Alaptare-pentru a mia oara!

Alaptare-pentru a mia oara! | Autor: scarmanus

Link direct la acest mesaj

Il alaptez pe fecioru de doua saptamani si doua zile, am lapte berechet, cel putin asa judec eu dupa uurmatoarele semne: cu pompa extrag 80-90 ml (o masa) si 20 ml dupa ce il iau de la san. Problema este urmatoarea: oricat il tin la san nu se satura, tot ii trebuie supliment, (30-60 ml de lapte praf) ceea ce ma deprima, din moment ce eu am lapte. Il tin la san pana ma dor toate alea (am o singura pozitie comoda, cea cu copilul ca pe o minge de rugby, fiindca am sanul mare si nu pot altfel, stau cate o ora, am stat si o ora jumate, rezultatul a fost fix la fel. Dupa ce il iau de la san isi cauta pumnii, se intoarce cu gura in stanga si in dreapta, ma rog, semne clare de foame. Nu se linisteste decat daca ii completez cu lapte praf. La san suge activ cateva minute, inghite zgomotos, apoi mai mult atipeste, recurg la tot felul de tertipuri ca sa-l tin treaz. Ce gresesc ca imi vine sa-mi iau campii. Dupa ce am urlat o saptamana de durere pana mi s-au tabacit mameloanele ma uit cu frustrare cum iese lapte din san si asta micu tot nu-i satul.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

scarmanus, da-i lapte scos de la tine in loc de lapte praf, daca e musai sa ii dai biberon dupa ce il iei de la san. Alaptatul nu e o treaba usoara in primele saptamani/luni pana va obsnuitit amandoi si se regleaza lactatia. Important este sa il pui la san si sa il alaptezi la cerere, asa se regleaza si organismul tau, invata si el sa traga mai bine.
Rabdare si laptic din belsug iti doresc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Laura, manca-l-ar mama de prunc, da' la cerere il alaptez, numa' ca asta nu lasa somnu' pentru mancare, doarme intins 4-5 ore (stiu ca unele mame ma urasc). Daca il trezesc la doua ore doarme pe tzitzi si n-am facut nimica, ca si asa trebuie sa-l las sa fie treaz bine, sa urle, ca sa traga la san. Imi vine sa mor de ciuda ca relaxata is, de dormit pot sa zic ca apuc si la somn si uite ca-s in pom cu alaptatu' .
Ma tot gandesc daca gresesc eu cu ceva, pozitie la san, am zis, numa una am, rabdare iar am, stau si o ora jumate num' sa adoarma fericit pruncu dupa si sa nu-i trebuiasca altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

scarmanus, eu zic ca faci bine ce faci si situatia se va regla in timp. Sunteti tare mititei la 2 saptamani


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

In primul rand sa-ti traiasca!
Al catalea copilas este?

Eu as fi mai " dura" cu el si nu i-as da lapte praf. El e foarte mic acum ( cu cate kg s-a nascut?), poate mai are si ceva icter de e asa somnoros, asa ca adoarme la san. Numai suptul cat inghite se pune, restul e molfaiala, alint, ce vrei, dar nu hranire. Nu e rea molfaiala si alintul dar nu tin de foame.

Daca tot ai timp si alta treaba nu ai decat bebicul eu as face in felul urmator: alaptat, cand adoarme pus jos. Aha, iti rozi pumnutii? Pai hai iarasi la san! Tu daca ii dai laptele praf ii umplii stomacul bine de tot asa ca el doarme ca purcelul 4-5 ore ceea ce nu e bine la varsta asta dpdv al alaptarii. La varsta asta ar trebui sa suga tot la 2 ore si jumatate, maxim 3 si maxim o pauza noaptea de 5 - 6 ore.

La varsta asta si lactatia ta nu e inca bine stabilita si ii trebuie stimulare tot la 2-3 ore.

Multa rabdare si aloca-i tot timpul de pe lume, perioada asta de inceput e mai grea dar treece foarte repede.
Si daca luati acum un start bun cu alaptarea mai incolo va merge snur si iti va fi foarte usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Lavi, daca as putea as face ce zici tu, dar mai am un copil de nici doi ani acasa si oricat as vrea sa stau ca si koala cu el atarnat de gat non-stop nu pot. In principal din cauza pozitie de alptare, care e doar una si care ma imobilizeaza complet. S-a nascut cu 3.365 si are deja 4.100 kg, icterul cred ca i-a trecut. Dupa perioada de supt activ il mai las la san, desi e pierdere de vreme din punctul de vedere al hranirii, daca il pun jos cand adoarme se trezeste si-si roade pumnii, il iau si-l pun iar la san, iar adoarme, si tot asa...Un cerc vicios de toata frumusetea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Scarmanus, incearca sa alaptezi culcat, daca spui ca ai piept, sigur vei reusi. Asa e foarte relaxant si pentru tine si nu te va mai durea nimic.

Si eu i-as scoate laptele praf, cu siguranta. Ai lapte, se va descurca bebele cu el.

Acum se face bondingul, acum se obisnuieste el cu tine si cu lapticul tau, nu-l zapaci cu supt din biberon si alte chestii confuzante :). Sanul si-atat.

Nici nu te mai mulge, lasa bebele sa regleze lactatia. Prin muls creezi o falsa nevoie si vei avea intotdeauna mai mult lapte decat suge copilul, de unde sani tari, pericol de mastita etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Scarmanus, a luat enorm in greutate 750 g in doua saptamani, dovada ca s-ar putea lipsi bine mersi de laptele praf. Cred ca el e mai mancacios dar cred ca v-ati putea descurca numai cu laptele tau. Nu ai pe nimeni sa te ajute in perioada asta? Intr-adevar e mica diferenta dintre copii.

Incearca macar sa nu-i dai biberon la toate mesele astfel incat el sa suga la 2-3 ore sau chiar mai des cum e normal la varsta asta. Incearca si alaptatul culcat, cum zice Julia. Trebuie sa-ti doresti tu sa alaptezi exclusiv, daca iti doresti vei gasi forta sa o faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

scarmanus, sa iti traiasca feciorul!
Citeste asta poate te ajuta:
http://www.desprecopii.com/info-id-10915-nm-Pozitii-de-alaptare-GHID.htm



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02

Scarmanus, a luat enorm in greutate 750 g in doua saptamani, dovada ca s-ar putea lipsi bine mersi de laptele praf. Cred ca el e mai mancacios dar cred ca v-ati putea descurca numai cu laptele tau. Nu ai pe nimeni sa te ajute in perioada asta? Intr-adevar e mica diferenta dintre copii.

Incearca macar sa nu-i dai biberon la toate mesele astfel incat el sa suga la 2-3 ore sau chiar mai des cum e normal la varsta asta. Incearca si alaptatul culcat, cum zice Julia. Trebuie sa-ti doresti tu sa alaptezi exclusiv, daca iti doresti vei gasi forta sa o faci.


A luat in greutate mult fiindca e un copil mare, adica mare ca inaltime, s-a nascut cu 53 de cm si a crescut 3 cm intr-o saptamana, nu mi se pare tocmai relevant cat a luat in greutate, mai ales ca si cu fiica mea am fost tot timpul afara din toate graficele (inalta si ea). Alaptatul culcat nu merge nicicum la mine, am incercat. Am hotarat sa ii reduc treptat doza de lapte praf si sa il trezesc mai des, macar la 3 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

scarmanus, sa iti traiasca feciorul!
Citeste asta poate te ajuta:
http://www.desprecopii.com/info-id-10915-nm-Pozitii-de-alaptare-GHID.htm






Multam fain, Mirela, am gasit intre timp o pozitie mai comoda adaptata nevoilor mele, parca e mai bine asa. O sa insist si cu pozitia culcat dar nu reusesc. Eu stau confortail dar pe copil nu reusesc sa-l atasez la san cum trebuie.

Mergi la inceput