Gata de plecare

Gata de plecare | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Cine vine cu noi la plimbare? Noi suntem gata de plecare.

Sasha si Iris

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Intotdeauna zambesc cand le vad.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Ce frumuseti...Mie imi vine sa plang cand vad alti bichoni albi, frumosi. A mea nu rezista mai mult de o zi alba. Alearga toata ziua prin curte si ii place sa se tavaleasca efectiv in praf. Am zis ca o s-o vopsesc neagra, sa scap de o grija.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Mai...nu-i de glumit. Acu doua nopti am visat ca-mi cumparam de la un petshop un catel ca asta. Sa stiu la ce ma astept?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pe cat vrei, ca nu-ti iei ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Adi2003, sper ca glumesti. Sper ca nu iti vei lua niciodata un animal de la pet-shopuri. Nici un petshop in nici o tara de pe planeta asta NU vinde animale de rasa pura si cu Pedigree.
Daca acei caini din poza sunt de rasa pura, atunci cu siguranta nu vei gasi asa ceva in nici un petshop de niciunde in lumea asta. Vei gasi doar metisi si multe minciuni si inselatorii. Subiectul asta e foarte larg.

In alta ordine de idei, cei doi caini sunt adorabili Sa ii traiasca proprietarului!

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"Some people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Eu mi-am luat de la petshop un husky. demential, dragoste la prima vedere...mi s-a zis din start ca e fara pedigree, din parinti, evident fara pedigree...asa ca nu vad inselatoria si minciuna. Cred ca important e scopul pt care ti-l iei...daca vrei concursusi, diplome, profit din monta...clar tb pedigree iar caini cu pedigree se iau de la crescatori, daca vrei animalut de companie si atat, eu nu vad relevanta existentei unui pedigree. Spun asta ca fosta detinatoare de caini si cu si fara pedigree.
Adi...orice caine ti-ai lua se tavaleste in praf...si asta e nimic, imagineaza-ti un caine, care in istoric are vanatoarea....eee, atunci sa te tii bine, ia toate hoiturile si ce-ti imaginezi tu mai imputit la rand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui KittyMummy

Adi2003, sper ca glumesti. Sper ca nu iti vei lua niciodata un animal de la pet-shopuri.


Am reprodus visul exact. Nu inseamna ca asta se va intampla si in realitate.
Pe de alta parte orice catel, ca e de rasa pura sau nu, poate fi iubit la fel de mult si ingrijit - pentru ca e al tau.
Deocamdata nu-mi voi lua un catel. Ca nu pot. Sunt mai multe motive acum, dar trebuie sa recunosc ca mi-ar place la o adica sa am unul.
Imi sunt dragi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am spus eu ca nu-ti iei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Emanouela, sa iti traiasca cainele si sa te bucuri de el/ea multi ani de aici incolo! Poate ai fost norocoasa si ai nimerit un caine sanatos si asa si sper sa ramana!
Si din nou esti norocoasa ca ti s-a spus adevarul ca nici puiul si nici parintii nu au Pedigree. Multe magazine mint doar ca sa isi vanda animalele.

Si NU, NU este deloc adevarat ca Pedigree-ul este bun numai daca vrei caine de expozitii si de monta! Asta este o conceptie foarte gresita si din pacate multi oameni o au. Pedigree-ul este actul de identitate al cainelui de rasa pura, "buletinul" lui care ii atesta apartenenta la o rasa anume. Fara Pedigree nu poti afirma ca un caine apartine unei anumite rase sau nu. Poti, cel mult, afirma ca seamana cu o anumita rasa sau este metis din acea rasa cu o alta rasa. Plus, un caine cu Pedigree este in general mai sanatos decat unul fara (nu ma refer la cainii de rasa comuna, ma refer la cei care sunt imitatii de rase). Asa ca Pedigree-ul este totodata si o garantie de sanatate, in special cu privire la bolile genetice.
Un crescator adevarat va da Pedigree-uri si la cainii calitate pet din cuiburile sale. Acei caini nu se vor monta niciodata si nici nu vor participa la expozitii, dar tot au Pedigree-uri pentru ca asa este corect si moral.
Un crescator adevarat fie de caini sau de pisici nu isi va da NICIODATA puiutii sa fie vanduti in petshop-uri. Daca ii da, atunci este un afacerist, inmultitor, samsar, ma rog, orice numai nu crescator adevarat. Si cei care cumpara animale din petshop-uri se joaca la loterie. Poate nimeresc un exemplar sanatos dar in cele mai multe cazuri animalul ori este deja bolnav, ori se va imbolnavi mai tarziu. Ca sa nu mai spun ca majoritatea nici nu au nimic in comun cu rasa care se prespune ca sunt. Plus, cei care cumpara de la petshop-uri incurajeaza tortura continua a catelelor care nasc an de an, chiar si de doua ori pe an, pana la moarte, pui ca sa fie petshop-urile intotdeauna pline si sa aiba vanzare. Cand cumparati un puiut dintr-un petshop, ganditi-va ca poate mama lui a murit dandu-i lui nastere dupa o viata mai mult decat oribila. Si sa nu va asteptati ca angajatii sau patronul petshop-ului sa va recunoasca asta. Normal ca nu o vor face.
Oameni buni, Pedigree-ul este extrem de important daca vreti caine de o anumita rasa si sanatos!
Iar daca nu va intereseaza Pedigree sau nu va intereseaza o anumita rasa, atunci sunt pline strazile si adaposturile de caini si pisici care au nevoie disperata de un camin si de dragoste si le vor inapoia inmiit!
Dar daca vreti Husky/Malamut/Akita Inu/Bichon Maltez/etc atunci luati de la crescatori, caini cu Pedigree si atunci intr-adevar aveti respectiva rasa plus stiti ca nu vor avea probleme de sanatate genetice. Daca nu, atunci nu sustineti ca aveti nu stiu ce rasa daca nu are Pedigree pentru ca nu este adevarat si induceti lumea in eroare. Cel mult aveti un metis sau un caine care seamana cu acea rasa!

Si da, Adi2003, perfect de acord cu tine. Orice caine merita sa fie iubit la fel de mult si ingrijit la fel de bine. Chiar si cand nu este al tau

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput