Ce inseamna "alegerea scolii"?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza2005
Toti sunt buni si chiar daca nu ar fi ce se intampla doamna , nu-i mai dam la scoala?



Ba da, mai abitir ii dam la scoala. Iar ca sa fie si o actiune de succes, spargem enclava: 5 copii "needucati" intr-o clasa de 20 de "educati" au mai mari sanse de reusita decat ar avea un copil "educat" intr-o clasa de 24 de "needucati". Dar asta nu e realizabil in functie de adresa din buletin.
Si mai ales, biroul unui director in fata caruia te prezinti cu dosarul copilului in maini tremurande nu e locul ideal sa emiti asemenea "pretentii"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

E cu dus si intors . Anul trecut imi laudam eu puiul (precum cioara) ca desi are 6 ani stie tabla inmultirii si chiar numere negative. Invatatoarea mi-a zis: - Aualeu, si eu ce-l mai invat?
I-am zis sa stea linistita ca nu stie sa scrie iar matematica a prins-o de la fratele mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Cand ne-am cumparat apartamentul eu eram insarcinata, iar unul dintre motivele pentru ca l-am luat era scoala foarte buna care este aproape sub balcon. Intre noi si scoala este doar o alee care duce in parcarea din spatele blocului.
Ma bucur ca al meu a fost dat la scoala inainte de toata nebunia asta, pentru ca am constatat cu stupoare ca blocul nostru nu apartine de scoala de sub balcon , ci de alta care evident este mai departe si lasand la o parte ca este mult mai slaba, copilul trebuie sa traverseze atat la dus, cat si la intors un bulevard pe patru benzi foarte circulat, pe la o trecere de pietoni la care au fost omorati oameni maturi.
Ca si anya si eu as fi facut orice ca sa inscriu copilul la scoala de sub balcon, inclusiv as fi dat spaga, daca era cazul.... dar ma bucur in continuare ca am baiat mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

pana la urma santeti la scoala de sub balcon ?

Eu slava Domnului nu am avut probleme din astea de inscriere
Am depus cerere la scoala 97 si in paralel am mers la interviu la Sf.Iosif, unde am fost admisi.
Nu m-am interesat de invatatori anume la nici una din scoli. Doamna care e la fi-miu era venita in acel an din alta scoala, asa ca oricum nu as fi avut de unde sa o cunosc....

In schimb la gradinita, da, m-am dus la directoare cu cadou, mi-a pus o cunostinta o pila...

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Si eu am in vedere doua scoli ambele (foarte) bune dar evident, nu apartinem de niciuna! Ce pot sa fac? Incercam sa ne mutam dar cred ca va mai trece ceva timp pana vom reusi...oricum nu pana in perioada inscrierilor, asta e cert!
Viza o vedeam si eu ca solutie salvatoare! Chiar credeti ca nu mai functioneaza?! sau ca pot aparea alte complicatii??


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
pana la urma santeti la scoala de sub balcon ?


Da, dar atunci nu era nebunia asta si probabil s-au gandit ca nu ne-ar putea refuza stand atat de aproape de scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana spune:

Noi ne-am mutat de curand. Unul dintre criteriile alegerii apartamentului a fost apartenenta de o scoala buna. Am gasit un apartament ceva mai ieftin si mai mare, dar apartinea de o scoala slaba. O strada mai departe, apartament mai scump, dar blocul arondat la o scoala foarte buna.
Nu ma pricep sa dau spaga si nici nu vreau. Am ales calea legala,cu sacrificiile de rigoare.
Stiu pe cineva care si-a cumparat o garsoniera langa o scoala buna, chiar daca nu avea nevoie de ea in momentul acela. Dar are un domiciliu absolut legal.
A doua varianta ar fi o scoala particulara pentru clasele 1-4, iar dintr-a cincea sa intre la un colegiu, pe baza de concurs.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiha spune:

Am gasit ceva interesant pentru mamicile interesate de scoli - sper sa nu se considere reclama:

http://www.famclub.ro/index.php/top_scoli/media_admitere/desc

E un top al scolilor pe care il poti ordona cum vrei. Dar e pt gimnaziu, nu si clase primare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Natasa, dentista mea are fetita la Vianu (in clasa a VII-a) si nu am auzit ce spui tu...in fine, probabil ca la alte clase asa se procedeaza. Sugerezi vreo alternativa ? Ca asa, iti spun ca la Goethe dintr-a V-a se consuma "stimulente"...

A_Iulia: da, stim ce minunat e afara si cum Ro e tara lui Papura Voda. Fiti fericiti c-ati plecat, eu una consider o nebunie sa ma mut dupa scoala, atata vreme cat s-a inventat metroul/masina. Ma rog, chestie de gusturi. Am facut liceul la Mihai Viteazul si, deoarece stateam in Colentina, mergeam frumusel cu troleibuzul (sau chiar pe jos, in iarna lui 86, cand a fost un viscol enorm) si nu mi-au mai picat galoanele.

Ramiha : eu am gasit site-ul asta, ma mai orientez dupa el :

www.admitereliceu.ro/top-scoli-generale" target="_blank">http://www.admitereliceu.ro/top-scoli-generale

Problema e una reala si foarte corect pusa, nu ne putem muta cu totii in centru sau langa scolile bune. Dar macar ne putem informa.

Later edit: veneam de la o scoala de cartier (cea la care eram arondati), unde aveam numai note bune. In liceu, in clasa a IX-a, mi-a fost al naibii de greu sa recuperez, fiindca venisem dintr-un loc in care eram "chior in tara orbilor". N-am de gand sa repet greseala cu fiica mea, chiar daca scoala nu va fi la 10 min de mers pe jos distanta.

Later edit 2: eu nu am de gand sa ma caciulesc pentru un loc intr-o scoala "buna". Din ce vad prin topuri, si cele private sunt pe locuri destul de onorabile, asa ca decat spaga la stat, mai bine la privat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Poate aruncand un ochi pe linkul dat de Ramiha vor intelege si cei din alte tari, cu scoli relativ egale calitativ, precum si cei din provincia inca patriarhala, unde cumva totul vine de la sine, ca situatia in Bucuresti e cu totul alta.
Conform buletinului, apartineam de scoala 118, cu media la testele nationale 6.70. Pentru Dumnezeu, e scoala din buza Cismigiului! Unde era sa ma mut?! Sau cum sa ma inham la intretinerea celor doi copii intr-o scoala privata?
Criteriul locuitei (si vecinatatea serviciului parintilor!) este prioritar si la Viena, dar nu e obligatoriu, e doar un criteriu. Si treaba functioneaza. Nu se muta nimeni nicaieri cand face copilul 6 ani.

Mergi la inceput