Bulgarasi de ianuarie - februarie 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Buna seara si de la noi si bine ne-am reintalnit in casuta noua.Sa fie o casuta plina de veselie,vesti bune, cu bulgarasi sanatosi si mamici odihnite.
Multumesc fetelor care se ingrijesc sa avem intotdeauna capitole noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Bulinuta am avut ieri o zi foarte naspa.. , asa ca aseara sa ma veselesc nitel... m-am servit cu o afinata..

Astazi Alex a castigat primul premiu la o tombola.. (sunt asa fericita, eu nu am castigat niciodata nimic) vom face 4 sedinte de engleza... abia astept... sa-i vad reactiile..

Adc, Suzieq la Bucuresti in mai va fi o conferinta despre somnul copilului intre 0 si 4 ani. Am primit flyer cu asta la targ, dar era cam scump biletul.... si noi nu avem asa probleme grave. La conferinta participa Mona Ciurez care este primul consultant certificat pe probleme de somn... detalii si ceva articole www.esentialpentrubebe.ro/articole.aspx" target="_blank">acilea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

ADC pe principiul ca desnele nu sunt desenate, sora mea vbea cu caini la pers a doua, sg. Ea chiar credea ca toti cainii sunt Scooby si toti pot vorbi. Sa ne mai zici de Andra ca e simpatica la maxim Pai la otita, asa stiu si eu de la alti parinti, ca se da antibiotic. Pupam baiatul sa nu il doara urechiusa ca e tare pacatoasa otita asta.

Lexi si eu am sa "curat" mediul ei de orice i-ar putea crea disconfort, i-ar putea provoca frica, etc, dar mai bine ma pregatesc psihic si pt asta fiindca inainte de a naste absolut toata lumea imi zicea ca bebelusii dorm mai rau pina la 6 saptamani, apoi intra in rutina. La mine n-a fost asa. Apoi au zis ca se linisteste la botez. La mine n-a fost asa. Abia dupa ce am dus-o la gradi, a inceput sa imi doarma cat de cat neintrerupt.

Suzieq dar daca ii e dor de tine? De cand e mami la noi, 5 martie, si doarme cu fata, Iris a inceput sa se trezeasca plangand in hohhote la 5 dimineata. De fiecare data se linisteste instant daca o iau langa noi. S-ar putea sa fie si asta un motiv.

AlexaG Felicitari!!! Mi-e dor si mie de o afinata buna sau visinata

Intrebare : Mai sunt bulgarasi care dorm cu parintii? Aveti planuri de a-i muta in patutul lor? Eu nici nu vreau sa ma gandesc la momentul in care se va cere ea afara din patul meu, ca eu ACUM nu am planuri de a o culca separat. Dar, dar daca o voi lasa la ai mei, mi-e teama sa nu sufere mai ales din cauza asta, ea fiind obisnuita sa doarma intre noi

Noapte buna fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Buna dimineata,

O cafea buna cu mult lapte servim azi, ca maine e post si o bem fara .

Bulinuta e greu mai ales acum ca sunt inca super racita si tusesc ca dintr-un butoi, diseara merg la medicul de familie sa vad ce naiba am sa nu ma trezesc cu cine stie ce complicatii.

Miha, Vlad a dormit noptile aproape intregi de la o luna pana la 5 luni jumate cand a inceput nebunia cu dintii. In tot acest timp eu m-am trezit din 3 in 3 ore sa ma mulg sa-i dau copilului lapte de mama sa stea bine cu imunitatea....si cred ca e printre cei mai sensibili copii din lista bulgarasilor. Sigur ii va fi dor de mine, dar acum daca lipsesc si eu 2 zile nu pica cerul, oricum nu stiu daca o sa plec, de fiecare data imi propun sa mut muntii din loc cand am si eu un pic de ajutor si nu fac nimic din ce imi propun.
Vlad doarme in patutul lui de la inceput, pana pe la 7-8 luni cu noi in camera, iar apoi singur. Mai dormim cu el cand e bolnav sau ca acum cand sunt eu bolnava doarme sotul acolo ca avem numa 2 camere si nu avem cum sa ne impartim altfel.

Alexa, felicitari pentru premiu! Totul are un inceput! O sa citesc putin despre somn,daca ma odihnesc la Tg Mures pot incepe sa citesc cartea ce o am in engleza...

Azi noapte fiu-meu s-a trezit de mai putin ori, de doua ori am intervenit si eu, prima data au fost dintii si sforaitul lui tasu, l-am dat cu gel si s-a culcat la loc, iar a doua oara a baut laptele si s-a culcat la loc. A mai avut pe langa doua treziri scurte. Am inceput sa-i pun si cereale in lapte seara, l-a baut mai greu dar a si cerut mai tazriu laptele cu vreo 2 ore. Parturi nu a mai tras si am ajuns la concluzia ca cerealele cu mar ii provocau durerile de burtica, dar il mai urmaresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Neata! Multam fain de cafea Suzieq

Of Vladut! Nu stiu ce sa spun?! Sa fie tot nebunii de dinti?

Dar cand doarme el singurel in camera lui si tu cu tati lui Vlad, in camera voastra, il auzi daca plange? Aveti interfon sau ti usile deschise? Te trezesti sa te uiti de el? V-a fost greu sa va obisnuiti unii fara altii? Dimineata cand se trezeste, ce face? Se joaca in patut, te mai lasa sa lenevesti sau sare cu plansu-n buza de cand face ochisori?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Miha, avem interfon si dormim si cu usile deschise...la doua camere nu e greu sa-l aud, eu zic ca a dormit mai bine cat cand a fost singur in camera sau ma rog poate doarme la fel dar nu mai aud eu fiecare miscare sau foiala a lui. Se intampla foarte des sa se trezeasca, se ridica inf und si se culca la loc si nu ma ridicam din pat, il auzeam in somn si apoi imediat nu-l mai auzeam.
Trezirea finala daca e cu plansete inseamna ca nu si-a facut somnul si atunci intervin sa-l readorm, deobicei se ridica in fund, isi ia jucaria de plus cu care doarme in mana si incepe sa strige pana merge cineva la el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
Miha, Ioana doarme cu mine in pat. Ma gandesc s-o mut in patul ei (dar cu noi in dormitor) cand va incepe Maria scoala, caci atunci planuiesc s-o mut (pe M.) in camera ei. Ea momentan doarme tot cu noi in dormitor, daca se va muta in camera ei, voi avea loc sa-i pun Ioanei un pat langa al nostru (vreau sa-i iau pat normal, de copil, in cel de bebe nu doarme bine ca se loveste de grilaj si exact din acelasi motiv nu dormea nici Maria ca lumea noapte cand era bebe. Abia dupa ce am mutat-o in pat obisnuit a inceput sa doarma toata noaptea.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Buna . Multumim de cafeluta...

Incerc de dimineata sa scriu mesaj acilea dar nu am avut nici o sansa.... Vremea asta inchisa cu ploaie ma doboara... si Alex a fost si el foarte somnoros si nimic nu ia convenit.

Am facut vaccinul de 1 an... Alex cumintel ca de obicei.. , ne-a prins nitel si ploaia cand ne-am intors de la dr..

Alex pare din ce in ce mai nerabdator sa mearga, a inceput sa accepte ajutorul meu prin a-l sustine de manute.....

Mihaela Alex doarme jumi juma ca sa zic asa... Dupa cum stii la inceput ne-a fost foarte greu sa dormim cu el din cauza gipsurilor.... era teroare... si atunci am mers pe varianta patutului dar cu noi in camera. De pe la vreo 7 luni (cand i-au iesit incisivii de sus toti 4 odata) ... daca plange peste noapte il iau si il linistesc in pat cu mine, intre noi. Uneori adormim amandoi (sau eu inaintea lui) si nu il mai mut in patut .... alteori il mut.... Daca e marait si agitat ... ma trezesc vanata pe maini si picioare chiar ochi... datorita ortezelor si vitezei cu care se invarte...

Daca vrei sa o lasi pe Iris la parinti in tara, eu as zice sa incerci sa o culci in patut dar langa patul tau... macar sa vezi cum reactioneaza.... astfel incat odata ramasa cu bunicii.... schimbarea sa nu fie 100%.

Noapte linistita!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Buna dimineata!

Am citit pe fb ca mai multi bulgarasi au dormit rau azi noapte... noi asa si asa, incep sa cred ca 3 treziri pt tzitzi, mai ales daca adoarme automat cand lasa sanul, nu sunt chiar un capat de tara.

Am reusit intr-o seara sa ii dau 60 ml lapte de vaca cu lingurita. Parea ca ii place, pana cand am pus capacul canutei - nu l-as mai invata cu bibe acum - si a aruncat-o cat colo. Am zis las' ca e bine si atat, dar n-a dormit cu nimic mai bine in noaptea aia, tot m-a cautat.

Pana n-o sa intervina ceva de genul plecat musai de acasa, o sa fie legat de sanul meu. Asta e.

Luiza, sper ca esti mai bine, trebuie sa-ti treaca. Uratele astea de viroze au atacat si adultii anul asta, mai rar am patit chestia asta.

Alexa, felicitari pt concurs :) Si bravo lui Alex ca n-a plans la vaccin. Cat despre somn, am mai citit si eu pe ici pe colo, dar n-am fost in stare sa respect partea cu ce ar trebui sa faca parintii. Mi-era ata de somn noaptea incat cand il auzeam ca maraie ii bagam sanul in gura si se linistea instant. Nu cred ca trebuie sa ma mai mir de ce nu-l pot dezvata de supt noaptea.

Desi am mai crescut un copil pana la 11 luni fara niciun fel de ajutor, in viata mea nu am fost atat de cronic obosita cum sunt acum.
Batranetile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
Aici e soare si frumos, dar frig! Oricum prefer asa, daca e soare, nu ma deranjeaza frigul.
Jo a fost cam agitata azi-noapte, nu s-a trezit dar nu a putut manca prea bine, respira cam greu, cred ca avea o nara infundata. Sper sa n-o luam de la capat cu mucisorii ca abia i-au trecut.

Mergi la inceput