Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

la ultima inscriere la gp am bifat clar ca nu donez niciun organ (nu am incredere in sistemul lor medical, sa fie clar, daca mor vreau sa imi putrezeasca toate organele, daca eram in romania donam, aici nu donez nici unghiile de la picioare)..rezultatul un mare plic cu o scrisoare emotionanta in care imi multumesc ca am ales sa imi donez organele.... am sunat si le-am cerut sa ma scoata din baza lor de date...nu cred ca o vor face...de ce?...pentru ca e un sistem criminal...de aia





Cita rautate
Acele organe (daca se va ajunge acolo) pot salva viata unui om .....copil, parinte, sot , sotie.....
Cita rautate ........
Dar totusi apelezi la servicile lor ......



Nina,mami de,

sau ar putea sa ma lase pe mine fara viata sub pretextul ca salveaza vieti...ma scutesti cu morala?!!

m-as lipsi de ele dar sunt cumva obligata sa le folosesc, incerc sa nu am nevoie de nimic vital din partea serviciilor lor, stiu cu siguranta ca atunci cand voi avea nevoie se vor pierde in protocoale si nu imi vor "oferi" nimic si mai stiu ca refuzul meu de a fi listat in baza lor de date nu are nici o rezonanta in capetele lor si ca oricum vor face ce vor ei, am vrut doar sa-i irit






Vai de mine, Nada. Cum poti gandi asa? Exista o lege care reglementeaza toate aste, nu-si risca nimeni licenta sa te lase pe tine sa mori, sa saleveze alta viata. Eu zic ca poti sa te treci pe lista linistita, nu te va lasa nimeni intentionat sa mori sa-ti ia organele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

la ultima inscriere la gp am bifat clar ca nu donez niciun organ (nu am incredere in sistemul lor medical, sa fie clar, daca mor vreau sa imi putrezeasca toate organele, daca eram in romania donam, aici nu donez nici unghiile de la picioare)..rezultatul un mare plic cu o scrisoare emotionanta in care imi multumesc ca am ales sa imi donez organele.... am sunat si le-am cerut sa ma scoata din baza lor de date...nu cred ca o vor face...de ce?...pentru ca e un sistem criminal...de aia





Cita rautate
Acele organe (daca se va ajunge acolo) pot salva viata unui om .....copil, parinte, sot , sotie.....
Cita rautate ........
Dar totusi apelezi la servicile lor ......



Nina,mami de,

sau ar putea sa ma lase pe mine fara viata sub pretextul ca salveaza vieti...ma scutesti cu morala?!!

m-as lipsi de ele dar sunt cumva obligata sa le folosesc, incerc sa nu am nevoie de nimic vital din partea serviciilor lor, stiu cu siguranta ca atunci cand voi avea nevoie se vor pierde in protocoale si nu imi vor "oferi" nimic si mai stiu ca refuzul meu de a fi listat in baza lor de date nu are nici o rezonanta in capetele lor si ca oricum vor face ce vor ei, am vrut doar sa-i irit






Ah, si inca ceva: nu stiu cum e acolo, insa in Canada, fara semnatura ta nu-ti ia nimeni organele. Adica, ori semnez eu inainte de a mi se intampla ceva (eu am semnat de 2 ori: o data cand mi-am reinoit cardul de sanatate si o data cand mi-am luat permisul de conducere), ori daca nu am nimic semnat cer eprmisiunea de la 'next of kin". Cand a murit soacra-mea ne-au cerut noua permisiunea sa ii ia organele, dar singurul organ pe care-l puteau lua erau tocmai ochii si acolo am zis eu nu, din motive personale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Noi cind ne-am inscris la doctor, am complectat cam asa ceva:

http://www.nhs.uk/NHSEngland/AboutNHSservices/Documents/Doctors/GMS1.pdf

Stiu ca ne-a luat prin surprindere un pic (in Romania pe vremea aia inca nu se punea problema- sau nu am stiut noi) , am discutat intre noi si am hotarit ca da,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Nu te obliga nimeni sa iti donezi organele iar serviciile medicale sunt gratuite atata timp cat iti platesti taxele, nimic mai normal din partea mea. Dar cand cineva se plange despre absolut orice legat de tara in care traieste, ceva e putred.
Eu personal nu am fost bullied nicaieri pentru ca sunt romanca ci, la ultimul loc de munca s-a intamplat pentru ca am fost promovata dupa doar doua luni iar matracucilor din subordinea mea nu le-a placut pentru ca ele erau acolo de ani. Am facut plangere, m-au acuzat de anumite chestii, am facut plangere mai sus, una a fost data afara, cealalta mutata disciplinar. Asta dupa ce mi-am dat eu demisia.
Singura data cand am avut probleme cu sofer de autobuz a fost in situatia descrisa deja.
Mie NHS-ul mi-a salvat viata, pe bune, de doua ori
1.am avut gripa porcina si de la urgente mi-au dat paracetamol, EU nemancata de doua saptamani pentru ca vomam si APA, nevoita sa port scutec pentru ca nu ma puteam tine, GP-ul mi-a facut doua injectii si mi-a bagat o pastila sub limba si am putut manca dupa cateva ore.
2. In Romania toti cretinii m-au tratat pentru glanda tiroida si n-a fost unul in stare sa realizeze ca aveam colesterolul de trei ori marit peste limita, aici m-au pus imediat pe testament, am avut operatia in urma careia inca sunt in viata.
3. Copiii mei au transport gratuit pana vor implini 19 ani si redus peste daca merg la full time studies.
4. Copiii mei au TOATA medicatia gratuita indiferent ce au. Alexei i se schimba gratuit ochelarii plus control medical in fiecare an. Tot Alexei i s-a facut tratament dentar plus aparat si retainers gratuit.
Niciodata nu am avut probleme in aeroport nici in Heathrow, nici in Luton, nici in Stansted si niciodata nu mi s-a vorbit urat sau agresiv sau nepoliticos dar erau severi si atat.
Am avut probleme inainte sa ma casatoresc pentru ca a trebuit sa dovedesc ca hotararea mea de divort nu e falsa pentru ca jeguri ordinare au tot adus acte false inainte. A trebuit sa reiau legatura cu avocatul de divort, sa umble dupa stampile, am rezolvat, tradus legalizat si gata.
Copiii mei sunt foarte bine vazuti in scoala, ambele avand nume de familie romanesc. Alexa incepe 6th form in septembrie si a fost acceptata in 3 locuri, Ada are 4 locuri in 4 facultati, inclusiv cea dorita de ea.
Cand tatal meu a murit si a trebuit sa merg in Romania pentru doua saptamani, cand am fost in spital, prietenii nostri, englezi si irlandezi( ca sunt unii asa si unii asa) m-au sunat zilnic sa afle cum sunt, mi-au scos copiii si sotul la masa, le verificau zilnic pe fete numai sa stie ca sunt bine. Nu mai spun ca au strans si bani in pub-ul unde mergem noi la Karaoke, pentru o parte din cheltuielile de inmormantare si abia il vazusera pe tata odata,la nunta mea.
In spital am fost singura in rezerva prima data, cu inca doua doamne a doua oara. Curatenie nu vorbesc, ma verificau la fiecare 5 minute daca sunt bine, ma ajutau sa ma si intorc, nu am baut o supa intr-o zi, era de praz si nu mai stiu ce, mi-au adus una de rosii pentru ca m-au auzit ca aia imi place desi eu nu cerusem si nu ma plansesem.
Medicul care m-a operat a venit zilnic sa ma vada, plus altii din comisie.
Deci da, eu nu am fost tratata diferit pentru ca sunt romanca niciodata.
O singura data un amic m-a intrebat cand ne-am cunoscut daca sunt gipsy si atunci l-am intrebat daca el e indian. Ca doar indienii sunt minoritate britanica iar tiganii minoritate romaneasca. Si-a cerut scuze, mi-a cerut sa-i explic ce si cum si gata. El chiar credea ca Romania e populata de romi, nu de romani. Unii sunt ignoranti, numiti-i prosti daca vreti dar unii chiar nu stiu pentru ca nu i-a interesat niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Si eu am semnat ca donator de organe, nu mi-a trecut niciodata prin cap scenarii horror cum ca ma vor omori sa imi ia organele. Niciodata nu stii cand unul din prietenii tai, rudele tale au nevoie.
Cumnatul meu a asteptat 16 pentru o inima, a avut transplantul in noiembrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Nada,este trist ce scri tu,sau mai bine zis, ce traiesti tu....nu I normal sa accepti sa traiesti cu astfel de nemultumiri intr o tara care nici macar nu I tara ta,de care nu te leaga nimic.Scuze,tu ori suferi de mania persecutiei ,ori esti masochista.Fara a se vrea a fi o ofensa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Nu te obliga nimeni sa iti donezi organele iar serviciile medicale sunt gratuite atata timp cat iti platesti taxele, nimic mai normal din partea mea. Dar cand cineva se plange despre absolut orice legat de tara in care traieste, ceva e putred.
Eu personal nu am fost bullied nicaieri pentru ca sunt romanca ci, la ultimul loc de munca s-a intamplat pentru ca am fost promovata dupa doar doua luni iar matracucilor din subordinea mea nu le-a placut pentru ca ele erau acolo de ani. Am facut plangere, m-au acuzat de anumite chestii, am facut plangere mai sus, una a fost data afara, cealalta mutata disciplinar. Asta dupa ce mi-am dat eu demisia.
Singura data cand am avut probleme cu sofer de autobuz a fost in situatia descrisa deja.
Mie NHS-ul mi-a salvat viata, pe bune, de doua ori
1.am avut gripa porcina si de la urgente mi-au dat paracetamol, EU nemancata de doua saptamani pentru ca vomam si APA, nevoita sa port scutec pentru ca nu ma puteam tine, GP-ul mi-a facut doua injectii si mi-a bagat o pastila sub limba si am putut manca dupa cateva ore.
2. In Romania toti cretinii m-au tratat pentru glanda tiroida si n-a fost unul in stare sa realizeze ca aveam colesterolul de trei ori marit peste limita, aici m-au pus imediat pe testament, am avut operatia in urma careia inca sunt in viata.
3. Copiii mei au transport gratuit pana vor implini 19 ani si redus peste daca merg la full time studies.
4. Copiii mei au TOATA medicatia gratuita indiferent ce au. Alexei i se schimba gratuit ochelarii plus control medical in fiecare an. Tot Alexei i s-a facut tratament dentar plus aparat si retainers gratuit.
Niciodata nu am avut probleme in aeroport nici in Heathrow, nici in Luton, nici in Stansted si niciodata nu mi s-a vorbit urat sau agresiv sau nepoliticos dar erau severi si atat.
Am avut probleme inainte sa ma casatoresc pentru ca a trebuit sa dovedesc ca hotararea mea de divort nu e falsa pentru ca jeguri ordinare au tot adus acte false inainte. A trebuit sa reiau legatura cu avocatul de divort, sa umble dupa stampile, am rezolvat, tradus legalizat si gata.
Copiii mei sunt foarte bine vazuti in scoala, ambele avand nume de familie romanesc. Alexa incepe 6th form in septembrie si a fost acceptata in 3 locuri, Ada are 4 locuri in 4 facultati, inclusiv cea dorita de ea.
Cand tatal meu a murit si a trebuit sa merg in Romania pentru doua saptamani, cand am fost in spital, prietenii nostri, englezi si irlandezi( ca sunt unii asa si unii asa) m-au sunat zilnic sa afle cum sunt, mi-au scos copiii si sotul la masa, le verificau zilnic pe fete numai sa stie ca sunt bine. Nu mai spun ca au strans si bani in pub-ul unde mergem noi la Karaoke, pentru o parte din cheltuielile de inmormantare si abia il vazusera pe tata odata,la nunta mea.
In spital am fost singura in rezerva prima data, cu inca doua doamne a doua oara. Curatenie nu vorbesc, ma verificau la fiecare 5 minute daca sunt bine, ma ajutau sa ma si intorc, nu am baut o supa intr-o zi, era de praz si nu mai stiu ce, mi-au adus una de rosii pentru ca m-au auzit ca aia imi place desi eu nu cerusem si nu ma plansesem.
Medicul care m-a operat a venit zilnic sa ma vada, plus altii din comisie.
Deci da, eu nu am fost tratata diferit pentru ca sunt romanca niciodata.
O singura data un amic m-a intrebat cand ne-am cunoscut daca sunt gipsy si atunci l-am intrebat daca el e indian. Ca doar indienii sunt minoritate britanica iar tiganii minoritate romaneasca. Si-a cerut scuze, mi-a cerut sa-i explic ce si cum si gata. El chiar credea ca Romania e populata de romi, nu de romani. Unii sunt ignoranti, numiti-i prosti daca vreti dar unii chiar nu stiu pentru ca nu i-a interesat niciodata.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11


Laura esti acolo de ceva timp, ai avut posibilitatea de ati crea legaturi in societatea lor pe perioada buna cand nu era criza si cand lumea nu se uita la fiecare banut si loc de munca existent.
Oamenii se schimba in conditii de austeritate. Cand viata ta este cat de cat stabila si cu grad de bunastare comod, nu te uiti cu scarba ca au aparut cersetori la coltul strazii, dimpotriva esti dispus sa donezi la un adapost ca sa ii ia acolo sa ii ajuti, eventual pentru ca sunt locuri de munca berechet nu te gandesti sa te angajezi oriunde, ci vrei un job mai bun cu bani mai multi. Dar cand criza loveste si nu mai ai job, ba mai mult nici nu prea gasesti de munca incepe sa te doara ca jobul ala de menajera nu plateste cat ai nevoie.
Adauga la asta mesajele vehiculate deja in presa cum ca natia X si Y "spells doom " si o sa intelegi de ce oamenii aia nu numai ca nu vor mai fi deschisi si amabili, dar vor deveni agresivi. S-a mai intamplat odata, pe vremea lui Hitler. Evreii nu au crezut ca oameni alaturi de care au trait pot sa faca asa ceva si totusi s-a intamplat.
Exista risc si pentru tine, chiar daca nu vrei sa crezi. Si riscul nu sunt prietenii tai, ci englezii ajunsi la limita de jos. Acum guvernul britanic umbla la benefits, pune bedroom tax ce crezi ca se va intampla cu cei afectati care vad in ziar ca masurile astea se iau impotriva "romanian/bulgarian scroungers"? Crezi ca ii vor iubii pe romani? Toate astea sunt un risc in principal pentru Romanii care deja sunt acolo, si sincer nu cred ca odata stabilita ideea vor fi selectivi pe baza de culoarea pielii, grad de curatenie sau cat de bine esti imbracat.
Imi aduc aminte inca de cazurile de bullying asupra copiilor romani din scolile italiene dupa campaniile de presa de acolo, nu s-a ajuns foarte departe dar poti sa risti? Ti se pare asta o chestie de ignorat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui principe

Nada,este trist ce scri tu,sau mai bine zis, ce traiesti tu....nu I normal sa accepti sa traiesti cu astfel de nemultumiri intr o tara care nici macar nu I tara ta,de care nu te leaga nimic.Scuze,tu ori suferi de mania persecutiei ,ori esti masochista.Fara a se vrea a fi o ofensa.

ai sa ramai pentru totdeauana in sufletul meu,licuriciule..




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Madalina, eu locuiesc in UK de 4 ani si hai sa nu exageram cu nazismul englezilor! Nu e zapada chiar atat due neagra.
De sistemul de benefits s-au plans de ani de zile. Acum au un motiv in plus sa-l modifice si nu, eu nu ma simt amenintata. Eu imi platesc TOATE taxele, am indeplinit toate conditiile cerute de ei, am respectat TOATE legile lor, mi-am reluat studiile aici desi puteam lucra cu diplomele din Romania dar in scolile din Romania nu am invatat si legislatia si regulile de aici. Mi-am scris CV si l-am depus unde am avut nevoie si nicaieri nu am ascuns ca sunt romanca.
Nepoata mea e la mine de doi ani jumate.

Cand am avut interviul pentru NIN, stii ce mi-a spus cel care m-a intervievat? Ca si-ar dori ca macar jumatate care vin la interviu sa vorbeasca si sa se comporte ca mine. Oare de ce ca nu sunt miss Univers ori vreo inteligenta nedescoperita.
Under nu sunt tratata cu respect iau masuri. Nu scandal si gura mare ci masuri legale. Intotdeauna s-a rezolvat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Nu zugravesc in roz viata in UK, sunt multe lucruri care trebuiesc imbunatatite/ schimbate dar sa nu exageram cu persecutarea bietilor romani de catre nemernicii de englezi.

Mergi la inceput