capatul rabdarii

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BalMascat spune:

Eu nici nu i-am aratat olitza pana la trei ani. Bineinteles ca am citit cum alti copii din Ro (in general) faceau de la cateva luni-1 an-2 ani....dar aproape nimeni nu ajunsese la 3 si sa nu incerce sa faca la olitza, ba am citit si subiecte cum ca mama abuzeaza copilul ca-l tine tot in pampers. Noroc ca citeam si alte "surse" care spuneau cat de perfect normal e pt un baiat sa ii ia mai mult sa scape de pampers. La noi a fost ca a sarit complet olitza si a facut direct la wc, ca a vazut cum fac baietii. Dar nu l-am fortat cu nimic. a fost totul natural si de la sine. Cand a fost el gata. Aproape ca nu mi-a venit sa cred, dar asa a fost. Fara efort, amenintari, recompense, nimic....a fost gata. Avea un pic peste 3 ani, apoi a mai luat alte 6 luni pt pampersul de noapte. Pt ca nu-l mai suporta.
Nu are niciodata niciun accident.

Eu stiu cand eram copil ca aveam accidente, eram "mare" si mai aveam rar (dar aveam) cate un accident pe noapte, si vai cata rusine. Dar pe e de alta parte am fost foarte "precoce" se pare ca la vreo 6 luni faceam deja la olitza. dar eu imi amintesc cum m-au terorizat cu accidententele care se tineau lantz cand aveam vreo 5-6 ani. ba si 7.

Lasa copilul, nu mai dispera. Se va intampla si asta, toate la timpul lor. Si mie mi se pare grav sa-l bati, de parca bataia l-ar face sa fie gata. Sau frica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

selene,de pe ce planeta esti?
eu o sa consider ca toate mamele(calitate necesara pentru a-mi evalua mesajul) care au dezaprobat cele scrise de mine,nu au ajuns niciodata la capatul rabdarii cu copilul/ii lor,nu le-au dat NICIODATA vre-o palma(la fund,peste mana) si au reusit sa le ofere educatie doar cu vorba buna,explicatii si alte metode non-abuzive,lucru care nu poate decat sa ma bucure
acum,fara pic de aroganta,cum am fost acuzata,va rog sa exemplificati,cum ati procedat,pas cu pas,in situatii care ar fi cerut o corectie fizica?
va dau un exemplu:priza,i-ati explicat anterior de zeci de ori ca nu e voie,ca va face buba,ca se va arde etc,dar,intr-o buna zi il/o gasiti gramada la priza,poate chiar chinuindu-se sa bage ceva in ea

eu am certat-o,i-am spus sa plece de acolo si,cand m-am intors cu spatele,sa-mi continui drumul,increzatoare fiind ca cearta a fost suficienta si se va indeparta,a pus mana iar
ca urmarea,a primit cateva palme la fund si au fost mult mai eficiente ca toate explicatiile,ca de atunci nu mai pune mana...
pentru ce m-ar lua politia mai repede,pentru palma ocazionala,aplicata la "capatul rabdarii",sau pentru un copil electrocutat,din "neglijenta" mamei care s-a dus sa mestece intr-o oala cu mancare?
voi cum reactionati in situatii de acest fel,sincer,as vrea sa-mi "lungesc" rabdarea???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

pai io zic ca dupa teoria ta pentru aroganta in mesaje si abuz de emoticoane orice membru al DC ajuns la capatul rabdarii ar trebui sa-ti traga vreo cateva palme bune cand te vede pe strada

una din cele multe analogii care se pot face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

o iei cu tine la bucatarie ii dai un castron de faina sau cu apa sau niste oale sau niste castroane de plastic sau ..... ceva ca idei ai destule .... in fata si iti vezi de mestecat si pui dopuri de siguranta (special create pentru siguranta copiilor) la prize se gasesc la Carrefour sau la ikea

ce s a intamplat????? nu tine cartonasul cu ATENTIE CURENTEAZA !!! ntz ntz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui izabela88

selene,de pe ce planeta esti?
eu o sa consider ca toate mamele(calitate necesara pentru a-mi evalua mesajul) care au dezaprobat cele scrise de mine,nu au ajuns niciodata la capatul rabdarii cu copilul/ii lor,nu le-au dat NICIODATA vre-o palma(la fund,peste mana) si au reusit sa le ofere educatie doar cu vorba buna,explicatii si alte metode non-abuzive,lucru care nu poate decat sa ma bucure
acum,fara pic de aroganta,cum am fost acuzata,va rog sa exemplificati,cum ati procedat,pas cu pas,in situatii care ar fi cerut o corectie fizica?
va dau un exemplu:priza,i-ati explicat anterior de zeci de ori ca nu e voie,ca va face buba,ca se va arde etc,dar,intr-o buna zi il/o gasiti gramada la priza,poate chiar chinuindu-se sa bage ceva in ea

eu am certat-o,i-am spus sa plece de acolo si,cand m-am intors cu spatele,sa-mi continui drumul,increzatoare fiind ca cearta a fost suficienta si se va indeparta,a pus mana iar
ca urmarea,a primit cateva palme la fund si au fost mult mai eficiente ca toate explicatiile,ca de atunci nu mai pune mana...
pentru ce m-ar lua politia mai repede,pentru palma ocazionala,aplicata la "capatul rabdarii",sau pentru un copil electrocutat,din "neglijenta" mamei care s-a dus sa mestece intr-o oala cu mancare?
voi cum reactionati in situatii de acest fel,sincer,as vrea sa-mi "lungesc" rabdarea???


Mai femeie, am zis ca sunt inteleapta si tac dar chiar am ajuns la capatu' rabdarii cu tine: NU EXISTA situatie care SA CEARA CORECTIE FIZICA!! Doamne, nici nu stiu cum poti sa spui asa, tu auzi ce spui, situatii care SA CEARA corectie fizica, de parca am fi condamnati la asta, ca parinti, nu putem scapa!!
Exemplul tau cu priza e idiot, daca tu crezi ca e convingator, te inseli. Nu pot sa cred ca fetita ta nu are nici macar 2 ani (cat are, 1 an si cateva luni, asa-i?) si tu i-ai aplicat palme la fund fiindca nu te-a ascultat sa nu umble la priza!! Pai cat e copilul mic faci tot posibilul sa-i asiguri un mediu sigur, acoperi prizele cu mobila, pui protectii si in primul rand STAI CU OCHII PE COPIL! Asa ajungem sa vedem la stiri copii de 1-2-3 ani arsi de vii in casa, sau care au baut motorina cu diluant (ieri am auzit stirea asta la tv:(( sau care au picat de la etaj!! Mamele au scuze, nu? Le-au zis sa nu umble cu chibrituri, sa nu bea ce nu trebuie, sa nu deschida geamul, dar ai dracului copii obraznici, nu au ascultat!! Poate daca erau batuti mai cu foc acum traiau, nu, asta e conceptia ta Izabela? Pot sa-mi iau avertisment, iti spun in fatza: una care se lauda ca ea nu da cafea si alcool (?!!) la copil ca altii (?!!) ci le-a inlocuit cu "alegeri sanatoase" ca FANTA SI NESTEA (la 1 an si ceva!!!!!!!!!!!) si care crede ca trebuie sa bati copilul ca sa nu umble la priza ar trebui intai sa citeasca muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuult in arhiva pe forumul asta inainte sa se bata cu caramida in piept si sa-si expuna teoriile BOLNAVE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

izabela, mai incearca cu alte exemple. Nici o situatie in care te pune un copil nu 'cere corectie fizica' (dumnezeule, numai cum suna! tu citesti ce scrii??!) . In exemplul dat de tine e vine ta! Tu si barbat'tu trebuia sa faceti casa sigura pt copil, sa il supravegheati, as fiti acolo si sa o opriti de 100 de mii de ori, sa ii explici, sa ii distragi atentia spre ceva mai interesant, daca de atatea ori incearca sa se duca la priza. Nu sa plesnesti copilul. Eu am avut protectie pusa la toate prizele (inclusiv cele asezate mai sus, unde nu ar fi putut in mod normal ajunge). Simplu si sigur. Un kk-maka de plastic ce se pune peste priza si pe care copilul nu il poate ridica. Mie imi face impresia ca tu cam ceri corectie fizica pt ca nu ai grija sa ii faci copilului mediu sigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui izabela88

selene,de pe ce planeta esti?
eu o sa consider ca toate mamele(calitate necesara pentru a-mi evalua mesajul) care au dezaprobat cele scrise de mine,nu au ajuns niciodata la capatul rabdarii cu copilul/ii lor,nu le-au dat NICIODATA vre-o palma(la fund,peste mana) si au reusit sa le ofere educatie doar cu vorba buna,explicatii si alte metode non-abuzive,lucru care nu poate decat sa ma bucure
acum,fara pic de aroganta,cum am fost acuzata,va rog sa exemplificati,cum ati procedat,pas cu pas,in situatii care ar fi cerut o corectie fizica?
va dau un exemplu:priza,i-ati explicat anterior de zeci de ori ca nu e voie,ca va face buba,ca se va arde etc,dar,intr-o buna zi il/o gasiti gramada la priza,poate chiar chinuindu-se sa bage ceva in ea

eu am certat-o,i-am spus sa plece de acolo si,cand m-am intors cu spatele,sa-mi continui drumul,increzatoare fiind ca cearta a fost suficienta si se va indeparta,a pus mana iar
ca urmarea,a primit cateva palme la fund si au fost mult mai eficiente ca toate explicatiile,ca de atunci nu mai pune mana...
pentru ce m-ar lua politia mai repede,pentru palma ocazionala,aplicata la "capatul rabdarii",sau pentru un copil electrocutat,din "neglijenta" mamei care s-a dus sa mestece intr-o oala cu mancare?
voi cum reactionati in situatii de acest fel,sincer,as vrea sa-mi "lungesc" rabdarea???


Eu cred ca esti foarte tanara si mult prea sigura pe tine.
Copiii nu se educa cu palmuta, ar fi bine sa mai cobori de pe soclu si sa mai citesti. Chiar si forum-ul daca nu-ti pica in mana o carte de parenting. Daca continui cu palmutele nu te vad bine si nici pe fata ta. Chiar nu ti-e mila de ea? Tu-adult nu poti intelege ca ea-bebe, e mica si nu intelege, nu stie? Datoria ta de mama este sa o feresti de pericole, nu s-o dresezi. Crede-ma, vrei un copil destept nu unul supus.
Cum spuneam, mai citeste si mai invata. O faci ptr copilul tau.

Edit. Pentru tine.
http://www.scribd.com/doc/52753413/June-Oberlander-Ghid-Practic-Pentru-Cresterea-Copilului-Pana-La-5-Ani-Complet

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Dana_vio, tineretea nu e o scuza! Si in realitate si in virtual am cunoscut destule mame la fel de tinere sau mai tinere care nu aveau "implementate" asemenea idei lamentabile, nu e tineretea de vina, e cu totul altceva, dar Izabella nu vrea sa constientizeze, se simte bine cu ea asa cum e si mai vrea sa si stranga adepti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Off topic:
Of.. isabela continua in acelasi ton. S-a mai evidentiat si pe la alte subiecte cu multe metode "minune": dat unul bebelus de o luna apa noaptea ca sa nu se mai trezeasca... metode din astea arhaice. Pacat. Sper totusi sa nu mai citeasca/insuseasca si alte mamici.

La subiect... eu nu l-am stresat cu olita... la 2.7 ani a renuntat singur si a facut direct la wc ca baietii. Pentru caca a mai cerut o perioada scutec (se ascundea si facea) dar n-am facut o tragedie din asta si intr-o luna asa... a facut si caca la wc. (n-as fi incercat sa nu-i dau pentru ca oricum el e mai constipat)
Tot vara am reusit si eu... i-am luat chilotei cu cars (h$m) si era foarte mandru de ei (ca tati la wc!).

Si inca o vorba pe care mi-am insusit-o: nu-ti asuma batalii pe care sa nu le poti duce la capat. Asculta-ti copilul, nu e pregatit... cu siguranta peste 2 luni va fi alta situatie: voi relax, vara, cald... mai putine haine, ajungi repede la oala... si gata. In 2 saptmani scapati.

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui paulinio

Off topic:

La subiect... eu nu l-am stresat cu olita... la 2.7 ani a renuntat singur si a facut direct la wc ca baietii. P



Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 32+


Si ca fetele, pardon!;)) Asta cu kk in scutec e ceva pe baza psihologica, sunt foarte multi copii care neaparat cereau scutec la kk chiar daca nu aveau probleme cu pishu, asa si a mea, aproape o luna a mai avut scutec de kk, cand o scapa neaparat trebuia "utecu'" altfel nu facea.

Mergi la inceput