Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Edip


Daca am fi atat de destepti,i-am integra noi pe tigani,




Nu tine de desteptaciune. Ci de vointa si organizarea prioritatilor.
A, si de lepadarea mentalitatii pe care o taram dupa noi de ani de zile: noi suntem super, tiganii-s naspa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Lali, nu am zic niciodata sa nu mai iasa din tara, ci pe o anume perioada, in functie de gravitatea faptei. Iar hotii, iertat sa-mi fie, dar nu vor fi reabilitati, chiar daca merg la inchisoare; s anu-mi spui ca un hotz, iesit de 2 saptamani din inchisoare, va trece granita sa munceasca in europa... mie una mi-e clar DE CE iasa din tara.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





Eu asta am inteles din frazele de mai jos:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami


Intr-adevar, circuland cu buletin, sunt mai greu de controlat... dar, totusi, nu exista un fel de a contoriza cine iasa din tara? Ca daca exista (de ex., scanarea buletinului), cei cu cazier totusi, nu ar trebui lasati sa iasa din tara, introdusi intr-o baza de date, sau, daca asta nu exista, atunci eu as zice sa se iasa din tara (deocamdata, macar) cu buletinul SI cazier de la Politie; daca e curat, iesi, daca nu-nu!


Si vrei sa spui ca daca ii interzici unui hot iesirea din tara 5 ani sa spunem, dupa cinci ani nu mai e hot ? Urmandu-ti rationamentul.


Edit: De ce n-ar functiona sa-i arda cei de acolo pentru faptele comise pe teritoriul lor ? Drastic si fara echivoc si fara discriminare de nationalitate sau rasa. Ca te asigur ca in acea tara, care ar face asta nu ar mai merge valuri, valuri, ca nu-s atat de prosti se reorienteaza repede. Cu cat autoritatile sunt mai permisive cu atat multi dintre raufacatori vor identifica oportunitatile.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Lali, nu am zic niciodata sa nu mai iasa din tara, ci pe o anume perioada, in functie de gravitatea faptei. Iar hotii, iertat sa-mi fie, dar nu vor fi reabilitati, chiar daca merg la inchisoare; s anu-mi spui ca un hotz, iesit de 2 saptamani din inchisoare, va trece granita sa munceasca in europa... mie una mi-e clar DE CE iasa din tara.




Eu asta am inteles din frazele de mai jos:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami


Intr-adevar, circuland cu buletin, sunt mai greu de controlat... dar, totusi, nu exista un fel de a contoriza cine iasa din tara? Ca daca exista (de ex., scanarea buletinului), cei cu cazier totusi, nu ar trebui lasati sa iasa din tara, introdusi intr-o baza de date, sau, daca asta nu exista, atunci eu as zice sa se iasa din tara (deocamdata, macar) cu buletinul SI cazier de la Politie; daca e curat, iesi, daca nu-nu!


Si vrei sa spui ca daca ii interzici unui hot iesirea din tara 5 ani sa spunem, dupa cinci ani nu mai e hot ? Urmandu-ti rationamentul.


Edit: De ce n-ar functiona sa-i arda cei de acolo pentru faptele comise pe teritoriul lor ? Drastic si fara echivoc si fara discriminare de nationalitate sau rasa. Ca te asigur ca in acea tara, care ar face asta nu ar mai merge valuri, valuri, ca nu-s atat de prosti se reorienteaza repede. Cu cat autoritatile sunt mai permisive cu atat multi dintre reufacatori vor identifica oportunitatile.






Si din nou, asteptam sa faca altii ce ar trebui sa faca Romania: sa-i pedepseasca altii, e vina nemtilor ca romanii fura in germania, e vina italienilor ca romanii au facut ravagii in Italia; Nu e ca romanii sunt ne-civilizati si nesimtiti (UNII), e ca autoritatile italiene nu-si fac treaba; lasa ca isi fac autoritatile romane treaba. Pfua, ce mai vedem noi paiul din ochii altora...

In alta ordine de idei, cand o sa vada hotzu' ca 5 ani nu mai are voie sa iasa din Romania!!! poate se gandeste de 2 ori inainte de a risca sa fie prins. Ca daca Anglia ii pune interdictie de 5 ani... si ce? Ca doar mai sunt alte tari in Europa, in afara de Ro si UK, nu-i asa? Poate fura si-n Italia, Spania, Germania, Franta, oriunde in Europa, insa daca nu are voie sa iasa din tara...???!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Victoria_mami, cam ce crezi tu ca se intampla daca un strain comite o fapta penala pe teritoriul Romaniei ? E vina tarii din care vine ? Asa, cu catel cu purcel toti din acea tara isi fac mea culpa si isi cer scuze ? Ba, dimpotriva daca ar fi sa ne luam dupa niste exemple recente. Eu zic ca mergi prea departe.

Si mai ales nu intelegi ca eu nu am spus nici o clipa ca e vina nemtilor, sau a italienilor sau a francezilor ca un roman, bulgar sau mai stiu eu de ce nationalitate comite o fapta penala in tara lor. Am spus doar ca tiganii sunt o populatie nomada a caror migratie depinde si de locul unde pleaca si de cel unde ajung. Si ca solutiile se vor gasi atunci cand se vor cauta si nu cand se vor face generalizari aiurea. Iar infractorii sunt infractori indiferent de natie.

N-am negat nici o clipa problemele existente in sistemul nostru. Dar am spus ca solutiile vor fi gasite atunci cand se vor identifica corect cauzele problemelor si nu cand se va arunca o vina globala asupra natiei romane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali
...

Gandeste-te putin de ce in Italia tiganii au ajuns sa-si construiasca "sate" intregi din carton pana ce au luat autoritatile masuri, in timp ce, in Germania nici nu le trece prin cap sa faca asa ceva. Iar despre alta atitudine si abordare, citeste postul lui LadyJ cred, cu cateva pagini in urma.








Au facut ce au facut in Italia din 2 motive: 1. Pentru ca asta fac ei de mii de ani! 2. Da, pentru ca li s-a permis. DAR cred ca Italia nu a fost pregatita ptr. invazia de romi si nu si-au imaginat ca asa ceva s-ar putea intampla. Poate ca daca ziaerle italiene ar fi aratat Italiei ce s-ar putea intampla, ar fi fost autoritatile pregatite sa NU permita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami


Poate ca daca ziaerle italiene ar fi aratat Italiei ce s-ar putea intampla, ar fi fost autoritatile pregatite sa NU permita.







Nadia, scuze, dar chiar nu are sens ce spui tu.
Adica autoritatile unei tari trebuie sa fie trezite de jurnalisti? ceva de genul´´haideti sa va prezint eu , jurnalistu lu´peste , un scenariu pe care l-am visat azi noapte iar voi, autoritatile luati notite ca altfel nu sunteti in stare de nimic´´ ???





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Lali, nu am zic niciodata sa nu mai iasa din tara, ci pe o anume perioada, in functie de gravitatea faptei. Iar hotii, iertat sa-mi fie, dar nu vor fi reabilitati, chiar daca merg la inchisoare; s anu-mi spui ca un hotz, iesit de 2 saptamani din inchisoare, va trece granita sa munceasca in europa... mie una mi-e clar DE CE iasa din tara.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





stii ce s-ar intampla daca s-ar aplica o astfel de masura?! ar sari in aer organizatiile pentru drepturile omului din fix tarile carora le plangeti de mila



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Pe vremea cind se circula cu viza in Europa,cazierul era o piesa forte la dosar.

Deci poate nu era chiar o idee asa rea...stiau unii de ce cer cazier.(mai ales ca din cite stiu eu cazierul ramine curat dupa un anumit interval de ani,deci nu ar fi ingradit pe viatza posesorul de cazier patat,sa paraseasca o tzara...sau alta)

Stau asa si ma gindesc sau ma intreb...oare daca scundem mizeria sub pres...suntem mai patriotzi?E retorica intrebarea...nu astept raspunsuri.

Dana

cand am cerut viza ptr germania nu mi-a cerut nimeni cazier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami


Poate ca daca ziaerle italiene ar fi aratat Italiei ce s-ar putea intampla, ar fi fost autoritatile pregatite sa NU permita.







Nadia, scuze, dar chiar nu are sens ce spui tu.
Adica autoritatile unei tari trebuie sa fie trezite de jurnalisti? ceva de genul´´haideti sa va prezint eu , jurnalistu lu´peste , un scenariu pe care l-am visat azi noapte iar voi, autoritatile luati notite ca altfel nu sunteti in stare de nimic´´ ???





--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Lady, dar fotografiile publicate de Daily Mail nu sunt 'visate de jurnalistu' lu' peste', ele sunt reale! Ca ne place sau nu, se intampal in Romania! Nu sunt desene, sunt fotografii REALE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami


Poate ca daca ziaerle italiene ar fi aratat Italiei ce s-ar putea intampla, ar fi fost autoritatile pregatite sa NU permita.







Nadia, scuze, dar chiar nu are sens ce spui tu.
Adica autoritatile unei tari trebuie sa fie trezite de jurnalisti? ceva de genul´´haideti sa va prezint eu , jurnalistu lu´peste , un scenariu pe care l-am visat azi noapte iar voi, autoritatile luati notite ca altfel nu sunteti in stare de nimic´´ ???





--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Si nu, autoritatile nu trebuies sa fie trezite de jurnalisti, insa Italia a fost clar nepregatita ptr. invazia de emigranti. Nu trebuiesc "trezit", ci informati, pregatiti.

Mergi la inceput