Buburuze!Bravo IoanaNae,Rossane,Felicitas,liza79!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta2013 spune:

Buna seara, buburuzelor!
Vin bebelusii nostri ca ciupercile dupa ploaie :)
Felicitas, felicitari, sanatate tie si Anastasiei si sa aveti parte de mult noroc cu totii.
Arianna, mi s-a oprit respiratia cand ai zis ca pe la 37 de saptamani sa inceapa travaliul (adica peste mai putin de 2 sapt). Eu ma simt de parca as mai avea vreo 4 luni pana la nastere.
Mi-e tare teama de necunoscut, pt ca inca nu am decis cum voi naste. I-am zis dr ca as incerca sa nasc natural, dar daca va aparea ceva, sa ma taie. Si, nu stiu de ce am avut impresia ca ar alege cezariana. Sper sa mai vb cu el la urmatorul control si sa ma impun, mai ales cand vad cat de usor ati nascut unele dintre voi.
Saptamana care bate la usa sa ne aduca alte buburuze sanatoase si mamici fericite.
Pup burticile!

35+ Sofia-Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc frumos pentru detalii fetelor .
Din ce imi ziceti, daca o sa stea bebe cuminte pana pe 2 (adica intr-o marti, peste 16 zile) estimez ca joi-vineri sa fiu cu ea acasa. O sa fac rahi-peri... sper sa n-am dureri de cap dupa si daca nu se poate deloc atunci macar sper sa nu fie prea mari.
Sa bag pompa de muls in bagaj de la inceput sau sa cer sotului sa mi-o aduca sterilizata a doua zi?
Bagajul l-ati avut cu voi mereu la terapie intensiva si apoi in salon?


37+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Pity da, pe 26. Aici sunt trei cezariene (elective) pe zi intre 7-12 am. Deci daca nu intervine vreo cez de urgenta am toate sansele ca pana la amiaza sa-mi vad pruncul si cam pe joi sa fiu acasa. Ar fi frumos ca aici e pastele in acel weekend, Emma are 2 sapt. vacanta deci se brodesc frumos toate.

37+ Edward AMR 8 days

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

vom avea o saptamana 25-31 plina de evenimente placute.

emilia, eu nu am avut bagajul la terapie intensiva, nu mi-a trebuit decat vata si camasa de noapte, caci chiloti nu am purtat pana nu am scapat de posetuta(sonda).
in rezerva aveam baie si imediat ce am coborat din pat mi-am facut dus, ajutata de sotul meu si abia atunci am avut nevoie de troler, oricum bagajul a stat in masina sotului meu si daca aveam nevoie de ceva imi aducea imediat.
la tudor nu mi-am luat pompa cu mine si cred ca nu am facut prea bine, caci aveam atata lapte incat ma udam pe toate camasile, acum am 4 in bagaj si imi iau si pompa cu mine.

am fost in vizita la o prietana care a nascut tot la bucur si m-am ingrozit pentru ca ii dadea copilei lapte praf cu lingurita dintr-o cana de metal pentru ca asa o obligau . eu sper sa nu vad d-astea ca ii omor pe toti!!! iar eu cu mana mea nu fac d-astea. ma duc cu biberon, cu sterilizator, cu lapte topfer, sa nu le vad ca-mi hranesc copilul din cana aia ca iese un mareeee circsi asa ma enerveaza ca mi-o imbraca in zdrentele lor pana mi-o aduc in rezerva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Violeta si mie mi-e frica de nasterea naturala dar cred ca dc imi va face epidurala va fi muuult mai ok si nici durerile nu vor fi la fel de mari.
Mai sunt burtici care au nascut natural cu epidurala si ne pot povesti cum a fost?
Eu incerc sa ma gandesc cat mai putin la mom nasterii ca sa nu-mi bag in cap singura chestii negative....O sa astept sa se declanseze travaliul si o sa iau totul de-a gata atunci,la mom respectiv cand nu prea mai gandesti datorita adrenalinei secretata de organism(cel putin asta am auzit)
Sotul va sta cu mine in travaliu si ma simt mai in siguranta putin datorita lui.In sala nu vrea sa intre dar sper ca acolo sa nu dureze mult
Sunt optimista ca totul va fi cum trebuie sa fie si voi pleca repede din spital cu bebele in brate si voi uita tot stresul si durerea nasterii.


35+cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Buna dimineata si o saptamana minunata cu vesti bune sa avem!
N-am crezut ca ajung sa pun in semnatura 40+, dar uite ca s-a ajuns si aici...
As vrea totusi sa se intample odata

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 40+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Pity, nu cred ca o sa ai mare succes cu astia de la Bucur pentru ca lingurita si cana de metal sunt sterilizate daca nu poti alapta nu poti hrani altfel copilul pentru ca nu iti dau voie cu biberon (asta e din ce am inteles ordinul neonatologului) ca sa nu se invete copilul sa traga din biberon si sa refuze sanul. Daca vrei tu sa aduci cana ta, lingurita ta si laptele tau banuiesc ca iti pot steriliza ele aceste obiecte (sper sa nu fie atat de incuiate incat sa zica nu). Stiu ca si prietena mea a patit la fel. Cel mai bine e sa iti iei pompa cu tine si sa poti alapta.


37+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Hop si eu cu intarziere. Felicitari, Felicitas!!!


Liza, tu cred ca vrei sa nasc eu inaintea ta si sa iti impartasesc din experienta mea
Am intrat in 35 sapt Slava Domnului! Stau si eu mai linistita.
Gemenasii mei imi dau emotii in fiecare zi, deci eu sunt pregatita deja psihic de marea intalnire.



Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

35+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Tusferi, iti doresc sa mai stai vreo 2 saptamani sa fie bebeii cat mai pregatiti sa vina pe lume.
Doar ca imi imaginam ca la cat de bine a mers sarcina, n-o sa am probleme pe final... Si in weekend 2 medici mi-au facut control si au zis ca pluteste cu capul mai sus de col, colul e inchis si rigid. Asa ca dimineata asta m-am pus pe facut curat prin casa din nou, poate o deranjeaza pe domnisoara si binevoieste sa apara.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 40+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Liza,bine faci,poate prin miscare se pune in actiune si pustoaica!
Talk to her!

Ma bucur sa aud ca se mai reduc din emotii,parca si eu ma simt mai pregatita.Eu am dormit chiar bine si azi ma simt usoara,asa ca,o sa incep sa mai calc cate putin si cand o sa termin o sa ma simt si mai pregatita.Speram totusi sa mai stea o saptamana,10zile...oricum,am cam trecut de perioada de care ma temeam.Slava Domnului!

Va pupaces pe mamici si burtici,sa va fie soare-n case si-n suflete!

Happy 36+ cu o buburuza

Mergi la inceput