Copilul meu vomita in fiecare zi! [bang]

Copilul meu vomita in fiecare zi! [bang] | Autor: Dariela

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
Am o problema majora cu baietelul meu, in varsta de 4 ani, care in ultima perioada de timp vomita in fiecare zi dimineata, cum se trezeste inainte de a merge la gradi. Teo este un copil foarte rasfatat, anul trecut a stat la gradi aproape un trimestru cu bunica ca nu dorea sa ramana singur, anul acesta a acceptat sa stea singur (program 9-12) dar din ianuarie a inceput sa vomite dimineata, cam la 3-5 zile dupa micul dejun, pentru ca acum sa vomite zilnic, desi refuza masa de dimineata.
Am apelat la medicul pediatru care a pus diagnosticul de parazitii intestinali (acuza si dureri de burtica dupa ce bea laptele)desi 2 analize coproparazitologice au iesit negative, a urmat tratament cu Zentel. Pentru ca problema s-a acutizat am apelat si la un psiholog - acesta spune ca este vorba doar de rasfat si ne-a sfatuit sa schimbam persoana care il duce la gradi - nu-l mai duce bunica ci noi cu masina (desi doar trecem strada e incantat).
La gradi este incantat de d-na educatoare si de d-na ingrijitoare , dar si de prietenii de acolo. Surpinzator la sfarsitul programului sunt zile in care doreste sa mai stea un pic cu un prieten (nu vrea sa schimbam gradinita sau educatoarea).
Am facut o programare si la dr. Leseanu - gastroenterolog, dar programare la clinica este tocmai pe 8 aprilie si mi se pare o eternitate.
Asa ca va rog mult daca cunoasteti un medic de specialitate bun la care se poate ajunge in timp mai scurt sau aveti o sugetie, sfat, ati trecut printr-o situatie asemanatoare, indrumati-ne. Imi este foarte frica sa nu faca alte complicatii si chiar ma gandesc la o vacanta mai lunga de la gradi (uneori vomita si sambata dar duminica niciodata).


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Cere sa i se faca o echografie la ficat si fiere. Ar putea avea bila lenesa.
Tine-l acasa, pana te lamuresti ce se intampla cu copilul.
Sanatate copilasului.
Nu ti-a recomandat niciun medic sa ii dai Debridat suspensie si Liv52 ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Daca il tii o saptamana acasa (in fine, mai multe zile ca sa fie convins ca e acasa pentru o perioada) cred ca te-ai putea lamuri daca e o problema psihologica sau fiziologica. Desigur continua analizele si programarile, dar daca incepe sa nu mai vomite, atunci e de luat in calcul serios partea psihologica.

Multa sanatate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Multumesc pentru sfat Lali si Alizee.
Dupa ce am terminat tratamentul cu Zentel i-am dat Debridat si in ultima perioada de timp nu a mai acuzat dureri de burtica! Medicul de familie - specializare pediatrie - spune ca sa fac unii copii, chiar si ea cand era mica dar nu ma incanta deloc situatia.
Ecografie abdominala totala am facut mai acum cateva luni si totul a fost in regula - a fost un control de rutina. Acum nu am mai facut pentru ca adesea in Bucuresti nu sunt luate in calcul cele din provincie, chiar daca sunt facute tot la clinici. Intentionam sa faca una la Sanador unde este si medicul la care urmeaza sa mergem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Si eu am trecut prin ceva asemanator. Totusi Tudor nu vomita in fiecare dimineata. Dar dupa ce bea laptele (la biberon), se vaita ca-l doare burtica si ca-i vine sa vomite. Si in timpul zilei. Chiar refuza sa manance, nu neaparat dimineata. L-am suspectat de paraziti, am facut multe teste si n-a iesit nimic. Am fost la controale, teste intoleranta la lapte, gluten etc. Nimic. Ce-i drept este consitpat si balonat, ceea ce poate da stari de greata. Bea laptele repede si inghite aer, ceea ce poate provoca varsaturi, si cred ca aa avut si are emotii dimineata cand mergea la gradinita. desi ii place acolo, se bucura cand ramane, despartirea de cuibusorul lui de acasa, pe care il iubeste tare mult, inca il emotioneaza. N-ar pleca nicaieri, ar sta numai acasa "toti trei". Nu cred ca este un rasfat, pur si simplu, asa isi gaseste el echilibrul. Chiar si acum dupa 1 an de cand a inceput gradinita, el isi doreste acasa. La inceput la gradi, mai vomita si refuza sa manance dimineata. Acum ii cunosc reactiile, imi dau seama cand are " nervi in stomac".
Noi am renuntat la inceput sa-l mai ducem cu masina si se ducea cu bona cu autobuzul, care il extazia. Asa pleca mai linistit de acasa. Acum doar se intoarce cu autobuzul, si ii face placere.

S-ar putea ca si voi sa aveti o combinatie de cauze. Bafta sa le dati de cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu sunt de acord cu ce a spus Lali!

Daca este psihologic(cit a stat acasa nu a vomat?),trebuie sa cautzi cauza la gradinitza.

In tineretzea mea,am avut un loc de munca,unde nu plecam dimineatza fara sa vomit.Cum mi-am dat demisia,cum a trecut si episodul cu vomatul dimineatza!Vomatul asta s-a intins pe luni bune,ca eu nu voiam sa rec unosc adevarata cauza!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Eu sunt de acord cu ce a spus Lali!

Daca este psihologic(cit a stat acasa nu a vomat?),trebuie sa cautzi cauza la gradinitza.

In tineretzea mea,am avut un loc de munca,unde nu plecam dimineatza fara sa vomit.Cum mi-am dat demisia,cum a trecut si episodul cu vomatul dimineatza!Vomatul asta s-a intins pe luni bune,ca eu nu voiam sa rec unosc adevarata cauza!


Dana


idem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Multumesc tuturor pentru sugestii
Eu sunt in ceata, pentru ca el vomita doar dimineata. Nu mai vomita in cursul zilei, nu e constipat, nu cred ca e balonat, nu-l fortez sa manance alimentele pe care le refuza, are scaune normale (1-2/zi), nu are febra sau altceva. Biberonul de dimineata l-am scos tocmai ca vomita, (refuza sa bea lapte atfel) o perioada nu a mai vomitat, dar acum in fiecare dimineata avem aceeasi activitate, desi nu manaca nimic. In plus ma ingrijoreaza si ca nu mananca nimic pana la 10.00- 10.30, cand mananca ceva pe la gradi, (educatoarea spune ca cel mai adrsea ceva dulce) in conditiile in care vomita (cred ca suc gastric) si este sculat de la 7.00 (cand mergea cu mama, cu care altfel se intelege foarte bine macar se trezea pe la 8.00).
Azi merg iar la medicul de familie sa vad ce parere mai are!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dariela
Biberonul de dimineata l-am scos tocmai ca vomita, (refuza sa bea lapte atfel) o perioada nu a mai vomitat,


4 ani? Biberon? Mai....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

prof Ulmeanu Coriolan,la medsana/sanador/grigore alexandrescu

in week-end vomita?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea2685 spune:

si eu am avut asemenea probleme cu fetita cea mare de 5 ani.i am facut tratament cu zenten,dar durerile de burtica continuau,am inceput sa ii dau debridat si nimic...si am fost din nou la medic si ne a spus ca sigur are probleme cu fermentatia si ne a sfatuit sa ii dam cate putin sa manance la o masa,dar mese mai dese.si de atunci nu mai avem probleme deloc.nu a mai durut-o burtica si nici nu a mai vomat.

Mergi la inceput