Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui principe

Nada,este trist ce scri tu,sau mai bine zis, ce traiesti tu....nu I normal sa accepti sa traiesti cu astfel de nemultumiri intr o tara care nici macar nu I tara ta,de care nu te leaga nimic.Scuze,tu ori suferi de mania persecutiei ,ori esti masochista.Fara a se vrea a fi o ofensa.






Nina,mami de,





Da,nu ti am scris cu intentia de a te ofensa.NU stiu care I motivul care te tine acolo,o tara pe care o simti ostila dar, nu trebuie sa existe o preocupare mai mare ca felul cum te simti tu....
ca linistea si multumirea ta sufleteasca.....ai un copil...
nu I normal sa stai, sa simti ca esti pe un teren minat si doar sa i avertizezi pe ceilalti ca acolo s bombe,fara sa faci intai ceva ptru tine,sa nu te mai simti in pericol....doar daca vrei sa suferi.
sau alta ipoteza este ca tu sa ai perceptia alterata si sa te simti persecutata.Tu trebuie sa vezi unde I problema si sa actionezi in consecinta....ptru binele tau si al fam tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui principe

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui principe

Nada,este trist ce scri tu,sau mai bine zis, ce traiesti tu....nu I normal sa accepti sa traiesti cu astfel de nemultumiri intr o tara care nici macar nu I tara ta,de care nu te leaga nimic.Scuze,tu ori suferi de mania persecutiei ,ori esti masochista.Fara a se vrea a fi o ofensa.

ai sa ramai pentru totdeauana in sufletul meu,licuriciule..




Nina,mami de,





Da,nu ti am scris cu intentia de a te ofensa.NU stiu care I motivul care te tine acolo,o tara pe care o simti ostila dar, nu trebuie sa existe o preocupare mai mare ca felul cum te simti tu....
ca linistea si multumirea ta sufleteasca.....ai un copil...
nu I normal sa stai, sa simti ca esti pe un teren minat si doar sa i avertizezi pe ceilalti ca acolo s bombe,fara sa faci intai ceva ptru tine,sa nu te mai simti in pericol....doar daca vrei sa suferi.
sau alta ipoteza este ca tu sa ai perceptia alterata si sa te simti persecutata.Tu trebuie sa vezi unde I problema si sa actionezi in consecinta....ptru binele tau si al fam tale.


ai sa ramai pentru totdeauana in sufletul meu,licuriciule..


Parca subiectul era altul, nu despre nadaflorilor.
Acum ati luat-o in balon ca a avut tupeul sa nu ridice in slavi tara de adoptie si sa arate si bubele ei.

Oricum pana acum Uniunea Sovietica Europeana (din care stiu ca face parte si Marea Britanie) nu a impus niciun formular cu: "declar sa ridic in slavi tara unde voi locui, sa nu zic nimic rau despre ea, jur credinta, etc!".

Lasand gluma la o parte, e dreptul nostru de exprimare, e o libertate de opinie cred in majoritatea tarilor civilizate. Si nu trebuie sa fim pusi la colt pentru ca avem o alta parere de tot felul de useri extrem de devotati tarii al caror pasaport l-au preluat, ca altfel sunt si raman romani prin origine (parintii lor si locul nasterii etc) oricat de tare ii doare asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Saskia si Romania face parte tot din Uniunea pe care tu o numesti sovietica.
Eu nu am passport britanic, sunt inca cetatean roman cu domiciliul in strainatate. Cand voi primi pasaport si cetatenie britanica voi fi cetatean britanic de origine romana.
Patriotismul asta scos pe nas de unii care desi locuiesc oriunde in alta parte decat in Romania dar idealizeaza Romania si pe romani ma lasa rece. Patriotism nu e sa nu scapi nici o ocazie de a critica tara in care locuiesti desi nu te tine nimeni cu forta, ba te mai si simti abuzat la tot pasul si scoti in valoare virtutile reale sau nu ale tarii de origine.
Si nu inteleg pentru ce noi, cei care traim aici in liniste, care ne simtim acasa, care ne-am adaptat, inrudit sau nu sa nu spunem ce simtim doar pentru ca nu preaslavim Romania si nu suntem de acord cu opiniile impotriva tarii de adoptie? Nu avem acelasi drept la opinie? Imediat suntem numite frustrate, mincinoase, ca uitam de unde am plecat, ca nu ne pasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Citat:
citat din mesajul lui principe

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui principe

Nada,este trist ce scri tu,sau mai bine zis, ce traiesti tu....nu I normal sa accepti sa traiesti cu astfel de nemultumiri intr o tara care nici macar nu I tara ta,de care nu te leaga nimic.Scuze,tu ori suferi de mania persecutiei ,ori esti masochista.Fara a se vrea a fi o ofensa.






Nina,mami de,





Da,nu ti am scris cu intentia de a te ofensa.NU stiu care I motivul care te tine acolo,o tara pe care o simti ostila dar, nu trebuie sa existe o preocupare mai mare ca felul cum te simti tu....
ca linistea si multumirea ta sufleteasca.....ai un copil...
nu I normal sa stai, sa simti ca esti pe un teren minat si doar sa i avertizezi pe ceilalti ca acolo s bombe,fara sa faci intai ceva ptru tine,sa nu te mai simti in pericol....doar daca vrei sa suferi.
sau alta ipoteza este ca tu sa ai perceptia alterata si sa te simti persecutata.Tu trebuie sa vezi unde I problema si sa actionezi in consecinta....ptru binele tau si al fam tale.





Parca subiectul era altul, nu despre nadaflorilor.
Acum ati luat-o in balon ca a avut tupeul sa nu ridice in slavi tara de adoptie si sa arate si bubele ei.

Oricum pana acum Uniunea Sovietica Europeana (din care stiu ca face parte si Marea Britanie) nu a impus niciun formular cu: "declar sa ridic in slavi tara unde voi locui, sa nu zic nimic rau despre ea, jur credinta, etc!".

Lasand gluma la o parte, e dreptul nostru de exprimare, e o libertate de opinie cred in majoritatea tarilor civilizate. Si nu trebuie sa fim pusi la colt pentru ca avem o alta parere de tot felul de useri extrem de devotati tarii al caror pasaport l-au preluat, ca altfel sunt si raman romani prin origine (parintii lor si locul nasterii etc) oricat de tare ii doare asta.







Eu nu am luat o in balon si nici macar in gluma...am scris cat se poate de serios si respectos.cred..ca inca simturile nu mi joaca feste.
Scriu din punctual de vedere al unui emigrant,nu conteaza tara unde emigrezi poate fi ea Mongolia...este rezultatul sacrificiului de a emigra...emigrezi de la bine la mai bine,sau de la rau la mai putin rau,spune I cum vrei(si ma refer la felul cum te simti ).asta ar fi logica,asta ar fi instinctul de conservare....Nu conteaza experienta mea in Mongolia ci a ta,a mea poate fi una pozitiva,a ta daca este mai putin pozitiva decat experienta tarii proprii sau altei tari ...nu vad rostul sacrificiului de aramane in Mongolia.
pe mine personal nu ma intereseaza pb din Anglia,ma bucur cand concetateni ai mei care ytraiesc acolo se simt satisfacuti ,si bineinteles ca ma intristeaza experientele negative.

Citeam intr un subiect despre experienta Mrinei intr o tara Africana.o tara care nu I tocmai raiul,nu este in topul tarilor cautate ptru a emigra...dar,experienta ei era una pozitiva.De ce? deoarece ea a decis sa nu se impiedice in problemele tarii sau prejudecatile despre aceasta si sa profite de ce I ofera acea tara africana ca sa creasca ca persoana.


Nada,imi pare rau ca am contribuit si eu sa fi si mai suparata dect erai....scuzele de rigoare..nu asta am vrut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole



...... desi nu te tine nimeni cu forta, ba te mai si simti abuzat..............





cum am spus, tragi concluzii si emiti ipoteze in necunostinta de cauza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole



...... desi nu te tine nimeni cu forta, ba te mai si simti abuzat..............





cum am spus, tragi concluzii si emiti ipoteze in necunostinta de cauza

Nina,mami de,






Si, din nou, intelegi numai ce vrei tu si o iei personal. Patrioatele de care am scris locuiesc in Olanda, USA, oriunde numai in Romania nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole



...... desi nu te tine nimeni cu forta, ba te mai si simti abuzat..............





cum am spus, tragi concluzii si emiti ipoteze in necunostinta de cauza

Nina,mami de,






Si, din nou, intelegi numai ce vrei tu si o iei personal. Patrioatele de care am scris locuiesc in Olanda, USA, oriunde numai in Romania nu.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11


Oh imi pare rau ca nu ai simtul umorului, probabil ai suferit tare mult in Romania de acum o urasti cu pasiune. Sunt si oameni ca tine.

Eu nu am amintit nimic de Romania, deci nu vad unde mi-am exprimat patriotismul ala de care de tot folosesti ca argument pro pentru a-ti valida optiunea de a trai in Marea Britanie. Personal nu sunt devotata pana a la tine mana pe inima pentru nici o tara, fie ea Romania, Olanda sau Polonia (prin inrudire de sange). Toate tarile au parti bune si parti rele.

Ca tu alegi doar o parte nu inseamna ca trebuie sa tarasti pe jos cu parerile altora care aleg cealalta parte, aka nadaflorilor sa zicem si alte fete care nu ridica in slavi GB. Ce ele nu au voie sa aiba parerea lor? (ca tot invoci dreptul vostru, dar ce ele nu au dreptul lor la a avea o parere?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Sa stii ca sunt casatorita cu un olandez, dar asta nu ma face sa nu vad greselile natiunii olandeze, adica nu mi-a disparut simtul critic brusc odata ce am ajuns in Vest. Pe de alta parte cumva pot intelege ca sunt anumiti oameni care si-au dorit atat de mult sa ajunga in alta parte/tara incat o idealizeaza ingrozitor de tare. E felul lor de a-si confirma ca au facut bine alegand drumul asta. Sa stii ca nu e grav decat atunci cand devin agresivi verbal. Altfel poa' sa considere ca l-au luat pe Dumnezeu de picior si ca p-acolo curge numai lapte si miere, daca asta le face lor bine.

Insa agresivitatea asta cu care va aruncati la a-i jigni pe toti cei care arata si partea naspa a GB arata ca nu sunteti chiar asa de satisfacute de Raiul pe pamant, altfel zau nu vad pe cine incercati sa convingeti, mai ales ca banuiesc ca nu prea vreti sa va invadeze si alti romani, vedeti ca asa le dati idei ca uite ce frumos e acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

saskia,tu iar extrapolezi cam ca de fiecare data,nu stiu ce crezi ca potzi obtzine cu agresivitatea asta,ca metoda de convingere nu e in orice caz.

Cred ca-tzi dai seama ca ne duce si pe noi capul ca nu curge peste tot lapte si miere,ca fiecare sistem isi are partzile lui bune si mai putzin bune,nu trebuie sa vii tu sa ne amintesti asta de fiecare data.

Eu personal (spre uimire ta)chiar nu am pus-o la coltz pe nada...am spus doar ca nu are un comportament adecvat odata ce este atit de marginalizata.Bineintzeles concluzia e la ceea ce a scris ea ,indiferent ca e subiectul asta sau altele.

N-am auzit de la ea sa afirme ca UK are si partzi bune,insa de criticat-pardon,de avertizat pe altzii,la absolut toate subiectele.

Eu cred ca atunci cind nu-tzi convine,iei atitudine,nu critici la nesfirsit si te plingi cit de oropsit esti.Nu...nu ma refer la nadia...ma refer la situatzii similare cu ale ei.

Are si Germania partzile ei mai putzin bune,sunt castaorita si eu cu un neamtz...daca e ceva ce nu-mi convine si ma afecteaza pina la nivel de stress zilnic,actzionez...insa nu incerc sa gasesc doar nod in papaura,desi de buna voie si nesilita de nimeni am ajuns aici si...(ca eu aici consider incorecta pozitzia nadei...)sa-mi cresc copilul intr-o societate ce eu o consider rasista,incorecta...sau mai sti eu cum.

Pai daca eu ca mama ma simt un marginalizat al sistemului...,daca asta e mediul in care eu imi cresc copilul,ce pozitzie va adopta copilul meu,copil de emigrant?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos


Cred ca-tzi dai seama ca ne duce si pe noi capul ca nu curge peste tot lapte si miere,ca fiecare sistem isi are partzile lui bune si mai putzin bune,nu trebuie sa vii tu sa ne amintesti asta de fiecare data.


Dana


Daca asa e, nu prea s-a vazut. Nu stiu daca tu ai criticat vreodata Germania, o fi si aia vreun Rai, e bunuta nu zic nu, dar perfecta nu e.

Eu doar va reamintesc fiindca voi luati doar o atitudine (aia contra) si infingeti bine picioarele in pamant, poate-poate se intimideaza si romanii astia de pe forum (apropos, eu m-as simti naspa sa fiu sincera cand vad o mie de diasporeze care scriu mereu cu scarba despre Romania pe un forum romanesc).

Ei vad ca va tolereaza cu brio. Si sunt romani in amjoritatea deci asta arata ca si romanii au partile lor bune, opaaaa, ce zici de asta?

Mergi la inceput