Andrei a primit o raza de speranta!!

Andrei a primit o raza de speranta!! | Autor: Laura25

Link direct la acest mesaj

Andrei Marian are doar 5 luni. A venit pe lume, printr-un noroc fantastic, alaturi de un frate geaman, la termen, intr-o familie modesta care si-a dorit mult copiii. Din pacate, inca de la nastere, a fost diagnosticat cu glaucom congenital. Parintii l-au dus la Spitalul de oftalmologie din Bucuresti, apoi la clinica Mesystem din Oradea unde , din pacate, diagnosticul a fost confirmat de fiecare data. Andrei are o sansa sa isi salveze ochisorii, prin transplant cat mai urgent de cornee. Imi amintesc cand s-au descoperit unul pe celalalt gemenii mei, cum se sorbeau din priviri, cum orice strambatura a celuilalt era sursa inepuizabila de ras in hohote. Apoi, la gradinita, desi se jucau in grupuri diferite, se cautau mereu din priviri. Daca nu face operatia de transplant, Andrei va creste fara sa isi vada fratiorul, nu va putea sa il caute din priviri, probabil nu va putea nici sa mearga cu el la gradinita sau la scoala. Va creste fara a vedea zambetul mamei sau chipul tatalui. Sansa de avea ochisori sanatosi costa din pacate. E trist si nedrept ca sanatatea si viata unui copil sa depinda de un pumn de bancnote, dar asta e lumea in care traim. Operatia de transplant costa 2300 euro pt fiecare ochisor. 4600 euro e diferenta dintre bezna si sansa la o raza de lumina. Din pacate, parintii lui Andrei nu au acesti bani, iar timpul nu e de partea lor, sansele de reusita ale operatiei scazand odata cu trecerea timpului.
Haideti sa il ajutam pe acest pui de om sa vada lumina, sa poata alerga si juca in voie alaturi de fratiorul sau geaman, sa creasca un adult independent, bucurandu-se de chipurile celor dragi, de frumusetea simpla a lucrurilor de ne inconjoara!



Confirmari Paypal:
30gbp = 33.85 eur strumphitza
20 eur - Catalina
multumim!!




2013-03-11
Cu ajutorul donatorilor si a unei fundatii umanitare, Andrei are toti banutii necesari operatiilor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Of Doamne, voi dona si eu cand pot


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mai trebuie CNP si sucursala bancii pentru a face plati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Actele medicale sunt trimise toate pe mail la desprecopii.

Marius, eu stiu ca se pot face donatii si fara CNP, dar il voi pune. Revin si cu sucursala bancii imediat. multumesc.

szivarvany tu stii ca te iubesc, da?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catod spune:

Laura, multa sanatate micutului, voi fi si eu prin zona sa ajut!!

Pana cand trebuie stransi banutii?

_
Cami, mami de Mihnea




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Cami , nu e o data limita, pentru ca nu au programat opratia atata timp cat nu au banutii . Dar cu cat se amana, cu atat situatia se agraveaza. Deci suntem contra- timp.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Am sa trimit si eu cateva lucrusoare pentru bazar daca se introduce cazul si m-ar ajuta un cont paypal daca se poate

Multa sanatate si sper sa se stranga repede banutii si puiul mic sa poata sa chicoteasca in voie cu fratiorul!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

strumphitza, multumim din suflet! Voi adauga cazul si la bazar. Ma ofer sa iau eu produsele ce vre sa le donezi si sa le postez la bazar.
Revin cu cont pay-pal


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Am sa caut si eu produse pt bazar




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Multumesc Laura, chiar acum ma duc sa scotocesc prin dulapuri sa vedem ce mai am, cu sau fara eticheta, dar purtabil. Cand sunt gata cu lista iti dau un PM sa cer adresa sa iti trimit pachetul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Am adaugat cazul la bazar.

Andrei poate fi operat in tara doar la clinica din Oradea (spre acea clinica au fost indrumati de la Spitalul oftalmologic din Bucuresti) , unde vine un medic din Ungaria ce opereaza bebelushi atat de mici. Teoretic, operatia este pe lista de servicii decontate de casa de sanatate, dar fiind o clinica privata fara contract cu Casa, nu se deconteaza. Alta solutie in tara, din pacate, se pare ca nu exista. Daca ne puteti ajuta cu alte idei si informatii, va rugam mult!




Mergi la inceput