capatul rabdarii

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Maria, multumim pt sfatul cu husa. o sa ma uit sa caut.
Dar nu-i bai pt saltea...nu e de fitze...e 200lei tot de la tamplarul care a facut si patul. O data pe an...nu mi se pare o cheltuiala enorma.
Eu nu il cert deloc cand se scapa... doar ii spun... iar s-a scapat puta? ..trebuie sa ai grija de ea mami...ce rost are sa il fac sa se simta vinovat daca nu a vrut. cu intentie nu a facut niciodata in pat... mai face afara vara in curte...isi dadea pantalonii jos si facea pe unde ii venea cam aiurea cand ai invitati...ca in rest ...nu-i bai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

ela_04, eu luam de la farmacie sau din supermarket de la raioanele pentru copii un fel de scutec (in sensul vechi al cuvantului, nu pampers) impermeabil pe o parte si cu un material absorbant pe cealalta care era cam de 80x80 cm, daca-mi aduc bine aminte. Puneam doua din acestea pe pat, intre saltea si cearceaf si asa, chiar daca era vreun accident nu se uda decat cearceaful.
Nu prea am avut accidente din cate imi amintesc dar eram pregatita si pentru asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

eu cred ca reactia asta a noastra (ma includ si pe mine) ca este o prostie sa pastrezi lucruri "de bune", dar nu in sensul de haine de duminica (alea sunt totusi purtate duminica) ci in sensul de "pentru cand o fi nevoie", nedefinit asa, ni se trage de la apropiati (dragi) care si-au macinat sanatatea ca sa nu uzeze lucrurile.
Eu imi amintesc ca bunica avea lada de zestre cu covoare tesute de ea, cu perne, plapumi, lenjerii de in tesute de ea, prosoape, fete de masa brodate. Si le scoteam in fiecare vara la soare.
Bunica a murit intepenita si bolnava, cam pe cand aveam eu 16 ani. Tinea doar un pres pe jos in casa, manca din farfurii de tabla, cana de tabla si furculite de aluminiu.
Imi amintesc ca in vara de dinainte sa moara si am scos "zestrea" afara la soare, uram fiecare lucru in parte. Mi-as fi dorit sa nu aibe nici unul dintre lucrurile acelea dar sa o mai am langa mine pe picioare, prin curte.

Mama mai are cateva fete de masa cusute de bunica si le pastreaza, dar nu pentru "cand o fi" si nici pentru musafiri, ci pentru ea, pentru ca sunt de la bunica. Nu le va folosi niciodata, dar le va pastra cat va putea.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Da' de babele tupeiste care se baga ca musca in lapte sa dea sfaturi, ca stiu ele cum se cresc copiii, ca doar au crescut X nepoti, ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

ela_04, eu luam de la farmacie sau din supermarket de la raioanele pentru copii un fel de scutec (in sensul vechi al cuvantului, nu pampers) impermeabil pe o parte si cu un material absorbant pe cealalta care era cam de 80x80 cm, daca-mi aduc bine aminte. Puneam doua din acestea pe pat, intre saltea si cearceaf si asa, chiar daca era vreun accident nu se uda decat cearceaful.
Nu prea am avut accidente din cate imi amintesc dar eram pregatita si pentru asta.




Exact asa avem si noi, si le avem puse pe patul fetelor, intre saltea (de fapt sunt niste saltele de protectie - 2 buc, care se pot scoate si spala) si cearceaful lor.
De la happy, parca sunt...

Pipi au mai scapat pe pat, cat le schimbam pampersul, o data si kk, cat m-am dus eu sa iau nu stiu ce, copilul s-a ridicat de unde era culcat (avea cam 1 an), si a facut pe jos
Partea buna a fost ca pe jos avem parchet, nu covoare, si se stergea f usor. La covoare mi se pare f nasol, tb spalat, frecat la fiecare pisu/kk (si nervii cresc exponential)
Se intampla, n-ai ce sa le faci. Le mai faco observatie, ii mai admonestezi si asta e... (bine cand sunt mai mari si inteleg, nu la cateva luni - 1 an). Daca insisti, pana la urma inteleg.
Cea mai gra chestie a fost regula ca mancarea se mananca numai in bucatarie, la masa... ca veneau cu painea, sandviciul, biscuitii peste tot, in toata casa, se faceau firimituri, calcau pe ele, intrau pe sub mobila, mai cadea ce era pe sandvici, calcau in picioare.... Era prea de tot, se face cocina de-a dreptul... usor usor au invatat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
Cea mai gra chestie a fost regula ca mancarea se mananca numai in bucatarie, la masa... ca veneau cu painea, sandviciul, biscuitii peste tot, in toata casa, se faceau firimituri, calcau pe ele, intrau pe sub mobila, mai cadea ce era pe sandvici, calcau in picioare.... Era prea de tot, se face cocina de-a dreptul... usor usor au invatat...

In etapa asta suntem noi acum... cand il vad ca ii cade pe jos si ia si baga in gura imi vine sa ma sui pe pereti... repet, repet si parca cu cat repet eu mai mult cu atat se incapataneaza el mai tare... o fi fatza mea caraghioasa cand il cert?...ca rade si fuge in camera...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Da' de babele tupeiste care se baga ca musca in lapte sa dea sfaturi, ca stiu ele cum se cresc copiii, ca doar au crescut X nepoti, ce ziceti?


poi,nimic in afara de "multumesc",daca au vre-un sfat bun(dupa parerea mea) de dat.
in general ignor sau nu incep discutii in contradictoriu cu "mustele".
si daca se intampla sa fie vre-una mai insistenta,ii dau cu flit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Julia - sunt de acord cu tine ca lucrurile (cat or fi ele de frumoase) trebuie folosite, nu tinute ca la muzeu.
insa nu sunt de acord ca e prostie. nu e prostie, e o mentalitate, o mentalitate de om crescut pe timpul lui Ceausescu, cand nu prea se gaseau lucruri bune, frumoase. si nu numai asta, e mai veche mentalitatea, de pe vremea bunicilor nostri care au trait in timpul razboiului si dupa, cand nu se gasea mai nimic, iar orice lucru era pretuit mult mai mult decat ni s-ar parea noua normal, acum, in societatea de azi unde gasesti tot ce vrei si tot ce nu vrei.
plus de asta, sunt persoane (ca tine) care se bucura cand foloseste acel lucru, si sunt persoane care se bucura mai mult cand stie ca tine "de bun" un anumit lucru, iar folosindu-l si-ar face mai mult inima rea.
mama a murit tinand tacamuri, prosoape si altele "de bune" pentru cand? pentru cand n-avea sa mai fie.
insa daca asta a fost placerea ei, de ce sa o stricam noi?

PS: imediat dupa revolutie, cand au inceput sa apara marfa prin magazine, ai mei au luat 2 covoare persane, desi necesitau doar unul, au mai luat unul "sa fie acolo" daca tot au gasit in magazin. nu mai spun ca ani de zile a zacut pe balcon mai mult incurcand si nu le-a folosit la nimic, insa nici nu se indurau sa-l dea.




Spui ca nu e prostie omeneasca, ci mentalitate. Mentalitatea nu poate fi catalogata in niciun fel, sa inteleg?

Uite, mie nu mi se pare dovada de intelepciune folosirea resurselor financiare pentru lucruri materiale de care nu te folosesti, nu-ti aduc niciun profit si a caror valoare scade o data cu trecere timpului.E o investitie paguboasa, cheltui banii prezenti (munca, timp, materiale in cazul plapumilor de lana, de exemplu), iar roadele, avantajele investitiei sunt candva...hoho, cand o fi sa fie.

Sunt situatii deosebite cand investitia merita, dar in 99% din cazurile de cumparaturi compulsive actul de achizitie nu e necesar si e pagubos. Exemplele date de tine sunt perfecte. Si am si eu, si cred ca fiecare poate da cate un asemenea exemplu. Eu mi-am insusit morala, imi place sa traiesc light si fara stufosenii. Mai ales cand te muti dintr-o locuinta in alta poti realiza ca mai bine de jumatate din lucrurile adunate nu sunt de real folos, ci doar balast.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Da' de babele tupeiste care se baga ca musca in lapte sa dea sfaturi, ca stiu ele cum se cresc copiii, ca doar au crescut X nepoti, ce ziceti?



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.







Le cunoastem. Se trateaza cu ignore...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Ignore am dat si eu, nu am vrut sa fiu cauza unui scandal (eram intr-un mijloc de transport in comun destul de plin). Am preferat sa ii explic copilului ce are "d-na" aia cu el dupa ce am coborat.

Erau doua, cand au vazut ca le ignor, au inceput cu "generatia celor de dupa '90, care ti se suie in cap". Si parintii aceleiasi generatii, care se lasa condusi de copii si le fac toate mofturile. Respectul fatza de batrani mai lipsea din imagine.

Mergi la inceput