Vant de primavara pe ghetar

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

La Multi Ani!!!
andra sa te bucuri toata viata de copiii tai si ei de tine!

am impresia ca incepe sezonul aniversarilor pe ghetar sau doar mi se pare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mai departe ...

Kari mama, dar ce ti-a facut trupa de i-ai pus as la coltz ?

Daca tot vorbim de scandaluri, si eu i-am facut unul aseara lui fiu-meu ..pentru ca de 3 zile nu isi mai face lectiile la after care sub diverse motive inventate cand de fap adevarul este ca vrea sa iasa afara sa joace soccer. Prima zi m-am facut ca ploua, a doua m-am facut ca inteleg ca nu a stiut ce sa faca desi miraculos, acasa tot singur si-a facut-o, dar ieri am explodat - nu TV, nu IPad, nu Pokemon cards, stat in camera si facut lectiile + citit. A avut de facut o compunere ieri in care sa foloseasca niste cuvinte ... a venit cu o compunere de 3 pagini, foarte, foarte frumoasa ... deci se poate ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mai departe, mai departe ...exact cand scriam postul anterior, m-a sunat maica-mea din Romania ... e posibil sa nu ma vina deloc. Lui taica-meu i-au iesit analizele foarte proaste si recomandarea este sa-l puna cat mai repede pe citostatice ...

Nici nu pot sa va spun ce simt ..parca sunt amortita, parca nu-mi vine sa cred. Maica-mea plangea, taica-meu era la oncolog sa hotarasca ce e de facut ...

Ce fac cu copiii peste vara, ii mai trimit in Romania sau nu ?

Ce fac eu fara parintii mei ? Cum traiesc eu fara tata ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Denisam

Rufus cu ce ziceai ca papi boabele Alea?



Aaaa...cum cu ce le pap? Asa, simple, fierte la gramada.
Sa stii ca nu toti slabesc din boabele astea, este o cura de detoxifiere si echilibrare energetica.
Beneficiile sunt multiple, bona fetei mele mici s-a luat si ea dupa mine si, pe langa faptul ca a slabit (are de unde din plin), i s-au desumflat picioarele, articulatiile, e mai energizata, se simte bine cand e la cura. Meniul i-a ramas in obicei, chiar daca nu tine cura, are mai mereu la indemana o ulcica cu boabe fierte. Nici cafea nu mai trebuie sa bea dimineata ca sa mearga la buda. Daca nu vrei sa cauti, o sa repet "componenta" fierturii.

Apropos de copii...cand m-am insurat cu Tora si a nascut-o pe Ana, fericire mare! Cantam pe toate vocile, ca pitigoii, mama ce misto e, e chiar usor, bai faceti copii, cel putin doi, asta-i viata adevarata, familia mare, or sa fie si nepotii, unde mananca unul mananca si...trei, etc. Stiti voi, sloganuri. Ei, si cand n-au mai fost fetele doar de "mama-pipi-caca" si au inceput scolile, scolile avansate, activitati extra, banii s-au imputinat, hainele musai de firma, tabere, calculatoare...si multe altele, mi s-a inmuiat vocea aia de dat sfaturi. E ceva vreme de cand n-am mai dat sfaturi cu facut de copii. Da, imi place ca-i asa (asa am vrut), toata admiratia pentru cei cu copii, cu copii multi, dar nene...e greu. Asa ca mai bine tac, ca mai iau si ceva injuraturi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

buflea, cam nasoala situatia...imi pare rau.
Tatal tau a mai facut citostatice? Sau e prima serie?
Teoretic poti trimite copiii la vara. Daca incepe seria in curand, pana in vara nu numai ca termina, dar trece si peste efectele adverse. In fine, o sa vedeti ce tratament primeste.
La ce spital e oncologul lui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Nu, n-a mai facut niciodata citostatice ... ar fi prima serie acum.

In Dec 2011 a fost la Sinescu, urologul care l-a operat, si atunci Sinescu l-a trimis la raze ...a facut razele alea si au dat rezultate foarte bune (i-a scazut PSA-ul ala de la 16 la 3) ...timp de 1 an se pare. Acum si-a facut analizele in Dec si avea PSA-ul 8 si dupa 3 luni il are deja 26 ...si zice maica-mea ca inca o analiza care spune gradul de activitate al tumorii i-a iesit mare ... deci probabil sa vina 3 luni la mine este o intarziere care nu trebuie sa se mai intample.

Acum cica nu mai poate face raze ca nu i s-a curatat organismul de radiatii de acum 1 an ... si trebuie sa treaca pe citostatice.

Roxana, sau care mai stiti ...e adevarat asta ? Nu mai pot face raze dupa 1 an de zile ?

Bai nene ... nici nu stiu la ce sa ma gandesc mai repede ...

Ce fac cu copiii peste vara ?

Daca ii trimit in Romania cu cine ii trimit ?

Daca nu ii trimit, trebuie sa ii bag in vreun camp, ce camp, unde, n-am nici o informatie despre asta ...

Ce se va intampla cu tatal meu ?

Ce fac cu mama, daca tata nu mai are scapare ?

Bai frate, ce veste ...ce veste !!!

Nu stiu la ce spital e oncologul ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Buflea, ia-o usurel si respira adanc.
Tratamentul cu citostatice depinde din toate punctele de vedere (durata, cantitate, intindere) de faza in care este cancerul.
Se poate face in spital, acasa, ambulatoriu.
Se poate face lunar, saptamanal, cu pauze dese sau rare.
Astea nu le poate hotari decat doctorul.

Pentru tatal tau cel mai important acum este sa urmeze cat mai repede si cat mai linistit tratamentul.

Copiilor le poti gasi un camp, ori departe de casa, 1 saptamana 2 ori de acela in care se intorc zilnic acasa.
Sau poate poti angaja o luna, 2, vreo portricana sa aiba grija de ei.
Te-ar costa cat biletele de avion.

Poate poti apela la soacra ta.

Gandeste-te ca tatalui tau s-ar putea sa-i fie rau dupa chimioterapie.
Daca este agresiva si o va face in spital mama ta se va ocupa mai mult de el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buflea, sinescu e daca nu ma insel la fundeni. daca vrei numarul lui o sun pe cumnata-mea ca a fost operata de el.

eu zic ca mai bine sa nu vina. 3 luni poate sa fie semnificative... plus ca nu vor avea liniste la tine, se vor gindii doar la asta.

a repetat analizele...stii cum e in romania...ca nu mereu le fac bine?

cu copii o poti rezolva usor, nu asta e problema.
cauta la bisericile crestine din jur ca multe ofera camp, sau la CSD la districtul din zona...sigur ofera camp toata ziua.

nu cred ca e o idee buna sa-i trimiti in tara daca tatal e bolnav. nu stii in citeva luni cum evolueaza, trebuie sa mearga la spital...si nu vor putea din cauza copiilor.

parintii treb sa se focalizeze la sanatatea lor. mama sa fie tare sa-l ajute pe tata, si tata sa nu dispere...
ce fel de tumoare are? a fost diagnosticat cu cancer? ce grad?
mama, cu cancer la sin grad 3B a trait 10 ani.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Pe vremuri visam si eu sa am 3 copii: Radu, Tudor si Raluca.

Daca stau bine si ma uit la noi, cele 3 surori, niciuna nu si-a dorit mai mult de un copil.
Cumva aia mica a primit un cadou nesperat la 9 ani dupa ce-si inchisese robinetul.

Poate, poate, daca as fi avut o familie clasica as fi facut si eu vreo 2.

Dar, asa ma bucur vazand la altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Buflea.....eu te inteleg..legat de parinti..pe mine ma cuprinde panica desi sunt sanatosi,dar au o varsta.Eu nu concep lumea fara mama si tata,m-as considera aproape singura fara ei...acolo,sa-i stiu.

Mergi la inceput