Clasa pregatitoare 2013-2014 (3)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

Eu in ultimul moment l-am inscris la stat, dupa ce am aflat ca o tipa a vrut la fel sa isi transfere copilul in clasa 1, nu a putut, practic nu a avut loc. Daca sunt 30, nu se mai poate nici cu mama relatiilor. Si la scoala unde este al meu, este omor pe locuri. Acum depinde unde il transferi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana30 spune:

buna,

ne pregatim si noi pentru clasa zero. suntem programati luni, la ora 8.

bafta tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Sunt curioasa daca va exista vreun copil care nu trece evaluarea si daca i se da parintelui o explicatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

...anul trecut a fost aici o fata care a scris ca puiul ei nu a trecut evaluarea pt cls pregatitoare. Si am mai auzit si eu cateva cazuri pe ici pe colo, dar rare, e adevarat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

in formularul de inscriere on-line, voi ce ati ales la "alternativa educationala" ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

in formularul de inscriere on-line, voi ce ati ales la "alternativa educationala" ?

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Traditional

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

intrebare pt un coleg - a facut cineva evaluarea si a inscris copilul in clasa 1 - copil nascut dupa 31 dec 2006?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

poohyNU se pot face evaluari pentru clasa I copiilor nascuti dupa 31 dec. 2006!
Mie mi-au spus inclusiv cei de la tel. verde ca se poate insa m-a lamurit un inspector ca nu e posibil.
As fi si eu curioasa daca cineva a putut?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dydi spune:


"intrebare pt un coleg - a facut cineva evaluarea si a inscris copilul in clasa 1 - copil nascut dupa 31 dec 2006?"

Si eu sunt foarte interesata de aceasta problema, la care nu gasesc de cateva zile nici un raspuns nicaieri.
Fetita mea e nascuta la inceputul lunii ianuarie 2007 si anul trecut, din diverse motive, nu am apucat sa o inscriu la clasa pregatitoare. Intrucat de ceva timp mi-a parut foarte pregatita sa mearga chiar in clasa I, am vrut saptamana trecuta sa o programez pt. evaluare si am primit mesaj de raspuns de la CMBRAE:
"Conform OMEN in vigoare, cu data nasterii ....01.2007 copilul dvs se inscrie automat in clasa pregatitoare fara evaluare. Daca doriti clasa I va rugam sa va adresati ISMB sau MEN pentru solutionarea cererii dumneavoastra. CMBRAE evalueaza doar categoriile de beneficiari prevazute in OMEN. Multumiri pentru intelegere!"
Am sunat luni la tel. verde si mi s-a raspuns ca nu o pot inscrie in clasa I, ca li s-a atras atentia "sa fie respectata intocmai Metodologia".
Am sunat astazi si la CMBRAE si i-am intrabat saca au mai avut astfel de solicitari si daca s-a hotarat ceva. Mi s-a spus ca din cate au inteles nici inspetoratul nu stie exact cum sa procedeze, dar in acest moment ei nu pot sa-mi faca programare pt. evaluare, chiar daca e vorba doar de cateva zile diferenta.
Maine intentionez sa depun cerere la ISMB si poate si la minister.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Da, si colegului meu i s-a spus la fel. Si copilul e nascut pe la inceput de ianuarie...

Mergi la inceput