Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 62

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Ce propun? Pai nu e clar? Doar de aici am inceput sa scriu, de la mesajul asta:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia
in cazuri de-astea, sincer, ii prefer pe-aia ipocriti, pe care, desi-i doare de banisorii lor, aleg sa nu o spuna public, dintr-o minima decenta.


Majoritatea din Romania trebuie sa invete sa nu ii mai "prefere pe -aia ipocriti" , cei ce conduc de zeci de ani Romania si datorita carora am ajuns aici, in schimb sa arunce cu termeni gen: "perfizi", "englezoi", etc altora ce prefera sa nu taca si incearca sa faca ordine in propria ograda.

Madanic, renunt la a te convinge ca asa cum este acum legea infractorii romani nu pot fi stopati sa isi faca "meseria" in UE. Doar cu inscrisuri de pe net publice si vizibile din America mi se pare imposibil sa se inteleaga cate portite gasesc unii. Am spus: astept ziua cand SUA isi va deschide liber granitele Romaniei si va da neconditionat drept de munca si abia apoi mai vorbim. Dupa 5 ani de la asta:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

O, s-a linistit toata lumea cu sondajul facut de catre romani in Romnania si de catre bulgari in Bulgaria.
Nu vrea nimeni de fapt sa plece la munca in MB , in regula. "Politicienii extremisti" englezi din parlamentul uniunii pot sta linistiti, oricum nu pot dovedi cifrele vehiculate.
Nu putem avea incredere in cifrele lor, in sondajele gallup in schimb sigur ne incredem.







Nuuuu, nu ne incredem in sondajul comandat de BBC catre filiala romana a unui institut de sondare american, Gallup.

Mai bine credem un politician britanic care se bazeaza pe Daily Mail.

Daca asa stau lucrurile bazele si sursele pe care discuta fiecare sunt la ani lumina distanta deci dialogul nu-si are rostul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

Ce propun? Pai nu e clar? Doar de aici am inceput sa scriu, de la mesajul asta:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia
in cazuri de-astea, sincer, ii prefer pe-aia ipocriti, pe care, desi-i doare de banisorii lor, aleg sa nu o spuna public, dintr-o minima decenta.


Majoritatea din Romania trebuie sa invete sa nu ii mai "prefere pe -aia ipocriti" , cei ce conduc de zeci de ani Romania si datorita carora am ajuns aici, in schimb sa arunce cu termeni gen: "perfizi", "englezoi", etc altora ce prefera sa nu taca si incearca sa faca ordine in propria ograda.

Madanic, renunt la a te convinge ca asa cum este acum legea infractorii romani nu pot fi stopati sa isi faca "meseria" in UE. Doar cu inscrisuri de pe net publice si vizibile din America mi se pare imposibil sa se inteleaga cate portite gasesc unii. Am spus: astept ziua cand SUA isi va deschide liber granitele Romaniei si va da neconditionat drept de munca si abia apoi mai vorbim. Dupa 5 ani de la asta:)




ah, ok, deci tu vrei sa educi populatia Romaniei, sa eradichezi ipocrizia si "sa faci ordine" in tara. nu ma prinsesem care-i demersul concret. pai, ce sa zic, succes! (daca tot lucrezi la asta, invata-i pe romani, te rog, sa nu mai voteze toti penalii, ar putea ajuta in demersul tau).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Ei da, ai inteles. Exact asta este singurul lucru ce se poate face pe un site despre copii. Nu se pot schimba legi de aici, nu poti nici sa ii obligi pe "englezoi" sa nu mai fie perfizi , nu poti nici sa-i faci pe infractori sa nu mai fure in londra.
Ceea ce se poate face ste doar sa se incerce schimbarea unei mentalitati a majoritatii, asta incepe in primul rand la schimbarea mentalitatii mamei romance. eu sunt convinsa ca toti coruptii, infractorii, santajabilii, etc sunt crescuti de mame ce accepta asta si "prefera ipocritii" in locul celor ce spun adevarul.
Nu vreau "sa fac ordine" insa, nu am spus nicaieri asta. Sunt convinsa de opusul. Adica, nu se poate face ordine acum in Romania pentru ca majoritatea nu o vrea .
Si daca nici cei cat de cat altfel nu deschid gura ci tac malc , multi ani va mai fi asa sigur.
Despre sondajele filialelor din Romania ale oricarei firme, ma abtin:)

Mergi la inceput