Schimbare centrala gaz apartament

Schimbare centrala gaz apartament | Autor: daniela_xy

Link direct la acest mesaj

Buna ziua! Am si eu o intrebare, poate ma sfatuieste cineva. Am o centrala Ariston uno, instalata in 2006, apart 3 camere. De anul trecut am inceput sa am probleme cu ea. O piesa kit si bloc se chema, 220 ron costa, adusa pe comanda si montata. Totul ok pana anul asta, acum o sapt curge apa din centrala. Vine domnul de la service, vasul de expansiune, 400 ron de adus la comanda unul original, ca altfel nu se potriveste, cu tot cu manopera nu stiu cat mai e. Stau si ma intreb, daca ea de la 6 ani de functionare imi face problemele astea, n-ar fi mai indicat sa o schimb si gata? Cheltuiala e mai mare e adevarat, dar decat anul trecut 200, anul asta 400, la anul cine stie. In cazul in care o schimb m-am gandit la una viessman, costa vreo 2500 am vazut. Stie cineva, sunt bune? Si la instalarea asteia noi s-ar potrivi tot restul de la asta veche? Tevile de sub centrala ma refer. Va multumesc pentru eventualele clarificari.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Noi avem Viessmann la casa, este excelenta (din cate stiu, e scumpa deoarece e made in DE). Dar in cazul in care iti pica ceva, si la ea piesele de schimb sunt scumpe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

nu stiu daca problema centralei a fost chiar vasul de expansiune, putea fi defecta supapa de preaplin (nu stiu daca exact asa se numeste). si mie mi s-a intamplat asa ceva la centrala, supapa ramasese pe pozitia deschis din cauza unor mici acumulari de calcar si imi picura apa sub centrala. supapa a fost scoasa, curatata, montata la loc si gata. poate cel de la service o fi vrut sa te puna la cheltuiala, mai ales pentru ca centrala nu mai este in garantie...

exista o foarte mica probabilitate ca tevile sa se potriveasca la fix cu o centrala noua. insa stai linistita, se poate modifica sistemul de tevi de racord, prin adaugarea unor coturi, astfel incat sa se poata face racordarea centralei la sistemul de incalzire. trebuie sa ceri sfatul unui instalator, cunosc de exemplu cazul unei familii careia meseriasii i-au montat centrala si apoi au facut racordul direct, cu teava continua de la centrala spre restul instalatiei, iar cand centrala s-a defectat si a trebuit demontata de pe perete, nu s-a mai putut, nu se putea efectua deconectarea centralei, a fost nevoie de taierea tevilor care pleaca de sub ea, si refacerea instalatiei astfel incat pe viitor sa se poata monta/demonta centrala fara a mai taia nu's ce tevi....

nu stiu sa-ti spun cate de buna este viessman; stiam ca baxi are garantie 8 ani.

Mergi la inceput