine cand ti se va raspunde la cerere si cum. Eu cand am facut cererea le-am lasat si tel si mail si doamna de la registratura s-a aratat sceptica ca ma va contacta cineva si tot imi spunea ca dosarul meu va merge mai departe in continuare. dar in continuare unde? ca mi se pare aberant sa duca inspectoratul cu masina/posta dosarul meu personal la centrul de evaluare de care apartin. In final stabilisem sa mai sun eu sa intreb de stadiul dosarului si de atunci nu s-a miscat nimic. Oricum inspectorii de acolo(care erau si in comisia de inscriere) nu imi dadeau sanse de reusita si concluzia lor a fost ca "ar fi trebuit sa inscriu copilul anul trecut la pregatitoare".
Oricum poate daca au un nr mai mare de cereri se vor hotari ca e o problema cu acesti copii si vor face ceva in acest sens
iti urez multa bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Cam la fel s-a intamplat si cand eu am depus cererea (insotita de argumente solide - zic eu!!) la inspectorat; dna de la registratura a fost foarte draguta, mi-a spus ca nu se stie catre cine va redirectiona cererea mea inspectorul general si mi-a dat un nr sa sun in urmatoarele zile. Nu am mai apucat sa sun eu ca m-au sunat ei pe mine!

Una peste alta, i-am spus si inspectorului, mie mi se pare discriminare!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

As vrea sa stiu daca exista un copil nascut in ianuarie 2008 si merge la pregatitoare in 2013. Eu voi avea copilul la anul in aceasta situatie si vreau sa aflu care sunt sansele si pasii de parcurs. Ar fi in septembrie de 5 ani si 9 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Din cate stiu legea prevede ca anii de inceput/sfarsit ai unui ciclu nu pot fi comasati; cei care au copii de 6 ani la 31 august si vor sa-i inscrie in clasa 1 cam asta fac, sar clasa zero si vor sa parcurga clasa 1 pe un motiv intemeiat , copilul este peste nivelul clasei zero. Doar ca legea nu prevede exceptii si asta este si motivul pentru care se refuza inscrierea unui copil de 6 ani in clasa 1.
Nu mi se pare normal insa sa fie asa; pentru situatii de genul asta, exceptionale, Inspectoratul, pe baza unei evaluari, ar trebui sa dea ok pentru inscrierea in clasa intai copiilor care nu au 7 ani in toamna dar fac dovada ca sunt pregatiti de clasa 1.

Noi l-am inscris pe la Ita Wegman. S-a scris mult pe DC despre acest liceu, parerile sunt impartite stiu, dar am luat aceasta decizie dupa ce am avut mai multe runde de discutii cu conducerea si am vazut scoala, care fiinteaza intr-un sediu nou de anul trecut.
Am vrut un start bun pentru , o invatatoare care sa nu tipe la copilul meu sau sa-l ameninte asa cum am patit sambata la scoala de circumscriptie cand am vizitat-o; clasa zero, teoretic, nu poate fi un mare castig cognitiv, scrie cu litere de mana si de tipar si citeste. Face socoteli multiple.
Oricum la Waldorf nu vor scrie pe caiete liniate si nu vor face bastonase, ci vor scrie direct literele si cei care le stiu deja nu vor astepta sa le invete si ceilalti ,ci se va lucra individual cu fiecare in functie de nivel si potential.
Daca lucurile nu decurg cf. asteptarilor, il vom muta la anul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui rein

As vrea sa stiu daca exista un copil nascut in ianuarie 2008 si merge la pregatitoare in 2013. Eu voi avea copilul la anul in aceasta situatie si vreau sa aflu care sunt sansele si pasii de parcurs. Ar fi in septembrie de 5 ani si 9 luni.

rein


Faci programare la evaluare, mergi cu copilul, daca rezultatul este pozitiv mergi apoi cu fisa de evaluare la scoala la care doresti inscrierea la clasa pregatitoare.
Ieri, pe lista centrului de evaluare unde am avut eu piticul inscris erau foarte multi copilasi nascuti in ianuarie 2008, chiar si februarie.
Al meu e nascut in dec 2007, l-am si inscris deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

Felicitari celor deja inscrisi :)Cum a fost evaluarea pentru pregatitoare? Cam cate minute dureaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Intrebarile au fost cam asa ( 20-30 de minute), nu numai la al meu si la altii, fiecare examinator a pus unele, a lasat altele, dar in mare in aceasta zona de interes se invart:


"Spune-mi prin ce se deosebesc (ce nu au la fel)!":
-cainele si vrabia
-marul si para
-fereastra si usa
-paharul si ceasca
-caruta si sania
"spune-mi prin ce se aseamana(ce au la fel)?!"
-o pruna si o piersica
-pisica si soarecele
-vaporul si trenul

"Numesc doua lucruri. Tu sa-mi spui prin ce se aseamana si prin ce se deosebesc ele!"
-minge-portocala
-avion -porumbel
-fetita-papusa
-masina -caruta :

"Pune mana dreapta pe umarul drept si mana stanga pe umarul stang!" , "Arata mana mea stanga!", "Arata cu mana ta nasul tau, gura ta, ochii tai, urechile tale!"
" Arata desenul care se afla aproape de copil!", "Arata desenul care se afla departe de copil"

Se procedeaza la fel si pentru alte notiuni"sus-jos", "in fata-in spate", "deasupra- dedesubt, "pe -sub", "inainte-dupa".
Pentru notiunile :"ieri,", "azi", "maine": "daca plecam la plimbare acum, aceasta inseamna ca ne plimbam ieri, azi sau maine?"

"Pe acest carton avem diferite culori. Alaturi avem, de asemenea, culori. tu va trebui sa asezi pe acest carton ( se arata cartonul gol) bucatile de hartie in aceeasi ordine ( se arata cartonul cu esantioanele de culoare) . denumeste fiecare culoare!"

- o foaie de hartie pe care sunt desenate diferite fiorme grafice, un creion
I se cere copilului sa priveasca cu atentie desenele si apoi sa redea pe foaia sa fiecare forma grafica

- Ce trebuie sa faci cand ti-e somn?
-Ce trebuie sa faci cand ti-e frig?
-Ce trebuie sa faci cand ti-e foame?
-Ce trebuie sa faci daca te tai la un deget?
-Daca ploua atunci cand mergi la gradinita, ce trebuie sa faci?
-Daca arde casa in care locuiesti , ce trebuie sa faci?
-Daca strici o jucarie care nu este a ta , ce trebuie sa faci?

"Da-mi cateva exemple de"
-legume
-fructe
-animale domestice
-animale salbatice
-pasari domestice
-culori
-jucarii
-unelte
-plante
-fiinte

Se va citi clar si expresiv o lista de cuvinte . Dupa fiecare cuvant i se cere copilului sa spuna ce inseamna si ce intelege prin acel cuvant. Exemplu"ce este un caine?"( Daca copilul nu intelege , i se explica pana cand el va intelege ce trebuie sa raspunda)
-pantof, cutit, bicicleta, palarie, umbrela, scrisoare, benzina, cal, leagan, castel, a plesni, politicos, erou, a intalni, microscop, molie, cui, risc, pacoste , diamant.

Sa povesteasca dupa o imagine, culori/forme geometrice/numarat si sa isi scrie numele cu litere de tipar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Dar examinatorii sunt rabdatori, ii iau pe copii "usor"? Sunt prietenosi cu copiii cand stau de vorba cu ei?
Caci un copil poate fi mai timid, si daca intra cineva mai "tare", in el, daca-l zoreste, se poate pierde. Si nu va raspunde caci se va pierde, nu ca nu stie...
Eu o sa fiu la anul asa, cu fetita cea mica, nascuta in noiembrie, n-as vrea sa repete grupa mare doar pentru 2 luni "lipsa" fata de data lor limita. Ar fi aiurea, ca pe urma ar fi prea mare la 6 ani si 10 lini la pregatitoare, 7 ani si 10 luni cls 1 etc. Ea de ex e un copil care stie multe lucruri, si daca este luata "usor" se descurca f bine, intra in vorba, dar daca incepi o sa zoresti, rastesti la ea se poate pierde (si evaluatorii aia sunt niste persoane necunoscute pt copil). Bun, pana atunci mai este inca 1 an, mai evolueaza si copilul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Subscriu si eu la ce au spus fetele mai sus.
Am fost astazi la evaluare pentru clasa 1, ne-au trimis la inspectorat.
Acolo, o fatza acra mi-a zis sa fac cerere si sa astept raspunsul care cel mai probabil va fi negativ pentru ca legea e foarte clara.
Am intrebat-o ce inseamna acel pasaj din lege unde spune, ca "orice alta situatie exceptionala va fi solutionata de inspectorat in favoarea copilului".
La noi situatia nu e chiar asa critica, fetita e destul de mica, probabil voi renunta la lupta si o voi inscrie la pregatitoare. Imi ajunge la ce discutii a asistat copilul pe ziua de astazi.
Si jos palaria fatza de sefa din comisia de evaluare care a fost foarte empatica si a stiut cum sa puna problema comparat cu dna secretara de la inspectorat care nu isi merita locul intr-o astfel de institutie.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui monicabo

Dar examinatorii sunt rabdatori, ii iau pe copii "usor"? Sunt prietenosi cu copiii cand stau de vorba cu ei?
Caci un copil poate fi mai timid, si daca intra cineva mai "tare", in el, daca-l zoreste, se poate pierde. Si nu va raspunde caci se va pierde, nu ca nu stie...
Eu o sa fiu la anul asa, cu fetita cea mica, nascuta in noiembrie, n-as vrea sa repete grupa mare doar pentru 2 luni "lipsa" fata de data lor limita. Ar fi aiurea, ca pe urma ar fi prea mare la 6 ani si 10 lini la pregatitoare, 7 ani si 10 luni cls 1 etc. Ea de ex e un copil care stie multe lucruri, si daca este luata "usor" se descurca f bine, intra in vorba, dar daca incepi o sa zoresti, rastesti la ea se poate pierde (si evaluatorii aia sunt niste persoane necunoscute pt copil). Bun, pana atunci mai este inca 1 an, mai evolueaza si copilul...

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)


Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



Ale noastre au fost prietenoase, piciul meu e chiar mai mic acum decat va fi fetita ta anul viitor, destul de timid cu strainii dar a fost ok, i-au zambit mult, nu l-au grabit. Bine, am fost primii ce am intrat ieri, erau odihnite si cu chef. Nu stiu cum or fi dupa 6-7 ore de conversat cu pitici sau dupa mai multe zile.

Mergi la inceput