trucuri casnice

trucuri casnice | Autor: ita2v

Link direct la acest mesaj

A venit primavara si se mai aproprie si Sfintele Pasti asa ca ma gandeam sa propun o dezbatere despre trucurile pe care le folosim fiecare dintre noi la marea curatenie.Avem copii asa ca inevitabil avem tapitarii patate,covoare de curatat,pereti scrisi meticulos,perdele de spalat,si multe altele.De ce sa nu ne impartasim secretele prin care care scapam de toate?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

primul secret : cat mai putine covoare, daca se poate fara, iar in loc de perdele - jaluzele sau rolete.
al doilea secret : economiseste putin cate putin daca nu ai suficienti bani tot timpul si cand vine vremea curateniei - angajeaza o doamna de incredere, cu recomandari bune, care sa presteze corespunzator si satisfacator. la curatenie ma refer, nu va ganditi la altceva .
din fericire, fii-mea nu a fost si nu este genul de copil care sa murdareasca peretii, canapeaua, covoarele.
curatenie generala, in adevaratul sens al cuvantului, cu luatul casei de la o margine la alta si de la tavane la podele nu am mai facut de aproximativ 5 ani. dap. in astia 5 ani am tot facut curatenie "de intretinere", pe fuga, pe bucatele, in zile sau perioade diferite, nu am timp, nu pot sa-mi iau concediu cand vreau eu, cand imi iau taman atunci se imbolnaveste copchila, iar tanti sa ma ajute curatenie nu am, nu cunosc pe nimeni, nu pot sa aduc pe oricine in casa, ca nu poti sa stii ce se intampla. ca sa fac o curatenie generala, ca la carte, asa cum imi place mie, mi-ar trebui cel putin o saptamana, rastimp in care sa nu am copilul si sotul acasa, sa nu fiu nevoita sa gatesc, spal vase/rufe, sa ma ocup de copil, samd. doar asa as reusi sa fac o adevarata curatenie generala, inclusiv sortat si aruncat lucruri de care nu mai am nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui ita2v

De ce sa nu ne impartasim secretele prin care care scapam de toate?



Eh, in etapa asta sunt eu si-mi place. Vreau o casa aerisita, libera si lejera, cu putine brizbrizuri si firfiricuri, pentru ca asa se poate mentine ordinea si curatenia si nici nu e obositor pentru privire. Arunc, ascund, donez, numai sa nu le mai vad in casa. Ce? De toate.

Hainele pe care nu le-am purtat in ultimul an le-am pus in saci de vacuum( pe cele bune, in ideea ca poate intru iar in ele sau apare momentul potrivit sa le dau cuiva care are nevoie) si aruncat( cele mai uzate).

In bucatarie am luat toate dulapurile la rand si tot-tot ce nu folosesc macar o data pe luna am strans in cutii si le-am dus in pod. Daca nici dupa un an nu le simt lipsa, le dau cuiva si gata.

In camere, covoare avem doar iarna, vara lasam podelele libere, e usor de aspirat si de sters cu mopul. Prefer putine obiecte de mobilier, desi cu copiii nu e asa usor, la cate jucarii au. Pentru asta am cumparat cutii de la Ikea, www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/90099290/" target="_blank">asa pentru jucariile mai mari ( una pentru sine de lemn, alta pentru papusi, alta pentru bucataria miniaturala etc) si www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/80098583/" target="_blank">asa, pentru creioane si jocurile mici, margele si jocuri de insiruit,de indemanare,magneti, chestii care necesita spatiul mic si pe care sa stii de unde sa le iei (apropo, observ ca preturile sunt mai mici la ikea.ro decat la ikea.at...).

Ceea ce ma ajuta pe mine foarte mult la curatat sunt carpele de microfibre. Costa mai mult decat cele obisnuite sau decat un petec de tricou vechi, dar chiar isi fac treaba si merita investitia! Am carpe pentru toate intrebuintarile, si anti-grasime, si pentru geamuri si sticla, si pentru podele. Important e ca, dupa ce se murdaresc, sa fie spalate cu detergent, dar fara balsam de rufe, ca le strica!

Detergenti nu prea cumpar, decat unul pentru bucatarie (altul decat gelul pentru vase) si faianta, si unul pentru lemn si podele. Otetul e grozav anticalcar, iar la spalat ferestre folosesc gel de vase si burete, dupa care clatesc cu apa limpede si cu o carpa microfaser si ies super.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Praful de pe mobila se poate aspira cu peria cea mica.
E cel mai rapid si eficient mod de a sterge praful.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Cel mai eficient mod de a sterge praful ...este spalatul mobilei,cu o solutzie de apa plus ceva potrivit pentru tipul d elemn.(eu sincer folosesc apa plus solutzie de spalat vase,care si degreseaza in acelasi timp)

Aspiratorul absoarbe pe o parte dra imprastie pe alta.

Asa apa plus cirpele d emicrofibra sunt sfinte,si garantat nu se mai aseaza asa repede praful.(e clar ca daca ai casa la strada se aeeaza mult mai repede,insa spalatul mobilei indeparteaza foarte eficient praful,care de fapt circula in casa la aspirat)

Fara covoare,mobila cit mai putzina,fara aglomerari de bliz-blizuri...cit mai aerisit.

la mine nu prea mai exista de cind sunt in Germania curatzenie generala d eprimavara sau iarna sau Paste sau craciun,cind eram acasa era foarte mare presiunea societazii...sa facia sa ceva!(parca-l vad pe tata cum se itzea pe usa cu eterna intrebare"Da' nu afci si tu curat de Paste/Craciun ?)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

O chestie pentru a impiedica depunerea prafului ar fi8cred ca eu nu am)aspirarea regulata a canapelelor din material textil.

Eu am d epiele,pe care trec cu cirpa umeda cu aceasi solutzie d eapa plus solutzie d espalat vase(ieftin si bun),pe canapea am o patura pe care o scutur vinjos !

La fel in baie covorasele le scutur puternic,nu le aspir niciodata!Eu nu prea sunt prietena cu aspiratorul...ma cam enerveaza sa -l folosesc...desi nu am scapare.Cochetez cu ideea de a -mi cumpara unul de ala care sa mearga singur prin casa!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Praful il sterg, de obicei, cu o carpa curata stropita cu solutie de spalat geamuri. Spala bine si impiedica depunerea prafului pt mai mult timp. Dar cand dau cu aspiratorul, dau peste tot, inclusiv pe mobila.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Copiii mei au trecut de virsta de desenat pe toate cele (primul desen clar si frumos al celui mare a fost un tren desenat pe canapeaua noua ).
Trucul meu : curat cum se murdareste (pateaza) : vad ca s-a desenat, caut imediat si sterg intii cu apa, daca nu iese cu alcool sau cu solutie de amoniac.
Pentru petele de pe covor le sterg direct cu amoniac.
Daca las timp sa treaca, petele se curata muuult mai greu.

Trcul no 2 : chiar daca sunt mici, le impuneam reguli clare : nu se maninca in alta parte decit in bucatarie sau la masa din gradina sau la cea din sufragerie (ultimul caz numai cind spune mama ), hainutele schimbate se pun direct in cosul de rufe murdare, la usa se lasa incaltarile de afara.

Trucul no 3 : exclud carioci si alte chestii care nu se spala (marker indelebil si alte cele sunt puse intr-o cutie intr-un sertar si nu au voie la ele). Asta nu inseamna ca nu vor decupa tapetul cu forfecuta de decupat, da' asta este !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alizee

Praful il sterg, de obicei, cu o carpa curata stropita cu solutie de spalat geamuri. Spala bine si impiedica depunerea prafului pt mai mult timp.



Alizee

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Ai dreptate functzioneaza si asta cu solutzia de spalat geamuri,am folosit si eu mult timp trucul asta,insa eu am constatat ca in timp ...se imbicseste suprafatza,nu stiu exact cum sa ma exprim.

La solutzia magica(apa plus un strop de solutzie d espalat vase)deocamdata nu i-am gasit cusur!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

bicarbonat de sodiu are f. multe folosiri:
spalt pe dintzi,maini, haine, vase, microunde....

http://www.care2.com/greenliving/51-fantastic-uses-for-baking-soda.html?page=2

in uscator folosesc:
http://www.amazon.com/As-Seen-On-TV-Dryer/dp/B004W7GNB2

cutii pt organizare, mai recent folosesc cutiile astea:
http://www.trondeal.com/pds/3-Drawer-Chest--by-Sterilite--20238004-10890.html
sutn f. bune pt jucarii, sunt unele si micutze in care am pus maruntizuri in casa ...medicamentele, ate si ace...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Sunt bune de ceva bilele alea in uscator, Michelle? Adica tu chiar ai vazut diferenta, cum e cu si cum e fara ele??

Mergi la inceput