Copii amenintati ca vor dormi pe jos in spital

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Foarte trist ca se intampla asa ceva in Romania anilor 2013 Modul de tratare al pacientilor/parintilor mi se pare de-a dreptul inuman si asemenea cadre medicale ar trebui sa suporte consecintele. Am ramas fara cuvinte, cunoscand conditiile din spitalele elvetiene. Aici parintii pot sta gratuit in spital cu copiii sub 12 ani (cred ca este si obligatoriu sa stai cu ei, nu ai voie sa-i lasi singuri; exista si o lege care interzice sa lasi copiii sub 12 ani singuri acasa). Fiica-mea a avut pneumonie, dar nu au internat-o in spital; aici se interneaza doar daca este copilul ft grav bolnav, altfel nu. Si totul a fost ok, i-au dat antibiotic si si-a revenit. Mama a ramas insa surprinsa ca nu ne-au oprit la spital. Dar eu consider ca e mai bine asa, daca se poate trata copilul acasa, de ce nu. Medicii de aici nu dau antibiotic decat ft rar. In Romania Marcia a primit de la medic Augmentin si a facut un soc de la el, a inceput sa vomite si nu mai putea respira.

Personalul medical de aici este super dragut, mai ales cand e vorba de copii. Atmosfera la urgente si in spital in general este si ea una familiara, peretii sunt vopsiti cu personaje din povesti, au carti, jucarii, chiar si o consola cu jocuri. Nici nu zici ca e spital. De fapt aici in nici un spital nu "miroase" a spital.

Eu una as mediatiza cazul, pt ca opinia publica are dreptul sa stie ce se intampla in acel spital. Daca mamica ar avea posibilitatea sa filmeze cu o camera ascunsa, ar avea o dovada in plus.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

O Doamne! E de necrezut ca intr-o tara europeana, ce se vrea civilizata, se poate intampla asa ceva. Si e si mai ingrozitor faptul ca nimeni nu face nimic pt. a remedia aceste lucruri! Incredibil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Nu inteleg cum poate cineva sa iti ia copilul din mana si sa plece cu el impotriva vointei tale.
Incerc sa imi imaginez scena descrisa: deci vine doamna doctor, ia copiii pe sus si pleaca cu ei trantind usa?

Iar mama, mama ce face?

Iese in fata spitalului si voceifereaza amenintand cu politia.

Apoi se roaga de un portar´´cu ochii injectati´´(?!?!) sa ii aduca vesti despre copii. (?!?!?!)

Intr-un final renunta la orice demers, de frica.

De ce exista inca in Romania situatii ca cele din spitalul sibian? Raspunsul e mai sus.

Autoarea articolului se intreaba ´´pana cand vom mai suporta´´.
Pana vom invata sa reactionam cu folos, dincolo de plansete si amenintari goale.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Frate... puneti mana, scrieti, semnati, raspundeti pentru ce reclamati si pe urma se misca si autoritatile. Asa.. cu un blog sau cu o mie...nu se va schimba nimic. De unde stiu eu ca-i adevarat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Autoarea articolului se intreaba ´´pana cand vom mai suporta´´.
Pana vom invata sa reactionam cu folos, dincolo de plansete si amenintari goale.


Pai astazi au mers si au facut reclamatie scrisa la Politie, impotriva asistentei care a lovit fetita.

Am vazut ca in comunitatea de acolo au aparut si reporteri EVZ si Realitatea TV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pot sa preiau linkul sa-l pun pe facebook-ul meu?

Propun ca toti sa-l punem la inceput pe facebook,si apoi sa facem demersurile sa-i "cada capul" asistentei aleia.

Cu politia,daca nu e facut tam tam in presa nu se rezolva nimic.

Nu mai spun nimic dar imi trec niste imagini prin fata ochilor si mi-a crescut tensiunea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Autoarea articolului se intreaba ´´pana cand vom mai suporta´´.
Pana vom invata sa reactionam cu folos, dincolo de plansete si amenintari goale.


Pai astazi au mers si au facut reclamatie scrisa la Politie, impotriva asistentei care a lovit fetita.

Am vazut ca in comunitatea de acolo au aparut si reporteri EVZ si Realitatea TV.


Foarte bine, asa trebuie!
Nu am citit despre asistenta care a lovit fetita( pe asta sper sa o dea afara, cel putin). M-a intrigat comportamentul medicului dar m-a intrigat si reactia mamei, defapt lipsa reactiei.
Prea des aud ca se plange lumea si ramane totul la nivelul asta.

Intrebarile astea gen´´in ce lume traim´´ - si atat, urmate de zero reactie, nu o sa schimbe niciodata nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

http://stirileprotv.ro/stiri/ardeal/o-femeie-a-reclamat-ca-ambii-ei-copii-au-fost-agresati-de-asistentele-spitalului-de-pediatrie-sibiu.html

Si da, exista Asociatia MAINI UNITE, care a si preluat cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
M-a intrigat comportamentul medicului dar m-a intrigat si reactia mamei, defapt lipsa reactiei.


Exact asta m-a socat si pe mine.
Nu inteleg cum de a lasat copii acolo. Chiar nu pot intelege.
Stiu ca risc sa-mi iau rosii pentru ca nu asta e de fapt problema care se dezbate aici insa... daca institutia respectiva imi abuzeaza in mod evident copii, stiu ca o sa-i trateze necorespunzator (culcat pe jos!!!!) intrebarea mea, ca mama, este cum anume as putea sa-i las acolo. Si mai ales de ce? Ca sa adaug bolii lor si trauma spitalizarii in conditii proaste care le pun in mod evident sanatatea in pericol, abuzul psihic si fizic...
Da, ce se intampla la spitalul din Sibiu este de neacceptat insa din punctul meu de vedere este inacceptabil si ca mama a permis prin lipsa de reactie abuzul asupra propriilor copii. Cum sa-i las dusi pe sus de langa mine, plangand,bolnavi si speriati stiind ca se duc la... dormit pe jos si ca urmeaza sa fie "ingrijiti" de personal dezumanizat?!?!
Cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

cum ati fi reactionat in locul mamei?

Mergi la inceput