Copii amenintati ca vor dormi pe jos in spital

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Da msl ai inteles f bine! si eu sunt pe la mijlocul de care zici tu, nu ma calific la cei ce primesc gratuit si nici cine stie cevenit nu am :(,platesc ( eu) lunar 500$ si cand am nevoie tot eu trebuie sa platesc pana ating limita de 5000$ apoi intra si asigurarea cu 70% deci eu in continuare platesc...
Si totul este atat de scump...Intr adevar te cauta peste tot, iti fixeaza temparatura in camera, te bibilesc; dar la ce pret??? :(

Doar Victoria citeste si citeste si nu intelege.


Aici,cei mai mari HOTI: companiile de asigurari medicale:( daca esti ca si msl cuasig buna dela servici e ok daca nu, esti mancat!




Corina



Corina, prefer guvernul meu "comunist" decat democratia voastra.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





Draga mea,vad ca nu ne terminam ,daca citesti mai sus un pic ai sa vezi ca eu prefer Romania decat super super specializatului sistem de aici.

Asa ca, desigur, la tine este combinatia absolut perfecta. Si ce scrie Balmascat, te cred si eu ca la miile si miile de dolari taxati sunt obligate sa fie super amabile. Pe mine ma intrebau de 5 ori pe zi daca s multumita de temperatura din camera, daca mitrebuia aia sau cealalata, daca mi au pus patul bine.Pentru "micuta"suma de 26.000 te cred si eu. Era OBLIGATA! vine cec ul f gras si este un MUST in obligatiile ei de servici.

Daca esti prins fara asigurare sau cu asigurare nu prea buna, esti bagat in datorii pana n gat si mai sus...

Si off topic,cred ca si scolile superioare sunt muuuult mai ieftine ca si aici. Dupa sistemul sanitar, scolile a doua mare jegmaneala. :(((

Elle please come back!

Corina


Si eu acum as prefera canada; din pacate inainte de a alege sa ma marit in usa nu am stiu cum stau muuullte treburi...nu ai de unde sa le stii decit daca treiesti o vreme in mediu respectiv...ma rog.

Jecmaneala foarte mare la college aici, de necrezut! deci, daca esti in situatia mea, maritata cu barbat care are venit mare da tu nu vezi un ban de la el, nu primesti nici un ajutor pt scoala de la stat, da cred ca si cei cu venituri asa mai medii is cam in aceeasi situatie...cei care primesc ajutor sint cei cu venituri sub medii si saraci lipiti, da saracii lipiti de obicei nu prea merg la college ca nu au cum...
deci pt 3 materii(prerequizites) pe semestru asta am platit1000de$! da 1000de$!
mai am de facut inca 4 materii tot la acelasi pret dupa care urmeaza scoala prorpiu-zisa care vreau sa o fac care e vreo 6000de$.... si este scoala de stat;si...eu sint norocoasa ca am "sarit" f f multe prerequizite care a r fi trebuit sa le fac inainte de a le face pe astea...am colegi care de ani de zile tot fac la "prerequizites"...au o atitudine scirbita de sa nu spun...
si sa nu mai povestesc peste ce profesori am dat.....ca cel mai a dracului profesor din facultare din ro care l-am avut de tremura toata lumea la numele lui este floare la ureche comparativ...
saracii copii mei prin ce vor trebui sa treaca daca vor merge la college, acum inteleg de ce lumea nu prea vrea sa mearga la college aici
din punctul asta de vedere as prefera canada sau rominia sau orice altceva...
hotie curata!


Ha, tu crezi ca aici college e ieftin? Eu am platit $14,000/an!!! Si stau cu diploma in sertar (da' asta a fost intru-catva alegerea mea.)


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA




Pai nu corina ca eu tocmai asta ziceam ca e foarte foarte scump! 1000de$ 3 materii? adica mie mi se pare extrem de scump....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Bine mai, ca sa bat campii in continuare, eu cred ca sistemului medical romanesc ii trebuie o privatizare de 80%. Statul sa se ocupe numai de someri si pensionari ... in rest, toate seerviciile medicale sa fie facturate la adevarata lor valoare. Astfel incat omul in loc sa dea spaga doctorului si apoi, sanatos fiind, sa se duca sa-l porcaie pe la toate colturile de hotz ce-l considera, sa plateasca totul pe factura.

Faci pariu cu mine ca populatia asta revoltata si scarbita nu agreeaza legalizarea si privatizarea serviciilor medicale ?

Pentru ca impresia este ca e mai ieftin sa dai spaga si apoi sa calci in picioare doctorul, decat sa platesti cinsiti serviciul medical la adevarata lui valoare ...asa ca mai bine prost, ieftin si corupt.

Sa nu veniti sa-mi spuneti ca voi contribuiti la asigurarea medicala, ca suma cu care contribuiti este foarte mica si probabil ar ajunge numai pentru someri si pensionari.

P.S. Acum cred ca am pus de un scandal

Nu stiu dc ai pus de un scandal.. dar eu una platesc o gramada la asigurare - fata de cel cu salariu minim pe economie care beneficiaza de aceleasi "servicii"
Poate asta e buba - ca indiferent cat cotizezi, tot aia primesti.

Insa - eu o tin pe a mea: sa fii empatic si respectuos cu pacientii nu tine de salar, tine strict de educatie. Am fost profesoara cu un salar mizerabil (ma intretineau practic parintii - acum nu mai sunt in invatamant ca am copii pe care ii intretin eu) si nu mi-a permis niciodata sa vorbesc urat cu parintii sau elevii, mi-am facut treaba ca si cand as fi avut salar de 10 ori mai mare - in euro sau dolari sau whatever.
Pentru ca nu era vina elevilor ca-i salarul mic, nici al parintilor.
Si n-am primit spaga, n-am primit cadouri (am avut mult de lucru cu asta) insa can mi-a ajuns, am plecat din sistem si gata.

Nu te tin nervii sa te porti omeneste - du-te altundeva, fa altceva.
Si nu pentru ca te reclama careva, ci pentru ca iti vezi mutritza in oglinda in fiecare dimineata si ar trebui sa-ti fie drag sa-i dai binete - fiind mandru de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

corina, eu nu te pot intelege . adica pana la urma e mai bine in romania acum , asa cum e , cu atitudinea si lipsa de raspundere a persoanelor din domeniul medical? sau mai bine in america , sau nici acolo nu e bine? sau e mai bine in canada?

cred ca cel mai bine e la tropice, fara doctori , fara politica, fara somaj sau pensii

alina



In Canada ;) sau in tara, dai spaga stii cat este din capul locului. nu curg facturile cu nemiluita dupa ce ai mers la medic :(( Ca ammai scris acum cateva pagini,da' tu nu citisi :)

Am nascut in tara am dat aprox $300 am nascut aici am dat cateva mii, ca m am simtit aici ca la hotel, so what?!de felul meu sunt modesta, ma multumesc cu putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

inca una si ma duc...
asa mi-e de lehamite de treaba asta ca-s io lipsita de curaj si nu fac reclamatii... nu fac pentru asta: pentru lipsa de bun simt - repet, reclamatia nu e parghia de control e exceptia.
Imi cunosc drepturile ca si consumator, dar in spital sunt pacient, acolo ma astept sa fiu ajutata si respectata pentru ca asa e ETIC!

Nu-mi place sa ma balacaresc, dar cand n-am avut de ales l-am adus pe medicul la care merg sa ma sustina.
Si gata.
La trantitul usilor si la vorbitul urat cu altii - pentru ca eu am avut norocul si nu mi-a vorbit nimeni urat - nu ma amestec pentru ca nu-mi plac asa parteneri de discutii.
Gata - pe bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

msl1 hotie curata si pe fata :(((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

corina, cazul tau este izolat , ca sa zic asa. adica si eu am mascut si in romania si in america si avem experiente foarte diferite!

oana , este exact ceea ce incerci sa spui tu si nimeni nu aude atunci cand iti alegi o meserie, ori o faci de drag ori te reorientezi.
nimeni nu este de vina ca nu ai salariul pe care ti-l doresti tu, aprecierea de care ai nevoie tu sau respectul pentru ceea ce faci tu daca tu, ca persoana nu ai nimic din toate astea. adica cine sa ti le dea , pacientul care vine plin de frica ca nu stie daca se mai intoarce acasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

legat de asigurari; mai este o chestie deci eu am asigurare f buna care imi acopera tot nu platesc nimic prin compania lui; dar cred ca compania ii trage ceva bani vreo 500-1000de $ pt toata familia pe luna, nu stiu exact suma; daca ma imbolnavesc de ceva boala grava care depaseste plafonul de o anumita suma (nu stiu cit exact poate vreo 2-3 sute de mii)nu mai imi plateste nimic deci sint in aer ori imi platesc eu ori nu ma tratez....
medicii in sine de la spitalul asigurarii am impresia ca au un plafon maxim pe pacient, pt ca de multe ori se "codeste" sa ma trimita la unele proceduri ce stiu ca-s extrem de scumpe de parca dau din buzunaru propriu, sau sa imi scrie medicamente de firma imi da generice ca-s mai ieftine...


msl, te rog ia mesajul meu ca pe un sfat bun.
cand ai probleme medicale trebuie sa-ti faci homework-ul.
trebuie sa stii exact ce ai cover, ce nu ai...daca ai maximum limit ori nu(vezi ca se schimba/schimbat legea...referitor la asta)...trebuie sa iti cunosti drepturile si sa ti le ceri atunci cand ai nevoie...da de multe ori trebuie sa te zbatzi , sa stai pe telfoane, sa citesti...dar ai sanse de reusita.

eu nu m-am ferit niciodata de generice, sunt la fel...

ceva info ai aici
http://www.healthcare.gov/law/features/costs/limits/index.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Tocmai zilele trecute ziceau la stiri ca nu s la fel genericele :( Michelle.


Allinta,o fi cum zici tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Bine mai, ca sa bat campii in continuare, eu cred ca sistemului medical romanesc ii trebuie o provatizare de 80%. Statul sa se ocupe numai de someri si pensionari ... in rest, toate seerviciile medicale sa fie facturate la adevarata lor valoare. Astfel incat omul in loc sa dea spaga doctorului si apoi, sanatos fiind, sa se duca sa-l porcaie pe la toate colturile de hotz ce-l considera, sa plateasca totul pe factura.

Faci pariu cu mine ca populatia asta revoltata si scarbita nu agreeaza legalizarea si privatizarea serviciilor medicale ?

Pentru ca impresia este ca e mai ieftin sa dai spaga si apoi sa calci in picioare doctorul, decat sa platesti cinsiti serviciul medical la adevarata lui valoare ...asa ca mai bine prost, ieftin si corupt .

P.S. Acum cred ca am pus de un scandal



Sunt curioasa din ce ar plati asigurarile astea sociale private o familie cu 2 copii de exemplu, unde venitul pe familie este de 2000 RON si au si o chirie / rata la casa si unde banii nu le ajung nici pentru mancare de la o luna la alta. E cazul a 50% din populatie cel putin.


Ok - deci tu ma alungi de pe subiect si acum tu imi pui intrebari ?

Raspunsul meu nu o sa-ti placa ... NU STIU DIN CE ... Familia aia sa se gandeasca si sa gaseasca surse de venit. 2 joburi, mai multa planificare familiala, un plan de viata pe lunga durata, cursuri in meserii care se cauta (am auzit ca instalatorii si zugravii au disparut in Romania).

Imi dau seama ca sunt extrem de nesimtita cand spun asta si probabil ca multi o sa spuna ca vorbesc din scaunul meu aurit. Eu cred despre mine ca nu sunt nesimtita, sunt doar agresiva ... eu am venit in tara asta tarziu, foarte tarziu ... si m-am apucat de scoala intr-o alta meserie decat cea din Romania, cu full time job si copil mic acasa. Plecam dimineata la 7:00 si veneam seara la 11:00, imi faceam proiectele prin tren ...stii cum Elle, mi se face si acum pielea gaina cand ma gandesc. A fost mai demult un subiect despre implinirile noastre personale si eu am scris ca desi am cateva cu care ar trebui sa ma mandresc, aceste impliniri mi-au mancat atatea resurse emotionale, incat nu ma bucur de ele si nu le recomand nimanui.

Ce am invatat insa din aceasta experienta este ca omul, daca stie ca nu ii da nimeni si se vede la marginea prapastiei, gaseste resurse nebanuite ca sa supravietuiasca, se misca, se aduna, se reorienteaza, lasa aerele la o parte si zgarma cu unghiile in pamant ca sa-si faca o groapa.

Daca statul roman este infiorator de corupt si infiorator de nesimtit ... atunci de ce sa ii dau lui bani sa administreze sistemul de sanatate ? De ce unul care munceste de dimineata pana seara si castiga bine, sau munceste prin cine stie ce Spania de ii sare spatele si vine cu banii lui in tara ...de ce astia sa dea bani si pentru sanatatea aluia care o lalaie in cine stie ce job de birou si la 16:00 sparge usa ? Cand sistemul merge atat de prost, cand pleaca medicii ca cica nu sunt bani sa ii plateasca, cand se fac contracte bogate pentru 3 bule de vata cu banii alora care chiar muncesc si catiga bine ... de ce sa-i mai dai bani pe mana ?

In conditiile Romaniei, decat ca toata lumea sa se complaca in cloaca asta de servicii medicale proaste, salarii medicale proaste, spaga, denigrare, spitale murdare si fara nimic in ele, decadere a profesiei medicale ca si importanta sociala si ca si coloana vertebrala ... decat toate astea, nu mai bine se privatizeaza totul, se scot costurile reale ale unui serviciu medical si cine poate plateste, altii pot face imprumuturi, apar companiile astea de asigurare care de fapt protejeaza pe cei cu venituri medii si mici, altii nu stiu, o sa apara servicii din astea filatropice, poate in timp diverse programe pentru costuri mari ... dar ca astea sa apara trebuie mai intai sa fie unii multumiti, aia care macar isi permit sa fie tratati bine si cu respect si o sa vezi ca omul cand e multumit si poate, da cu placere si la cei mai neajutorati.

Estimez acum ce valuri de protest o sa primesc si in fata si pe privat si inteleg oarecum teama si revolta voastra. Dar mie mi se pare mult mai viabila o schimbare din asta drastica, in care da, din pacate unii o sa piarda ... decat taraganarea si promiscuitatea si mizeria asta umana fara de sfarsit in care parca toala lumea moare putin cate putin.

Sigur, asta nu inseamna ca am dreptate si ca ceea ce bat eu campii aici se si poate realiza ...

Hai ca va dau o floricica ca sa nu ma omorati prea rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
Buflea: Bine mai, ca sa bat campii in continuare, eu cred ca sistemului medical romanesc ii trebuie o privatizare de 80%. Statul sa se ocupe numai de someri si pensionari ... in rest, toate seerviciile medicale sa fie facturate la adevarata lor valoare. Astfel incat omul in loc sa dea spaga doctorului si apoi, sanatos fiind, sa se duca sa-l porcaie pe la toate colturile de hotz ce-l considera, sa plateasca totul pe factura.

Faci pariu cu mine ca populatia asta revoltata si scarbita nu agreeaza legalizarea si privatizarea serviciilor medicale ?

Pentru ca impresia este ca e mai ieftin sa dai spaga si apoi sa calci in picioare doctorul, decat sa platesti cinsiti serviciul medical la adevarata lui valoare ...asa ca mai bine prost, ieftin si corupt.

Sa nu veniti sa-mi spuneti ca voi contribuiti la asigurarea medicala, ca suma cu care contribuiti este foarte mica si probabil ar ajunge numai pentru someri si pensionari.

P.S. Acum cred ca am pus de un scandal


Da de ce ar lua Romania modelul sistemului medical American, unde se stie ca protectia sociala e egala cu 0, cind ar putea lua un model european, suedez de exemplu (nu dau exemplu englez, ca al nostru e cam pe butuci, din cite am vazut si auzit).


Pai ala suedez nu este tot asa universal ?

Eu cred ca romanii nu mai pot avea incredere in nimeni in a le gestiona banii ... pentru ca toata lumea e corupta. Si atunci, macar pentru op erioada, trebuie sa ii gestioneze singuri.

Eu de ex ca pacient, sunt de acord cu salarii cat mai mari pentru doctori - un doctor multumit financiar, isi va face meseria numai din pasiune. Este inacceptabil sa tii doctorii la nivelul minimei subzistente si sa le ceri sa fie corecti, sa fie profesionisti, sa stea la curemt cu tot ce se inventeaza nou si sa mai fie si empatic cu pacientii ... este inadmisibil.

Mergi la inceput