Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 42

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Ti se pare tie ca e mai agresiva decit in alte tari. Cite ziare germane, franceze, italiene citesti? Ai impresia ca cei mentionati asteapta un nou val cu flori la gara? Ai vazut cit de vehementi au fost nemtii cind s-a pus problema de viza Schengen? Oare de ce? Nimeni nu vrea un nou val de emigranti, dar momentan uk face valuri. E dreptul lor, e tara lor.
Cei calificati si buni sint deja aici.

citesc mai multe ziare decat tinzi tu sa crezi. Spre deosebire de UK, in Germania s-a discutat foarte mult in presa mainstream si mai putin in tabloide. Iar nivelul discursului a fost mult peste cel englezesc. Presa serioasa a publicat raportul Asociatiei oraselor care se temea ca valul de imigranti saraci ar putea da peste cap politicile municipale. Dar in presa mainstream nu s-a ajuns la nivelul jegos din tabloidele englezesti. Ca e tara lor si dreptul lor, asta mi-e clar. Totusi, fiind membru UE trebuie sa te aliniezi la politicile comune si agreate acum multi ani. Nu poti sa faci chiar cum te taie capul si numai ce-ti convine. E ca si cum stiai ca vei manca usturoi la masa, dar dupa aia te vaiti ca te doare burta. Plus ca circul asta puteau sa-l faca demult, cand ni s-a dat dreptul la libera circulatie, macar atunci puteam intelege spaima de infractori, care nu asteapta in veci dreptul de munca. Ceea ce se intampla acum, e un circ ordinar pentru voturi.

Later edit: ceea ce a deranjat in Romania si pe forum nu a fost atat de mult spaima englezilor ca si-ar putea pierde locurile de munca. Asta e de inteles si de acceptat. Ce a produs indignare si revolta a fost modul josnic in care am fost prezentati in presa. Ca suntem murdari, plini de tuberculoza si alte mizerii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

On topic, chiar azi dimineata am citit intr-un ziar central olandez (http://www.ad.nl/ad/nl/1012/Nederland/article/detail/3421347/2013/04/06/Rotterdam-waarschuwt-kansarme-arbeidsmigranten.dhtml) ca primarul Rotterdamului si consilierii sai isi fac griji in privinta deschiderii pietei muncii pentru romani si bulgari. Se pare ca in Rotterdam locuiesc in jur de 7000 de romani (wow, nu mi-am imaginat niciodata ca sunt atat de multi!) dintre care doar 900 inregistrati la primarie...! Adica restul de 6100 sunt "fantome" neplatitoare de impozite! Buna treaba...

Apoi daca e sa ma intrebe careva pe mine, chestia asta mi se pare de mare porc; adica eu de ce sa ma spetesc platind impozite la sange iar romanul (sau bulgarul / chinezul / irakianul) sa-mi rada in nas si sa-si vada nestingherit de viata..?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

nu inteleg de unde se pare ca sunt 7000 de romani daca doar 900 is inregistrati? si unde locuiesc ca doar nu cersesc 6100 de romani pe strazile Rotterdamului? si daca nu-s inregistrati de ce crezi ca-si vad nestingheriti de viata? si cu ce te incomodeaza pe tine ca platitoare de impozite ca nu cred ca primesc ajutoare daca nu-s inregistrati, nu?

ecsz: n-am citit articolu', ca n-am avut rabdare :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Adela, cei 6100 de romani neinregistrati locuiesc la prieteni, de-a valma, de obicei asa se procedeaza, stau cate 10 intr-o casa destinata unei familii de 3 membri. Asa fac si alte natii, nu numai ai nostri.

Ma intrebi de ce ma deranjeaza faptul ca nu platesc impozite. Pai ei se folosesc de aceleasi drumuri ca si mine, cu diferenta ca eu platesc pentru drumurile alea prin intermediul impozitelor. Copiii lor au dreptul sa mearga la scoala (exista o lege care le da dreptul ilegalilor sa-si dea copiii la scoala), scoala care e platita din banii contribuabililor. Daca se imbolnavesc, la urgente sunt obligati sa ii trateze iar nota de plata se duce tot la contribuabili. Dar costurile locale (pomi plantati/ingrijiti, constructia de scoli, samd) cum se acopera? Tot din cei de impozite. Politia, pompierii, functionarii de stat... idem.

De-asta nu sunt eu de acord cu ilegalitatea, pentru ca, indiferent pe ce fata as intoarce problema, tot cu bani din buzunarul meu acopar sederea in aceasta tara a unor indivizi care, la o adica, poate nu muncesc ilegal la sere sau in vreo fabrica, ci poate dau in cap, jefuiesc, fura tablouri sau mai stiu eu ce minuni nemaiauzite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

La fel ma deranjeaza (de fapt ma infurie la culme) cum bogatanii si milionarii / miliardarii lumii prefera sa nu plateasca impozite ca orice om, ci sa isi faca felurite conturi in offshore, asa cum au demascat ieri ziaristii. In ce mod ma afecteaza acest lucru? Pai prin platirea de taxe aiurea in lume si nu in tara in care ar trebui sa fie platite, bugetul acesteia e vaduvit de multe milioane/miliarde. Cheltuielile bugetare cresc, e criza, etc... iar nesimtitii de bogatani n-au chef sa contribuie, tot pe plebe pica boroboata...

Acum ca i-a dat in vileag sper sa nu ramana toata povestea asa, ci sa ii puna sa plateasca retroactiv toate darile pe care le datoreaza statelor respective.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

De-asta nu sunt eu de acord cu ilegalitatea, pentru ca, indiferent pe ce fata as intoarce problema, tot cu bani din buzunarul meu acopar sederea in aceasta tara a unor indivizi care, la o adica, poate nu muncesc ilegal la sere sau in vreo fabrica, ci poate dau in cap, jefuiesc, fura tablouri sau mai stiu eu ce minuni nemaiauzite.


pe linga ce ai mentzionat tu,as adauga economia subterana pe care ei o dezvolta si ale carei efecte negative se rasfring si asupra mea,platitorul fraier de impozite.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

La fel ma deranjeaza (de fapt ma infurie la culme) cum bogatanii si milionarii / miliardarii lumii prefera sa nu plateasca impozite ca orice om, ci sa isi faca felurite conturi in offshore, asa cum au demascat ieri ziaristii. In ce mod ma afecteaza acest lucru? Pai prin platirea de taxe aiurea in lume si nu in tara in care ar trebui sa fie platite, bugetul acesteia e vaduvit de multe milioane/miliarde. Cheltuielile bugetare cresc, e criza, etc... iar nesimtitii de bogatani n-au chef sa contribuie, tot pe plebe pica boroboata...

Acum ca i-a dat in vileag sper sa nu ramana toata povestea asa, ci sa ii puna sa plateasca retroactiv toate darile pe care le datoreaza statelor respective.



Pai daca sumele vehiculate in presa sunt adevarate, miliardarii aia, cetateni cu drepturi depline in tarile respective, v-au tzepuit pe voi, contribuabilii de rand cu mult mai mult decat vreo suta de mii de imigranti amarati, multi dintre ei veniti din zone de conflict, unde se petrec atrocitati inimaginabile. Importriva acestora, fiind cetateni in toata regula, ar trebui sa vociferati in orimul rand si legea ar trebui sa-i sanctioneze pe masura.
Este incredibil cum clasa de mijloc plateste ca fraiera pentru toata lumea!!!

Dar cred ca deviem de la subiect, ca aici era vorba despre UK. Eu as deschide un subiect separat despre middle class, care a ajuns un fel de vaca buna de muls

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

On topic, chiar azi dimineata am citit intr-un ziar central olandez (http://www.ad.nl/ad/nl/1012/Nederland/article/detail/3421347/2013/04/06/Rotterdam-waarschuwt-kansarme-arbeidsmigranten.dhtml) ca primarul Rotterdamului si consilierii sai isi fac griji in privinta deschiderii pietei muncii pentru romani si bulgari. Se pare ca in Rotterdam locuiesc in jur de 7000 de romani (wow, nu mi-am imaginat niciodata ca sunt atat de multi!) dintre care doar 900 inregistrati la primarie...! Adica restul de 6100 sunt "fantome" neplatitoare de impozite! Buna treaba...

Apoi daca e sa ma intrebe careva pe mine, chestia asta mi se pare de mare porc; adica eu de ce sa ma spetesc platind impozite la sange iar romanul (sau bulgarul / chinezul / irakianul) sa-mi rada in nas si sa-si vada nestingherit de viata..?


daca ai contract de inchiriere e musai sa fi inregistrat, cei 6100 nu au contracte de inchiriere, stau in chirie la mica intelegere cu proprietarii/sau ce sunt ei...din astia cati sunt olandezi cati imigranti?...

eu cred ca si cei care castiga din chirii fara plateasca taxe sunt de porc si pana la urma o mare parte din cei 6100 sunt victime ale unor forme abuz...ups, nu am voie sa spun asta, iar ma aleg cu ceva diagnostice si caracterizari

jur ca am cautat sa cumpar ochelari de cal...nu gasesc frate pe nicaieri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina
Pai daca sumele vehiculate in presa sunt adevarate, miliardarii aia, cetateni cu drepturi depline in tarile respective, v-au tzepuit pe voi, contribuabilii de rand cu mult mai mult decat vreo suta de mii de imigranti amarati, multi dintre ei veniti din zone de conflict, unde se petrec atrocitati inimaginabile. Importriva acestora, fiind cetateni in toata regula, ar trebui sa vociferati in orimul rand si legea ar trebui sa-i sanctioneze pe masura.
Este incredibil cum clasa de mijloc plateste ca fraiera pentru toata lumea!!!


Iarina, eu nu vreau sa ma tzepuiasca nimeni, fie ca e miliardar cu conturi in offshore, fie ca e azilant / imigrant venit de cine stie unde.

Ca veni vorba de cei care cer azil in Europa, tie ti se pare firesc sa bata mai mult de jumatate de lume ca sa ajunga taman intr-o tara de marimea a 7 judete din Romania (si aici ma refer la Olanda)? Povestile celor care cer azil politic sunt de cele mai multe ori fanteziste. Daca oamenii sunt in pericol, ei cauta adapost si scapare intr-un stat vecin, nu se urca in avion sa bata 10.000 de km. Chiar deunazi scria in presa cat de ocupati sunt cei de pe aeroportul Schiphol desfundand toaletele avioanelor venite din Africa pentru ca majoritatea pasagerilor isi rup pasaportul si-l baga in wc de cum se vad in avion, ca sa ceara azil in Olanda. Se inventeaza identitati aiuristice, povesti menite a impresiona autoritatile de aici; inclusiv o fosta parlamentara somaleza la origine (Ayan Hirsi Ali, cred ca ati auzit de ea, o oponenta ferventa a islamului) a mintit in privinta varstei, a numelui si a ultimei tari in care fusese (si anume Kenia, o tara fara conflicte, si nicidecum Somalia, de unde pretinsese ca venise).

Pe scurt lumea a auzit ca aici e rost de ajutoare sociale, de bani fara munca si de facilitati "fara numar". Azilantii stau in centre speciale pe durata procedurii (ani intregi!), nu au voie sa lucreze (!), primesc masa si casa, inclusiv bani de buzunar. Iar daca li se accepta dosarul si primesc permis de sedere, automat li se repartizeaza o casa spatioasa, mobila, biciclete, tot, tot + ajutor social si subventii pentru toate felurile de cheltuieli imaginabile. Iar dupa ce isi iau cetatenia, ghiceste care e prima tara pe care o viziteaza in vacanta? Aia din care au fugit, temandu-se pentru propria viata...
Minciuna are de cele mai multe ori picioare scurte.
Acum nu spun ca toti cei care cer azil mint, insa eu personal am convingerea ca minim 80% din ei sunt de fapt azilanti economici, in cautare de un trai usor.

Deci mie nici de aceasta categorie nu-mi convine sa fiu jefuita. Asa cum nici nemerniciile financiare ale milionarilor nu-mi sunt pe plac si nici munca la negru a romanilor / bulgarilor / oricarei nationalitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
daca ai contract de inchiriere e musai sa fi inregistrat, cei 6100 nu au contracte de inchiriere, stau in chirie la mica intelegere cu proprietarii/sau ce sunt ei...din astia cati sunt olandezi cati imigranti?...[quote]

Normal ca cei 6100 nu au contracte de inchiriere, pentru ca un contract ar insemna aducerea lor in legalitate = taxe, impozite, etc. Iar de inchiriat inchiriaza si de la imigranti si de la romani, depinde de ce gasesc, totul la mica intelegere.

eu cred ca si cei care castiga din chirii fara plateasca taxe sunt de porc si pana la urma o mare parte din cei 6100 sunt victime ale unor forme abuz...


Fireste ca si cei care inchiriaza sunt de porc.
Insa pe ilegali nu am cum sa-i categorisesc drept victime pentru simplul motiv ca aleg ei insisi aceasta cale. Stii cum e, daca te bagi in albie, te mananca porcii.

Acum vreo 4 ani am intalnit in Paris o batranica, cersea pe strada. Era noiembrie si afara era vreme rece, inchisa, ma rog, toamna tarzie. Noaptea ploua. Cand a auzit ca vorbeste romaneste, mama a inceput s-o descoase, ca de unde e, cum de-a ajuns in postura asta ingrata de-a cersi, ca unde doarme noaptea, etc. Iar batranica a replicat senina ca doarme pe strada, pe un carton, ca asta e ritualul ei din aprilie pana la jumatatea lui noiembrie - vine in Paris la cersit. Restul anului sta acasa, undeva intr-un sat din judetul Gorj, unde are gospodarie, animale, acareturi, etc. Am ramas toti ca la dentist, nu ne venea a crede ca cineva cu casa, masa, acoperis deasupra capului ar da toate astea pe dormitul pe-un carton pe o strada plouata si inghetata din Paris! Batranica a motivat ca avea pensia cam mica....

Asadar oamenii din aceasta categorie stiu foarte bine ce riscuri isi asuma venind intr-o tara in care nu au statut legal. Prin urmare eu una nu prea pot sa ii vad ca pe niste victime in contextul in care se auto-plaseaza. Aaaa... ei sunt intr-adevar victime ale guvernelor / situatiei economice din tarile de origine, asta da. Poate ca batranica asta chiar avea o pensie mica si nu-i ajungea sa traiasca, poate ca muncitorul ilegal de pe plantatia cu sparanghel nu poate sa-si achite ratele bancare in Romania, da, tot ce se poate. Insa din perspectiva "tarii de adoptie" situatia sta altfel, dupa cum am explicat in postarile anterioare.

Mergi la inceput