capatul rabdarii

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

MariaG, zici tu ceva acolo, dar tot cineva de specialitate ar putea explica ce se intampla in momentul in care ti se urca nervii si furia la cap si de ce primul gand nu e sa apelezi la metode alternative de deversare a furiei, ci sa pocnesti.

A nu se intelege ca-s pro pocnit, din contra, mai bine musti din perete sau faci vraiste vesela.




mda, nu-i musai sa fii de specialitate ca sa pricepi de ce.

simplist, se intampla exact ce se intampla cu cainele lui pavlov

te enervezi, faci ceea ce ai invatat sa faci. daca ai invatat sa urli, urli.

unii mai norocosi au fost invatati de mici ca daca ti se urca la creier, iei o pauza de racoreala.

dar acum nu mai exista absolut nici o scuza cu toata literatura self help sa nu inveti sa-ti reglezi emotiile si sa gasesti alt fel de a te manifesta. nu ma refer la tine selene, e o afirmatie generala.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

doo offtopice:

1. Aqai - nu pot sa iti trimit PM, cum iau legatura cu tine?

2. Cum pot sa pun si eu o poza din PC aici?

Multzam!

edit: rezolvat cu pozele, vroiam sa vedeti pe Ilinca, ce facea ea cu olitza in prima faza, si a 2-a cand si-a tras farfuria de salata pe ea : )))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

asa-i pitzinuca, ca nu ai putut rata momentul?
nici eu!

astea raman.

si eu care o credeam pe Ilincuta mama cuminteniei!pupa mama de leoaica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Citat:
citat din mesajul lui pitzinuca

doo offtopice:

1. Aqai - nu pot sa iti trimit PM, cum iau legatura cu tine?




off: vezi PMul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui pitzinuca

doo offtopice:

1. Aqai - nu pot sa iti trimit PM, cum iau legatura cu tine?

2. Cum pot sa pun si eu o poza din PC aici?

Multzam!

edit: rezolvat cu pozele, vroiam sa vedeti pe Ilinca, ce facea ea cu olitza in prima faza, si a 2-a cand si-a tras farfuria de salata pe ea : )))))
_

mami de andi si ilinca
_

traduceri si asistenta

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."


Vai, poza aia cum doarme cu scaunu' peste ea si cu degetul in gura e mortala, m-a umflat un ras!:)))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ah, aia era olitza, nu scaun?! Si mai si:))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Lali, am lucrat la chestia aia. Acum avem discutii despre: incapatanare (ce este si cum se manifesta, cum o putem controla), drepturi si obligatii, responsabilitati, consecinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui izabela88
selene bunny,vrei sa spui ca prizele nu sunt subiect de negociere si te-ai impus,sau le-ati scos din schema cu protectii speciale?
cine ti-a dat solutia,orice situatie se supune negocierii,cat negociezi si mai ales cum???


izabela, nu a fost niciodata interesata de prize. Insa, intr-un moment de neatentie din partea mea, a spalat televizorul (inchis) cu un burete imbibat in apa, de siroia apa pe mobila. Sa mor de inima, priza (prelungitor cu 3 fishe) era langa, pe jos. Ei, am inceput sa-i explic in fel si chip ce se poate intampla, am folosit chiar cuvinte... de speriat, i-am spus ca electricitatea e ca un vant care te izbeste de perete si te omoara. Chiar si asa, pericolul l-a inteles pe deplin in momentul in care i-am aratat pe youtube un videoclip in care un sarman este electrocutat pentru ca se prinde cu mana de sarma electrica a trenului. A inteles perfect si se fereste de curent.

Negociez astfel incat sa fim multumite amandoua. Fetita mea este fire de sef, fire care stabileste, ordona, iar ceilalti tre' sa faca. De exemplu, cand ii spuneam ca avem de mers in oras, incepea: "mergem acolo (in interesul ei), facem aia si aia". Ei, si atunci ii spuneam ca nu putem face numai ce vrea ea, avem si lucruri de rezolvat (gen platit facturi) si, impreuna, stabileam un itinerariu in care sa fie incluse si rezolvarea treburilor, si placerile ei (doua ture de masinuta mecanica, de exemplu - de-aia de bagi fisa). Cam jumatate de an a durat obisnuinta asta - mai exact, impacatul necesitatilor cu placerile. Acum imi da ea mie lectii.

Solutia mi-a dat-o o d-na psiholog.

Nu orice situatie se supune negocierii, au fost situatii in care am umflat-o pe sus din parc si am dus-o acasa, cu toate racnetele ei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu credeam ca vb de copii mici...chiar treb sa le tzinem lectii de fizica si chimie, ca sa nu se intimple ceva rau?!
sunt inventate atitea dispozitive protectoare pt prize, dulapuri, usi...plus ca "ochiul mamei" treb sa fie mereu pe ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

vai SELENE sadica mai esti eu nu ash putea vedea un film cu un curentat in actiune ... OMG .... de unde vin ideile astea

cum faci pt restul? nu e voie sa treci strada ca te calca masina iti imprastie creierii pe asfalt ... film documentar pe youtube

nu e voie cu cutitasul mamica ....taie si face buba ! uite nenea asta cum o transeaza pe tanti transversal.stirile de la ora 5

nu e voie cu focul arde!!! film documentar pe youtube prajiti la soba cu gaz







Mergi la inceput