Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 55

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

LadyJ - furtul este acum usor de dovedit (camera video, etc). Drept dovada, multi hoti s-au dovedit a avea cetatenia romana, de unde si discutiile si concluziile (ok, generalizate pe nedrept) din subiect.

De ce cersetoria nu ar fi infractiune? (ca aici cred ca e mare parte din argumentatia vestului contra est). Daca ai nevoie de ajutor, te duci si ceri autoritatilor.


Eu stiu ca cersetoria e infractiune atunci cand...cersesti. Adica mergi la om si ii ceri bani avand(sau nu) un minor agatat de gat(cum se intampla in Ro).
Daca nu ceri si doar stai jos pe trotuar cu un pahar de plastic in fata in care iti arunca trecatorii niste centi, atunci nu prea au ce sa iti faca.
Ceersetorii romani , mai ales cei care fac parte din retele bine organizate, nu se duc la stat sa ceara bani,si e evident din ce motive.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Eu altceva nu inteleg, poate ma lamureste cineva.

De ce nu s-ar putea ca in schimbul ajutorului social pe care il primesc multi (nu numai in Vest, ci chiar si in Romania) sa nu se ceara sa presteze munca in folosul societatii?

Sigur, valabil doar la cei sanatosi.

Ma gandesc ca o fi un argument, dar habar n-am care ar putea fi.


Eu am aceeasi nedumerire ca si tine.
Nici bastinasii nu-s stransi prea tare cu usa cand vine vorba de conditionarea acordarii ajutorului social, daramite cei veniti din alte parti ale lumii...

Anul trecut s-au facut doua experiemente in zona Rotterdamului. Fiind nevoie de foarte multa forta de munca in zona portului, intreprinzatorii au pus mana de la mana si-au inchiriat autobuze. Apoi au dat sfoara in tara ca le trebuie cutare si cutare (multi) oameni, pe diferite specializari. Au publicat in ziare si au dat la tv de ne saturasem sa auzim cat de fain e sa lucrezi in port...
Ce credeti? In ziua cu pricina s-au prezentat vreo 10 insi dintre care, dupa vizitarea locurilor de munca, doar unul s-a aratat interesat sa munceasca acolo !! Asta intr-un oras cu 35.000 de persoane in ajutor social (conform datelor din 2011)!
La fel au patit si patronii de la sere, fix la fel, au avut 10 - 15 musterii dintre care doar unul sau doi au vrut sa munceasca acolo si le-a fost oferit un contract de munca.

Legea zice clar ca cei in somaj / ajutor social au obligativitatea de-a aplica incontinuu pt. joburi.
Dar in realitate.... or fi controland treaba asta autoritatile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

Bineinteles ca puteau fi 22 de proxeneti albanezi sau alti 22 marocani si nu romani neaparat(teoretic , da? :)
Ideea e ca trebuie aplicata legea (deci este necesara existenta ei) si oprita miscarea acestor persoane.
Peste ocean nu ajung in primul rand acesti oameni exact pentru ca nu se califica.De aceea, celor ce priviti de acolo, vi se pare probabil un nimic ceea ce se intampla dupa 2007 in Europa . Sunteti de acord ca la voi in SUA exista o politica mult mai dura de selectie a celor ce intra in state dar vi se pare ciudat ca MB de exemplu vrea sa puna restrictii. sau Franta? Ore nu e o discrepanta pe undeva? Aceiasi oameni cer azil si in UE si in SUA. Inteleg ca romanii si bulgarii vin cand vor in SUA si se angajeaza pe timp nelimitat din prima, altfel nu prea inteleg...perfizi americanii astia, selecteaza pe capete .


Hai sa ne intelegem. O tara are dreptul sa-si puna orice restrictii doreste. Dar daca tara aia a semnat un contract, din care a obtinut anumite beneficii, si in care se stipula libera circulatie a fortei de munca, iar acuma dupa ce a papat beneficiile vrea sa nu isi mai indeplineasca partea ei de contract, asta e rau. SUA poate face ce doreste pentru ca SUA nu a semnat un astfel de pact cum a semnat GB.

Apoi draga mea, daca eu trec astazi de security check-ul din US si obtin dreptul de rezidenta si maine devin proxenet, nu inseamna ca e vina biroului de imigrari ca n-au stiut sa-mi citeasca minte. Nu poti prezuma ca un individ va devenii infractor, asa ceva se numeste incalcarea drepturilor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamica11


A, e in regula atunci.
Deci suntem de acord aici ca nu este nici o problema daca impun restrictii suplimentare romanilor si bulgarilor( nu suntem nici macar ipocriti :) dar nu suntem de acord cu generalizarile la nivel de natie in urma numarului mai mare de cazuri suspecte dovedite in cazul cetatenilor romani fata de cetatenii albanezi de exemplu.

Sunt de acord cu asta. Nu se poate generaliza dar se pot pune restrictii pana la proba contrarie.



La ce fel de restrictii te referi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

Nu, nu oricine isi permite asemenea costuri. Este mult mai scump asa decat sa nu ii lasi sa intre pe cei ce nu corespund unui anumit standard.
Din nefericire, statistica a dovedit multe deja in legatura cu profitorii romani de dupa 2007. Ne place sau nu, asta e realitatea. Sa speram doar ca se va schimba in viitor (realitatea).

Edit: in discutia cu romii nu ma bag. Stiu ca nu duce la nimic. E pierdere de timp. Nimeni nu isi va schimba o parere formata deja in legatura cu asta decat daca realitatea personala se va schimba. Pe internet, e inutil.


Nu te supara, dar tu stii despre ce vorbim? In GB la ora actuala poate sa plece orice roman fara viza sau alte formalitati. Se punea problema liberei acordari de drept de munca romanilor, adica e vorba de aia care vor sa mearga sa se angajeze acolo, nu de aia care vor sa de-a o teapa, sa fie proxeneti sau hoti. Aia si acum pot pleca si zburda pe campiile britanice. Ei nu iti refuza intrarea in GB ci dreptul de angajare legala. Daca esti profesionist acum faci dosarel cu puncte care iti iau in consideratie studiile, vechimea in munca domeniul in care activezi, teste de limba etc, birocratie mare, bagi bani sau gasesti firma sa-ti plateasca procesarea dosarului si apoi poti lucra. Crezi ca hotii sau proxenetii fac asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

Bineinteles ca puteau fi 22 de proxeneti albanezi sau alti 22 marocani si nu romani neaparat(teoretic , da? :)
Ideea e ca trebuie aplicata legea (deci este necesara existenta ei) si oprita miscarea acestor persoane.
Peste ocean nu ajung in primul rand acesti oameni exact pentru ca nu se califica.De aceea, celor ce priviti de acolo, vi se pare probabil un nimic ceea ce se intampla dupa 2007 in Europa . Sunteti de acord ca la voi in SUA exista o politica mult mai dura de selectie a celor ce intra in state dar vi se pare ciudat ca MB de exemplu vrea sa puna restrictii. sau Franta? Ore nu e o discrepanta pe undeva? Aceiasi oameni cer azil si in UE si in SUA. Inteleg ca romanii si bulgarii vin cand vor in SUA si se angajeaza pe timp nelimitat din prima, altfel nu prea inteleg...perfizi americanii astia, selecteaza pe capete .


Hai sa ne intelegem. O tara are dreptul sa-si puna orice restrictii doreste. Dar daca tara aia a semnat un contract, din care a obtinut anumite beneficii, si in care se stipula libera circulatie a fortei de munca, iar acuma dupa ce a papat beneficiile vrea sa nu isi mai indeplineasca partea ei de contract, asta e rau. SUA poate face ce doreste pentru ca SUA nu a semnat un astfel de pact cum a semnat GB.

Apoi draga mea, daca eu trec astazi de security check-ul din US si obtin dreptul de rezidenta si maine devin proxenet, nu inseamna ca e vina biroului de imigrari ca n-au stiut sa-mi citeasca minte. Nu poti prezuma ca un individ va devenii infractor, asa ceva se numeste incalcarea drepturilor.



Madalina
mami de Isabella Andreea si Eduard Andrei
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"



De aici cred ca si provine problema - nici un stat european nu e dispus sa adopte nicio masura corectiva, in urma situatiilor de tot felul din ultimul timp, tocmai probabil cu argumentul: am si castigat cate ceva, ia sa mai si pierdem cu asta.

totusi, cetatenii de rand din orice stat European nu gandesc macroeconomic. Ca pe ei nu-I intereseaza debuseele din Europa de est, ci faptul ca se inmultesc cazurile de furturi, cersetorie, violuri etc la ei in cartier.

citeam undeva (hilar, nu?) ca in Romania (mai précis in Bucuresti) viata e safe, infractionalitatea este redusa. Poate pentru ca cei ce erau dispusi spre asa ceva s-au indreptat catre locuri mai...productive?

Nu, nu e normal sa bagam capul in nisip. Infractionalitatea este dovedita, e clara, s-au dus acolo, ne-o fi noua mai bine aici dar totusi...tocmai datorita acestor agreement-uri de care vorbiti, nimeni nu face nimic.

Inasprirea legilor, asta ar trebui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Poate ca n-o fi fost corect sa generalizeze.

Dar nici ce citim aici...ne miram ca ei nu doresc sa absoarba masele de infractori ce vin de peste granite. Ca or fi din Romania, Bulgaria, ca vor fi din Croatia sau Macedonia...hai sa fim seriosi. Nici noua nu ne-ar conveni deloc, dar delo c sa ne trezim cu tot felul de hoti si borfasi peste noapte, ca cine stie ce intelegeri s-au facut din motive politice.

Ca pana la urma despre asta e vorba - revolta nu provine din faptul ca vin oameni de buna credinta care muncesc cinstit.

Sigur ca au avantajul sa beneficieze de mana de lucru ieftina din Est - dar tocmai pentru ca o si platesc si n-o iau gratis, au tot dreptul sa-si si-o selecteze, si nu sa fie obligati sa primeasca valuri de infractori. altfel, Estul ar fi bine sa-si plateasca cum se cuvine cetatenii, si atunci nu ar mai pleca prea multi.

Nu stiu de ce sa tot ascundem gunoiul sub pres.


Pai nu infractorii ii opresc, ci pe cei cu dorinta de a muncii. Nu au schimbat legea incat sa zica "Ok, de azi nu mai primim pe nimeni care are l activ o condamnare pe urmatoarele infractiuni ...". Nuuuu, ei de fapt au zis nu mai acceptati lucratori din Europa de Est ca "sunt infractori, vor sa suga beneficiile sa le duca inapoi in tara lor, or sa ne imbolnaveasca pe toti etc".
Ce mizerie bagam sub pres? Vreau si eu o statistica care sa arate ca majoritatea covarsitoare a imigrantilor romani e formata din infractori si papa beneficii in toate tarile care ii gazduiesc. Cand o sa-mi arate asa ceva mai vorbim. Daca ai 300k immigranti romani si 10k infractori as zice ca n-ai un argument. Manipularea presei nu e un argument si refuz sa las capul in jos in rusine pentru ca alti romani s-au lasat convinsi de argumentele presei.

Asa cum minoritatea rroma nu poate fi etichetata o etnie de hoti chiar daca procentual au mai multi hoti decat oameni cinstiti intre ei. Asa nici romanii nu pot fii facuti hoti pentru ca exista si hoti printre ei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Poate ca n-o fi fost corect sa generalizeze.

Dar nici ce citim aici...ne miram ca ei nu doresc sa absoarba masele de infractori ce vin de peste granite. Ca or fi din Romania, Bulgaria, ca vor fi din Croatia sau Macedonia...hai sa fim seriosi. Nici noua nu ne-ar conveni deloc, dar delo c sa ne trezim cu tot felul de hoti si borfasi peste noapte, ca cine stie ce intelegeri s-au facut din motive politice.

Ca pana la urma despre asta e vorba - revolta nu provine din faptul ca vin oameni de buna credinta care muncesc cinstit.

Sigur ca au avantajul sa beneficieze de mana de lucru ieftina din Est - dar tocmai pentru ca o si platesc si n-o iau gratis, au tot dreptul sa-si si-o selecteze, si nu sa fie obligati sa primeasca valuri de infractori. altfel, Estul ar fi bine sa-si plateasca cum se cuvine cetatenii, si atunci nu ar mai pleca prea multi.

Nu stiu de ce sa tot ascundem gunoiul sub pres.


Pai nu infractorii ii opresc, ci pe cei cu dorinta de a muncii. Nu au schimbat legea incat sa zica "Ok, de azi nu mai primim pe nimeni care are la activ o condamnare pe urmatoarele infractiuni ...". Nuuuu, ei de fapt au zis nu mai acceptati lucratori din Europa de Est ca "sunt infractori, vor sa suga beneficiile sa le duca inapoi in tara lor, or sa ne imbolnaveasca pe toti etc".
Ce mizerie bagam sub pres? Vreau si eu o statistica care sa arate ca majoritatea covarsitoare a imigrantilor romani e formata din infractori si papa beneficii in toate tarile care ii gazduiesc. Cand o sa-mi arate asa ceva mai vorbim. Daca ai 300k immigranti romani si 10k infractori as zice ca n-ai un argument. Manipularea presei nu e un argument si refuz sa las capul in jos in rusine pentru ca alti romani s-au lasat convinsi de argumentele presei.

Asa cum minoritatea rroma nu poate fi etichetata o etnie de hoti chiar daca procentual au mai multi hoti decat oameni cinstiti intre ei. Asa nici romanii nu pot fii facuti hoti pentru ca exista si hoti printre ei.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

A_Iulia si totusi problema are o solutie, doar ca nu sunt ei dispusi sa o ia pentru ca da rau la electorat. Inasprirea conditiilor de obtinere a ajutoarelor sociale ar duce la fortarea celor care astazi sunt asistati si refuza sa se angajeze, sa iasa sa caute de lucru. Banii aia care se imparteau intre ajutor pentru mancare, ajutor de chirie, ajutor copil,ajutor la educatie si multe altele de felul asta se vor economisii si vor fi dati numai celor care indeplinesc conditii mai drastice. Pot fi bagati in programe de reprofesionalizare care sa aduca cu adevarat un beneficiu economiei.

Un zid de izolare si distrugerea imaginii romanilor nu o sa-i ajute de loc. Le da doar asa un loc de eliberare a reactiilor negative si satisfactia ca i-au facut pe unii care oricum erau vai de ei.

PS. Acelasi lucru trebuie facut si in Romania, dar sincer vom vedea asa ceva fix cand ne vom vedea si ceafa. USL tocmai se pregateste sa mai dea ceva pomeni la aia de la Oltchim de parca Romania ar fi un mare bancher care-si permite orice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Madalina, "aia de la Oltchim" sunt totusi niste oameni care muncesc. Ca le da statul ceva in plus, pe mine una nu ma deranjeaza (desi eu platesc taxele aici, in Romania).

Vorbeam aici de cei ce nu au chef de munca. Stiu ca vrei statistici, probabil ca ele si exista... Daca te plimbi prin Europa ai sa intelegi ce spun eu pe aici: toata Europa este exasperata de personajele ce au ajuns acolo cu orice alt gand in afara de cel de a munci.

Chiar ar fi interesant de aflat ce procent din cersetorii din capitalele Europene provin de la noi. Din experienta mea personala, as spune ca peste 50% (ii auzi vorbind romaneste). Nu pot intelege si pace de ce autoritatile nu-i aduna, de ce nu se inaspresc legile, de ce nu se face ceva. din pacate nu sunt doar cersetori, mai sunt si altii hoti, etc. - ce agraveaza situatia.

Nici nu ai idee ce mare deserviciu fac imagii noastre. S-a tot pasat problema de la unii la altii, nimeni nu e responsabil, altii au obligatii...nici nu ai idee cat de mult a afectat imaginii romanilor in Europa.

si eu asta nu inteleg: de ce ii invinovatim pe altii, cand ar trebui sa fim si noi insine revoltati de comportamentul concetatenilor nostri in alte state? zici tu ca procentul lor e nesemnificativ? Oh...vino cu mine sa facem un tur al capitalelor europene. este sufficient sa mergem la obiectivele turistice principale, prin metrou, pe arterele principale cu magazine, si ai sa te lamuresti exact cum sta situatia.

Edit sa mai zic ceva: cei ce au apucat sa cunoasca niste romani seriosi nu fac generalizari. Ei stiu ca exista si asa, si asa. totusi este posibil ca majoritatea sa nu aiba niciun cunoscut roman care sa fie om serios, sa munceasca, sa fie un exemplu diferit fata de ce vad ei in fiecare zi la metrou, la catedrala, la...

Mergi la inceput