Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Adica e kk in galeata???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Adica e kk in galeata???



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.







:)).... un fel de.... ajutoarele sociale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

eu nu inteleg cum e posibil sa primeasca ajutoare doar pt faptul ca merg acolo, fara sa munceasca



sa obtii un benefit e o lupta cu birocratia si cu formularistica, nu primesc benefits toti care cer, apoi nu e vina petitionarilor norocosi, e vina autoritatilor ca nu au stabilit conditii clare

insa anul asta vor rezolva si treaba asta

ps: mai simplu, de ex pe heathrow cum te extragi din aeroport in dreapta in zona toaletelor e o scara rulanta, la capatul ei pe sensul de coborare e o galeata atarnata de balustrada, smecherii o vad si daca baga mana aolo o scot plina cu benefits...oameni s-au facut..

Nina,mami de,







Serios? La care terminal ca din cate stiu eu din Heathrow te poti extrage din aeroport prin mai multe locuri si nicaieri n-am vazut galeata plina de miracole. Inca odata ma intreb in ce fel de Anglia locuiesti pentru ca nu seamana cu cea in care locuiesc eu si inca 3 romance de pe acest forum.
Un inginer sau mai stiu eu ce, cu aceeasi pozitie, studii si experienta ca ale unui englez nu are cum sa fie platit cu jumatate din suma pe care o ia englezul. Daca primeste pe jumate undeva este o ilegalitate si e greseala romanului ca tace din gura si nu se plange legal unde trebuie.
Intr-o anumita gradinita particulara e femeie de serviciu o romanca. Tipa are sau pretinde ca are ceva facultate de medicina in Romania si ca a incercat sa isi gaseasca ceva in domeniu dar vai cat de urat a fost tratata. Nu conteneste sa se planga de orice si oricine. Tura ei de munca incepe la ora 6 si cand ajung celelalte angajate, la 7, o gasesc de multe ori facand dus sau chiar dormind. Daca faci greseala sa mergi la toaleta sa faci kk, te-a luat la rost ca de ce faci kk, nu stii ca miroase? Ea e platita cu 6 lire pe ora. La alta gradinita, o brazilianca are acelasi program, gradinita luceste de curatenie si ea primeste inca 20 de pennies in plus fata de romanca desi au aceeasi pozitie, aceeasi experienta si au inceput in aceeasi zi.

La prima gradinita sunt 3 room leaders, o romanca si doua englezoaice. Romanca si una din englezoaice au aceleasi studii, aceeasi experienta in domeniu in U.K.( romanca are 10 ani experienta in Romania dar nu conteaza) si ambele sunt platite cu 7.5 lire pe ore desi romanca are doar 5 luni de munca in acest loc. A doua englezoaica, cu aceeasi pozitie, studii dar nu si experienta e platita cu 6.50 pe ora.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Inca o precizare, diferenta de salarizare se mai face si in functie de locatie. Un inginer din Londra cu aceeasi experienta, studii etc ca ale unuia din sa zicem Highbridge Summerset va avea un salariu cu mult mai mare doar pentru ca e in Londra.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

eu nu inteleg cum e posibil sa primeasca ajutoare doar pt faptul ca merg acolo, fara sa munceasca



sa obtii un benefit e o lupta cu birocratia si cu formularistica, nu primesc benefits toti care cer, apoi nu e vina petitionarilor norocosi, e vina autoritatilor ca nu au stabilit conditii clare

insa anul asta vor rezolva si treaba asta

ps: mai simplu, de ex pe heathrow cum te extragi din aeroport in dreapta in zona toaletelor e o scara rulanta, la capatul ei pe sensul de coborare e o galeata atarnata de balustrada, smecherii o vad si daca baga mana aolo o scot plina cu benefits...oameni s-au facut..






Serios? La care terminal ca din cate stiu eu din Heathrow te poti extrage din aeroport prin mai multe locuri si nicaieri n-am vazut galeata plina de miracole. Inca odata ma intreb in ce fel de Anglia locuiesti pentru ca nu seamana cu cea in care locuiesc eu si inca 3 romance de pe acest forum.
Un inginer sau mai stiu eu ce, cu aceeasi pozitie, studii si experienta ca ale unui englez nu are cum sa fie platit cu jumatate din suma pe care o ia englezul. Daca primeste pe jumate undeva este o ilegalitate si e greseala romanului ca tace din gura si nu se plange legal unde trebuie.
Intr-o anumita gradinita particulara e femeie de serviciu o romanca. Tipa are sau pretinde ca are ceva facultate de medicina in Romania si ca a incercat sa isi gaseasca ceva in domeniu dar vai cat de urat a fost tratata. Nu conteneste sa se planga de orice si oricine. Tura ei de munca incepe la ora 6 si cand ajung celelalte angajate, la 7, o gasesc de multe ori facand dus sau chiar dormind. Daca faci greseala sa mergi la toaleta sa faci kk, te-a luat la rost ca de ce faci kk, nu stii ca miroase? Ea e platita cu 6 lire pe ora. La alta gradinita, o brazilianca are acelasi program, gradinita luceste de curatenie si ea primeste inca 20 de pennies in plus fata de romanca desi au aceeasi pozitie, aceeasi experienta si au inceput in aceeasi zi.

La prima gradinita sunt 3 room leaders, o romanca si doua englezoaice. Romanca si una din englezoaice au aceleasi studii, aceeasi experienta in domeniu in U.K.( romanca are 10 ani experienta in Romania dar nu conteaza) si ambele sunt platite cu 7.5 lire pe ore desi romanca are doar 5 luni de munca in acest loc. A doua englezoaica, cu aceeasi pozitie, studii dar nu si experienta e platita cu 6.50 pe ora.


----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11


la 4....

nici eu nu am vazut-o, ca daca o vedeam eram plina de benefits din cap pana in picioare....

ce vreau sa spun e ca beneficiarul nu-si acorda singur ajutoare sociale si nici nu vine cu cererea aprobata de la romania

sunt sigur ca anglia in care traiesc eu e diferita de a multora

nu stiu niciun inginer roman (in afara de mine, iar eu nu am job...nesimtita ce pot sa fiu) si nici femei de serviciu, asa ca nu stiu despre ce vorbesti

ce am observat e ca englezii numesc inginer orice individ cu o cheie de 16 si un ciocan in mani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Lady, poate ca e un deget aratator si nu o mana intinsa; dar, sincer, eu nu-i condamn. EU, romanca, nu i-as vrea in batatura. Tu i-ai vrea? Nici macar in ograda ta, dar i-ai vrea ca vecini? Cand stii ca-s nespalati si necivilizati? Eu stiu ca va deranjeaza generalizarea si eu o blamez, DAR, sincer, cati romani vor invada UK si cati dintre acestia vor fi de etnie roma, care NU se duc acolo (marea majoritate) ptr. a gasi de lucru si a-si face un camin si un viitor acolo, ci doar ca sa fure si sa profite de social services, etc...???


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





Nadia, eu pot intelege ca europeanul se teme de genul asta de imigranti. (Si romanul se teme de romani de acest fel) Needucati, galagiosi, salbatici, certati cu legea.
Nimeni nu isi doreste asa vecini, nimeni nu isi doreste sa sustina financiar profitorii. Indiferent ca sunt romani,spanioli, bulgari, indieni, iugoslavi, africani.

Insa nu suntem noi, eu, tu sau tiganul din ghetou , responsabili pentru legile UE si nu am decis noi cine, cand si cum adera la aceasta minunata uniune.
Nu mai conteaza de ce si cum, dar realitatea este ca Romania, cu tot cu tiganii ei si alte minoritati, face parte din EU.
Tiganul ala e cetatean european . Fix ca englezul. Nu invadeaza nimeni nimic, legile iti permit , cu anumite conditii, sa locuiesti sau sa muncesti in x tara europeana.

Intotdeauna se vor gasi cetateni care sa profite de pe urma beneficiilor sociale, prin diferite forme. Englezii sustin o multime de asistati, si NU sunt romani in majoritate. Un sistem facil va atrage tot felul de profitori.

Este asta treaba mea? Sunt eu vinovata, ca romanca, ca nu stiu care rom sau roman sau turc profita de vreun sistem? Nu sunt. Atunci sa ma scuteasca de ´´romanii sunt asa si pe dincolo´´.

Pe bune acum, nu a inventat romanul smecheria(chiar daca unii asa sustin, habar nu au ce vorbesc)

Foarte bine daca schimba englezii conditiile de ajutor social. Asa sa faca!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Nada, cineva scria la acest subiect de ingineri veniti din Romania si platiti cu jumatate din salariul unui englez. Nici nu stiam ca si tu esti inginer. Tu nu ai serviciu pentru ca nu vrei sau ca nu gasesti? Daca nu lucrezi pentru ca e alegerea ta si esti foarte bine cum esti, foarte bine. Daca nu lucrezi ca nu ai gasit inca, nu ai epuizat toate solutiile de a gasi inca si am putea vorbi pe PM. Daca nu lucrezi pentru ca ti-e lene sa te scoli dimineata si ca Geordie Shore sau Coronation Street sunt mai importante decat a-ti trimite CV-ul pe net sau vrei direct post de director si nu ceva potrivit aptitudinilor tale( si nu spun ca e cazul tau dar sunt multi si multe) atunci nu simt decat sila indiferent daca esti roman sau englez. Cand prima ta intrebare dupa ce ai iesit din avion e cat poti lua ca alocatie daca ai n copii sau ce beneficii ai dreptul si nu unde iti poti cauta de munca, ce trebuie sa faci pentru a munci, iar nu-mi e decat sila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Lady, de acord ca nu e vina ta; de acord si ca generalizarile irita. Dar, din pacate, acele realitati sunt parte din Romania si e normal ca Europa sa aiba o anumita... hmmm, sa-i zic aversiune sau frica(?) fata de acest gen de emigranti. Da, din pacate, se generalizeaza si da, sunt romani carora tocmai din cauza acestor generalizari le e groaza, rusine sa recunoasca ca sunt romani, tocmai ptr. a nu fi calificati asa din start. E nevoie de multa munca sa dovedesti cuiva ca esti vrednic de respect si de incredere, fara a mai fi nevoie sa ti se puna eticheta de 'hot, profitor, nespalat, necivilizat' din start, doar ptr. ca te-ai nascut in Romania. Daca Romania ar fi fost acceptata in UE acum multi ani, la infiintarea UE, probabil ca nu ar fi fost atata tam-tam. Dar, uite, suntem la coada, cu Bulgaria si e normal sa fie reticenti si sa se astepte la ce e mai rau, mai ales cand romanii au creat multe, multe probleme in Europa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Daca ar fi sa facem un sondaj, daca am avea acces la anumite date, as putea paria ca romanii nu conduc vreun top al ´´problemelor´´ facute in Europa.

Suntem la coada, Nadia, pentru ca acolo ne punem singuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Daca ar fi sa facem un sondaj, daca am avea acces la anumite date, as putea paria ca romanii nu conduc vreun top al ´´problemelor´´ facute in Europa.

Suntem la coada, Nadia, pentru ca acolo ne punem singuri.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.



Eu asta spun din primul meu mesaj la acest topic.

Mergi la inceput