capatul rabdarii

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

Musafirii sunt cei care ar trebui sa isi impuna limite .Adica cum sa te duci la cineva in casa si sa cotrobai prin dulap .E ceva de proaste maniere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ita2v

Musafirii sunt cei care ar trebui sa isi impuna limite .Adica cum sa te duci la cineva in casa si sa cotrobai prin dulap .E ceva de proaste maniere

cine a facut asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

Citat:
citat din mesajul lui izabela88
azi noapte am schimbat-o de scutec pe la 1,ea dormea in timpul "operatiunii".am scos scutecul plin si am constatat ca nu mai am scutecele pe noptiera.pana m-am dus la dulap sa iau scutec,a facut pishu in pat,exact unde dorm eu.am mutat-o putin mai incolo si,pana sa-i pun scutecul sub fund,a mai facut putin pe pilota si pe scutec.am luat alt scutec uscat,am mutat-o inca putin si a facut si acolo un strop,dar am reusit sa pun,intr-un final,scutecelul.e drept ca imi crescuse tensiunea,dar nu am "atins" monstruletzul decat cu un pupic,inainte de a-l pune in patut




izabela de ce ti-a crescut tensiunea? pt ca un copil de 2 ani face noaptea in pat?
ar trebui sa te apreciem ca in sfarsit ai inceput sa devii zen si ai pupat-o in loc sa o bati pt chestia asta?
mi se pare anormal sa o tii una si buna cu bataia, in conditiile in care ti s-a repetat la nu stiu cate subiecte ca NU ESTE NORMAL...ok am inteles ca esti adepta palmutei cat mai des si pentru orice fleac , dar macar pastreaza-ti ideile pt tine si nu mai sustine-recomanda metoda...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Iarina daca ai fi citit alt mesaj al histaminei si ai sti ca atunci cand ii e lumea mai draga ii suna in urechi mesajul doctorului neonatolog asta moare si daca nu moare va fi cu retard sau handicap ti-ai schimba opinia.

Hai sa iti ziceam Izabello ce o sa se intample pe masura ce creste, peretii o sa fie desenati (se vad urme si dupa ce ii cureti, da oricum trebuia zugravit), tot ce ajunge in manutele ei si e casabil isi gaseste sfarsitul (am crezut ca e marisoara sa poata umbla cu un glob cu "zapada" dar na, trecuse Craciunul, nici o pierdere), face baie la pisica de plus in lighean in dormitor (a auzit ca si parchetul trebuie reamenajat) tot ce e dezmembrabil la jucarii va fi desfacut (sunt ale ei poate face ce vrea cu ele chiar si sa le pregateasca pt gunoi) toate produsele de machiaj pe care le subtilizeaza iti dai seama unde ajung si nici nu-i trebuie mult timp, 5 min sunt de ajuns
Si iti faceai griji de plasma, stai fara grija ca poate sa duca multe, pe incercate cica are cativa mm stratul care protejeaza ecranul, cativa mm foarte rezistenti, zic eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

zau asa
am 3 copii,cel de 6 ani inca se mai pisa in pat uneori ,sunt zile la rand cand o noapte face si una nu ,daca e obosit nu se trezeste noaptea iar daca nu ma trezesc sa-l pun se scapa pe el
cel de ~ 4 ani se controleaza mai bine,se tine, s-a intamplat ce cateva ori in 4 ani de zile asa ca ma declar fericita
fetita ,care are si ea 2 ani,isi da scutecul jos si apoi face pipi sau kk,daca a facut in scutec si nu-s atenta cand si-l da jos imprastie pe unde se pune dar ma bucur ca si stie sa se puna singura pe olita

ceea ce vreau sa zic e ca daca i-as atinge de fiecare data cand se scapa pe ei ar trebui sa ma doara mainile de atata atins ,

plus ca copilul nu este vinovat ca a facut in pat in timp ce dormea,cred ca este vina ta ca nu ai pregatit un scutec dinainte sa i-l dai jos pe celalalt ,sunt paturele de alea absorbante ,de la happy parca,pentru astfel de accidente


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Larasarit nu stiam ca baietelul a avut probleme la nastere....am comentat strict la subiect. Sper ca pustiul e sanatos acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina

Citat:
citat din mesajul lui histamina

eu sunt una care nu i-a dat niciodata nicio palmuta, nu l-a tras de ureci, pur si simplu nu a facut nimic din toate astea.
si stii care-i culmea? c ape mine ma asculta cel mai mult.
nu am tipat la el decat fff rar.
taica-su mai ridica tonul,dar atat.
nu il bat enimeni.
cum sa bata un copil perfect si atat de iubit?

nu e un copil cuminte:a spar vreo 10 cani, o farfurie, a varsat cam tot ce s eputea vars ain bucatarie,s-a dat huta de usa cuptorului cand aragazul era inchis, a spart inclusiv geamul de la usa,a facut multe boacane,dar nici macar o data nu am gasit de cuviinta ca ar trebui sa il bat.
sa il bat de ce?
ca eu sunt mai mare? ca el nu se poate apara? ce ar intelege el dina sta? ca nu a facut bine,ci chiar ceva f rau?pai asta intelege daca nu vorbesc 20 minute cu el.plange,e jelanie de zici ca-i zi de doliu national.


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


Si-l ignori asa, deliberat, 20 de min? Pana vine plangand ca nu mai suporta? e-ai gandit ca pt.copil poate sa fie la fel de traumatizant ca o palma? E plin de parinti care au impresia ca daca nu bat copilul, ci ii aplica diverse pedepse, o sa creasca armonia intruchipata. E plin de copii marcati de genul asta de pedepse si care ar fi preferat o palma sanatoasa, decat o tensiune prelungita. Am urat in copilarie genul asta de abordare, cand nu mi se vorbea si eram ignorata deliberat pentru ca facusem nu stiu ce. Ce ma agaseaza este ipocrizia de pe aici, unii strigand in gura ca ei nu bat copilul in veci, insa cel mai probabil au metode de abordare la fel de nocive. Evident ca nu fac apologia palmilor, doamne fereste, doar ca m-am saturat de atatea lectii care se dau. Mai bine am tacea, ca nimeni nu e perfect si toti gresim fata de copii. Macar sa recunoastem si sa nu ne mai luam de altii.

Mi - au placut mult raspunsurile fetelor care merg pe comunicare, rabdare, pacaleli haioase de genul: mai vrei sa mergi la mare...denota multa bunavointa, imaginatie si o doza de realism.
Nu mi-au placut mesajele izabelei si ale histaminei. Prima din cauza apologiei bataii, a doua pt.ca a sarit sa ii scoata initiatoarei topicul ochii pt.ca ii da o palma, dar ea il ignora pana incepe pustiul sa planga de parca e "zi de doliu national". Vi se pare normal? Mai acceptabil decat o palma? Nu e la fel de nociv?

"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde

da-mi voie sa te contrazic
in nici un caz un copil nu este la fel de traumatizat ca atunci cand il lovesti..
cand lovesti copilul nu este vorba numai de durere,poate ca o dandu-i o palma ii trece imediat durerea., e vorba de gestul in sine,dandu-i o palma urmeaza alta si alta si iti faci un obicei din a bate copilul,
la randul lui se obisnuieste si crede ca este normal sa loveasca si sa fie lovit ,asa va proceda si el cu colegii,fratii ,prietenii cand considera el ca au gesit ,plus ca in cazul izabelei e posibil ca sa se scape pe el si de frica ,si de revolta etc

sa nu vorbesti cu un copil 20 de minute ,ai dreptate ''il poate durea mai mult "decat o palma insa in acest fel va intelege ,tot ce pot sa spun e ca 20 de minute e prea mult pentru un copil de varsta lui ..

nu tipi,nu urli ,nu il lovesti ,ii spui pur si simplu sa mearga in camera si sa se gandeasca la ce a facut,asta daca copilul e mai marisor si intelege,5,6 sau sa stea pe un scaunel timp de 5, 10 minute daca e mai mic ,3,4 ani
pedepsele copiilor se dau in functie de varsta si timpul la fel
un copil de 2 ani de ex nu-l poti pedepsi mai mult de 2,3 minute ,pentru ca nici nu va sta atat unde-l pui ,dar in acest fel va intelege ca a gresit .
si sunt de acord ca recompensand copilul si laudandu-l e cel mai eficient mod de a colabora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

Citat:
citat din mesajul lui iarina

Citat:
citat din mesajul lui histamina

eu sunt una care nu i-a dat niciodata nicio palmuta, nu l-a tras de ureci, pur si simplu nu a facut nimic din toate astea.
si stii care-i culmea? c ape mine ma asculta cel mai mult.
nu am tipat la el decat fff rar.
taica-su mai ridica tonul,dar atat.
nu il bat enimeni.
cum sa bata un copil perfect si atat de iubit?

nu e un copil cuminte:a spar vreo 10 cani, o farfurie, a varsat cam tot ce s eputea vars ain bucatarie,s-a dat huta de usa cuptorului cand aragazul era inchis, a spart inclusiv geamul de la usa,a facut multe boacane,dar nici macar o data nu am gasit de cuviinta ca ar trebui sa il bat.
sa il bat de ce?
ca eu sunt mai mare? ca el nu se poate apara? ce ar intelege el dina sta? ca nu a facut bine,ci chiar ceva f rau?pai asta intelege daca nu vorbesc 20 minute cu el.plange,e jelanie de zici ca-i zi de doliu national.


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


Si-l ignori asa, deliberat, 20 de min? Pana vine plangand ca nu mai suporta? e-ai gandit ca pt.copil poate sa fie la fel de traumatizant ca o palma? E plin de parinti care au impresia ca daca nu bat copilul, ci ii aplica diverse pedepse, o sa creasca armonia intruchipata. E plin de copii marcati de genul asta de pedepse si care ar fi preferat o palma sanatoasa, decat o tensiune prelungita. Am urat in copilarie genul asta de abordare, cand nu mi se vorbea si eram ignorata deliberat pentru ca facusem nu stiu ce. Ce ma agaseaza este ipocrizia de pe aici, unii strigand in gura ca ei nu bat copilul in veci, insa cel mai probabil au metode de abordare la fel de nocive. Evident ca nu fac apologia palmilor, doamne fereste, doar ca m-am saturat de atatea lectii care se dau. Mai bine am tacea, ca nimeni nu e perfect si toti gresim fata de copii. Macar sa recunoastem si sa nu ne mai luam de altii.

Mi - au placut mult raspunsurile fetelor care merg pe comunicare, rabdare, pacaleli haioase de genul: mai vrei sa mergi la mare...denota multa bunavointa, imaginatie si o doza de realism.
Nu mi-au placut mesajele izabelei si ale histaminei. Prima din cauza apologiei bataii, a doua pt.ca a sarit sa ii scoata initiatoarei topicul ochii pt.ca ii da o palma, dar ea il ignora pana incepe pustiul sa planga de parca e "zi de doliu national". Vi se pare normal? Mai acceptabil decat o palma? Nu e la fel de nociv?

"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde

da-mi voie sa te contrazic
in nici un caz un copil nu este la fel de traumatizat ca atunci cand il lovesti..
cand lovesti copilul nu este vorba numai de durere,poate ca o dandu-i o palma ii trece imediat durerea., e vorba de gestul in sine,dandu-i o palma urmeaza alta si alta si iti faci un obicei din a bate copilul,
la randul lui se obisnuieste si crede ca este normal sa loveasca si sa fie lovit ,asa va proceda si el cu colegii,fratii ,prietenii cand considera el ca au gesit ,plus ca in cazul izabelei e posibil ca sa se scape pe el si de frica ,si de revolta etc

sa nu vorbesti cu un copil 20 de minute ,ai dreptate ''il poate durea mai mult "decat o palma insa in acest fel va intelege ,tot ce pot sa spun e ca 20 de minute e prea mult pentru un copil de varsta lui ..

nu tipi,nu urli ,nu il lovesti ,ii spui pur si simplu sa mearga in camera si sa se gandeasca la ce a facut,asta daca copilul e mai marisor si intelege,5,6 sau sa stea pe un scaunel timp de 5, 10 minute daca e mai mic ,3,4 ani
pedepsele copiilor se dau in functie de varsta si timpul la fel
un copil de 2 ani de ex nu-l poti pedepsi mai mult de 2,3 minute ,pentru ca nici nu va sta atat unde-l pui ,dar in acest fel va intelege ca a gresit .
si sunt de acord ca recompensand copilul si laudandu-l e cel mai eficient mod de a colabora




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Cand ai copii cred ca acest capat al rabdarii e infinit.


Ideea este sa stii la ce sa te astepti, sa-ti cunosti foarte bine copiii, iar scenele: plin de apa in baie dupa ce ei s-au relaxat, pisu pe unde nici nu te astepti, faina insirata, bucati de biscuiti de la bucatarie, pana la camera lor (sa stim drumul, mama), pensulele de la pictura bagate in chiuveta, in ziua de Craciun.....iti dau palpitatii, dar sunt amintiri de neuitat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

La noi nu sunt nici pedepse nici loviri nici time out...nici suparari de lunga durata...
Tinand cont ca a fost evaluat cu adhd de un dr si infirmat de altul va puteti imagina ca este un baietel destul de incapatanat care face doar ce vrea el.
De obicei noi ne certam de la egal la egal...
ex... mami strangeti te rog jucariile astea daca nu te mai joci cu ele.
- nu vreau
-de ce nu vrei
- asa
-cum asa...
-nu vreau
-ei bine...nici eu nu o sa-ti mai cumpar altele
-de ce...
-uite asa...ca nu mai vreau. ti se pare corect.
-nuuuu
-pai nici mie sa ma impiedic de jucariile tale.
- dar sunt mic...si am obosit...
- da...si eu sunt batrana...si nici bani numai am...poti sa le lasi acolo daca numai poti... o sa le strang eu si am sa le pun in pod.
-nuuuuu
-pai eu sunt batrana si imi e greu sa le strang mereu...
-le strag eu!
-pai esti obosit mami...
-ba nu! ba nu!
- ei bine...daca tu vrei sa ma ajuti...
tot o dau de gard pana ceva prinde... daca nu prinde nimic nu-i bai le strag eu si le pun in pod. dar cel mai probabil le scot dupa o ora cand imi promite ca are grija de ele si le strage. dar bineinteles ca o luam de la capat.
Asta cu supararea cred ca a mostenito de la mine...nici eu nu pot sa stau suparata prea mult...uit de ce m-am suparat

Mergi la inceput