Buburuze!Bravo IoanaNae,Rossane,Felicitas,liza79!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Incep cu felicitari si urari de bine Ioanei!sa aveti sanatate si laptic si armonie,veselie!

Liza,Emi si eu am mers pe socoteala de care zice Felicia.Mi-am luat maximum de prenatal,ca sa insemne ceva mai mult la indemnizatie.am ales sa stau 1an si asa as lua aproape dublu fata de 2ani.voi incerca sa pun jumatate din indemnizatie deoparte,sa reiau dupa 11luni activitatea cumva part time sau de acasa,sa cer stimulent si poate sa castig ceva.oricum,solutia e sa pui separat niste bani pt lunile moarte...noi avem bunicii si departe si activi in campul muncii...eu mi-as face scenarii de lucru,adics sa fii pregatita pt mai multe variante.presimt ca vei fitopita si greu despartita pt 8ore de pitica.mie,pe zi ce trece ma gandesc cum o sa-mi temperez dependenta de bebelina:)

Ne-am monitorizat azi,all fine.analizele de la gineco sunt super bune,slava Domnului!

Pupici!

Happy 36+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Eu inca nu vreau sa ma gandesc cum o sa fie cand ma intorc la birou. Le luam pe rand Se intampla muuulte intr-un an... In caz ca nu ma pot desparti de pitica, nu ma impiedica nimeni sa imi mai iau concediu fara plata in continuare. In principiu imi pot permite, dar cum spuneam, mai e mult pana atunci
Elena, felicitari pt analizele bune! tine-o asa pana la capat

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Felicitari Ioana! Bebe sanatos si mancacios iti doresc!

Ma gandesc ca noi abia mâine trebuia sa facem cezariana si uite ca deja implinim 2 saptamani. Mi se pare ca e bebe cu noi de f mult timp. Ziua e cumintel, insa noaptea face festival. Primul somn de dupa baita ( vreo 3 ore) e cuminte si sta in patut ca un ingeras insa apoi incepe sa nu-i mai convina nimic, si stam de pe la 1:30 pana pe la 5 intr-o vesnica: tzitzi - adormit la tzitzi - eructat - sughitat - foame - si o luam de la capat. Si nu mai vrea in patut, parca e picat cu ceara. Asa ca adormim dimineata, sfarsiti, in pat amandoi, bebe cu laptic in coltul gurii, cu manuta pe sutien si nasucul intre tzitzi.

Mami de bebe Tudor Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Buna mamici!
Greu cu intratul de pe tel, de fapt cu scrisul
Felicitari Ioana! Sanatate multa la amandoi va doresc!
Noi p acasa, mai facem una alta, am terminat bagajul si hainutele, tati mai are de frecat patutul si de aranjat cate ceva...oricum greu cu miscatul la mine, greeeeeu tare, dar ma tin tare ptr ca de azi in 2 sapt imi intalnesc printul...pana atunci ma rog sa fie cuminte ptr ca altfel nu stiu ce fac cu piscoata daca ma prinde nascarea cand e tati plecat...asta se ntampla cam in fiecare weekend...in fine suntem optimisti.
Voi vad ca deja va ganditi la revenirea in campul muncii...ASA am fost si io la piscot ca ma intorc dupa 6 luni...ei bine n am putut ptr ca n am abut cu cine sa o las in prima faza si apoi am asteptat pana s a facut loc, dar rau nu mi pare. Acu nu ma mai gandesc decat sa fim sanatosi si ma voi intoarce cand voi gasi o solutie multumitoare ptr amandoi copiii si ptr noi...si nu ne dau banii afara din casa deloc, dar e greu sa gasesti ceva convenabil si multumitor cand e vorba de copilasii tai. Chiar si atunci cand e vorba de cineva din familie. Io as fi mega fericita sa o stiu pe mama langa copii, dar abia dupa un an al baiatului, cand si piscot va merge la gradi, dar din pacate inca lucreaza si nu vad vreo solutie deocamdata.
Vroiam sa va intreb in cazul in care io am intrat in prenatal din CIC, cum se calculeaza...se tine cont de ultimele 6 luni dinainte de CIC? Sau cum?
Poop si o zi frumoasa va doresc!


Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si36+ Radu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

VeveMara incercati sa decalati baita un pic mai tarziu 10 -10.30. Sa puteti si voi dormi un pic macar. Oricum mai tarziu o sa-i faceti programul lui bebe, acuma e prea devreme la varsta asta nu au program. Dupa baita sau in timpul baitei faceti-i masaj. Am observat ca multi copilasi stau foarte crispati pentru ca parintii nu stiu ca trebuie sa le faca masaj. Mai ales in zona gatului sa-i faceti,acolo au dureri saracutii au caputul mare si gatutul cu musculatura firava inca. Mie la inceput mi-a facut mama baie la fetita tocmai ca sa-mi arate miscarile de masaj , ce-i facea, zici ca era la ora de yoga, dar dupa aia fata mea dormea si dormea numai pentru titi si schimbat scutecul se mai scula. De aia la inceput baita in fiecare seara. Ii relaxeaza maxim pe bebei.
Pentru burtica/colici/constipatie ALINAN picaturi.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Intreba cineva cum dormim cu bebe...la piscot primul somn era in patut, apoi o luam in pat ptr ca vroia titi des si mi era mai usor ASA. Noi am avut treziri dese mult timp, in special cand ne iesea vreun dintoc. Apoi la un an am obisnuit o in patut, acu e in pat de bebe, dar tot langa mine. Cum voi face acum:voi vedea la momentul respectiv. Sotul mereu ma intreaba ca sa le ordoneze el...io habar n am :)))) am zis multe inainte sa vina bebelina si n a fost ASA, acu ma abtin si iau totul cum vine.

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si36+ Radu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Si eu am zis de la inceput fata in patut. Nici nu ma gandeam cu noi. Dupa aceea am vazut ca e mai usor cu ea aproape. Si apoi am citit la Maria Motessori ca e chiar ok sa dormi cu copilul. Adevarul ca nu mi-ar place sa las copilul in alta camera singurel, sa se sperie sau mai stiu eu ce. Trebuie sa ne simta prezenta, ca suntem acolo pentru el. Lasa oricum vor creste si vor fi foarte independenti.
Acum imi voi pune patul langa patul nostru si cu o laterala data in jos ca sa stea langa mine sa-mi simta respiratia, dar totusi sa nu stam in acelasi pat( ca sa pot dormi eu mai linistita ca nu ma dau peste copil) .Deci vom fi toti 4 in aceasi camera. Cand va trece asta mica de un an jumate/ doi intentionez sa le pun pe amandoua la ele in camera impreuna in acelasi pat.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Ioana felicitarisa-ti traiasca bebe si sa va bucurati de el

Tusferi, multumesc pt grija, tot 3 in 1 suntem....nu stiu pt cat timp va mai fi formula asta pt ca de 2 zile ma doare spatele ca la ciclu, daca fac 2 pasi ma doare pe sub burta (banuiesc ca sunt contractii), imi trec daca stau in pat.
Asa ca nu stiu daca sunt normale aceste dureri de spate, dr mi-a spus ca sa vin la spital atunci cand ma doare burta. Colul este inchis asa ca astept sa vad cand au chef copchii sa-si cunoasca parintii
Nu m-as agita f tare pt ca se poate intampla oricand nasterea mai ales ca ma indrept spre 37 sapt dar ma streseaza Clexane-ul, mi-e frica ca nu am timp sa-l opresc. Exista solutii si pt varianta asta dar nu as vrea sa ne traumatizam mai mult decat este cazul.
Ce o vrea Dumnezeu, ne-a ajutat pana acum si am incredere ca va fi bine si de acum inainte.

Trebuie sa cumpar mameloare de silicon, am inteles de la voi ca cele de la Avent sunt bune dar cum stabilesc marimea? Am vazut ca sunt pe marimi.

36+ AMR 2S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Buna mamici!
Greu cu intratul de pe tel, de fapt cu scrisul
Felicitari Ioana! Sanatate multa la amandoi va doresc!
Noi p acasa, mai facem una alta, am terminat bagajul si hainutele, tati mai are de frecat patutul si de aranjat cate ceva...oricum greu cu miscatul la mine, greeeeeu tare, dar ma tin tare ptr ca de azi in 2 sapt imi intalnesc printul...pana atunci ma rog sa fie cuminte ptr ca altfel nu stiu ce fac cu piscoata daca ma prinde nascarea cand e tati plecat...asta se ntampla cam in fiecare weekend...in fine suntem optimisti.
Voi vad ca deja va ganditi la revenirea in campul muncii...ASA am fost si io la piscot ca ma intorc dupa 6 luni...ei bine n am putut ptr ca n am abut cu cine sa o las in prima faza si apoi am asteptat pana s a facut loc, dar rau nu mi pare. Acu nu ma mai gandesc decat sa fim sanatosi si ma voi intoarce cand voi gasi o solutie multumitoare ptr amandoi copiii si ptr noi...si nu ne dau banii afara din casa deloc, dar e greu sa gasesti ceva convenabil si multumitor cand e vorba de copilasii tai. Chiar si atunci cand e vorba de cineva din familie. Io as fi mega fericita sa o stiu pe mama langa copii, dar abia dupa un an al baiatului, cand si piscot va merge la gradi, dar din pacate inca lucreaza si nu vad vreo solutie deocamdata.
Vroiam sa va intreb in cazul in care io am intrat in prenatal din CIC, cum se calculeaza...se tine cont de ultimele 6 luni dinainte de CIC? Sau cum?
Poop si o zi frumoasa va doresc!


Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si36+ Radu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_76 spune:

sunt o mamica de bulgaras de ian-febr si cum noi am crescut maricei...am 2 pachete de pampers nr 2 cu 108 buc/pachet nedesfacute...cine doreste ? noi am trecut la nr.3 si am ramas cu stoc in casa ...

38s cu

Mergi la inceput