Buburuze!Bravo IoanaNae,Rossane,Felicitas,liza79!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Fetelor care ati nascut prin cezariana, imi povestiti si mie cum a fot cu durerile, cu ridicatul din pat, cu mancatul si cate zile ati stat in spital? Multumesc anticipat.


37+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

felicitari FELICITAS!!! multa multa sanatate tie si bebelinei, recuperare rapida si bebel cuminte si mancacios!

la mine au cam inceput acele cotractii BH tot mai serioase... si mai dese... dar nedureroase. In rest bebe agitat ca de obicei, ne place maxim sa ne impingem funduletul in stomacul si coastele lui mami :))

33+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Felicitari,Felicitas! Multa sanatate,fericire si implinire iti doresc!
Sa va traiasca printesele!


Octavian 09/12/1995
Sarah 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Emilia, o sa incerc sa-ti impartasesc din experienta mea, sper la tine sa fie mai ok.
De principiu in ziua operatiei ramai cu peridurala in reanimare si teoretic durere ai doar cand ii mai trece efectul insa la repetarea dozei de analgetic pe cateter ar trebui sa fie ceva mai bine, ai voie sa bei doar apa, cat de multa cu putinta ( sa ai sticle de 0,5 l si paie). A doua zi se scot cateterul de peridurala, sonda urinara, branula si ajungi pe sectie. Mobilizarea, cel putin la mine, a fost f dureroasa, mai ales ca si patul era f inalt si era f greu sa te dai jos din pat si sa te cateri la loc. Se fac ceva analgetice intramuscular dar sunt cam apa de ploaie. In aceasta a doua zi ai voie supa de legume strecurata, ceai si apa, cam 2 litrii din fiecare ( pt stimularea lactatiei) si iaurt seara. Urmatoarea zi se poate manca ou fiert, supa, piept de pui la gratar, branzica de vaci.
Acum, la mai mult de 2 sapt dupa, desi durerile si starea de rau, greata si ameteala din dimineata urmatoare cezarienei au fost greu de indurat, faptul ca l-am avut pe bebe in salon m-a facut sa ma mobilizez si sa strang din dinti de durere, insa a fost lucrul cel mai bun pt recuperarea mea.

Mami de bebe Tudor Alexandru ( 1. 03. 2013 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Arianna felicitari pentru eco si pentru bebelina ta.
Astmul se poate complica in timpul travaliului doar daca nu este controlat,daca medicii stiu de problema ta iar tu iti administrezi medicatia corect nici o frica,ce pot sa-ti spun este ca mie toti medicii imi spun sa stau linistita si daca hazardul va hotara sa fac tocmai atunci o criza ei vor fi pregatiti;

Nu te mai stresa draga mea,bine ca ai aflat despre ce este vorba si in plus tu chiar nu ai nevoie de stres,absolut deloc!


Octavian 09/12/1995
Sarah 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

Felicitari Felicia!! Bine ai venit Anastasia!!!! Mami refacere rapida!!!

Noi am fost la eco vineri, Ioana mea are 2.600 kg, iar pana nasc , adica peste fix 7 zile, sper sa ajunga la 2.800, dar nici nu speram sa se faca mai mare. I-am instalat patutul, spalat si calcat hainutele, mai putin sacul cu rochite ca nu o vad in primele zile in strampisori si cu funduletul la vedere, dar cum iesim in parc cu o sa scoatem tinutele de gala, luat chiar si pantofiori. ideea e ca pe tudor l-am tinut inca de la nastere cu pantofiori in picioare, iar cand a venit momentul sa plecam pe picioare nu am avut probleme cu descalatul si aruncatul de sosoni.
emilia, treaba cu cezariana tine de fiecare dintre noi. eu sunt sclifosita din nastere, asa m-a facut mama mea, iar dupa cezariana nu am vrut sa cobor 2 zile din pat, unde sa ma grabesc,copilul au reusit sa mi-l aduca la pat, iar de alaptat nici nu aveam cum ca eram la terapie intensiva, sonda nu am vrut sa mi-o scoata in primele 2 zile. insa cum m-au mutat in rezerva si mi l-au adus pe Tudor, care era imbracat in hainele de la spital, desi eu ca si acum am plecat cu trolerul cu haine pt el, am simtit ca mi se ridica tensiunea si brusc am gasit putere sa ma ridic din pat si sa-l schimb de chestiile alea albe de pe el in salopetelele mele colorate si i-am pus paturica lui vesele in cosuletul ala de plastic. am avut la mine 7 schimburi pt el si au fost la limita, dimineata dupa baita il schimbat si seara la fel.

aura, mami lui Tudor 09.09.2010 si Ioana, 37 saptamani si 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

de mancat nu-mi mai amintesc exact, dar la 2 zile stiu ca infulecam paine prajita cu perle de branza si supa de gaina,iar cand am ajuns acasa, la 5 zile am mancat tot tortul cu care m-a intampinat familia.
dureri groaznice nu am avut, doar o arsura /usturime insuportabila in zona operatiei cand incercam sa ma ridic, dar am avut si hemoglobina 8 cand am iesit din opratie, adica eram si bolnavioara asa am perceput eu durerea probabil ca pe-o arsura puternica.
mi-am luat ciorapi medicinali acum, sa nu fac trombi la cat de lenesa sunt cu ridicatul din pat, dar cele 28 de kg acumulate nu pot fi carate cu burta spintecata.
mara, porti burtiera?

aura, mami lui Tudor 09.09.2010 si Ioana 37 saptamani si 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Felicitari Felicitas!!!!
Abia astept sa treaca saptamana asta. Sa-mi tin bebelu' in brate...
Emilia, eu am o cezariana la activ dar aici conduita de 'dupa' e diferita. Eu am nascut duminica seara la 8:20, m-am trezit dupa 2 ore, mi-au adus copila pt vreo 15-20 min cred( am fost cu anestezie gen.) a doua zi eram pe sector. Ma transferasera de cu seara dar eu nu mai tin minte. Aveam o perfuzie cu calmante. Copila a stat cu mine peste noapte dar eu am fost asa ametita ca nu-mi aduc aminte decat ca de cate ori ma uitam la ea era treaza. Tot a doua zi in jurul pranzului mi-au scos sonda si m-au ajutat sa cobor din pat. Un pic ametita dar nu am avut nici un fel de dureri de nesuportat. Fara dureri de cap. Ziua s-a scurs cu vizite fel de fel doctori, asistente si sot. Marti dimineata au venit si au testat auzul copilului, din nou doctori si asistente. Am intrebat cand pot fae baie/ dush si spre uimirea mea m-au sfatuit sa fac baie atunci daca vreau si cu ocazia baii sa- mi scot si leucoplastul (un "tape"de hartie) de pe incizie ceea ce am si facut. In jurul orei 5 pm mi-au spus ca din punctul lor de vedere si al neonatologului suntem ok si putem merge acasa. Zis si facut. Deci totul a fost ok de aceea sunt oarecum optimista de data asta. Va fi diferit pt ca voi avea epidurala deci imi voi vedea voinicul imediat cum se naste. Abia astept.

37+ Edward. AMR 8 days

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

pe mine m-au bagat in operatie joi la ora 12.20, tot anestezie generala, la 12.30 copilul a fost scos, la ora 15 m-am trezit si eu, in salon m-au mutat vineri la pranz, iar sambata pe la ora 11 m-am ridicat din pat, iar luni am plecat acasa.am mai avut tentative sa ma ridic pana sambata, insa datorita hemoglobinei 8 am ametit rauu si nu am reusit. copilul mi l-au adus oficial sambata la ora 11.
acum vor sa-mi faca radi-peri, desi eu nu vreau, mai negociem, imi este teama de durerile de cap de dupa. sora-mea a avut dureri multe luni dupa anestezie.

aura, mami lui Tudor 09.09.2010 si Ioana 37 saptamani si 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

dana, tu marti pe 26 livrezi coletul?

Mergi la inceput