Purpura pe fata!

Purpura pe fata! | Autor: ancamak

Link direct la acest mesaj

Numai ce m-am intors de la urgente cu al meu strumf(2 ani si 5 luni) deoarece are toata fata acoperita de o purpura.
Medicul a spus ca a depus un efort mai mare si a facut o manevra salvasa. Habar n-am ce sa mai cred.Febra nu are, este vioi.
S-a mai intalnit cineva cu aceasta situatie?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

nu sunt medic, nu am intalnit personal asemenea caz, dar studiind pt altceva am citit adiacent si de asta: imi amintesc de 2 cauze (nu sunt singurele), alergie sau o problema vasculara (purpura vasculara, trombocitara ...). Pt cazul al 2-lea e bine de consultat un hematolog.
multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Sunt 2 lucruri diferite purpura si cianoza. Din ce ai scris în#539;eleg c#259; a fost cianotic, ca dc avea purpura nu avea pe toat#259; fa#539;a. Si in nici un caz nu era#539;i trimi#537;i acas#259;. Manevra de care spui se nume#537;te Valsalva. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Sunt 2 lucruri diferite purpura si cianoza. Din ce ai scris în#539;eleg c#259; a fost cianotic, ca dc avea purpura nu avea pe toat#259; fa#539;a. Si in nici un caz nu era#539;i trimi#537;i acas#259;. Manevra de care spui se nume#537;te Valsalva. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Xio , azi am consultat si medicul de familie. Diagnosticul ei a fost : dermatita de contact de la animale.
Am stat mai bine si m-am gandit la cauze posibile.Mama soacra a cumparat pentru camera in care doarme strumful (cat se afla la ea) draperii noi, care miros de iti muta nasul , pentru ca nu le-a spalat inainte sa le puna pe pozitii. Este posibil sa fie tratate cu ceva toxic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancamak

Xio , azi am consultat si medicul de familie. Diagnosticul ei a fost : dermatita de contact de la animale.
Am stat mai bine si m-am gandit la cauze posibile.Mama soacra a cumparat pentru camera in care doarme strumful (cat se afla la ea) draperii noi, care miros de iti muta nasul , pentru ca nu le-a spalat inainte sa le puna pe pozitii. Este posibil sa fie tratate cu ceva toxic.

Mami cu Andrei Ionut



dermatita de contact cred ca se "dobandeste" prin contact cu obiectul nu prin respiratie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

sacul de jucarii se afla fix langa draperie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

Tocmai ce am vazut la tv in Ro e alerta acum de la macroul infestat cu nush ce parazit care da alergii la om pete etc....a mancat macrou?

Si cel mic al meu face de la unele haine o reactie daca nu sunt spalate inainte de a fi purtate ,prima data de la o pijama era ca batut cu urzica si il manca rau am obseravat pe la zece noaptea cand se foia si am fugit la urgenta ...si acolo pana sa vina doctorul au disparut pt ca schimbasem hainele . Si acum recent a facut de la niste sosete doar in zona care erau ele si cand era foarte mic de la caldura ...chit ca l tineam in scutec.
Eu il pudrez cu pudra cutisan si dispar in cateva ore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

interesant este ca ziua se decoloreaza si seara sunt mult mai evidente.
Am obtinut bilet de trimitere la dermatologie si ne-am programat la ora 17.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara_Maria spune:

ancamak, ati fost la dr.? Ce v-a zis? Sunt tare curioasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sara_Maria

ancamak, ati fost la dr.? Ce v-a zis? Sunt tare curioasa!



Initial a zis ca e posibil de la transpiratie. Dar ne-am recomandat sa facem hemoleucograma completa . Asteptam rezultatele luni.

Mergi la inceput