Fibrom uterin (32)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

vio a fost criza luna trecuta de claxane si la Cluj abia s-a gasit , acum am fost anuntata ca au primit din nou , mergi la retelele de farmacii , help net , sensiblu , donna ...si roaga sa-ti faca rost de toata doza , du-le reteta compensata sa-ti dea cat au pe stoc si sa-ti aduca restul in decurs de o saptamana ...sau cat iti ajung sirigile pe care ti-i le-a dat , eu asa procedez , sau sunt cu o spat inainte si fac rezervare..

apropo vezi ca de luna asta se compenseaza integral si clexanele de 0.4




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

27 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Am gasit ieri Clexane. Nu le am compensate pentru ca nu sunt insarcinata. Prednisonul il iau chiar daca nu cred ca asta ar fi problema. Cand a trebuit sa fac analiza secretiilor au gasit spermatozoizi ramasi de 2 zile.
M-a invatat o asistenta de la Fundeni cum se fac injectiile si pana acum nu am facut nici o vanataie. In schimb am mici puncte rosii in locul unde au fost intepaturile.
Marti ma duc la un ecograf bun sa vad cum mai stau cu fibroamele. Am facut programarea acum cateva saptamani. In ultima luna m-a cam durut burta. Iar la ginecologi cand merg, nu prea se concentreaza pe ele. Stiu ca cele mari au scazut forte putin dupa 1 an si 5 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

vio si burtica mea arata ca o sita plina de bobite mici rosii dar trec...ma bucur ca ai gasit clexane ...

eu nu prea cred ca ai anticorpi antispermatici de vreme ce ai ramas insarcinata , daca ai fi avut nimiceau armata de , dar ca sa fi tu linistita ..paza buna trece primejdia rea...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

28 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

Am cautat si eu cateva informatii despre anticorpii antispermatici si m-am crucit. Nu stiam ca exista si "minunea" asta... acum am o grija in plus - daca ii am si eu? Mai rau e ca nu prea exista tratament eficient pentru treaba asta.

Duminica dimineata o sa fac un test, desi simptome nu prea am si nici temperatura bazala nu ma prea incurajeaza, dar nu ma pot abtine, ce sa fac...

ninia, dragalasa, pretty, voi ce mai faceti?

Va pup fetelor si va doresc un sfarsit de saptamana linistit si odihnitor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

floren dar in ce consta testul respectiv ?

si eu va doresc un WE minunat




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

28 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

Un test de sarcina, olimp. . Luni ar trebui sa-mi vina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

floren scuze , gandeam la test pentru anticorpi antiseprmatici

bafta multa sa fie cu ochisori




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

28 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Oare dupa cat timp de la presupusa ovulatie poti sa faci test de sarcina? Eu sunt in perioada fertila si parca nu mai am rabdare. Partea buna e ca ma simt foarte bine de cand iau Clexane, adica nu mai ma doare capul deloc iar picioarele le simt mai usoare.
De aproape un am am dureri de cap cam dese. Inainte ma durea capul 1-2 ori pe an. Durerile au inceput odata cu a doua sarcina adica prin mai anul trecut. Le spuneam medicilor ca ma doare capul si ei nimic. O doctorita mi-a spus sa beau cafea(cand eram insarcinata).Tot de atunci am picioarele foarte grele. Cand mai alerg dupa un autobuz le simt de cateva tone. Amandoua simptomele m-au determinat sa fac analizele de trombofilie.
Mi-a ramas o nelamurire inca. Ultima doctorita spunea ca fibroamele cresc in sarcina, chiar si cele embolizate.Eu nu cred. Nu are logica odata ce ele nu mai sunt alimentate. Si totusi, mie mi-a crescut rapid burta la a doua sarcina, adica la 7-8 saptamani burta se cunostea. Doctorul a spus ca uterul ajunsese la buric, ceea ce nu se intampla la 3 luni. Daca sunt embolizate atunci ce creste?
Olimp la tine fibromul mic care a fost descoperit la operatie a fost si el embolizat? amai crescut?
Ma duc joi la ecografie la dr. Nedelcu, care e f buna. Poate ma mai luminez.
Va urez un weekend frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

Vio, dupa 12-14 zile de la ovulatie sunt sanse mari sa se pozitiveze testul. Daca nu mai ai rabdare poti sa incerci un beta hcg incepand cu ziua a 10-a. Deci abia acum esti in perioada fertila, nu atunci cand presupuneai ca ai ovulat? Sa dea Domnul sa fie cu noroc!

Eu am facut azi dimineata un test, ca nu mai aveam rabdare pana maine si... ciu-ciu! O liniuta limpede precum cristalul si nimic altceva. Acum simt ca ma rupe durerea de mijloc si am si ceva crampe prin burtica, semn ca "musafirii" sunt aproape. Si mai e temperatura bazala, care la mine nu a dat gres niciodata - daca a scazut la 36,7 e clar - dupa o zi, maxim doua, vad rosu. Azi dimineata era 36,7. Asta este. Ciudat este ca luna asta m-au durut sanii mai tare ca niciodata si inca ma mai dor.

Vio, e ceva ce n-am inteles... spuneai ca in sarcina pierduta la 7-8 saptamani burtica crescuse destul de mult. Asta se intampla dupa embolizare? Daca da, ai observant o crestere in dimensiuni a nodulilor embolizati la ecografia facuta dupa chiuretaj?
Asteptam sa te intorci de la medic cu vesti bune.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Buna,fetele,eu sunt bine,dar nu stiu cum voi rezista inca 8 zile,cate mai sunt pana la test.Si parca stau cu frica sa nu ma trezesc cu menstruatia inainte de trecerea celor 8 zile,desi cred ca nu e posibil cat timp iau utrogestan,nu?Din ziua inseminarii a trebuit sa pun cate trei ovule de 200 gr pe zi.
N-am sperante mari,dar o speranta mica-mica tot e.
Va si va doresc un weekend minunat!

Mergi la inceput