Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Nu ati vazut cum sunt controalele in Australia ,si cum platesti sute de dolari amenda daca ai uitat sa declari chiar si un singur mar. Ma mai uit din cand in cand la o emisiune despre controalele vamale australiene .
Adevarul ca in aeroporturi se perinda zilnic mii de persoane , nu cred ca poate pretinde cineva sa mai primeasca si o cafea pe langa greetings.
Eu am calatorit cu ani in urma intr-o insula , colonie britanica , si mi s- parut incredibil ce control amanuntit fac si ce reguli stricte exista . Si e o insula mica-mica.Nu conteaza cine esti ,de unde vii ,si chiar daca locuiesti pe insula iti verifica bagajele de nu te vezi .Persoana la care am fost invitata locuieste acolo si a trebuit sa o astept aproape o ora pana i-au verificat bagajele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries

Mai oameni buni, pe aeroport e ... altfel, trebuie sa te misti corespunzator.
In Viena un coleg al meu (angajat la ditai multinationala austriaca, sa ne intelegem... cu legitimatie de serviciu si toate cele platite de firma) a fost declarat "pericol de securitate" si i s-a refuzat imbarcarea doar pentru ca nu s-a miscat repede cu cartea de imbarcare sa o prezinte in timp util (o avea omul in geanta de laptop) si cand i-a cerut controlorul preliminar cartea inainte de a intra pe coada de la baggage drop off, el a raspuns in engleza "dar chiar trebuie sa o arat si aici?".. (in Viena te plimbi cu ele in dinti si trebuie sa le arati si de n ori daca ti se cer; ei bine aceasta intrebare a fost o greseala fatala ca l-au scos din rand, l-au legitimat, i-au anulat imbarcarea si .. a dormit omul pe canapeaua din sufrageria unui prieten iar a doua zi a platit 50 euro din buzunar pentru reprogramare zbor

Andries

mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!!
uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!



omul ala a avut un comportament sfidator, conform regulilor, nu ai voie sa pui la indoiala solicitarile reprezentantilor autoritatii....eu nu am comentat, m-am aplecat sa ma descalt, chair o fi regula ca trebuie sa sari ca o racheta din ghete?!..ce naiba sa fac, aveam nojite de desfacut...doar nu o fi crezut ca ma intind la orizontala simuland atacul de cord?!

acu ca ai adus asta in discutie imi e clar ca o fac intentionat, intentia e sa provoace reactii cu conotatii negative si sa aibe motive de "taxat" infractorii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Nada...tu ai spus ca nu te-a luat sioferul ,ca erai cu carutzul...aici am spus ca nu e scris pe fruntea ta ca esti romanaca.

Da...fa reclamatzie(m-am referit la alta faza decit cea cu otita,cum te-au suspectat ca esti maltratata),prea (crezi)are toata lumea ceva cu tine.Bineintzeles faza cu geaca taiata in vestiar,unde iar nu ai luat atitudine...ai scris doar pe forum.

E clar ca e frustratnt pntru tine,insa te complaci in situatzia asta,nefacind nimic,acceptind toate "frecusurile" astea.Si te rog sa n-o iei personal,eu asa am vazut,te autovictimizezi,fara sa faci nimic.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Nadaflorilor, usor cu pianul pe scari. Nici macar nu retinusem ca e vorba tot de tine la faza cu incaltarile. Nu ai spus ca te-ai simtit jignita dar atitudinea ta te arata ca ai fost jignita.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11


nu am fost jignita, am fost ingrozita la gandul ca poate pretinde ca am avut intentia sa il atac cu vreo tehnica kung fu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui missdarcey

Nu ati vazut cum sunt controalele in Australia ,si cum platesti sute de dolari amenda daca ai uitat sa declari chiar si un singur mar. Ma mai uit din cand in cand la o emisiune despre controalele vamale australiene .
Adevarul ca in aeroporturi se perinda zilnic mii de persoane , nu cred ca poate pretinde cineva sa mai primeasca si o cafea pe langa greetings.
Eu am calatorit cu ani in urma intr-o insula , colonie britanica , si mi s- parut incredibil ce control amanuntit fac si ce reguli stricte exista . Si e o insula mica-mica.Nu conteaza cine esti ,de unde vii ,si chiar daca locuiesti pe insula iti verifica bagajele de nu te vezi .Persoana la care am fost invitata locuieste acolo si a trebuit sa o astept aproape o ora pana i-au verificat bagajele.



la emisiunile alea cati vamesi isterici ai vazut? ca eu nu am vazut nici unul, sunt toti zen...ia imagineaza-ti cum ar fi scena asta... vamesul autralian te invita sa deschizi geanta, tu pui geanta pe masa si pui mana pe fermoar..inainte sa apuci sa tragi feroarul..vamesul urla ca muscat de sarpe "am zis sa deschizi geanta, ce te faci ca nu intelegi?!"...

sunt convinsa ca nu ai vazut asa scene in documentarul ala...asta face diferenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Asa's ei obisnuiti la aeroport, se lucreaza pe banda si nu au timp de amabilitati. Este foarte stresant si pentru ei, plus ca pot avea supracontrol sau evaluare pe camere sau mistery shopping cum ar veni si daca nu au percutat zboara din job. Angajatii de security sunt ai aeroportului si n-au nici o treaba cu customer service-ul, nu-i evaluaza nimeni pe zambete. De cand ai intrat in cladirea aeroportului trebuie sa fii pregatit sa-ti arati si talpile si tampoanele din geanta daca ti se cere de catre security si inca s-o faci rapid. Si prefer asa, macar am o mai mare convingere ca ajung acasa si nu arunca vre-un nebun avionul in aer. Sau toaleta de la gate-ul nu stiu care.

Iar cu autobuzul... ati uitat cum se comporta soferii nostri, autohtoni? E aceeasi catogorie socioprofesionala ... peste tot sunt la fel. Cine n-are 7 ani de-acasa, nu-i are nici in ro nici in uk.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Nada...tu ai spus ca nu te-a luat sioferul ,ca erai cu carutzul...aici am spus ca nu e scris pe fruntea ta ca esti romanaca.

Da...fa reclamatzie(m-am referit la alta faza decit cea cu otita,cum te-au suspectat ca esti maltratata),prea (crezi)are toata lumea ceva cu tine.Bineintzeles faza cu geaca taiata in vestiar,unde iar nu ai luat atitudine...ai scris doar pe forum.

E clar ca e frustratnt pntru tine,insa te complaci in situatzia asta,nefacind nimic,acceptind toate "frecusurile" astea.Si te rog sa n-o iei personal,eu asa am vazut,te autovictimizezi,fara sa faci nimic.

Dana


la faza cu geaca taiat am luat atitudinea pe care am crezut-o corecta la momentul acela, mi-am luat bilet de autocar si m-am intors in romania, am considerat ca e un atac si m-am considerat in pericol, in plus nu stiu cum as fi putut dovedi cine a facut frumosul gest, chiar nu stiu, cred ca doar m-as fi expus ca o mincinoasa in cautare de ce stiu eu ce avantaje...

nu, nu cred ca toata lumea are ceva cu mine...tu crezi asta, e opinia ta.... doar ca in tara asta mi s-au intampla niste rahaturi destul de nasoale si consider ca am dreptul sa spun cui vreau eu despre ele, in speranta ca macar unul sau doi se vor simti avertizati asupra ce li se poate intampla

iar cei care m-au "intervievat" cu privirea la presupusul abuz au folosit spitalul ca mijloc de privare de libertate, nu erau angajatii spitalului, si nu ai cui sa ii reclami, decat tot lor, ceea ce e frectie cu carmol la picior de lemn

...eu spitalului am de reprosat lipsa de tratament in cazul infectiei si anumite falsuri in dosarul medical, pe care iar nu le pot dovedi cata vreme imi este refuzat accesul la dosar, ca nu am avut inspiratia sa fac copie..am fost proasta, credeam ca nu mi se intampla asa ceva

cine vrea sa auda, aude ...cine nu, rastalmaceste si rasuceste cuvinte..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Asta cu spitalul mi se pare chiar nasoala, ca sa folosesc un cuvant made in ro. Sa te consulte de otita de la 2 m distanta ?? dar acum inteleg ca te-ai intors in tara nadaflorilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries

Asta cu spitalul mi se pare chiar nasoala, ca sa folosesc un cuvant made in ro. Sa te consulte de otita de la 2 m distanta ?? dar acum inteleg ca te-ai intors in tara nadaflorilor?

Andries

mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!!
uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!



nu, din anglia nu mai dau bir cu fugitii...vor trebui sa ma suporte sau sa faca ce or face...(faza cu geaca e din 2001, in germania)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

nu draga nu imi scrie in frunte ca sunt romanca, dar cand deschid gura si cer ce imi trebuie nu am accent nici de indian, nici de pakistanez si nici accent posh..rezulta ca sunt de undeva din europa de est, cat de spre spotal habar nu am ce ai intels tu din ce am povestit eu, eu am povestit ca am fost spitalizata 10 zile timp in care otita cu care ma internasem o luase razna si cu toata atitudinea mea, doctorilor putin le-a pasat, doar completau in fisa ca m-au consultat is ca am otita..dar tratament nu imi prescria nimeni si de fapt si consultatia consta intr-o discutie de la 2 metri distanta...cum naiba sa stie ce e in urechea mea daca nici nu s-au apropiat!?

cui sa reclam? conducerea spitalului m-a ignorat si pe mine si pe sotul meu, am cerut copia dosarului medical (decembrie 2011) suntem in martie 2013 si nici acum nu mi-au dat nimic, pe motiv ca e la arhiva (a dracului arhiva), la nhs cand am cerut procedura de reclamatie, m-au pasta din om in om la telefon si in final m-am ales umpluta de tot respectul de o gura sparta...mi-e lehamite de sistemul lor medical...

la ultima inscriere la gp am bifat clar ca nu donez niciun organ (nu am incredere in sistemul lor medical, sa fie clar, daca mor vreau sa imi putrezeasca toate organele, daca eram in romania donam, aici nu donez nici unghiile de la picioare)..rezultatul un mare plic cu o scrisoare emotionanta in care imi multumesc ca am ales sa imi donez organele.... am sunat si le-am cerut sa ma scoata din baza lor de date...nu cred ca o vor face...de ce?...pentru ca e un sistem criminal...de aia

Nina,mami de,

http://www.click.ro/news/extern/Virginia_Soares_de_Souza-pacienti-oameni-moarte-acuzatii_0_1584441624.html



Eu nu stiam ca pentru OTITA te spitalizeaza.
Eu am tot suferit de infectii de urechi , si aici si in Romania.
Nu am fost spitalizata niciodata.
Ultima data mi s-a spart timpanul (acum 5 ani ) am fost la urgente -era duminica , mi-a dat antibiotic - m-a consultat nu de la 2 metri ... mi-a dat hirtie ca pot sa nu ma duc la munca ...dar eu luni la munca eram ....
Eu nu stiu in ce Anglie traiesti tu...dar cum zicea cineva mai conteaza si tonul .....sau cum deschizi gura

Mergi la inceput