FIV la Sibiu ( 42 )

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alecori spune:

Dupa dipheriline 3,75 in z21, stimularea începe dup#259; z7 a cm. La inhibarea cu AC se începe in z3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

Buna Carla, iti multumesc frumos pentru precizarile tale, eu habar n-aveam ca exista/ se face si o astfel de injectie de implantare; cum inca nu am trecut prin experienta FIV, tot ceea ce imi spui tu (ca esti bine documentate ) si nu numai, folosesc cu titlu de... informatii adunate pentru cand va fi momentul
si da, fiind un site public , are fiecare dreptul sa isi puna pe tapet experienta, cu toate trairile! felicitari tuturor care au PUTEREA sa impartasesca cu noi, nu e intotdeauna usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

alecori, multú de precizare, ca in mintea mea era un amestec, o varza totala;eu am ramas fixata pe AC, deoarece medicul zicea ca nu e 100% ca vom face inhibare cu Diphereline, avand in vederea tabloul meu endo....asa ca le-am amestecat;
imi notez, sa nu mai vb prostii a 2-a oara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

buna fetelor.
ce mult ati scris....nu stiu cum sa incep...nici la mine nu e vb de ura, ci mai degraba dezamagire...am pecat la drum plina de speranta si totul a fost roz pana la faza cu spermograma sotului. si mi s-a parut ca au fortat prea tare cu transferul...dar asta mi-a fost mie norocul...sper sa se prinda macar 1 bebe, cu toate ca ne dorim din suflet gemeni.
Referitor la stimulare la mine a fost asa....dupa Diphe (z21) a venit cm in z 28, iar cu Gonal am inceput stimularea din z 12 (15 zile a durat) . nuam inteles de ce am inceput din z 12, dar m-am gandit ca stie dr ce face.
Despre endometrioza....am descoperit-o tarzior...am avut mai intai o operatie laparoscopica pt un chist torsionat(rasucit), apoi din auza ca au aparut alte chisturi f repede si aveam dureri foarte mari m-am operat iarasi, de data asta clasic (m-am gandit ca asa este mai bine din spusele unei dr de la Municipal cu care sunt in proces), care chipurile mi-a spus ca mi-a scos ov stang, mi-a dat si rez patologic unde asta scria, la eco la fel vedea numai ov drept, pana intr-o zii cand mi-a spus de ov stang....pai stai cucoana..nu e scos?dupa op ea mi-a dat antibb, nici gand de diphereline (de-abia atunci am aflat si eu mai multe de endometrioza.) am mers la mai multi dr, unii foarte cunoscuti care numai aberatii mi-au spus, ba vb de un ovar, ba de celalalt, ba ca trebuie sa fac urgent FIV cu ov donate (de unde pana unde ca eu am AMH 4)...si numai aberatii dinastea de cazusem intr-o depresie groaznica.
cu ajutorul unei prietene am mers la 2 dr din Turcia care ambii au ramas trazniti cand au vazut ca am ambele ovare, cu multi foliculi, intr-adevar ov stang este ciopartit, produce si el, doar ca nu la fel de mult ca ov stang.
M-am operat laparo in turcia si am inceput FIV la Sibiu cu dr I. pt ca citisem numai lucruri bune si dr din Turcia stia de el de la alte paciente din romania.
cam atat despre endometrioza mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilincuta30 spune:

Multumesc,fetelor pentru raspuns.Josephine,Imi doresc intr-adevar o fetita,dar cand faci atatea sacrificii,il rogi pe Dumnezeu sa-ti dea un copil,numai conteaza,baiat,fata sau baiat si fata sunt copiii nostri!Cel mai important este sa avem copii si sa fie sanatosi! Si baiatul si fata tot MAMA spun.Da,cu siguranta o sa le facem cunostinta:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei78 spune:

Alecori,si eu am avut tot 22 de ovocite la Sibiu(hiperstimulare),iar in final am ramas cu 7 embrioni de ziua a 5-a,din care doar 4 erau blasto si 3 erau morule,2 embrioni au transferat si 5 au congelat.In Turcia mi s-a spus ca ei nu mi-ar fi congelat morulele,dar ca ele au sanse bune fresh.Dupa FIV-ul de la turci am avut 9 ovocite si 9 embrioni f buni de ziua a 3-a,iar dr a decis sa-mi faca atunci transferul.La ce bun sa-i mai tina daca tot erau toti grad 1?La Sibiu pana in ziua a 3-a aveam 10 embrioni f buni din 22 ovocite (adica mai putin de 50%)si mi i-au lasat pana in ziua a 5-a iar la turci aveam 9 embrioni f buni din 9 ovocite(adica 100%)Tind sa cred ca depinde ffff mult si de laborator aceasta fertilizare a ovocitelor si cu cati embrioni ramai in final.
Ceea ce mi-a placut a fost ca la turci am primit la sfarsit pozele cu embrionii transferati.Sibiul nu procedeaza asa.
Ancuta_n,bafta multa si ramai increzatoare in sansa ta!Iti doresc macar un bebe sa fie invingator!
cristina_12,stiu ca am mai avut o discutie aici cand mi-am "permis" eu sa scriu experienta mea negativa cu Sibiul.Nu critica nimeni clinica din rautate,fiecare isi poate scrie experienta in ale FIV-ului,are tot dreptul.Daca pe tine Polisano te-a ajutat sa devii mamica,uite ca alte fete se chinuie si nu numai atat,platesc o gramada de bani,fac niste eforturi materiale fantastice,nu reusesc si cateodata mai este si din vina medicilor sau a laboratorului.Acum ceva timp eram pe marginea prapastiei,imi amintesc de momentele groaznice de depresie prin care am trecut cu nereusitele,dar si de cat de mult efort am depus pt a strange banii necesari de FIV-uri si de operatii.Nu am condamnat Sibiul imediat dupa ce nu am reusit la ei,dar cand am auzit ca din cauza operatiei facute la ei nu am reusit pt ca dl dr a scos doar partial trompele,lasand acolo posibilitatea de a se forma hidrosalpinx,uite ca nu mi-a mai picat bine.Exista si procentul ala de sansa si de Dumnezeu in chestia asta,asta se poate intelege.Lipsa de interes nu se poate scuza,cel putin nu pe banii nostri si pe suferinta noastra.
josephinedxc,iti doresc o alegere inspirata si un bebe cat mai curand!
Acum bineinteles ca fiecare e cu norocul propriu si nu am scris pt a deranja pe cineva sau de a face antireclama Sibiului,cum am fost "apostrofata" mai demult.Dimpotriva,ma bucur cand citesc povesti de succes si in continuare tin pumnii tuturor "sibiencelor" si nu numai.Toate suntem la fel ,am indurat mult sa avem un copil si meritam sa-l avem.Ii multumesc lui Dumnezeu zilnic pentru ce mi-a oferit si ma rog pentru fiecare fata sa devina mamica.
Numai bine tuturor si va tin pumnii pentru indeplinirea visului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_cluj spune:

Cristina daca o sa citesti din spate o sa vezi ca nemultumirile mele au aparut cu mult inaintea testelor (pozitive sau negative). E ultima oara cand scriu pe acest topic, din 2 motive: nu vreau sa fie interpretat ca reclama negativa sau "ura" si al doilea ca nu vreau sa mai retraiesc sentimentele alea de dezamagire.
Sa mai repet oare ca la FET a aparut un embrion de care nu mi-a zis nimeni initial? Oare exista o explicatie pt asa ceva? Am dat un car de bani si nici macar nu stiu adevarul despre materialul meu genetic din laboratorul lor? Cu minciuni vor ei sa rezolve cazurile? Sa vad cum reactiona oricine in locul meu. Pe masa de transfer sa stii ca mai ai un embrion si sa-ti zica ca "cei 2 embrioni sunt pregatiti pentru transfer". Pai nu pot sa va zic cum m-am panicat. Eram convinsa ca au incurcat recipientele. Pai e posibil asa ceva??
Si rata mica de fertilizare a ovocitelor nu a fost numai la mine. In acelasi timp cu mine au fost mult mai multe nereusite decat reusite (am tinut legatura si pe forum si in afara lui cu fetele).
Daca te uiti pe siteul de la Polisano la graficul cu rata de succes o sa vezi ca se opreste in 2010.
Probabil au fost coplesiti de numarul mare de cazuri de cand cu dosarele de FIV. Dar nimic nu scuza lipsa de profesionalism.
Si pana la urma eu am ramas cu un gust amar si merg mai departe, fac alta fertilizare in alta parte. Dar ce fac fetele care abia au adunat banii astia? Nici nu vreau sa ma gandesc
Eu imi doresc din suflet sa reuseasca fiecare pentru ca sunt cu inima alaturi de fiecare fata care trece prin aceasta incercare grea.
Dar repet, vreau sa stie cele care doresc sa se informeze in legatura cu acest subiect si parerea mea. Mie mi-ar fi prins bine sa citesc pareri mai diverse.

Mult succes fetelor care ati inceput procedura, Ancuta, o sa citesc special topicul sa vad daca ai reusit, eu iti tin pumnii!!!



PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina, FIV1 la Polisano Sibiu - tratament oprit din cauza raspunsului slab, FIV2 tot la Polisano - nereusit, urmeaza FET cu embrionul ramas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

Va multumesc mult fetelor pentru sprijin.
si mie mi-au aratat embrionii cand eram pe masa pt ET deja, nu cum am auzit de la alte fete ce au facut in alta parte FIV ca li s-au prezentat embrionii inainte cu detalii.
sper doar sa fie lipiciosi bebeii mei, sa ii tin in brate si sa uit de zilele astea..
va tin pumnii si eu celor ce incercati, sa fie cu ochisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

multumim ancuta
eu zic ca acum nu mai conteaza acele eventuale poze/ prezentari ale embtionilor..da, ar fi fost mult mai dragut, dar....important e ca lunea care vine, pe 22 sa "vezi si sa nu crezi" mult asteptatele 2 liniute ...si un Bhcg grassssssssssssan
uneori visele devin realitate, o sa vezi:)
sa ne aduci o raza de bucurie si pe acest forum, ca in ultima vreme a fost tare tensionat :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

Multumesc frumos Jose .
sa dea Dumnezeu sa fie bebeii lipiciosi si sa avem luni un beta baban .
sper din suflet sa devenim toate mamici cat mai curand.

Mergi la inceput