Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 46

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Ipocritul alege sa taca . Si cand e vorba de azilanti, de imigranti,de emigranti, de hoti, de plagiatori, de exploatatori ce ii vor distruge tara(Rosia Montana de ex), de orice. Tace. Majoritatea in Romania nu e data de "hotii destepti" ci de cei ce tac .Datorita lor, hotii destepti fac ce vor.

Ei bine, unii (culmea, uneori chiar romani dar ce au mai capatat cu anii si o alta cultura democratica prin vietuirea printre oameni ce nu aleg sa taca in majoritatea lor), au alta parere si si-o spun. Ma miram doar ca se incearca tot timpul accentuarea laturii "neomenoase" a celor ce nu aleg sa taca. Ma miram pentru ca a -ti spune parerea nu inseamna ca esti mai rau sau mai bun, nu inseamna nici ca esti mai crud sau mai milos, nici ca esti mai putin roman sau mai mult, etc. Inseamna doar ca ai un alt mod de viata si gandesti in consecinta. Alegi sa nu taci.. Atat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

nu e obligatoriu sa ai "publicul" la picioare, faptul ca unii sunt mai vocali decat altii nu conduce obligatoriu la aplicarea principiilor celor mai guresi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Personal sunt de acord cu mesajul scris de Portocalia pt ca desi mi se pare normal ca olandezi sa se planga, nu imi pare normal cand o faci tu (generic) ca imigrant al acelei tari. Mai ales cand si noi la randul nostru cu nu foarte mult timp in urma am cerut azil in multe din statele lumii asteia. Eu cel putin am multe rude care au fugit pe vremea lui ceasca si au cerut azil... mi se pare aiurea ca ei acum sa de-a ochii peste cap pt alti care fac ce au facut si ei cu cativa ani in urma. Sa nu credeti ca nu o fac!

Cat despre hoti... putem noi sa strigam... pana ne doare gura. Daca legea nu ne ajuta... oricum sunt mai multe...un cumul de factori in care coruptia face legea...
zic si eu... (asta e in loc de nu da-ti cu batu)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu nu vad ipocrizie in faptul ca eu ca emigrant,vad si critic ca un "bastinas".

In momentul in care locuiesti intr-o tzara,esti integrat,ai loc d emunca,platesti impozite si taxe(paltind automat ridici si pretentzii ca e normal sa fie asa)...nu vezi ptoblema din punctul de vedere al emigrantului.Emigrant esti in momentul in care deschizi gura.sa spunem,insa pe statul d eplata nu s eface diferentza intre emigrant si bastinas!

Stiu ca pare de o amre indolentza(nu stiu daca e cuvintul potrivit)din parte acelor ce citesc,insa nu este.Este realitate si atit!

editez s aspun ca eu personal cred ca numarul ilegalilor este mult mai mare decit numarul azilantzilor politici.Nu cunosc statitistici,e doar un feeling personal.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

Ipocritul alege sa taca . Si cand e vorba de azilanti, de imigranti,de emigranti, de hoti, de plagiatori, de exploatatori ce ii vor distruge tara(Rosia Montana de ex), de orice. Tace. Majoritatea in Romania nu e data de "hotii destepti" ci de cei ce tac .Datorita lor, hotii destepti fac ce vor.




interesant ca asociezi azilantii si imigrantii cu hotii, plagiatorii si exploatatorii. de ce nu pui si pedofilii, ca sa stim o treaba?

ma scuzi, in cheia asta mi-e imposibil sa discut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Portocalia,eu nu vad o asociere ,ci o insiruire de factori.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

andacos, adevarat ca imigrantii platesc taxe la fel ca bastinasii. fondul a ceea ce sustine coracora e foarte corect. da, azilantii costa statul foarte mult. dar nu e vina azilantilor ca dosarul lor trece prin 10 functionari, ca aparatul administrativ olandez e asa de stufos si de costisitor. poti s-o vezi si invers: azilantii creeaza joburi, pentru ca daca n-ar fi ei, n-ar fi nevoie de asa multi functionari olandezi , care mananca o paine (bunisoara) de pe urma fenomenului.

pe mine ma deranjeaza dimensiunea umana, daca vrei. adica tie ti s-a dat o sansa cand ai venit, statul olandez te-a primit si te-a integrat, te-ai vazut cu sacii in caruta si acuma, la randul tau, in loc sa apreciezi ce ai primit si sa dai eventual mai departe, refuzi altora sansa care ti s-a dat tie. cu alte cuvinte, uiti de unde ai plecat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

pe mine ma deranjeaza dimensiunea umana, daca vrei. adica tie ti s-a dat o sansa cand ai venit, statul olandez te-a primit si te-a integrat, te-ai vazut cu sacii in caruta si acuma, la randul tau, in loc sa apreciezi ce ai primit si sa dai eventual mai departe, refuzi altora sansa care ti s-a dat tie. cu alte cuvinte, uiti de unde ai plecat.




Este exact ceea ce am spus eu aici:

"
Stiu ca pare de o amre indolentza(nu stiu daca e cuvintul potrivit)din parte acelor ce citesc,insa nu este.Este realitate si atit!"

si mentzin.

Nu stiu sincer cite sanse am primit eu de la statul german ca emigrant(din cunostintzele mele azilantzii au mult mai multe "de cistigat"decit un emigrant cu alt hintergrund si cred eu ca cam aici bate coracora...),stiu ca am dat mult din coate si am vrut sa ma integrez,sa am un job,sa nu stau pe canapea sa ma lamentez la fiecare stire la TV sau in ziare.

Vreau ca mesajul asta s afie luat ca atare si nu vreun atac la adresa cuiva,ca nu este.Este pur si simplu realitatea pe care o vad eu1Nu sustzin ca e cea (mai )corecta,insa e realitatea mea de contribuabil!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Este rauvoitoare remarca asta cu asocierea .Nu m-am gandit ca cineva poate interpreta asa. Cel putin cu paidofilia..

O enumerare am facut doar a catorva categorii in privinta carora se poate lua atitudine(sau nu) de catre majoritate. M-a mirat acceptarea ipocriziei desi a fost inteleasa existenta ei.Am incercat sa explic faptul ca un roman (da, un roman) ce a trait mai mult timp intr-un alt fel de societate poate vedea altfel lucrurile si nu este firesc sa i se inchida gura insinuandu-se lipsa lui de empatie. Cred ca este a treia oara cand explic. Sigur este ultima.

Reinterpretarea vorbelor interlocuitorului (cu reavointa) este specifica unui anumit gen de persoane si duce automat la stoparea dialogului din partea celor ce nu fac parte din aceasta categorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Hai mey ca nu dezbatem legea sanatatii aici! Discutam omeneste, cu argumente, fiecare cu ce are...cum se vede o situatie dintr-o parte sau alta a baricadei.
Pt mine e aiurea...recunosc. Si cand eram in germ tin minte ca matusi-mea a zis la un moment dat ceva de genul.. m-am saturat de turcii astia, s-au imultit ca ciupercile dupa ploaie!
si atunci ca si acum mi s-a parut aiurea. Ca a uitat de fapt ca nici ea nu e blastinasa, ca sa zic asa...

Mergi la inceput