Buburuze(22)!Bravo Danina,Casandra,Enho,mara,Eva!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna dimineata fetelor!
Felicitari CASANDRA!






35+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Buna dimineata!

Felicitari tuturor mamicilor si mult succes burticilor care urmeaza.
Sper sa reusesc sa va scriu si experienta noastr#259; cat sta printul linistit. Ultima data stateam cu gynipralul in vena si contractii si vineri dimineata m-a chemat dr la control. M-am dus ca o zana cu sacosica mica de travaliu dupa mine ( cred ca am avut un feeling) si cu taxiul pt ca al meu sot avea de operat. La control dr imi spune ca am dilatatie 4 cm, cu col foarte friabil si membrane care stau sa se rupa, iar la cardiotocograf aveam contractii f intense care pe mine sincer nu prea ma deranjau. Am stat in dubii asupra modului de nastere pt ca bebe era estimat la 2700g si vārsta gestationala de 36 sapt si 4 zile si ne era teama de stresul pe care l-ar avea de suferit in timpul travaliului. Cand ne-am hotarat pt cezariana, eu in continuare ca o floare, nici un stres, doar ca nu ajunge sotul la timp. Stateam la sporovaiala cu colegii cand la 12 au venit sa ma ia la sala. Am fost viteaza pana cand m-au pus pe masa si mi-au facut rahi-peri. In momentul in care mi-am vazut sotul intrand in sala de operatie cu dr m-a apucat plansul. Totul s-a derulat rapid si la 12:37 bebe Tudor Alexandru si-a anuntat venirea pe lume. Am fost extrem de stresata pana l-am vazut si am intrebat de 10 ori daca e bine ( referitor la sd Down care m-a bantuit toata sarcina).

A doua zi am fost mutata pe sectie, cu dureri greu de descris, greata, voma si ameteli. Calmantele facute de ei erau apa de ploaie asa ca m-am lipsit. Inca de sambata de la pranz bebe a stat cu mine in camera pana cand am plecat acasa. Mobilizarea pt el, desi extrem de dureroasa, a fost lucrul cel mai bun pt recuperarea mea. Bebe primea supliment de lapte praf cu seringa ( in ideea de a nu se obisnui cu biberonul) dupa ce il puteam la san. Cred ca am fost ciudatenia spitalului la care se minuna toata lumea: mameloanele mele plate/ombilicate atrageau tot personalul medical care venea sa puna mana sa se convinga si ma compatimea. Salvarea au fost mameloanele de silicon pt ca desi nu aveam inca lapte bebe s-a obisnuit repede cu ele. Ma duceam de 5 ori pe zi la desfundarea de canale galactofore, operatiune ingrozitor de dureroasa dar f utila. Dupa litrii de galactogil, ceai de fenicul, anason si chimen si muls intens, abia de ieri, deci a 5-a zi avem laptic.

Experienta spitalului m-a traumatizat: mai ales atitudinea personalului mediu probabil imbinata cu putina depresie postnatala, insa lucrurile reintra pe fagasul cel bun din momentul in care ne-am intors acasa.

M-am cam lungit si pierdut in amanunte. Daca e cineva care naste la Filantropia si doreste si alte info, va raspund cu drag.

36+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Veve imi pare rau ca au fost si experiente negative mai ales la tine care esti cadru medical si se poarta altfel cu colegii.
Bine ca ai scapat si sunteti bine amandoi.
Eu o sa nasc la filantropia. M-a mirat faptul ca a stat bb cu tine in salon, au facut o concesie pt tine sau si-au schimbat regulile?
Bb a fost infasat sau imbracat cu hainute de acasa?

O sa mai am intrebari dar nu vreau sa te obosesc din prima


35+ AMR 3S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Veve bine ca sunteti sanatosi,asta conteaza,experienta o sa o uiti in timp.Sa te bucuri de fiecare clipa cu puiul tau caci va creste fff repede

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 37+ Mara Gabriela

AMR 1 SAPTAMANA:)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Veve, iti doresc recuperare rapida, sa fiti voi sanatosi, si bebe sa fie mancacios, ca asta conteaza. Si sa uiti repede lucrurile neplacute!

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Alexa, s-au schimbat regulile. Acum se incurajeaza bondingul precoce si automat il primesti pe bebe in camera, evident daca este ok si nu are probleme. Fie ca stai in rezerva sau in salon cu 2 paturi, bebe vine alaturi. In privinta hainutelor, in prima zi sta infasat sarmaluta, insa de a doua zi de cand vine la mami poate fi imbracat. Am vazut insa ca le place ca macar somnul de noapte sa stea infasati. Eu am invatat tehnica si noaptea il tin infasat, se linisteste ca prin minune.

36+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Veve multumesc pt raspuns
Ma bucur ca s-au mai indulcit regulile dar totusi ma gandesc cum o sa ma descurc eu operata cu doi copii. Macar ma obisnuiesc din start si acasa nu va fi un soc.
Dr meu a renuntat la anestezia combinata si mi-a spus ca facem peridurala, deja am comandat-o.
Tare mi-e groaza ca ma scormone cineva in coloana


35+ AMR 3S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

PREZENT

Suntem 2in 1si va citesc in fiecare seara, doar ca in casa este santier, ne-am apucat de zugravit , am sperat pana in ultima clipa ca vom reusi sa ne mutam la curte pana nasc, dar nu s-a intamplat, astfel ca a trebuit sa curatam putin apartamentul si sa reprganizam spatiul, cu 2 copii in 2 camere mi se pare infernal. nu am acces la net decāt de pe telefon .
Sunt emotionata de fiecare poveste a voastra , vreau sa o tin si eu pe micuta in brate si desi mai am 17 zile pana la marele eveniment 2 vreau sa se termine mai repede graviditatea asta.

Nu am bagajul facut, daca nasc pana sāmb#259;ta nici nu stiu de unde sa-mi iau chilotii . Eu oricum nu fac imic, doar dau ordine, insa m#259; seaca ce fac astia, parca nimic nu-mi place, doar mozolesc. Daca eram eu in putere( ca s-o citez pe mamaie) vedeau ei pe dracu.

Va dau eu de #537;tire daca plec spre spital.

Aaaa si azi avem serbare la gr#259;di , am un adev#259;rat cavaler in casa, mi-a adus diploma pt cea mai buna mama, ca am plāns ca bleguta jum#259;tate de seara si īl apuca si īmi si cānta cantecelul cu mama.

Aura, mami lui Tudor 09.09.2010 si Ioana 35 saptamāni si 5 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

multumesc pentru felicitari !
Bebe a stat cu mine in camera in rezerva privata pe care am platit 70 ron /zi, personalul mediu dar si doctorii au suferit o mutatie genetica si s-au purtat normal, respectuos si profesionist. La fel ca si VeveMara si eu am fost curiozitatea sectiei

39 + Radu Tudor - AMR 1 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

si pe mine m-au manipulat cateva doctorite si s-au uitat ciudat cnd le-am spus ca nu vreau medicamente pentru ablactare. mi-au spus sa i-au Galafor forte - cate 6/zi si cand le-am intrebat - bine si dupa ce imi vine munte le de lapte cum alaptez dacaam canalele infundate ? pai pui copilul la san si suge el ...din ce ? daca sfarcuri , ioc? ahh, da aveti dreptate ...atunci folositi pompa.
In functie de debitul fiecarui mamelon poate dura cateva minute sa umpli un biberon sau dupa un sfert de ora de pompa electrica Avent eu aveam doar 20 ml de lapte. Bun si asa numai ca flacaul meu bea cam 50 ml la o masa....deci restul completare Milupa. (per sa fie ok ca si marca ca n-am avut prea multe optiuni in spital . Era fie asta fie deloc- criza!) Ideea e ca dureaza ceva timp ca sa scoti laptele la inceput- trebuie sa te inarmezi cu rabdare si sa ai timpul necesar intre mesele lui bebe ca sa te mulgi . La pompa manuala e ok doar daca ai lapte mult si canale desfundate altfel ...imbatranesti dand la pompa.


39 + Radu Tudor - AMR 1 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput