Copii amenintati ca vor dormi pe jos in spital

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Sa nu uitam un fapt simplu: daca un pacient este tratat inuman intr-un spital nu pacientul trebuie sa plece ci cei care-i aplica un asemenea tratament.

Asa ar fi normal. Doar ca la noi normalul este un ideal spre care unii nici nu mai indraznesc sa tinda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

O relatare care este cel mai aproape de ce s-a intamplat azi acolo http://www.mediafax.ro/social/membru-in-consiliul-de-administratie-al-spitalului-de-pediatrie-sibiu-copiii-dorm-cate-doi-in-paturi-10660419

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

In final o mama fara prea multa scoala ne arata calea....nu inghiti orice ti se baga pe gat si reactioneaza mai ales cand binele copiilor tai e in joc. Cred ca o putem ajuta putintel inpartasind povestea ei in toate colturile media, si ajutand-o sa nu ii fie ingropata povestea de catre sistem.
Copilul cum se simte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Copiii se simt mai bine, mai trebuie sa stea cateva zile internati. In seara asta Carla, autoarea blogului, pe care presupun ca l-ati citit cu totii, a reusit sa afle telefonic informatii despre ei,in numele mamei, de la asistenta de tura, care a asigurat-o ca s-au linistit, ca nu plang, ca au primit toate ingrijirile... S-a mai linistit si mama, s-a apucat sa igienizeze locuinta si noi incercam sa-i obtinem o sursa de caldura pentru camera, pt ca atunci cand vin copiii acasa, sa nu mai stea in frig.De asemenea, o doamna cu suflet mare din Cisnadie, nu spun mai multe pentru ca nu stiu daca e de acord, incearca sa obtina o slujba pentru ea si o va invata, in cadrul unui centru de primire,, sa scrie si sa citeasca, macar atat cat sa se descurce in astfel de situatii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Atitudinea noastra corecta nu mi se pare aceea recomandata - culmea- de un medic de pe forum, anume aceea de a-ti lua copii in brate si a fugi la alt spital, ci aceea de a reclama pe cei care nu isi fac treaba ptr care sunt acolo, de a chema presa, politia si tot ce trebuie ,daca e nevoie. Nu sa luam pozitia ghiocelului si sa plecam umiliti in alta parte. Cine-mi garanteaza mie ca la spitalul Y sunt mai bine tratata ? In Bucuresti eu stiu 2 spitale mari de copii, la o distanta destul de mare unul de celalalt, in care, in ambele astepti cel putin 2 ore la urgente.
Si aici discutam de oameni simpli care vin cu salvarea, sau cu autobuzul, taxiul si nu e tocmai simplu ca la miezul nosptii sa bati la usile a 3 sau 4 spitale pana gasesti unul care te trateaza bine, cu copilul bolnav in brate. Sa fim seriosi, nu se face asa ceva. Cand ajungi in sfarsit sa ti vina randul la primul spital, ar trebui sa rasufli usurat ca de acum copilul e in siguranta, nu stau sa incerc daca ma primeste, daca o avea chef doamna doctor si de mine, ca nu am plicul la fel de gros ca altii.
Doamne, e incredibil despre ce discutam aici, cum am ajuns in asemenea hal ,parca e din ce in ce mai rau. In loc sa ne mai europenizam si noi, sa ne mai civilizam, ne afundam si mai mult in noroi . Din pacate, la cum gandim chiar aici pe acest forum, nu se va schimba nimic. Solutia e sa ai bani, sa iti faci asigurare la un spital privat, iar daca nu ai, dormi pe jos intr-un spital de stat si risti sa mori din lipsa de tratament. Asta e lumea treia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Ma bucur ca sunt mai bine. Daca ai nevoie de ajutor da un bip pe PM :). Pana la urma o aeroterma si doua luni de platit electricitatea ii scot din momentul asta de criza daca copiii ies sanatosi din spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Stiu ca suna cinic, dar ar fi bine daca ar fi indrumata si invatata despre contraceptie, pt ca vad ca s-au mobilizat oamenii. Altfel iar un suflet nevinovat ar trai de pe o zi pe alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Conditiile in care traiesc copiii nu trebuie sa constituie o scala de valori.Micutii au dreptul sa fie tratati ca niste fiinte umane,mai mult decat cei care-si permit sa schimbe spitalul si sa umple doctorii de bani.
Ma,maica-mea in 42 de ani nu a refuzat sa consulte si sa trateze nici oamenii simpli,simpli nici pe cei cu bani.Le-a acordat ajutor la fel..veneau noaptea casa..ca de...era singura din zona care ii si primea...ii punea pe pat in sufragerie si se ocupa de ei....au venit odata niste husari...din aia mandri,cu palarii si mustati cu nevestele..aveau alea saracele....de fapt doar una hemoragie cumplita.Si i-au zis mamei sa nu se sperie ca ei muncesc si au bani si respecta oamnii care fac bine.Ei,a luat-o,a pus-o pe pat,i-a facut injectiile care trebuiau...au stat aia trei zile in rulote in zona.La sfarsit a venit cu un somoioc de bani...mama i-a spus simplu.Mergi cu sanatate.Si gata.

Orice om are dreptul sa fie tratat ca un om indiferent de cat de rotund e portofelul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Stiu ca suna cinic, dar ar fi bine daca ar fi indrumata si invatata despre contraceptie, pt ca vad ca s-au mobilizat oamenii. Altfel iar un suflet nevinovat ar trai de pe o zi pe alta.


Aceasta femeie a avut doua sarcini dificile, sfarsite prin cezariana, iar la cea de-a doua cezariana femeia a acceptat cu bucurie propunerea doctorului de a o steriliza (sarcinile fiind periculoase pentru ea). Ea a marturisit ca i s-a parut o idee buna si ca important pentru ea e sa fie o mama buna pentru acesti doi copii pe care-i are, nu sa faca multi copii. Scrie totul in blogul din primul post, sunt mai multe "post related"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

ok, nu citisem asta, dar ma bucur pentru ea si pentru copii.

Mergi la inceput