Ce inseamna "alegerea scolii"?

Ce inseamna "alegerea scolii"? | Autor: ramiha

Link direct la acest mesaj

Buna, am o nelamurire pe care as vrea sa o impartasesc cu voi, pentru ca tot vad pe forumuri mamici care se intreaba ce scoala ar fi mai buna, ce invatatoare este mai buna, la ce scoala este afterschool sau nu si alte criterii de alegere intre diverse scoli.

Eu mi-am ales cateva scoli pe care le vizez pentru a-mi inscrie copilul, dar... la ABSOLUT toate cele pe care le-am ALES in functie de criteriile pe care le consideram eu importante mi s-a trantit regulamentul in nas: nu sunt arondata, nu apartin, au prioritate copiii care apartin etc...

In aceste conditii, ce inseamna A ALEGE? Cum poti sa alegi daca tu legal apartii de sc nr X, in care 50% sunt copii de etnie rroma? Iti duci copilul in acest mediu si te rogi sa se intoarca intreg acasa?

Ce poate face un parinte responsabil sa-si inscrie copilul la o scoala ok, un parinte care tine la educatia copilului sau, care a investit mult in copil si vrea ca si la scoala sa urmeze aceeasi linie pe care a avut-o pana acum, fara a renunta la standarde?

Va rog, nu-mi spuneti de spagi, pile etc... pentru ca nu ma pricep la asa ceva. Nu pot sa cred ca la asta se reduce "Alegerea" scolii... a viitorului copilului.

As vrea sa cred ca exista si metode decente de a ALEGE o scoala.

Toate regulamentele trantite in nas zilele acestea m-au epuizat... oare chiar nu poate copilul meu avea acces la o scoala buna pentru ca nu este "arondat"???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Pai anul trecut a fost epopeea cu 4 etape si s-a putut alege pana la urma, in mare parte.
Anul asta, pana nu dau metodologia nu se stie nimic despre cum se va proceda, daca vrei alta scoala decat cea de circumscriptie.
Persoanele alea care ti-au trantit regulamentul in fata, nu ti-au zis nimic de fapt. Pana n-au metodologia de inscriere, nu pot avea nici regulament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiha spune:

Metodologia, din cate am inteles, apare pana la 31 martie. Iar pe 2 aprilie sunt inscrierile.

Daca, spre exemplu, aceasta metodologie apare pe 29 martie, atunci eu ar trebui sa ma hotarasc in 3 zile? Sunt singura careia mi se pare ca e bataie de joc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiha spune:

Ma tem ca la inscrierea la scoala sa nu se reediteze situatia de la inscrierea la gradinita din spatele blocului: noi nu am fost acceptati, pentru ca locurile au fost ocupate de copii care locuiesc "mai aproape"... ca apoi sa aflu ca unii dintre copiii care "locuiesc mai aproape" vin cu tramvaiul (si nu, nu au avut frati in gradinita).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiha

Va rog, nu-mi spuneti de spagi, pile etc... pentru ca nu ma pricep la asa ceva. Nu pot sa cred ca la asta se reduce "Alegerea" scolii... a viitorului copilului.

As vrea sa cred ca exista si metode decente de a ALEGE o scoala.




Va sa zica copilul tau nu poate legal sa invete la scoala aleasa de tine (diverse criterii) si tu nu vrei sa auzi de pile si spaga? Pai cum sa incalci legea fara spaga?
An de an se procedeaza in acelasi fel, indiferent ce au zis legile si regulamentele. Ba mai mult, Abramburica voia sa desfiinteze orice criteriu...sa fie doar spaga la putere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiha



In aceste conditii, ce inseamna A ALEGE? Cum poti sa alegi daca tu legal apartii de sc nr X, in care 50% sunt copii de etnie rroma? Iti duci copilul in acest mediu si te rogi sa se intoarca intreg acasa?

Ce poate face un parinte responsabil sa-si inscrie copilul la o scoala ok, un parinte care tine la educatia copilului sau, care a investit mult in copil si vrea ca si la scoala sa urmeze aceeasi linie pe care a avut-o pana acum, fara a renunta la standarde?

Raluca
www.drepturile-gravidelor.ro


Pai ... il dai la o scoala privata. Acolo sigur toti sunt arieni, alesi pe spranceana (buzunarul) parintilor dornici sa investeasca in educatia copilului.


Sau te muti langa o scoala care iti place.




'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgeta72 spune:

eu apartin cu locuita de o scoala cu nivel scazut la invatatura. am fost sa vizitez scoala si mi-au spus mamicile care-si asteptau copiii ca nu este foarte buna ca si nivel de invatatura si daca am cum, sa-l duc la alta scoala.
problema este cum sa-l inscriu fara mutatie? nu am la cine sa apelez, iar pe secretare nu stiu cum sa le abordez.
cum fac sa-mi inscriu copilul la o scoala fara sa am mutatie sau adresa de domiciliu care sa apartina de acea scoala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Eu chiar nu cred ca mesajul Ralucai e de luat in bascalie. E o situatie urata si trista, si de neputinta in care ma recunosc. Doar ca solutia pe care am ales-o eu cand copila imi era in pragul scolii nu e la indemana oricui, deci nu o pot da Ralucai drept sfat. Am plecat in alta tara unde am ales pe bune scoala la care am inscris-o.
In Bucuresti am inghitit zeci de ani diverse mitocanii pana la aceasta inscriere la scoala. Asta n-am mai avut forta sa inghit.

Multa bafta! Daca n-as fi avut posibilitatea plecarii, as fi mers si-as fi spus cam ce-ai scris tu, Raluca, in primul mesaj, fiecarui director de scoala vizata. Si probabil ca pana la urma as fi reusit, asa cum au reusit si altii. Dar stresul riscului il cunosc si te inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

din pacate o alegi in functie de spagaaaaaaaa, cunosc mamica care a inscris copilul la scoal clasa 0, desi nu se stie absolut nimic , am apelat si eu la mamica respectiva ca sa apeleze la cunostinta ei ,
eu de exemplu am ales o scoala care are cladire (corp) separat pentru clasele 1-4 , mi sa parut foarte important sa nu dea nas in nas cu copii de clasa 8 care fumeaza sau fac alte alea pe la wc-uri , si apoi cu invatatoarea m-oi descurca eu

----------------------------------------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Pasul 1: alegi scoala
Pasul 2: afli numele unei invatatoare bune care preia la anul cls.0;
Pasul 3: vorbesti intai cu ea sa-ti inscrie copilul pe lista personala (neoficiala);
Pasul 4: iti va spune ea cum sa procedezi mai departe (viza de flotant sau inevitabila spaga).
Indiferent de metodologie, spaga nu poate fi evitata mai ales ca nu apartii de scoala respectiva. Chiar si in situatia in care ai fi apartinut de scoala "x" tot ar fi trebuit sa cotizezi ca sa te inscrii la anumita d-na invatatoare "y". Este foarte frustrant, dar traim in Romania, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiha spune:

Voi trece peste raspunsurile date "in gluma", situatia in care sunt - si din pacate nu numai eu - e frustranta si dureroasa, asa ca va rog sa va abtineti.

La scolile la care am fost mi s-a spus ca inca nu se stie cum se va proceda cu inscrierile pentru copiii care nu sunt arondati, si ca se va afla la publicarea metodologiei.

De pe edu.ro:

Metodologia privind inscrierea in invatamantul primar pentru anul scolar 2013-2014 va fi aprobata prin Ordin al Ministrului Educatiei Nationale in data de 31.03.2013.

Iar la unele dintre scoli inscrierile incep pe 2 aprilie.

Este posibila atata bataie de joc?

Ce se intampla in tara asta??? Noi, ca parinti:

- nu avem voie sa vizitam scoala in care vrem sa inscriem copilul (la scolile la care am fost eu a trebuit sa ma "fofilez" ca un raufacator ca sa vad si eu o sala de clasa

- nu aflam metodologia de insincriere decat cu 2 zile inainte de inscrieri. A innebunit lumea? Adica nu trebuie sa stii dinainte ce drepturi ai, care sunt sansele, ce trebuie sa faci pentru a fi admis la o anumita scoala?

- suntem umiliti si tratati cu aroganta de la portar pana la secretare si directoare... pentru vina de a veni sa ceri o informatie

Ce se intampla??? Oare trebuie sa plecam cu totii?

Laura25 - am spus ca am investit foarte mult in educatia copilului, dar asta nu inseamna ca suntem "arieni" (daca eram arieni, as fi decis din clipa zero sa-mi nscriu copilul la o scoala privata, si motivul principal cred ca ar fi fost sa ma scutesc de aceasta umilinta de a bate la usi inchise, de a arunca priviri "interzise" in scoala in care copilul meu va petrece atatea ore pe zi, de a auzi in continuu ca trebuie sa "cotizez" pentru binele copilului etc.). Am investit mult - timp, interes, efort... si bani dupa posibilitatile noastre, si uneori peste.

Mergi la inceput