Buburuze!Bravo IoanaNae,Rossane,Felicitas,liza79!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Mara,natural.Asta daca nu intervine ceva intre timp.Eu sper sa nu


Cosmi 37+ David Andrei
AMR max. 3sapt!!!
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Cosmi, deaia ziceam sa-ti faci geanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Cos-minuta ai grija cu cazaturile ca tare nu sunt bune. Cine vorbeste... Adic#259; eu...care acu doua nopti, mergand la baie pe intuneric am "uitat" sa cobor ultima treapta si aproape ca am aterizat in genunchi. M-am trezit instantaneu. Off, abia astept ziua de marti.

38+. Edward. AMR 3 days

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Buna! Am pus poze cu bebe pe picasa.
Veve noi ne-am programat astazi la prima sedinta de kineto, o sa-ti spun cum a fost.
Rosanne felicitari cu intarziere, bun venit Rares!
Felicitas felicitari pt buburuza inaltuta si grasunica. Sa creasca mare si sanatoasa.
Emilia daca nu e prea tarziu iti spun cum a fost la mine cu cezariana. Ca si la apendicita am tremurat din toate incheieturile atat in operatie cat si la reanimare. Eu ASA reactionez la anestezie, nu e o regula. In schimb dupa ce m-a dus la reanimare, desi tremuram, vorbeam la telefon si dadeam mesaje. Durere in ziua aia nu simti pt ca esti f.sedata. A doua zi incepe chinul. Pe mine m-a pus sa ma dau repede jos din pat, cica asa te recuperezi mai repede. Simti ca te despici in doua. Cel mai greu e pusul in pat si datul jos. Preferam fie sa stau in picioare, fie in pat decat sa ma pun in pat sau sa ma dau jos. Cam o saptamana dureaza recuperarea, in fiecare zi e putin mai bine. Sper pe tine sa te tina mai mult in spital, pe mine m-a tinut doar 2 zile si eram terminata cand am venit acasa. Noaptea nu prea dormeam pt ca se trezea bebe.Dupa o sapt totul revine la normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Legat de burtiera, eu mi-am pus din a doua zi dar tot am burtica, de-abia astept sa am voie sa fac sport sa o dau jos. In plus mie s-a deformat coloana. Sper sa-mi revin.
Emilia la terapie intensiva am avut doar telefonul, cea pt lactatie si multa apa. Eu am baut 3,5 l in noaptea aia si as mai fi baut dar nu mai aveam. E bine sa bei lichide ca sa elimini anestezia din corp. De preferat sa ai sticla care nu curge in jet pt ca nu ai voie sa ridici capul. Sti ca sunt sticlute pt suc pt pitici. Le golesti si apa si ti le aduce sotul la TI. Sau pai. Desi poti face gaze de la el daca inghiti aer.
Pompa de muls e bine sa o ai cand ajungi la salon. Daca e electrica, trebuie sa te ajute cineva sa ti-o bage in priza cat esti la TI. In mod normal in pozitie culcat, laptele curge pe tine, dar dupa cezariana nu cred ca o sa-ti vina atat de repede. Macar te ajuta sa desfunzi canalele. Nu te panica daca nu o sa curga nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Dupa cezariana eu nu am avut dureri de cap in schimb am dureri de spate si acum si parca sunt usor umflata intr-o zona a spatelui.
Gata , am fugit la bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Buna seara dragi burtici si mamici,
Eu din pacate nu stiu cum sa intru pe picassa desi as fi vrut sa vad mai multe poze cu bebelusii vostri adorabili,m-am multumit in schimb cu pozele de profil si i-am admirat acolo! Sunt superbi toti! Sa va traiasca!

Eu printre obstacole mai primesc si vesti bune ,de exemplu ieri pneumologul a fost incantat de progresele facute si mi-a spus ca pot incerca sa nasc natural,obligatoriu cu peridurala si din nou obligatoriu fara prostaglandina(deci sub nicio forma declansare),substanta ce poate declansa bronhospasm puternic.
Ieri am riscat putin si am fost la spital cu trenul(rer),eu locuind la o distanta de aproximativ 60 km de Paris,chiar nu aveam chef si nici nu imi permiteam acum sa dau 300 de euro unui taxi sau unei ambulante private,spun am riscat pentru ca de dimineata nu mai puteam pune piciorul stang in pamant,sotul care a venit si el aseara a intrat in panica si a plecat imediat su mine la spital...la orizontala,suspiciune de trombo-flebita(ma gandeam numai la exemplele date de tine Emilia). Dupa multe examene,dupa un echo-doppler si dupa multe ore petrecute la urgenta,multumesc lui dumnezeu ca suspiciunea a fost inlaturata,se pare ca este o crampa mai puternica.
Dupa-amiaza,dupa atata stres au inceput sa vina iar vestile bune in timpul vizitei la ginecoloaga din orasul meu,ba chiar mi-a spus ca este foarte bucuroasa ca sarcina mea a inceput sa semene cu o sarcina normala.
Astazi bebelina mea are 46 de cm si 2350 de grame,hehehehh are silueta fata de mica :-) ,cam micuta dar puternica si foarte bine pozitionata. In plus si colul meu care era lung si tare a inceput sa se scurteze putin,a ajuns la 3,3cm,deci suntem si noi putin mai senine.
Mara,musacaua a iesit excelenta si nici nu mi-a produs arsuri,am facut-o din piure de cartofi special din cauza arsurilor,iar de depasirea situatiei,nu-i bai draga mea,eu nu ma aflu printre voi pentru sfaturi medicale sau experiente similare,eu sunt aici pentru ca asa ma simt eu mai aproape de casa,sunt intr-o perioada mai urata si ciudata in acelasi timp,desi nu-mi doresc sa-mi fac prieteni romani aici(experiente foarte urate care au lasat rani adanci)mi se intampla ceva ciudat,ma pufneste plansul daca vad o masina cu nr de Romania. sau atunci cand aud pe cineva pe strada sau la hipermarket ca vorbeste in romana,sper sa nu ma tina prea mult melancolia asta pentru ca trebuie sa fiu tare in continuare!
Numai bine va doresc si multi,multi pupici!


Octavian 09/12/1995
Sarah 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Ce fac fetele? Noi ne-am trezit sa papam.
Veve am fost la prima sedinta de kineto. Bebe a plans asa ca daca a apucat sa-i faca 10 min din jumatatea aceea de ora. Pt urmatoarele sedinte i-am chemat acasa. Ideea este sa incercam sa-i punem mai mult cu gatul pe partea fara probleme ca sa se indrepte.
Casandra, nu te invinovati. Facem si noi ce putem pt bebelusi. Important este sa fie sanatos si el si mami.
Multumim pt aprecieri fetele. Si bebelusii vostri sunt tare frumosi, ce buburuze dragalase avem noi la odisee!
Andreea nastere usoara. Pup mamica curajoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Iulia,nu e nimic ciudat in ceea ce simti,hormonii sunt de vina pt aceste intamplari :)
De cand cu sarcina si eu sunt mai emotiva si plang mai repede(o data am plans ca nu a vrut al meu sa duca gunoiul ;) sau la cate o stire,film care mi se pare mai sensibila)
Ar mai fi si varianta in care subconstientului tau ii este dor de casa si a ales ca si moment propice sarcina sa-si faca de cap cu sentimentele tale.Ce sa-ti spun,ca si eu sunt din Suceava si locuiesc in Timisoara si ca ma mai apuca si pe mine dorul d casa si de ai mei de plang cate jumatate de zi(asta d cand sunt gravida,in rest se intampla f rar)
Mai avem putin si ne tinem puiutii in brate si atunci n-o sa mai avem vreme de sentimentalisme de-astea :)


36+cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata!
Cam rarut trec p aici ca mi s a stricat laptopul, iar dupa telefon foarte greu
Felicitari Liza! Si bebel sanatos!
Casandra te poop mami! Voi sa fiti sanatosi, mai bine sa aiba bebe o mamica sanatoasa si nu stresata. Creste mare si cu LP si multa iubire. Fruntea Sus!
Cosminuta ai grija de tine si Fa bagajul! :*
Pity Nastere usoara Maine, refacere rapids si Bebica sanatoasa!
Io s mai mult prin pat...ma soare tare pe jos daca stai si 10 min in pi ioare...cred ca e destul de jos caputul si se impinge de tre sa ma asez instant...sper sa apuc ziua dejoi.
Va poop si s auzim de bine!
PS: o feliuta de tort si in suc ptr burtici si mamici...azi serbez Floriile! ASA ca s avem o duminica placuta!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si36+ Radu Andrei

Mergi la inceput