Nikon d3100

Nikon d3100 | Autor: emanouela

Link direct la acest mesaj

Buna,
va cer ajutorul...am achizitionat un nikon in care mi-am prins urechile. Stie cineva sa ma indrume astfel incat sa pot sa fac niste fotografii artistice? Manualul nu ma ajuta deloc, cred, de fapt sunt sigura.... is depasita de tehnologie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Cred ca cel mai bine e sa incepi totusi cu manualul, sa inveti aparatul din punct de vedere tehnic ce poate sa faca si jucandu-te cu el o sa vezi si pozele cum arata, si o sa iti dai seama daca o poza e frumoasa sau nu.
Pe masura ce citesti din carte o sa inveti despre apertura, shutter, depth of field, apoi poate o sa citesti articole despre lumina, aranjat in poza, cum sa crop o poza sa tai din ea elementele inutile etc, zic si eu.
O sa incepi sa "feel" pozele, pana la urma cred ca artisticul sta in ochiul privitorului, ca tu poti sa faci de exemplu o poza copilului in cadru complet atehnic dpdv fotografic, iesit din cadru, un cer "ars" (albicios) da' sa emane asa o bucurie copilareasca si sa evoce asa o amintire frumoasa ca nu mai conteaza restul.
Parerea mea
Iti urez succes, ai rabdare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Merci Oana. Am citit de 2 ori manualul si nic, in afara de informatii vagi referitor la functionare, nic n-am gasit care sa ma ajute. Acum m-am inarmat cu rabdare, aparatul foto si cu laptopul in fata si studiez netul si am iesit cat de cat din ceata deansa, am gasit cel putin la ce trebuie sa lucrez pt partea artistica.

Mergi la inceput