Alaptare-pentru a mia oara!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Scarmanus, primul lapte care iese din san este "de sete", ceva mai apos si mai slab. Dooe ce suge nitelus iese laptele " de foame", cu continut mai mare de grasime si mai consistent. Din ce descrii tu, bebele trage din prima tura si nu mai ajunge la laptele mai gras. Daca ai o pompa scoate putin din cel mai apos (cam 10 ml? Aici va trebui sa te prinzi singura incercand) in asa fel incat sa ajunga mai repede la laptele gras bebele cand e pus la san. Eventual alterneaza un supt normal cu un supt dupa pompa, ca sa ii satisfaci si setea.

Bafta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Uite aici o explicatie mai coerenta a ceea ce am scris mai sus: http://americanpregnancy.org/firstyearoflife/breastfeedingoverview.htm Sper sa te ajute! daca e nevoie de traducere trage-ma de maneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Mersi, Ioana, stiam si eu de fore milk si de hind milk, ma gandesc doar daca la cel din urma efortul e mai mare la supt si al meu se puturoseste, desi dureaza relativ putin inghititul zgotomos al primului tip de lapte. Am reusit sa reduc recursul la LP in ultimele doua zile dar nu sa-l elimin, ieri spre exemplu l-am pus la san de cate ori a vrut, am pus si pompa in functiune, seara nu am mai rezistat psihic la plansete si i-am dat 100 ml de LP, l-a stins dintr-o suflare de ziceai ca nu a mancat de o saptamana, azi noapte si mai interesant comportament, l-am pus la san de cat ori s-a trezit, adica tipicul la 2-3 ore, suptul a fost turbo, maxim 30 de minute, ca numai palme nu i-am tras pruncului, saracu', sa stea treaz, in schimb am facut tot ce-am putut sa suga activ. Ei, rezultatul a fost ca a adormit dupa fiecare supt si nu i-a mai trebuit nimica, pana dimineata cand dupa supt a inceput sa-si manance pumnii. Nu mai inteleg nimica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Scarmanus, bravo pt azi noapte si pt reducerea cantitatii de LP!

Citeste si asta:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=8:breast-compression&catid=5information&Itemid=17

Eu cred ca bebe are nevoie de ambele tipuri de lapte, si laptele apos e bun, copilul are nevoie si de hidratare. Daca natura a conceput astfel laptele a avut ea un scop, asa ma gandesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02

Scarmanus, bravo pt azi noapte si pt reducerea cantitatii de LP!

Citeste si asta:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=8:breast-compression&catid=5information&Itemid=17

Eu cred ca bebe are nevoie de ambele tipuri de lapte, si laptele apos e bun, copilul are nevoie si de hidratare. Daca natura a conceput astfel laptele a avut ea un scop, asa ma gandesc.



N-am nicio indoiala ca trebuie sa suga din ambele tipuri de lapte, intrebarea mea e daca ajunge sa-l suga pe al doilea, pe cel mai gras, daca asta presupune un efort mai mare, daca vine mai greu la supt. Imi ciulesc urechile ca un iepure sa vad cum suge, daca face pauze, am utilizat si tehnica compresarii sanului in timpul suptului instinctiv, am vazut ca merge (putin, da' merge), incerc sa-l fac sa se ataseze cat mai bine la san (ca si asta e o problema, zona aureolei este imensa ), astept sa-i creasca gura . Pompez dar de maximum 3 ori pe zi, il tot pun la san si cand cedez ii dau LP, ce sa fac altceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu zic ca e bine ce faci pana una alta. Cauta pe site-ul pe care ti l-am dat despre pozitia corecta la san.

Edit: am gasit eu:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=75:when-latching&catid=5:information&Itemid=17

Citeste, te rog, si asta:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=45:breastfeeding-starting-out-right&catid=5:information&Itemid=17

In estenta trebuie sa fie cu barbia bine infipta in san si cu capsorul usor pe spate si cat mai mult din areola in gura. Pozitia la san e esentiala si pt stmularea lactatiei si pt ca el sa primeasca cat ii trebuie.

Nu abandona, continua sa-l pui cat mai des la san. Poti si sa renunti la muls dar sa-l pui pe el cat mai des. Il pui la sanul nr 1, apoi la nr 2 apoi daca mai da semne de foame lar la nr 1 si iar la nr 2, bagi si breast compression si numai apoi, daca nu e multumit deloc ii dai lapte praf. Mesele dese sunt cheia succesului. Dar nu trebuie sa ajungi nici in extrema in care sta non-stop la san si nu doarme deloc. Trebuie sa prinda reprize de 1-2 ore de somn intre supturi.

Si, bineiteles, sa bei cam 3 litri de lichide pe zi.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Scarmanus, am citit vreo doua lucruri care imi dau de gandit: suptul zgomotos si productia ta

Cumva bebele are scaune zgomotoase (explozive) si verzui? Ai senzatia ca se lupa cu sanul cand suge? Misca din cap in lateral si cand suge ca si cum ar vrea sa se fereasca de san? Te intreb pentru ca si eu aveam o productie zdravana si laptele venea pre repede si bebelina se ferea dupa ce sugea 2-3 guri si evident dupa aia chiraia de foame.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Uite pe La Leche League o explicatie mai documentata a ceea ce am scris eu mai sus. Pentru mine LLL a fost o foarte buna sursa de info in perioada alaptarii.

https://www.llli.org/faq/oversupply.html

Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Mersi fain, fetelor, de siteuri, tot caut si eu, aseara am inceput de la 0 iar, atasarea la san corecta, atentie la cum suge, cam la ce interval, comprimarea sanului cand se puturoseste, etc., etc. Azi noapte a fost in regula, un supt ca la carte pe la 10, apoi inca unu pe la 12, si iar pe la 3 si apoi la 6. Abia acuma am pus jos, cum s-ar zice, cu 90 ml de lapte praf, ca ma lasau nervii, si e ora 10.
Nu cred ca fluxul este prea rapid, eu tre sa depun efort serios la mulgere manuala ca sa iasa din 3 canale, nu iese jet deci nu cred sa fie asta o problema. Ma refeream la supt zgomotos in sensul ca se aude clar cum inghite in primele minute, dupa fiecare supt, apoi trage de cateva ori si abia apoi inghite. Scaunul e exploziv, ca al bebeilor alaptati, culoarea e galbena, deci totul normal si aici.
Nu stiu ce faza e asta, dar daca nu trece suficient de repede ma lasa nervii si incepe frustrarea, ca pana acuma am fost calma, relaxata si increzatoare in productia de lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Scarmanus, stai asa, de ce sa te lase nervii? Ia-o incet, e foarte normal ce ti se intampla, alaptatul nu e usor la inceput!! Usurinta vine mai incolo, cand bebe suge mai repede si devine totul foarte comod.

Bravo tie ca citesti, te informezi, intrebi, nu te dai batuta.

Mie mi se pare ca sunteti pe drumul cel bun. E foarte mic, e normal sa suga din 3 in 3 ore chiar mai des, e foarte bine ca ai reusit sa nu-i dai lapte praf toata noaptea. Bebelusii in principiu nu refuza biberonul chiar daca nu le e foarte foame. Incearca sa amani biberoanele alea cat mai mult si sa il pui sa suga mai des.

Asa fac/faceau si ale mele(eu am trei fetite, pe cea mica inca o alaptez la 10 luni si un pic) : la inceput cand jetul e mai puternic inghit de fiecare data cand trag, apoi trag de 2-3 ori si inghit o data. E normal. Dar trebuie sa-i tii la san in continuare pt ca si acel lapte e hranitor, mai ales ca e din cel mai de sfarsit, adica mai gras, chiar daca jetul nu e asa puternic.

Trebuie sa alaptezi minim de 8 ori in 24 de ore. Tu esti inca in perioada de reglare a lactatiei, inca iti mai poate creste linistit!

Spor si succes!

Mergi la inceput