Duphaston

Duphaston | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

Buna! Am fost la medic ginecolog si mi-a recomandat Duphaston spunand ca e bun pt. reglarea ciclului. A luat cineva...are efecte secundare? Mie tocmai imi intarziase ciclul si mi-a zi ca imi da Duphaston ca sa il forteze sa vina (ciclul). Eram intr-a 34 zi de ciclu deja si nu-mi venise. Ideea e ca am vazut in prospect ca Duphastonul se administreaza in anumite zi de ciclu nu asa oricand. De aceea ma intreb daca il pot lua asa acum. Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Eu am luat Duphaston din ziua urmatoare ovulatiei, 10 zile,pentru fixarea si mentinerea sarcinii.In cateva zile de la incetarea tratamentului venea ciclul.La mine efectul secundar a fost ca m-am cam ingrasat dar nu e valabil la toata lumea.eu zic sa respecti ce zice medicul sau daca nu esti lamurita sa intrebi alt medic.
ASI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

Am luat si eu Duphaston vara asta 2 luni. De la mama natura am ciclu f. neregulat (5-6 saptamina). Cind am fost la control eram in ziua 17 si mi-a zis sa iau incepind de atunci cite 2 pe zi pina termin o cutie (10 zile) si in continuare incepind din a 14-a zi a ciclului.

Prima luna a fost cam dubios, o scurgere maronie incepind de prin ziua 33 care nu s-a transformat in ciclu normal, dar totusi eu am numarat-o ca "ciclu" din ziua 36.

A doua luna am luat Duphaston incepind din ziua 14 de la fostul "ciclu" si mi-a venit la 28 de zile.

Mai departe nu am mai luat ca am trecut pe anticonceptionale.

Nu mai tin minte exact ce scria in prospect, dar parca nu era schema mea de tratament din ziua 14.

Intre timp am vazut si raspunsul lui Asi si mi-am adus aminte ca si mie mi-a dr ca daca se intimpla sa ramin insarcinata, Duphastonul ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Buna fetele,
am luat si eu Duphaston timp de 6 luni si nimic, dar asa este, e bun ptr fixarea sarcinii (cand exista)si chestia e ca m-am ingrasat, dar am slabit dupa ce l-am intrerupt. Eu luam, la indicatia medicului, din ziua a 16-a pana in ziua 25-a, in ziua 28-a veneau rushii negresit.

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

si eu tot din ziua 16 pana in ziua 25..si am avut temperatura mai ridicata cat am luat si mi-a venit ciclul la fix 28 zile eu avindu-l foarte neregulat si temperatura f scazuta

MirelaV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

Si eu am luat Duphaston si mi-a venit ciclul regulat, in plus am slabit 7 kg in 2 luni ( ma ingrasasem foarte tare).

Luminita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Intrebarea este, dupa ce nu ati mai luat acest medicament, ciclul s-a mentinute regulat, sau a redevenit neregulat?
Eu una nu te-as sfati sa iei. O singura data am luat un medicament pe baza de progesteron, Medrixoprogesteron, si rezultatul a fost ca dintr-un ciclu cat de cat regulat, ciclcul meu a devenit din ce in ce mai neregulat pt urmatoarele 3 luni. Nu mi-am revenit decat dupa bai de plante. De atunci sa nu mai aud de a semenea hormoni artificiali.
Mai bine rezolvi problema prin tratament naturist.

pupici
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Crinuta, gresesti..Medrixoprogesteron e cu totul si cu totul altceva, e un derivat , care ajuta la reglarea prolactinei in principal.Am inteles ca nu se prea mai foloseste fiindca are multe efecte negative.

Dorsilia,
Utrogestanul contine progesteron pur si Duphastonul contine "didrogesteron care este un progesteron activ pe cale orala,care produce un endometru secretor complet in uterul pregatit de estrogeni , de accea protejeaza impotriva riscului de cancer sau de hiperplazie endometriala induse de estrogeni. Este indicat in toate cazurile de insuficienta de progesteron.Didrogesteron nu are actiune de tip estrogenic sau androgenic,nu are efecte adrenicorticoide sau mineralocorticoide , nu are efect anabolic sau termogenic".
Duphastonul si utrogestanul au rolul de a regla ciclul si de a corecta problemele de faza luteala sau pentru mentinerea sarcinii.
Eu una slabesc, adica nu am probleme de ingrasare.
Duphastonul IN NICI UN CAZ NU DEREGLEAZA si se poate lua 6 luni la rand, sau mai mult asta bineinteles la sfatul medicului.
Indiferent de cate zile iei Duphastonul, ciclul se regleaza in 2-3 luni... nu e obligatoriu sa se si mentina. A NU SE UITA CA FIECARE FEMEIE REACTIONEAZA DIFERIT.
Pe partea tratamentelor naturiste, adica de surplus de progesteron, sunt insuficiente, singurul ceai e CEAIUL DE NAPRASNIC (dar nu poti obtine acceasi cantitate de progesteron de cat ai avea nevoie doar din ceai).

Eu zic sa il iei, iar daca nu te simti bine, cere altceva, de ex Utrogestanul. Eu am inteles de la dr ca Duphastonul are f putine efecte secundare..dar depinde de la persoana la persoana.
La mine efectul principal, era mentinerea temperaturii, desi dupa 2-3 cicluri temp se comporta normal(se reglase) iar efectul negativ era ca aveam o stare de nervozitate, dar suportabila.



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Anis, eu nu as fi auzit ca medroxiprogestronul sa aibe vreo legatura cu reglarea prolactinei. Mie nu mi-a spus dr mea a sa ceva.
O sa incerc sa dau un search sa vad ce gasesc.
Ideea este ca anumite medicamente pot deregla unele persoane, si altele nu. Nu suntem toti la fel, ca urmare nu toti reactionam la fel.
La fel s-a intamplat si cu tincturile. Pe mine ( si am vazut ca nu am singura careia i s-a intamplat asta) m-au dereglat timp de 3 luni, iar pe altele ( printre care si tu) nu le-au dereglat deloc. DEci depinde de la caz la caz. Fiecare organism reactioneaza diferit.

In ceea ce priveste Duphastonul, nu prea ma pot pronunta, deoarece nu am luat niciodata. La tine cum a fost Anis?

pupici
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Multumesc mult fetelor, cred ca o sa iau cele 10 pastile recomandate de medic timp de 7 zile. Nu mi-a venit inca ciclul si de aia mi l-a dat. Eu am de regula un ciclu de 31-32 de zile, iar vara asta mi s-a dereglat o data in iunie cand mi-a venit la 42 de zile si luna asta cand deja sunt intr-a 39 zi :( Nu stiu ce sa mai fac, medicul zice ca nu am nimic dar eu mai stiu...m-am saturat de sali de asteptare si de consultari. Am fost deja la 2 medici si mi-e pana in gat de a mai merge. ma intreb de ce naiba nu merge si la mine ca la tigancusele alea care au anul si copilul si nu se streseaza cautandu-se vorba aia in fund, la propriu si la figurat ca noi...

Mergi la inceput