Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

adevarul e ca vamesii englezi devin agresivi verbal(ma refer la ton) foarte repede si daca li se pare ca te misti incet pentru gusturile lor se irita de numa....sunt patita pe heathrow, pe motiv ca nu m-am descaltat intr-o fractiune de secunda...[adevarul e ca daca stiam ca e musai ca ma descalt (la otopeni nu fost musai) o faceam inainte sa ajung nas in nas cu nene vamesul].....dar asa, am ajuns acolo, el a ordonat descaltarea, eu mai intai am pus geanta jos si m-am aplecat sa desfac nojitele...faza la care l-au apucat nervii, ca ce sunt asa pierduta in spatiu, de ce nu inteleg ca mi s-a cerut sa ma descalt...asta in timp ce executam ordinul..nu e vorba ca as fi stat c cu gura cascata nestiind ce e cu mine acolo...

ps1. privitor la prigoana imigrantilor, ca nu e vorba numai de romani, am o poza faina cu un poster maaaaare pus suuuus vis-a-vis de o gara..sa se vada imediat ce o descarc din telefon o postez

ps2. altfel ieri in autobuz, urc, cer la sofer "return ticket to town", el zice ceva, eu presupun ca mi-a comunicat pretul, din obisnuita...a "two...s.f.t.." al doilea cuvant nua fost clar, dar pentru ca biletul meu costa de obicei 2.30lire am tras concluzia ca e vorba de pret...se moscaie el acolo facand ceva si ma intreaba ma sonor...two single to town?...eu no.no a return ticket to town...faza la care izbucneste nervos "s ce era greu sa raspunzi de prima oara la intrebare ce nu intelegi engleza?...mi-am cerut scuze pentru incurcatura, am multumit ptr bilet si m-am carat la locul mu...el plin spume i se adreseaza primului englez care urca in autobuz..."asta nu intelege engleza, e idioata!"...englezul zice zambind ...e nevasta-mea ....si boul insista si ce e?..si isi bate cu destiu in tampla......mi-a fost teama sa nu se ajunga la cine stie ce...ii faceam sotului semne disperate sa renunte la comverstaie is sa lase lucrurile cum au cazut

ps.3 si nu primul incident, acu o luna in prostia mea de romanca obisnuita sa ajut batranii si copii pe strada, prin autobuze si trenuri..era sa mi-o iau de la o batrana...atrunci am decis sa nu ma mai bag sa ajut pe nimeni in tara asta....sunt prea multi bolnavi mintali pe strazi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Laura...exact asta sustzin si eu.

Articolul e o mare,mare exagerare(am scris deja de la primul mesaj),este vorba pur si simplu de un control de rutina,de un control al unei persoane asupra careia planeaza o suspiciune...fara nicio legatura cu cetazenia suspectului.

Vamesii si-au facut doar datoria,ca ne place sau nu.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Nadaflorilor, luat numarul autobuzului, numarul vehicolului, ora si local, traseul si facut reclamatie scrisa.

In septembrie 2011 mi-am fracturat urat de tot glezna. Am scapat de carje in doua luni si ar fi trebuit sa folosesc baston pentru cateva saptamani. Urc in autobuz, autobuzul aproape gol, ma asez pe unul din locurile din fata iar langa mine s-a asezat o pustoaica la vreo 23-24 ani. Dupa date a statii urca un individ cu baston si incepe sa urle si sa ne injure ca stam acolo unde voia el sa stea( autobuzul fiind inca aproape gol) si cand fata de langa mine l-a intrebat cu accent ce are, el a inceput sa injure mai abitir impotriva nenorocitilor de est europeni care au napadit tara. Soferita deschide usa cabinei, intreaba ce se intampla apoi ne side " can't u understand to move your ass from there?"
I-am raspuns clar ca am dreptul sa stau jos oriunde in autobuz platind bilet, am facut plangere scrisa si in 3 saptamani am primit prin email scuze, soferita a fost mutata disciplinar pe alta ruta si mi s-au dat detalii plus oferta unei compensatii materiale.
Daca doar taci din gura si te vaiti nu rezolvi nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Nadaflorilor, esti sigura ca soferul era englez si nu polonez? la mine in oras 90% din soferi sint polonezi, aproape nevorbitori de engleza si au si gura mare (3 sferturi in limba lor 1 sfert in engleza).

Citat:
Laura: Dar cum in ultimul timp se tot cauta articole de doi bani doar pentru a dovedi cat de inversunati sunt britanicii impotriva romanilor si cum ii persecuta pe bietii romani care indraznesc sa calce granita..... Nu mai pot scrie nimic.


Pe mine ma amuza chestia asta. Noi in Romania ne tratam minoritatile ca pe niste outside-ari, venetici, paria, le punem sub nas cuvintarile lui Putin (pe cind mein kampf?), dar tunam si fulgeram ca englezii nu ne primesc ca pe niste regi. De-abia asta e ipocrizie.
Cui nu-i convine, sa stea/plece acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

eu nu ma astept la tratament regesc, nu am gena regala, ma astept la minim bun simt, sunt si eu om, si mie mi se pune pata si ma apuca nervii...dar nu instig si pe altii impotriva idiotului/idioatei care m-a enervat

ps. soferul nu e polonez, nici carnat, nici chiftea..e englez de englez

ps1. probabil ca e lipsit de semnificatie de cate ori m-au lasat in statie cu caruciorul pe motiv ca nu mai e loc..desi era loc cat cuprinde...si recunosc ca nu sar la reclamatii, am o anumita doza de scarba fata de genul asta de actiuni, dar ma re-educ din mers, invat de la sotul meu care e cu ochii in patru dupa motive de dat cu reclamatia :))...sincer nu ma satiface cu nimic ca il muta pe alta ruta, sau ca imi da de un cico, cand eu tot in ploaie inca 20-30 minute am stat asteptand urmatorul autobuz, cu inima cat un purice sa nu fie locul ocupat sau soferul sictirit

in plus e un oras mic, nu stiu cum dau nas in nas cu reclamatul si imi muta freza la ceafa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Atunci, draga mea, continua doar sa te plangi doar pentru ca sigur vei rezolva mai multe. Pe bune daca inteleg. In Romania te trateaza toti ca pe in rahat, faci o plangere scrisa dar e uitata in vre-un sertar, spitalele sunt la pamant,politia e mana in mana cu hotii si cand locuiti intr-o tara in care chiar se iau masuri, nu o face nimeni ci prefera sa anunte pe toate drumurile cat sunt de napastuiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Nadaflorilor, esti sigura ca soferul era englez si nu polonez? la mine in oras 90% din soferi sint polonezi, aproape nevorbitori de engleza si au si gura mare (3 sferturi in limba lor 1 sfert in engleza).

Citat:
Laura: Dar cum in ultimul timp se tot cauta articole de doi bani doar pentru a dovedi cat de inversunati sunt britanicii impotriva romanilor si cum ii persecuta pe bietii romani care indraznesc sa calce granita..... Nu mai pot scrie nimic.


Pe mine ma amuza chestia asta. Noi in Romania ne tratam minoritatile ca pe niste outside-ari, venetici, paria, le punem sub nas cuvintarile lui Putin (pe cind mein kampf?), dar tunam si fulgeram ca englezii nu ne primesc ca pe niste regi. De-abia asta e ipocrizie.
Cui nu-i convine, sa stea/plece acasa.



Eu eram aia cu citat din cuvantarea lui Putin (ma rog, acolo am nuantat si am explicat ce am vrut sa spun, dar e usor sa tai din context) si dupa cum vezi si stau acasa, nici nu am zis absolut nimic despre englezi. Deci mai usor un picut cu fluturatul de cuvinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Nadaflorilor, esti sigura ca soferul era englez si nu polonez? la mine in oras 90% din soferi sint polonezi, aproape nevorbitori de engleza si au si gura mare (3 sferturi in limba lor 1 sfert in engleza).

Citat:
Laura: Dar cum in ultimul timp se tot cauta articole de doi bani doar pentru a dovedi cat de inversunati sunt britanicii impotriva romanilor si cum ii persecuta pe bietii romani care indraznesc sa calce granita..... Nu mai pot scrie nimic.


Pe mine ma amuza chestia asta. Noi in Romania ne tratam minoritatile ca pe niste outside-ari, venetici, paria, le punem sub nas cuvintarile lui Putin (pe cind mein kampf?), dar tunam si fulgeram ca englezii nu ne primesc ca pe niste regi. De-abia asta e ipocrizie.
Cui nu-i convine, sa stea/plece acasa.



Eu eram aia cu citat din cuvantarea lui Putin (ma rog, acolo am nuantat si am explicat ce am vrut sa spun, dar e usor sa tai din context) si dupa cum vezi si stau acasa, nici nu am zis absolut nimic despre englezi. Deci mai usor un picut cu fluturatul de cuvinte.



'Cos what I feel is the only truth for me


Laura, nu ai fost singura, FBul e plin de el si de declaratii patriotice cat mai pompoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

In anul 2006 a trebuit sa aplic pentru viza la consulatul englez din Dusseldorf, ca sa-mi sustin teza de doctorat la o Universitate din Scotia. M-am dus impreuna cu sotul, care ar fi vrut sa ma insoteasca in Scotia, eu fiind insarcinata in 9 luni si urmand sa am operatia cezariana peste o saptamana, in Germania.
Pana atunci nici nu fusesem in UK, tot contractul desfasurandu-se la un institut din Olanda, supervisorii mei vizitandu-ma acolo.

Pe langa faptul ca am fost toti tratati ca niste criminali, am platit 300 si ceva de euro pentru aplicatii, am fost declarata scurt "non genuine person" pe motiv ca nu fusesem niciodata in Anglia si urmaresc cine stie ce sa fac acolo. Venisem cu o copie dupa contract si i-am rugat sa sune la universitate sa verifice ca sunt studenta acolo, dar am fost refuzata. Scurt, nu am dovezi! MI s-a urcat brusc sangele in cap si a trebuit sa ascult in final discursul elucubrant al acelei persoane agresive si rau intentionate! Plus ca ne-au luat banii fara sa verifice nimic!
Sotul si-a pastrat calmul, dar eu ma infuriasem rau de tot si am refuzat sa semnez declaratia respectiva.

Dupa o discutie cu supervisorul, am revenit a doua zi cu tot ce am gasit: copii dupa asigurare, scurte biletele de la supervisor, salarii, etc. Am mai platit o data taxa, si am primit viza.

Dupa mine, a zis si sotul sa incerce. Ce i-au spus la receptie? Nu mai incerca, pentru ca tu de fapt erai persoana "not genuine"! Iti expira viza in Germania peste 5 luni si probabil ai de ggand sa faci nu stiu ce in Anglia! Macar nu i-au mai luat banii inca o data!

Deci pe langa ca ne-au luat banii degeaba si au refuzat sa verifice, au mai si mintit! Eu banii mi i-am recuperat de la Universitate dar sotul nu, plus ca a tras dupa el istoria asta la toate vizele de care a mai avut nevoie in Anglia.

M-am mai lovit ocazional de atitudine lipsita de amabilitate, dar asa ceva, recunosc, nu am mai vazut. De la oameni care se pretend exponenti ai civilizatiei, nu de la "inapoiatii din Est", care daca iti refuzau viza, macar iti returnau banii.

Reclamatii?! Pai viza e un privilegiu, nu un drept.
Nu am exagerat cu nimic, ba probabil din instinct de conservare am mai si uitat din amanunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Nadaflorilor, esti sigura ca soferul era englez si nu polonez? la mine in oras 90% din soferi sint polonezi, aproape nevorbitori de engleza si au si gura mare (3 sferturi in limba lor 1 sfert in engleza).

Citat:
Laura: Dar cum in ultimul timp se tot cauta articole de doi bani doar pentru a dovedi cat de inversunati sunt britanicii impotriva romanilor si cum ii persecuta pe bietii romani care indraznesc sa calce granita..... Nu mai pot scrie nimic.


Pe mine ma amuza chestia asta. Noi in Romania ne tratam minoritatile ca pe niste outside-ari, venetici, paria, le punem sub nas cuvintarile lui Putin (pe cind mein kampf?), dar tunam si fulgeram ca englezii nu ne primesc ca pe niste regi. De-abia asta e ipocrizie.
Cui nu-i convine, sa stea/plece acasa.



Eu eram aia cu citat din cuvantarea lui Putin (ma rog, acolo am nuantat si am explicat ce am vrut sa spun, dar e usor sa tai din context) si dupa cum vezi si stau acasa, nici nu am zis absolut nimic despre englezi. Deci mai usor un picut cu fluturatul de cuvinte.


Stiu ca tu erai si cum zicea Laura, e plin FB-ul. Mai usor cu fluturatul de cuvinte, adica ce? Nu-i asa, sau cum? Nu stiu ce mai e de explicat.

Mergi la inceput