Copii amenintati ca vor dormi pe jos in spital

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns principe spune:

In Venezuela la fel se procedeaza.Am avut doua experiente cu anestezie generala si baiatul meu a adormit in bartele lui taica sau si la fel s a trezit.si cand se ia sange tot tatal al tine in brate.si la nebulizari.Toate actiunile constiente a unui copil sunt in prezenta parintelui,se desprinde de parinte doar cand este inconstient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Madanic, in acest text siropos si peste masura de exagerat spune mama respectiva ca ea si asistenta au trezit copilul. ia imagineaza-ti cam cum s-a tipat. Ma rog, ca sa nu mai taragnam sirul, nu se racneste la pacient ci se striga pt ca acesta este adormit si trebuie sa fie trezit. Si da, daca nu se trezeste nicicum i se dau palme usoare peste obraji, asa cum faci si cu un om care a lesinat si care nu mai raspunde. Sper ca nu purtam iarasi o discutie fantastica de 100 de pagini ca si cea despre legatul in timpul operatiei, unde s-au gasit 2 pers. sa spuna ca este un act barbar care doar in Romania exista, si au sarit inca alte 10 pers. sa le sustina fara sa aibe idee ce se intampla de fapt.


Aschiutza, eu imi mentin parerea. Daca ii spunea de petrecere si dupa aia il batea, intelegeam. Asistenta a procedat cum a crezut ea ca e mai bine ca sa linisteasca niste copii mici care nu isi vor mai aminti povestea asta, sau care isi vor aminti povestea amuzati. Avantajele ansteziei sunt printre altele ca produc amnezia evenimentului M-a distrat cum in povestire se vb despre ce a patit cel de 3 ani de parca ar fi fost mama povestitoare in sala de operatie, sau de parca ar fi povestit copilul in acelasi stil epic.
Mai ales ca erau si inainte anestezati de la sirop.
Daca problema era ca a pacalit copiii trebuia sa se sesizeze mama atunci.

Dark, unde sunt acum, copilul merge singur la anestezie, apartinatorii nu au voie in blocul operator. Pana acum nu au fost probleme, sunt sigura ca daca era mama povestitoare gasea ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Si ca am uitat sa adaug: daca ne cramponam atat cu minciuna, cand cineva trebuie sa fie supus unei manevre invazive i se explica ce se intampla, si i se spune ca nu doare, sau ca nu doare asa tare. Jumatate din pacienti cel putin ar putea sa scrie ce scrieti voi pe aici, ca au fost mintiti pt ca de fapt a durut, si ca ei raman cu sechele.
Sa fim seriosi. Unii urla la pusul unei branule pe cand altii pot fi incizati pe viu fara sa aiba nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Oh dear!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

[quote]citat din mesajul lui Natasa

Si te rog, Xio, fa un mic exercitiu de imaginatie si raspunde-mi la ce te-am rugat. Daca eu iti fac asa ceva, iti promit o petrecere cu ceva ce-ti place mult si pe urma te leg si te adorm, a doua oara mai vii cu mine?? Un copil nu o sa-si spuna "m-a mintit, m-a legat, m-a adormit, dar mi-a facut bine la polipi". Nu, data viitoare te va crede pe tine ca parinte un mincinos, iar spitalul un loc odios!
Stii, si nazistii tot la fel ii pacaleau pe cei care ii duceau la gazare, ca ii duc la dus, ce sa le mai suporte urletele si crizele de disperare!


sorry, nu-s de specialitate si am ajuns intamplator pe subiectul asta. dar zau, chiar voiai sa-i spuna copilului adevarul? "fii atent, te injectam cu o substanta care te adoarme si apoi cu niste pense iti smulgem polipii din nas? rupem carne vie, dar nu te ingrijora, nu o sa simti nimic. posibil sa mori, totusi, dar statisticile sunt favorabile. oricum, daca ai ghinionul sa dai peste un anestezist bou, sansele sa mori cresc substantial".

vrei adevarul adevarat sau vreo o poveste mincinoasa si confortabila zisa copilului? si daca alegi minciuna (perfect explicabil) de ce te mai revolti ca vezi doamne, a fost dezinformat copilul? fiecare minte dupa posibilitati, unii mai bine, altii mai prost. nu exista standarde de calitate pentru minciuna.

io cred ca exagerati cu sinceritatea asta dusa la extrem si care, culmea, tre sa si corespunda cu o lume perfecta. copiii vostri nu vor creste intr-o lume perfecta, vor creste in lumea asta, asa cum e ea. si e aiurea sa-i inoculati cu ideea ca totul e safe si nimic rau nu li se poate intampla, ei sunt perfecti si minunati si merita totul. cand la 30 de ani se vor trezi intr-un job boring de semi-sclavie, n-or sa stie cum au ajuns acolo, ca doar ei sunt minunati si merita totul. (asta cu "merita totul" imi vine din alte parti, dar o exprim aici. e un trend, toti suntem unici, toti meritam ce-i mai bun! really? mi se pare foarte gresit, o intentie buna dusa la extrem si compromisa prin extremism. nu, nu oricine merita totul, lucrurile se obtin prin munca si traumele apartin vietii. si nu-i faci un serviciu copilului prezentandu-i o lume roz bombon, care la prima izbire de realitatea gri se face farame.)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Portocalia, si tu asta de unde ai scos-o? "io cred ca exagerati cu sinceritatea asta dusa la extrem si care, culmea, tre sa si corespunda cu o lume perfecta." Nu , nu trebuie sa descrii totul in amanunt ca sa nu minti. Poti sa ii descrii procedura cit poate sa inteleaga la virsta lui. Insa exista minciuni care fac rau, mult rau dar hai sa le punem sub pres si sa gasim scuze tot la asistenta ca nu stie sa minta. Daca nu stii, nu minti! Tie cghiar ti-i se pare miniuna cu petrecerea o minciuna confortabila? Pt cine confortabila?

Si asta la ce se refera? "e aiurea sa-i inoculati cu ideea ca totul e safe " ? Ca mesajul meu de exemplu e tocmai ca asistenta a promis o lume perfecta ceea ce duce la deziluzionari si soc.

Iar restul ce ai scris se potriveste ca nuca in perete cu ceea ce s-a scris pina acum. Ce are operatia cu jobul la 30 de ani??? Ce are discutia de acum cu "n-or sa stie cum au ajuns acolo, ca doar ei sunt minunati si merita totul."?

Eu ma intreb daca ai copii si ce iti veni sa sari asa in sus cind tema e cu totul alta fata de jumatate din ce ai scris tu aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Portocalia, a doua jumatate a mesajului tau se bate cap in cap cu prima. Tocmai, pentru ca viata nu e perfecta copiilor trebuie sa li se spuna adevarul.

Nimeni nu zice ca trebuie spus TOT adevarul, in cele mai mici detalii, dar e o minciuna sinistra sa promiti ceva frumos unui copil stiind bine ca nu te poti tine de cuvant, ba chiar mai rau, ca in loc de petrecere il asteapta ceva neplacut si dureros. Eu numesc asta inselatul increderii si mi se pare unul din cele mai urate gesturi pe care le poate face o fiinta umana fata de alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

e un mare hau intre *nu doare*si *va fi petrecere*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si eu am avut o experienta cu unul din copii la scos polipii. Dupa picaturile "de ametit" a plecat cantand de mana cu asistenta. Dupa operatie l-au tinut in reanimare inca jumatate de ora, pana a dat semne de trezire iar apoi mi-a fost adus in salon (fara tub). Arata ca un copil adormit - deci nu aveau cei din salon de ce sa se sperie. Dupa operatie copilul trebuie sa stea cat mai linistit (fara plansete) deci e logic ca asistenta sa ceara mamei sa-l linisteasca.
A doua zi dupa operatie, l-am intrebat daca vrea sa mai mergem la spital. Mi-a zis ca da. Concluzia: habar nu avea ce i s-a intamplat acolo. Cred ca e cam acelasi lucru. Odata "ametit" nu mai tine minte mai nimic. Cu cat e mai mic - cu atat tine minte mai putin. Iar cand cineva spune "nu doare" e clar ca exista si riscul sa doara.... Asa ca mai bine alta "minciuna" care e linistitoare pe moment si va fi uitata urgent (anestezicul facand minuni).
Am senzatia ca in multe cazuri parintii fac din tantar armasar si ii mai sperie si pe altii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

Cand l a muscat de cap pe fi miu(4 ani) cainele si am fost la G Alexandrescu sa l coasa,l au luat intr o camera separata pt a l coase,iar mie mi au interzis sa intru.Imaginati va ce a fost in sufletelul lui cand s a vazut acolo,singur,iar doua zdrahoance de asistente aproape s au suit pe el,ca sa l tina(mi a povestit copilul apoi ca alea il sufocau)...Si nu stiu cu ce spray anestezic i au dat,dar cu siguranta n au asteptat sa si faca efectul,pt ca imediat am auzit copilul urland.....,un urlet care nu se mai termina...De ce nu mi au permis sa intru cu el sa l linistesc?Cum s a simtit el singur,acolo,fara mami,dupa ce deja era speriat si marcat de muscatura cainelui?Daca va mai povestesc ca apoi,la Bals,a fost trezit din jumatate in jumatate de ora pt a i se face injectii,in total vreo zece,aveti tabloul complet....

Mergi la inceput